Paylaş Paylaş

WD Black ve Green sabit disk incelemesi

WD'nin güncellenen Black serisinin 1TB kapasiteli modelini ve Green serisine yeni katılan 4TB kapasiteli modeli birlikte inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Zoom

  Dön dolaş sabit disk incele...Biraz daha
  farklı incelemelerin sayısı artırılsın...

 • hint fakiri

  Hayır genemi disk incelemesi.

  • Aykut

   Şuanda benim gibi disk almak durumunda olmayabilirsiniz ama bu aralar disk almak isteyen veya gelecekte almak isteyenler için oldukça yararlı bir inceleme olmuş, farklı donanım sitelerinde 2-3 dakika diskin tasarımını anlatanları görüyoruz 🙂 bu inceleme gayet dolu teknik anlamda.

  • Tarık KAYA (34) @tarikkaya

   Şu yorumu görünce mahalle deki her lafa Hayır, Hayır, cık cık cık diye 2 dakika 30 sn azıyla ses çıkaran teyze aklıma geldi.
   🙂 🙂

  • lawnmower @lawnmower

   Maalesef öyle. 🙁 Her fırsatta Teknoseyir ekibinden Hitachi Magic Wand incelemesi talep ediyorum, ama ilgilenmiyorlar. Boyuna disk misk inceliyorlar.

  • Ziyaretçi

   Yen Hdd alacaktım. bu incelemeyi izlemem iyi oldu. Böylece alacağım Hdd nin etiketi üzerindeki numaraya kontrol ederek yeni seriden bir ürün alacağım.

 • Bora

  Black sersinin plaka yoğunluğunun (1 tb hariç) aynı kalması iyi olmamış.Pazarlama açısından da bence yalış bir strateji. Çoğu kullanıcı disk alırken sıralı okuma yazma hız testlerine bakıp karar veriyor.

 • K-9

  Ev kullanıcısının bir SSD ve bir/birkaç tane de 5400 RPM 2.5" diskten fazlasına ihtiyacı yok diye düşünüyorum. Zira, bu koca koca disklerin ne gürültüsü çekilir, ne de kabalığı.

  • ThunderaLPs @thunderalps

   Evde, masaüstü pc de 5400 rpm 2,5" disk kullanan mı var ki ? Bu sadece notebooklar için geçerli olur.. Onda da birkaç tane koyamazsınız hayliyle. Ayrıca bir kaç tanenin sesi bunun 1 tanesinden daha fazla ses çıkaracaktır.

   SSD + bir kaç tane HDD için ayrıca daha fazla bir bütçe ayırmak gerekecek.

   Saçma bir yorum yapmışsınız.

  • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

   Ben kullanıyorum. 2 bilgisayarım var (1 laptop 1 masaüstü) ayrıca benim 2 tanenin dışında 5-6 yere dosya, program vs götürmem gerekiyor. WD Blue sata2 1TB aldım bir tane, koydum disk kutusuna, bağladım usbden, cillop gibi oldu 🙂 Hem depolama sorunumu çözdüm hem de taşıma olayını 🙂

 • Tarık KAYA (34) @tarikkaya

  İnceleme için teşekkürler, hele verdiğiniz ayrıntı bilginin değeri çok fazla. Siz de olmasınız donanım görecek nokta pek fazla kalmıyor. Kalanlar da var, bir iki tane. Onlara da soru sorduğunuz da sorunuza lejyoner edasında küstahça cevap oluyor. Hiç olmassa düzgün ve kaliteli bir site TS.

  Sizden fikir bekliyorum.
  Sabit disk alarak mı yedekleme yapmalıyım? Yoksa Blueray ile mi yedekleme yapmalıyım?

  (İçerik ise dijital video resim ve rar, wim arşivleri)

 • URZA @urza

  WD neden hep 7400rpm'de kalıyor ki? 10binlere çıkaramıyorlar mı bunun hızını?

  Ben bu üreticileri anlamıyorum. Eminim ellerinde 1TB'lık olduğu gibi 4TB'lık SSD üretecek teknolojide vardır. Neden üretmeyip tüketiciyi böyle 64 ile 128 ile 256 ile sınırlandırıyorlar? Şimdi yapabilecekleri birşeyi 2-3 sene sonra yapıp yeni birşeymiş gibi pazarlayacaklar diye bu kadar da insanlara eziyet edilmez ki.

  Ayrıca kaç sene oldu neden hala bu SSD'ler bu kadar pahalı? Depolama yahu altı üstü, ekran kartı değil, işlemci değil birşey değil. Hakikaten bu kadar yüksek ve pahalı mı bunun üretim teknolojisi? Yadırgıyorum...

  Ucuz tablet üreten firmaların piyasa yaptığı gibi ucuz SSD'de üretselerde bizim Gıyasettin abi de SSD ile tanışsa fena mı olur?

  Eskiden sistem toplarken içimizden diyorduk ki ulen parayı anakart ve işlemciye bayılacağız mecbur, hakediyorlar çünkü. Sistem değişene kadar onlar hiç değişmeyecek bari onlar olabildiğince kaliteli olsun, geri kalanı ucuz zaten. BU ikisinden sonra birazda parayı denkleştirebilirsek güzel bir ekran kartı tamammm, sistem hazır. Şimdi başımıza birde depolama belası çıktı...

  SSD alsam 64'lük ve 128'lik dişimin kavuğunu doldurmaz. 240 ve üzeri dedinmide bir bakmışsın fiyatı aldığın işlemciden de pahalı. Boynu bükük bir şekilde geri 120'liklere yöneliyorsun. Hadi bastın parayı iyi bir tane (tercihen Vertex3, Extreem S3, Mach Ex. veya muadili) 240 aldın (fiyatları ortalama 550TL'den başlıyor), bunun yanına arşivlik birde 1TB'lık Western Digital Black koymak lazım (Sıcak arşiv) onunda fiyatı denildiği üzere 90-100USD. Etti mi sana ikinci bir sistem toplarmışçasına masraf?

  Anakart, işlemci, ekran kartı ve depolama dedik. Daha bunun RAM'i var, ROM'u var (ROM derken yanlış anlamayın "Read Only Memory"'den bahsediyorum 2014 yılında bazı enteresan tablet ve tablet/telefon satıcıları ürün bilgisi kısmında telefonun sabit belleğine yanına bile ROM yazabiliyorlar, karıştırılmasın) kasası var, soğutması var, beslemesi var, yedirmesi var, giydirmesi var... E oldu olacak diz çöküp öne doğru eğilelim bir ROM'da bize taksınlar?!...

  Söyleyin şimdi, Gıyasettin abi neden isyan etmesin?

  İncelemeler için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Recai @recai

   Kısmen mantıksız bir yorum olmuş.
   Ellerinde 4 tb ssd teknolojisi varken neden 1 tb piyasaya sürüp kademeli olarak birkaç yılda 4 tb piyasaya sürmelerinin iki temel sebebi vardı;
   1- kapitalizm
   2- pazarda/sektör oyunu kuralına göra oynamak

   1- Kapitalizm
   Kapitalist sistemde üretilen bir üründen (ki üretilmeden sömürme de ayrıca tartışılır) iki beklenti vardır, minimum masraf ve maximum kazanç.
   Yani üretici mühendisliğine, reklamına, pazarlamasına olabildiğince az para yatırmak ister (çocuk işçi, siyanürlü altın çıkarma, dağları eriterek madenlere ulaşma, şer gazlarının salınımı....) bu parayı yatırdığı üründen olacabilecek azami kazanç sağlanmaya çalışılır. Bu kazanç ise ürünü doğru şekilde pazarlamadan geçer, kademeli şekilde ürünün yeni hallerinin pazara sürülmesi (1,2,3,4tb), makyajlanmış hallerinin pazara sürülmesi (arabalar...) vs. vs.
   (bu arada askeri ve devlet katında ki bazı işler dışında bir ürünün son hali kolay kolay son kullanıcıya asla sunulmaz, Batman´in holdingin bodrum katına arge tesisi kurması zaten başlı başına "bu neyin kafasını yaşıyor" dedirtir adama...)

   2- Gelelim işin daha heyecanlı olan kısmına; sektörde işi kuralına göre oynamak.
   Sen ha deyince herkeste 1 tb varken 4 tb dışkı (1tb fiyatına) pazara sürersen (ki iflas etmek olasıdır) zaten kurtlar sofrası olan bir pazarda adamı lobiyle indirirler.
   Agresif pazar stratejisi kısmen yerine göre iyidir (örnek; apple).
   Yani dayılık yeğene söker, yeğenin amcasına değil! 🙂

   Yine dönüp dolaşıp Philip Kötler´i anmadan edemeyeceğim!

  • Recai @recai

   Bu arada, ingilizce klavye ile yazip daha sonra otomatik turkce karaktere cevirtmek ve okumadan yorumu yollamak ise pek saglikli degilmis!

  • URZA @urza

   O halini merak ettim şimdi, keşke düzeltmeseydiniz. 🙂

  • Recai @recai

   Duzeltemedim zaten (yorumlar duzenlenemiyor), dikkatli okursan görursun! 🙂

 • Ziyaretçi

  Videolarınızı tek bir günde mi kaydediyorsunuz acaba, dikkat ettim de son videolarda levent abiyle beraber hep aynı gömlekler var üstünüzde 🙂

 • Kesb-i @kesb-i

  Koliyle alan adam için zaten aradaki elektrik tüketimi de epey önemli olur. Oyuncu ve performans bekleyenler zaten SSD varken black filan yüzüne bakmaz. Bence black serisi yakında ölür. SSD+green çok daha mantıklı bir çözüm. Sonuçta masaüstü harddiski bunlar yer sorunu genelde yok.

 • ufuk

  İnceleme için Teknoseyir ekibine teşekkürler.

 • Enceladus @enceladus

  Çok zamandır izliyorum, bekliyorum. Şimdi sorayım: Ara ara gündeme geliyor. Teknoseyir'in devamı için Paypal'dan para yollayalım, Teknoseyir logolu fincandır T-shirt'dir satın alalım diyenler TeknoSeyir'in ücretli bir versiyonu da olsa abone olur muydunuz..? anketinde 4.166 kişi oy kullanmış ( ben bunu yazarken) Evet sitenin devamı için olurdum diyenler çok uzun zamandır ikinci sırada iken ( ilginç ki birinci değil) şimdi 4. sıraya düşmüş. Birileri ortalığı coşturup sonra kaçıyor mu nedir..? Sadece soruyorum.

 • Recai @recai

  WD urunlerini rahatlikla tavsiye edebilirim.
  LP ve Murat´in incelemerinin ardinda WD RED 3TB x2 Aldim NAS cihazim icin, ve kesinlikle cok memnunum. Diger ureticiler nasildir pek bilemem uzun zamandir sabit disk ile pek isim olmadi ama aldigim iki diskten birinde kisa bir sure azda olsa bad sector olustu, degisim icin göturdugumde sorgusuz sualsiz aninda yenisiyle degistirdiler.
  WD isini duzgun yapiyor, en azindan benim karsilastigim bu!

 • ugur

  aramızda bu diskleri geri dönüşü olmayacak şekilde silip temizlemek için "ücretsiz" bir yazılım bilen arkadaş var mı? güzel önerilerinizi bekliyorum 🙂

 • pahalıya almışsın adamı

  Black çok pahalıymış kardeş 🙁

 • Ismail

  Miracast incelemeside yalan oldu anlasilan 🙁 Zaten neyi beklesem yayinlanmiyor.

 • Ömer

  Mekanik disklerden kurtulmanın vakti gelmedi mi ya?

 • Fatih Erdöl @red_baron

  Aynı gün iki donanım videosu güzel bir süpriz oldu. Teşekkürler. Ben şunu sormak istiyorum. Bu malak windows 4tblık disklerin tamamını görmüyordu bir aralar. O sorun düzeltildi mi acaba? Ben de depolama için bir tane almayı düşünüyorum. Taktığım gibi çalışacak mı yoksa bana takla mı attırmak zorunda bırakacak? Cevaplarsanız sevinirim...

 • Erdem

  inceleme icin teşekkürler bende yeni sabit disk alma arifesindeyim iyi denk geldi

  Bilgisayarımda ssd hariç 3 tane sabit disk olduğu için ssd+2TB şekle geçmeyi planlıyorum.

  depo ve oyunların yüklü olacağı bir sistem olacak.

  http://www.vatanbilgisayar.com/35-2tb-barracuda-sata-30-64mb-cache--7200rpm-harddisk.html

  modelini gözüme kestirdim ama 2014 serilerinin işlem sürelerinin yüksek olması kafamda soru işareti bırakıyor.

  Sizce genel kullanımımda farkı hissedebilirmiyim.

  wd'nin sonu 3'le biteni dedin levent abi fakat sadece black olan modelde WD2003FZEX falan yazıyor green serisinde hangi yılın modeli olduğunu nasıl anlarım.

 • Kontra

  ben bu incelemeleri seviyoruma levent abi değiş artık gömleği 🙂

 • Serhan

  koskoca teknoseyirin kendi server'ı yokmu ? neden youtube üzerinden izlemek zorunda kalıyoruz ?

 • ShadowBeasT @shadowbeast

  Problem; Sata 2 slotu kullanan 1 tane 60gb mSATA var yanında 1 tanede sadece oyunların olduğu yine Sata 2'de 1tb WD ezex HDD var. Intel Smart Response ile bunları kaynaştırsam, 60gb mSATA cacheleme yapsa, Oyunlarda 1+ görülürmü?

  Sistemde ayrıyeten Sata 3 kullanan 120gb Corsair GT ve depolama için 1tb WD ezex var.

 • mfatih1986 @mfatih1986

  Green iyi olmuş performans delisi olmayana yeterli fiyatta iyi.

 • Melih

  Artık disk alırken çoğu kişinin tek kriterinin sessizlik güvenirlik ve düşük fiyat olduğunu görüyoruz bu bağlamda çoğu kişi SSD + HDD çözümüne gidiyor. WD nin green serileri 2TB dan sonrasında fiyat/performans anlamında gayet tatminkar.

 • caner

  abi izlenmiyo turkcellde dns deistirsekde izliyeminyo offf

 • Ziyaretçi

  Model numaraları:

  Western Digital WD Black 1TB WD1003FZEX
  Western Digital WD Green 4TB WD40EZRX

 • Muhammed @myurtcu

  İnceleme için teşekkürler.

 • Robert De NERO @technicstr

  Black performanslı evet de, ben ssd varken sistemi neden blacke kurayım artık. Ssd lerin sistemi yürüttükleri bir dönemde black pazarlama hatası bir üründür fiyat olarak. Tutmaz bu saatten sonra. Ya fiyat farkını indireceksin, (130 dolar ne arkadaş) ya da ya da yanında bilgisayar falan hediye edin yani 🙂

 • AdemGdk @ademgdk

  Gördüğüm kadarı ile WD Green'ler hayli düşük güç tüketimine sahip. Bilindiği üzere usb 3.0 portarından 4,75 watt güç çekilebiliyor. Yüksek verimli 5volt-12volt yükseltici devre ile bu greenleri hariçi adaptör olmadan usb den alınan güçle çalıştırmak mümkün olabilir sanırım. Levent abi daha iyi bilir sanırım. @leventp

Benzer Videolar