Aramızda spor salonuna gitmeden göbeğini eritmeyi başarmış bir arkadaş var mı bize de tüyo verse 🙂 82 kiloyum ve yıllarca zayıf yaşamış biri olarak kilomdan memnunum ama göbek işi bozuyor malesef.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 21
 • sawgent @sawgent

  103'ten 88'e indim. Bir miktar kas kazandım. Yan kısımlar gitti. Az biraz daha göbek var.

  Ben ağırlık çalıştım evde. Yağları eritip kol kaslarını arttırdım. Öncelikle azim, sabır, irade gibi şeyler gerekiyor. Bunlar yoksa biraz zor. Ağırlık için kollara baya yüklendim. O esnada da göbek bölgesini çalıştırmak için başta mekik olmak üzere çeşitli hareketleri kullandım. Mesela çok basit görünebilir ama ayakları omuz genişliğinde açıp sağa sola dönme hareketi bile oldukça etkili. Tabi zorlayacaksın ve yan karın kasların ağrıyacak/acıyacak.

 • Erdinç B. @erdincb

  Ben dumble çalıştım kollarım dikkat çekecek kadar iyi kıvama geldi. 6'şar kilo ile başladım, sonra 8'er ve şimdi 10'dayım. Bir süre hergün eliptik bisiklet ile en zor ayarda 10 km koştum deli gibi terledim, yoruldum ama göbek hiç gitmedi. Sanırım ekmeği, kızartmayı ve hamur işini kesmeden olmayacak ve ne yazık ki bunlar benim için hayatın anlamı.
  Son bir not ekleyeyim. 30'lu yaşlarımın başında düzenli bir şekilde yüzüyordum. Sanırım 1 yıl kadar aksatmadan 2 günde bir yüzdüm ve göbeğim neredeyse yok olmuştu ve hayatımın en fit dönemiydi.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Kalori ve makro hesabı. Kilo vermek için aşırı kalori açığı bırakma hatasını yapmamak. Olabildiğince temiz beslenmek. Kaliteli karbonhidrat ve sağlıklı yağ kaynaklarını aşırı azaltmamak (zira vücudun en hızlı enerjiye çevirdiği şeyler bunlar). Mikro besin kaynağı olmalarının yanında midede yer kaplayarak tokluk hissi yaratmalarıyla da çok faydalı yeşillik ve lifli gıdaları bolca tüketmek. Bol sıvı. Evde vücut ağırlığıyla yapılabilecek temel egzersizler. Haftada 2-3 gün parkta yürüyüş; merdiven veya yokuş çıkmak. Sabır.

  Düzenli ve hızlı yağ yakımı için intermittent fasting de önerebilirim.

  Kilo vermek için acı çekmene, sevdiğin yemeklerden "tamamen" vazgeçmene de gerek yok. Porsiyonlarını düzgün ayarladığın sürece (8 dilim baklava yerine 1 tane yemek gibi) ve insülini hızlıca yükseltecek davranışlardan (uzun süre aç kaldıktan sonra öğüne yüksek glisemik indeksi olan bir şeylerle başlamak gibi) kaçınırsan her şeyi yiyebilirsin.

  Sana şunu bunu tamamen kes diyenler olabilir. Şunu bırakmadan kilo veremezsin diyenler de olabilir. Onlar muhtemelen ne yediklerinden ve ne kadar yediklerinden bihaberler.

  Herhangi bir alerjin veya bir sağlık sorunun yoksa kilo vermek için bir şeylerden vazgeçmen gerekmiyor. Ne yaptığını, ne yediğini ve ne kadar yiyebileceğini bildikten sonra, bir öğünde dolu bir tabak domates soslu makarna yiyerek de kilo verebilirsin. Ben 2.5 ayda 108 kilodan 80 kiloya düşmeyi başardım birkaç yıl önce. Bunu yaparken baklavamı da gömdüm, çok sevdiğim makarnamı da yedim, pizza da yedim, altından yağ damlayan pis soslu dürüm de. Hareket de ettim. Bu hareket, bana her gün 1 tabak makarna yeme özgürlüğünü de verdi. 🙂

  Makrolarımı düzenledim. Ne yediğimi ve bunun devamında ne yapmam gerektiğini planladım. Belki başlarda beynim, vücudumun besine ihtiyacı olmamasına rağmen bana oyun oynayarak açlık hissetmeme neden oldu; ama günün sonunda pek acı çekmeden bu süreci atlattım. Bugün istediğim gibi kilo alıp verebiliyorum.

  Olay nişastada, beyaz pirinçte falan değil sende bitiyor yani. Ne yediğinden ziyade ne kadar yediğin, nasıl yediğin ve bütün bunları yaparken de ne yaptığının bilincinde olarak hareket etmeyi unutmaman önemli. Her gün baklava yersen bu iş olmaz tabii; ama haftada bir çok da abartmadan ufak kaçamaklar yapmaman için hiçbir neden yok.

  • urzais @urzais

   Burada bahsedilen arada kaçamak mı?
   Sizin yazdıklarınızı yarıda kessem ooo ne güzel her şeyi yiyoruz asıl konu sonunda belli oluyor.
   Zaten hamur işi tatlı ekmek yemeyin diyenlerde çat diye kesin hiç yemeyin anlamında demiyor bunu bir beslenme alışkanlığı yapmayın diyor ayrıca unutmayın her metabolizma aynı çalışmaz.
   Bazı insanlar için her gün bir tabak makarna gömmek hiç de iyi sonuçlar vermeyecektir.
   Zaten burada arkadaşın sorduğu konu göbek bölgesi en bela yer bu bölgede incelmeyi sağlamak öyle kolay bir iş değil bazen işkence şeklinde bir diyet gerekebilir.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @urzais Hamur işi ve tatlı zaten sadece kilo verme sürecinde değil, kilo alma sürecinde de, hatta hayatın hiçbir anında bir beslenme alışkanlığı olmamalı.

   Metaboilzma elbette herkeste aynı çalışmaz. Kilo, yaş, kas kütlesi.. sadece bazal metaboiizmayı bile etkileyen birçok değişken var. Ama burada kişinin vücudunu iyi tanıyan, herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin bir birey olduğunu varsayıyoruz. Yoksa zaten ne yaparsa yapsın sağlıklı bir şekilde kilo veremeyecek.

   Onun dışında doğru kalori ve makro besin hesabını bulmak için 200-300 civarı kalori açığı bırakarak yapılacak deneme yanılmalar gayet etkili sonuc verecektir.

   Makro-mikro hesabı yapılmadığı, hareket edilmediği ve bunun yanına da biraz mutfak becerisi eklenmediği sürece bel bölgesindeki yağları eritmeye çalışmak işkenceye dönüşür tabii ki. Ben açıkçası sedanter de olsa sağlıklı bireylerin yaşadığı kilo verme, yağ yakma sorunlarının kendilerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yıllardır çevremde gördüğüm onlarca kötü ve iyi örnek ve kendi üzerimde denediklerim bana bunu gösterdi. Olmuyorsa veya işkenceye dönüşüyorsa ya bir yerde kalori fazlası var, ya makrolar düzgün hesaplanmamış ya da bir sağlık sorunu var.