sametyukcll paylaştı.

Sorun Batarya Teknolojisi Değil, Hibritlerde Çözüm Değil

Ne zaman elektrikli araçlarla alakalı paylaşım görsem altında hep somut delili bulunmayan bu iki argüman üretiliyor ve bunları teker teker cevaplamaktan sıkıldığımdan SOMUT delillere ve bağımsız araştırma kurumlarının BELGELERİYLE bunu cevaplamak şart olduğunu düşünüyorum o yüzden başlayayım.

 

HİBRİT NEDEN ÇÖZÜM DEĞİL

Hibrit'in en sıkı savunucusu şu anda Toyota ve bakıldığında argümanlarını ne kadar haklı göstermeye çalışsalar da kendileri de hata yaptıklarının farkındalar. Biraz tarihten bahsedeyim.

Dünyanın daha Tesla firmasından haberi yokken Tesla ve Toyota çok ciddi partnerdi. Hatta içerisinde Tesla motoru bulunan ve bataryapaketlerini kullanan zamanında bir Toyota araç bile göstermişlerdi. Buyrun Link: https://venturebeat.com/2010/05/20/tesla-and-toyota-teaming-up-to-build-electric-cars-schwarzenegger-lets-slip/

Sonrasında aralarında anlaşmazlıklar olduğundan dolayı Toyota bulundurduğu Tesla hisselerini sattı: https://www.ft.com/content/130a937a-48fd-11e7-919a-1e14ce4af89b

Elinde bir elektrikli aracı yapacak kadar batarya teminini sağlayacak bir firma kalmadığından Hibrit araçlara MECBUREN yöneldi Toyota ta ki geçen sene sonuna kadar. Toyota dünyanın en büyük batarya üreticilerinden biri olan Panasonic ile çok büyük montanlı bir anlaşmaya imza atarak batarya sorununu çözdü. Buyrun Link: https://www.reuters.com/article/us-toyota-panasonic/toyota-panasonic-setting-up-ev-battery-jv-amid-rising-china-competition-source-idUSKCN1PE05R

Yakın zamanda da %100 elektrikli CHR otomobilini duyurdu Toyota. Buyrun link: https://www.autocar.co.uk/car-news/motor-shows-beijing-motor-show/all-electric-toyota-c-hr-announced-part-chinese-plug-plans

 

PEKİ NEDEN HİBRİT ÇÖZÜM DEĞİL?

Sebep aslında çok basit: Kullanıcıya en ufak yararı yok o yüzden 🙂

 

Şu an gidip bir elektrikli araç aldığınız zaman çok basit şekilde batarya, onboard şarj cihazı ve motor bulunur ve sürtünen parça sayısı olmadığından düzenli bakıma ihtiyaç duymaz elektrikli araçlar. Aşağıdaki görsel bile neden Elektrik gelecektir çok net kanıtı. İşletmesi de elektriğin kw/h fiyatı 50 kuruş olduğu için inanılmaz ucuzdur. Silecek suyunuz, lastikleriniz ve balatalarınız değişir sadece.

Hibrit araçlarınsa içerisinde genellikle 1.8 motor olduğundan deli gibi MTV ödersiniz. Bakım masrafları dizellerden bile pahalıdır ve gene benzin almaya devam edersiniz.

Hakeza içerisinde kullanılan bataryaların da ömrü berbattır çünkü elektrikli araçlarla aynı klasmanda bataryalar kullanılmaz ve sürekli doldur boşalt yapıldığı için 3 seneye batarya veriminiz %70 seviyelerine geriler. Toyota NiMH teknolojisine sahip uzun ömürlü olmayan ancak enerji yoğunluğu fazla yani daha az yer kaplayan bataryalar kullanır. Safkan elektrikliler ise Lithium Ion bataryalar kullanır.

 

Kısacası hibrit işi boş, dünyada boş. Neden sadece Toyota'nın zoraki Hibrit ürettiğini düşünüp VW, Seat, Porshe, Mercedes, BMW gibi koca koca firmaların komple elektriğe yöneldiğini sorgulamak bile bu sorunun cevabını açıklar zaten.

 

BATARYA TEKNOLOJİSİ KÖTÜ, İLERİDE DEĞİŞECEK

Bu olay nereden nasıl çıktı en ufak fikrim dahi yok. Kulaktan kulağa bir agümanın bu kadar nasıl yayıldığını ve kabul gördüğünü anlamak mümkün değil. Yok efendim solid state bataryalar gelecekmiş şu an eskiymiş 🙂

 

Arkadaşlar Lithium Ion bataryalar sektörde bir 20 sene daha değişmeyecek. Bu kullanılan Lityum bataryalarında kapasitesi seneden seneye sadece ve sadece %7 artıyor. Bu da içerisinde bulundurduğu enerji depolaması arttığından değil sektör bataryaları paketlemenin çok daha verimli yollarını bulduğu için bu %7 artış oluyor son 5 senedir. Yani teknoloji zaten çılgın ileride.

Tanıtılan elektrikli Peugeot e208'den örnek vermek gerekirse sadece koltukların altına 50kw/h batarya koyabiliyor artık sektör ve bu bataryalar 100KW/h hızında şarj olabiliyor. 30 dakikada %87 şarj,i 45 dakikada ise %100 şarj olup 350km yol gidiyor. Aşlağıda B sınıfı e208 modelinin batarya bölümü var.

 

Elektrikli araçlarda da batarya yıpranması gibi bir durum yok. Sizin anca 1.000.000 km yapmanız lazım ki bataryanız kullanılamaz kıvama gelsin. Dünyada da 1.000.000km yol giden araç sayısı 10'u geçmez zaten. Buyrun batarya yıpranma oranları EV'lerde: https://electrek.co/2018/04/14/tesla-battery-degradation-data/

 

SONUÇ

Bazı arkadaşlar ben çok net anlıyorum bana inat olsun diye böyle saçma sapan haberler paylaşıyorlar itibar etmeyin. Elektrikli Araç konusunda tek sorun şu an cidden pahalılar. 2020 senesinden itibaren de Dizel araçlarla aynı fiyata zibilyon tane elektrikli araç gelecek Alman markalardan bu sorun da kalmayacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 43
 • Mustafa N. @mustafanr

  Hocam vaktiniz var ise şu video hakkında yorumlarınızı merak ediyorum.
  https://youtu.be/m1dYD2fko6o

 • fatihkaya41 @fatihkaya41

  Hibrit çözüm değil demişsiniz ama neye çözüm değil? Yazıda da yorumlarda kötü bir yaklaşım tarzı var. Gelin size anlatayım gençler havasında bir blog olmuş. Daha ucu açık ve daha yumuşak yazılardaha faydalı olacaktır. Şuanda düyada üretilen Lityumun %14 ü otomoil pazarına akıyor. Şuanki elektikli otomobil üretimi ise devede kulak bile değil. https://www.mta.gov.tr/v3.0/sayfalar/bilgi-merkezi/maden-serisi/Lityum.pdf Bu batarya teknolojisi Lityum rezerviyle komple elektrikli arabalara geçiş zor. Kaldıki şuan petrolle giden araçların elektrikle gitmesi için ne şebeke nede üretim yeterli olacaktır. Bunca petrolle giden araçta birden buhar olmayacağından. Bu uzun soluklu bir iş, bir dönüşüm olacak. Çalarken çalarken bir sürü havaya dönecek. Farklı teknolojiler gelişecek. Hibrit günümüz için bir gerçek yarın ne olacağını gelişmeler belirleyecek.

  • Yekta F. @flashock

   Yazdım aslında neye çözüm olmadığını ama tekrardan yazayım.

   Öncelikle lityum konusunda attığınız link çok sayfa ve hızlıca okudum ülkemizde Lityum yok sonucunu gördüm ancak dünyada lityum var buyrun link: https://www.quora.com/Is-there-enough-lithium-in-the-world-to-replace-all-petroleum-cars-with-battery-electric-vehicles

   Bataryalarda sorun Lityum değil Kobalt. O konuda da batarya üreticileri 5/1 oranında daha az Kobalt kullanmaya başladılar ve ileride kobaltsız bataryalar kapıda. Buyrun: https://www.theverge.com/2018/6/21/17488626/elon-musk-cobalt-electric-vehicle-battery-science

   Siz düşünüyorsunuz ki yarın kalkıcaz elektrikli araç sayısı %100 olacak ve elektrik şebekeleri yetmeyecek 🙂 Yahu geöen sene 1000 elektrikli araç vardı ülkemizde şu an 3000 adet var ve şebeke gayet çalışıyor. Hakeza dünyada 1 milyon elektrikli araç vardı geçen sene şu an ise 5 ay geçti toplam 3 milyona dayandı ve dünya kaldırıyor. Elektrikli araçların satılma oranından daha fazla yatırım yapılıyor üreticiler, devletler, enerji çözümleri geliştiren tüm firmalar salak mı? Yapmayın yahu.

   Bir AVM 15.0000 elektrikli aracın kapasitesine eş güç çekiyor Levent'te irili ufaklı 15 tane AVM var ve iş merkezleri had safhada elektrik altyapımız var bizim siz ne zannediyorsunuz durumu anlamadım. Bu verileri de TEDAŞ'ın yetkililerinden duydum da aktarıyorum size 🙂

   Hibrit ne olacak ne bitecek söyleyeyim. Hibrit azalarak bitecek çünkü ne tüketiciye ne de firmalara en ufak yararı dahi yok. Mekaniği, üretimi, parça sayısı, maliyeti, tüketiciye getirdiği ek yükler had safhada. Hibrit'in kalesi Toyota bile Hibrit'i azaltacak göreceksiniz.

 • furkan1zek @furkan3ze3

  Yuzde 100 elektrikli şu renault zoe ler vs 70 bin tl ye 0 km olarak satilsa aslinda cok mantikli ama kucucuk araclara inanilmaz rakamlar isteniyor.

 • Ofpoyraz @redmaner

  Peki bataryalarında yıpranma olmamasının sebebi tam olarak ne elektrikli araçların? Benzer teknolojideki elektronik ürünlerimizin en hassas parçası bataryalar baktığımızda. Neden daha sağlam ve güvenilir acaba otomobillerdeki bataryalar?

  • Yekta F. @flashock

   Yüzlerce modül ve binlerce hücreye sahip olmasından mütevellit birinci sebep bu ikinci sebepse çok dayanıklı kimyası hızlıca bozulmayan materyallerin özellikle kullanılması. Bozulma şlk %15lik dilimde 500.000km gibi değerlerde oluyor sonrasında durma noktasına geliyor.

   Bir bataryada hücre sayısı ve modül sayısı ne kadar fazlaysa, sıcaklık ne kadar iyi kontrol ediliyorsa yıpranma o kadar az oluyor. Çoğu elektrikli araçta sıvı soğutma-ısıtma mevcut.

Sony Xperia XZ1 ile Portre Modunda Fotoğraf Çekmek

Sony Xperia XZ1 ile -Sony'nin pek bir işe yaramayan Bokeh uygulaması haricinde- portre modunda fotoğraf çekmek isterseniz Google Camera'nın bu cihaza uyumlu 5.1 versiyonunu kullanabilirsiniz.

Yalnız uygulama XZ1 ile en fazla 8 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekebildiği için normal fotoğraf çekimlerinde bunu kullanmak, her ne kadar fotoğrafların kalitesi fena olmasa da, çok da mantıklı değil.

XZ1 haricindeki diğer cihazlarda uygulamanın durumu nasıldır bilemiyorum. Kendi cihazında da deneyip başarılı sonuç alanlar yorumlar bölümünde bunu yazabilirler.

Edit: Uygulama Xperia XZ'de de çalışıyormuş. 

#XZ1

Uygulama linki: https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/camera/camera-5-1-018-177624777-release/google-camera-5-1-018-177624777-android-apk-download/

 

Ayrıca yazıdaki ilk fotoğraf ve uygulama linki için Ekşi Sözlük'teki @bos gezenin bos ustasi'na teşekkürler. İlgili entry: https://eksisozluk.com/entry/79656776

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sametyukcll @sametyukcll

  Evet lens bulanıklığı modu. XZ'yi de yazıya ekleyeyim.

 • HÜSNÜ DEĞİRMENCİ @husnudegirmenci

  XZ1 cihazıma tarayıp 1-2 denemeden sonra gayet başarılı olduğumu söyleyebilirim foto çekimi de gayet güzel daha önce sony nin kendi uygulaması haricinde beğendiğim olmamıştı artık bu uygulama cihazımın bir parçası oldu.

  Sony Theme Creator ile ilk temalarımı oluşturmaya başladım özellikle softkeylerimi android 4.1 in clasiği ile değiştirdim ve z2 nin muhteşem akım desenli duvar kağıdını ekledim.Hemen apk oluşturdum ve cihazda kuruldu.3-5 denedim sıkıntısız.

  Png iconları internetten bulup photoscape x (win10 mağazasında ücretsiz) istediğiniz değişiklikleri ve creatorun kabul ettiği boyutlandırmayı yapınca apk oluşturmak bir tuş ileride.

sametyukcll paylaştı.

Benzinli-Dizel Karşılaştırması 1 (Ford Fiesta 2017)

Merhaba,
Uzun süredir birçok platformda sorulan "Benzinli araç mı yoksa dizel araç mı?" sorusuna cevap aradığım bir seriye başlıyorum. 🙂

Serinin ilk yazısında 2017 model Ford Fiesta'nın Trend X donanım paketine sahip benzinli ve dizel modellerinin toplam maliyetlerini karşılaştırıyoruz. Bu karşılaştırma için 1.4 benzinli motor yerine 1.25 motoru seçmemdeki sebeplerden ilki motorların güçlerinin ve 0-100 hızlanma değerlerinin birbirine yakın olması, ikincisi de 1.4 benzinli motor seçeneği ile Trend X donanım seçeneğinin bulunmamasıdır.

Kullanım Senaryosu:

Maliyet hesaplarken araçların sıfır kilometre olarak satın alındığını, 5 yıl ve 75 bin kilometre kullanıldığını, kullanım süresince tüm rutin bakımların yetkili serviste yapıldığını ve aracın rutin bakımlar dışında herhangi bir masraf çıkarmadan 75 bin kilometredeyken ikinci elde satıldığını varsayıyoruz.

Maliyetler:

Aşağıdaki tabloda maliyet karşılaştırmasını ve hesaplama ile ilgili detayları görebilirsiniz.
(İlk hesaplamada MTV'yi unuttuğum için tablonun altına ekliyorum.)

Motorlu Taşıtlar Vergisi:

1.25 Trend X (1300cm3 ve aşağısı):
İlk 3 yıl: 646x3=1938₺
Son 2 yıl: 450x2=900₺

Toplam Ödenen MTV: 2838₺

1.5 TDCI Trend X (1300cm3-1600cm3 arası):
İlk 3 yıl: 1035x3=3105₺
Son 2 yıl: 776x2=1552₺
Toplam Ödenen MTV: 4657₺

Sonuç:

5 yıllık kullanım ve aracın satışı sonunda, MTV farkı da göz önüne alındığında, dizel aracın benzinli araçtan yaklaşık 4 bin 800 lira daha yüksek bir maliyete sahip olduğunu görüyoruz. Hesaplamaların tamamı 15 bin km kullanım üzerinden yapıldığından, yıllık kullanımı bu değerin altında olan kullanıcılar için benzinli araç mantıklı seçim olacaktır. Fakat yıllık 20 bin kilometreye yaklaşan kullanımlarda dizel ile kâra geçmeniz mümkün olabilir.

Ayrıca cebimizde benzinli aracı alacak kadar nakit para olduğunu, ve dizel farkını banka kredisiyle ödediğimizi düşünürsek 3 bin lira civarında kredi faizi de masrafa ekleniyor ve benzinli-dizel arasındaki maliyet farkı 8 bin liraya yaklaşıyor.
Örnek: VakıfBank Doğa Dostu Otomobil Kredisi (1,13)
24 ay vade ile 16.000₺ kredi çekilmesi durumunda;
Toplam ödeme: 785,49x24=18551,76₺
Toplam faiz ödemesi: 2851,76₺
(Teşekkürler @ksamil)

 

Önemli not: Sonuç başlığındaki tercihle ilgili yorumlar tamamen kişisel tercihten ibarettir, kimseye hiçbir şeyi kanıtlama kaygısı gütmez, eleştiriye ve yoruma son derece açıktır 🙂

#Otoseyir #Ford #Fiesta #Benzin #Dizel

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 41
 • Suheyb Başalan @suheybbasalan

  Buradaki farkın asıl sebebi dizelde satarken fiyat 31000 benzinlide 19000 tl düşmüş. Yoksa benzinlinin avantajlı olduğundan fln değil. 2. elde dizeli aldığınız fiyata çok rahat satarsınız yıllık yakıt masrafı da cebinize kalır.

 • Anıl @ceft

  Bundan tam 1 yıl önce aynı şartlar ve aynı araç karşılaştırması ile düşünceleri içerisindeydim. Düşünmenin verdiği sıkılma ve kredisinin sıfır faiz olması cazip gelip egea sedan 1.3 aldım. Tamamen alakasız bir seçim ve sınıf olarak karşılaştırılmaz, motor ve kullanım açısından kendi deneyimim ise 1.3 motor uzun yolda 100-120 sabit hızlarda gerçekten de çok az yakıt tüketimi sunuyor şehir dışı uzun yol 3.2 şehir içi ise istanbul trafiğinde 5in üzerini geçmedi. Klima genelde hep açık. Bu şartlarda yakıt tüketimi konusunda oldukça memnunum ( akaryakıt fiyatları hariç ), Araç dolu olduğunda aşırı dik yokuşları çıkmasında ve üst hızlara ~180 çıkma performansında 1.6 olsa daha iyi verim alabilirim diye düşünüyorum. 1 yılı bu ay doldu 8 Bin km'ye yakın yol yaptım.

 • batuhan.sener @batuhan-sener

  Bence yıllık km falan önemli değil, paranın yettiği beğendin bir dizel araç varsa al, yoksa benzinlilere bak. Dizel yakıtta her türlü çok avantajlı az da gitsen çokta gitsen. 2. Elde satarken de benzinliden daha pahalıya satılıyor. Bakım masrafları da turbo benzinli motordan farklı değil. Tek sıkıntı dizel motorlar turbo benzinli motorlara göre daha güçsüz oluyor.

 • Metanet @metanet

  Merhaba. 2.el Fiesta düşünüyorum. Fakat kararsız kaldım. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. 2008 model düz vites benzinli mi yoksa 2005 model düz vites dizel mi tercih edeyim?