zhulinniao jinghong kulak içi kulaklık incelemesi

Selamün Aleyküm teknoseyir ailesi:

 

Bugün ki konuğumuz değişik bir isim, söylemesi zor fakat zhulinniao markasının jinghong modeli. İncelediğim ilk çift dinamik sürücülü kulaklık olmasından dolayı ben de çok merak ediyorum. Neyse incelemeye geçmeden ürün için indirim yapan zhulinniao mağazına teşekkür ederim.

 

 

kutu içeriği;

- Sayısını unuttuğum silikon uçlar,

- Bir çift köpük uç

- Kulaklık koruma kutusu,

- Kablo,

- Kulaklık,

- Kablo sabitleme aparatı

Kutuda köpük uç bile var, gayet iyi bir kutu içeriği olduğunu söyleyebilirim ki birazdan kabloya da değineceğim. Fiyatının 35 dolar olduğunu düşündüğümde gayet iyi.

 

 

Kulaklık ve kablo kalitesi;

 

Kulaklığın gövdesinde reçine kullanılmış, bendeki yeşil olan modeli ve bayağı güzel duruyor. Kablo da gayet kaliteli, benzer kabloyu he03 kylin de görmüştüm. Aslında bu tarz kablolardan pek hoşlanmıyordum fakat kullanım kolaylığı oldukça iyi, whizzer dan sonra bu kabloları sevmeye başlamıştım. Bu arada mmcx denen pin türünü kullanıyor jinghong, yani kabloyu her tarafa çevirebiliyorsunuz. Yinede bu pin türünü pek sevmiyorum, hatta hiç sevmiyorum.

 

 

Ses kalitesi;

Kulaklığı takar takmaz eğlenceli ve v sesli bir kulaklık olduğunu anlıyorsunuz, vokaller bir ya da iki tık geride. Eğlenceli müzik için tercih ettiğim kulaklıklardan birisi ki çift dinamik sürücü de bu yılın modalarından.

 

 

Bas;

Çift dinamik sürücü dedik, dinamik sürücü diyince genellikle akl baslar gelir. Baslar hacimli ve sıkı, kanama yapmıyorlar. Hafifte keskinler, bas sevenlerin bu kulaklığı sevme ihtimali bayağı fazla.

 

 

Orta frekanslar;

Klasik bir v sesli kulaklık olarak orta frekanslar girintili, vokaller ve orta frekanlarda çalan enstrümanlar bayağı geride. Vokalsiz kulaklıklar per tercih ettiğim şeyler değil. Detaylar da fena değil fakat geride kalınca pek bir anlamı olmuyor.

 

 

Üst frekanlar;

Bir tık daha ışıltılı olsalar güzel olabilirdi fakat yine de ortalama olduklarını söyleyebilirim. Sesi fazla abartmadığınız sürece kesinlikle rahatsız edici değiller. ( siz yine de sesi açmayıni kulaklarınıza yazık )

 

 

Konfor;

Kesinlikle başarılı, saatlerce takabilirsiniz.

 

 

Tını doğruluğu;

Ortalama, bu fiyat bandında çok daha başarılı ürünler gördüm.

 

 

Teknik özellikler;

V sesli dedik, bütçe segmenti dedik. Yani çözünürlük ortalamanın altında, bütçe segmentinde hem çözünürlüğü ile olan hem de eğlenceli kulaklık arıyorsanız genellikle bir özellikten vazgeçmeniz gerekebiliyor. Onu yapabilen tek kulaklık kırmızı flo idi, o da 2 senede sadece bir defa rastladığım bir modeldi.

 

Son söz;

Eğlenceli bir kulaklık arıyorsanız jinghong değerlendirmeniz gereken bir model, oldukça yüksek enerjisiyle gayet keyifli bir kulaklık. 8 vermememin tek sebebi bu kulaklığın 35 $ olması, 25 $ bütçelerinde olsaydı kesinlikle genel sıralamada 8 vermeyi düşünürdüm. Kutu içeriğine lafım yok, fiyata göre çok daha iyi. Ses kalitesi için 35 $ çok ciddi rekabetin olduğu bir bütçe segmenti, piyasada daha iyi modeller yok değil fakat zhulinniao öyle çok fazla kulaklığı olan bir firma değil ve gayet iyi ilerliyorlar. Genel puanım 7.1 / 10, okuyanlara teşekkür ederim.

 

 

zhulinniao resmi mağazası;

 

zhulinniao earphone store
https://a.aliexpress.com/_Eju6mlX

BeğenFavori PaylaşYorum yap

cvj stepless kulak içi kulaklık incelemesi

Selamün Aleyküm teknoseyir ailesi:

 

Bugünkü konuğumuz cvj stepless.

 

 

Bu sefer detaydan uzak bir inceleme olacak gibi görünüyor, çünku kulaklığın öyle detaylı anlatacak hiçbir tarafı yok ki zaten kulaklığın berbat kablosu yüzünden fotoğraf çekmek oldukça zordu. Neyse kutu içeriğine geçelim;

 

Kutuyu çöpe atmışım ama içerisindeki kitapçıklar hala bende duruyor, o yüzden onların fotoğrafını çekebildim. Kutudan ne çıkıyor?

- Kulaklık,

- Kalite kontrol belgesi,

- Kitapçık,

- Garanti kartı,

- 3 çift vasat kulaklık ucu ( silikon ),

- Güzel bir kulaklık kasesi.

 

 

 

Kulaklığın ana yapısının ve kablonun kalitesi:

 

Kulaklık;

Gövdede herhangi bir kalite eksikliği hissetmedim, fiyatı için oldukça iyi olduğunu bile söyleyebilirim. Küçücük bir kulaklık, hatta minicik.

 

 

 

Kablo;

Elimden onlarca kulaklık geçti ve bu kadar berbat bir kabloya muhtemelen ilk defa denk geliyorum. Çıkarılabilir olsa direk çöpe sallayacağım fakat onu da yapamıyorum, sökülemiyor. Sert bir kablo, şekil almıyor ki bir şeyle sabitleyip şeki aldırmaya çalışşanız bile bu sefer de kablo kalıplanıyor. Bu yüzden kaliteli fotoğraf çekemedim. Ahanda meşhur kablo;

 

 

 

 

Ses kalitesi;

- Bu modelin tanıtımında düşük frekanslara verilen önemden bahsedilmiş, bu kelimeyi duyunca olaya direk şüpheyle yaklaşıyorum çünkü bu şey bütçe segmentinde çok fazla başvurulan bir yöntem ve düzgün bir ayar yapılmazsa kendinden başka her şeyi yok eden kanamalı bas sesleri ile sonuçlanıyor. Neyse ki bu kulaklıkta baslar diğer sesleri çok fazla bastırmıyor.

 

Bas: 7,0 / 10

- Bu kulaklıktaki iyi olan tek şey, hacim olarak iyi fakat biraz yavaş kalan baslara sahip. Bütçe segmenti için ortalama diyebiliriz.

 

Orta frekanslar: 5.8 / 10

- Girintili, başka söyleyebilecek bir şey yok. Geri planda kaldıklarını takar takmaz anlıyorsunuz.

 

Üst frekanslar: 6.0 / 10

- Hafif parlak fakat ışıltıdan uzak, bu yüzden bir bir kaos var ortada.

 

Ses sahnesi:

- Kesinlikle boğuk, ses oldukça dar bir alandan geliyor.

 

Tını:

-  Oldukça vasat, bir esprisi yok.

 

Detaylar:

- Enstrüman detayları fena değil fakat hem detay işleme başarısız olunca hem de tını kötü olunca duyduğunuz detaydan da pek bir şey anlamıyorsunuz.

 

Konfor: 9.1 / 10

- Bu küçük kulaklıklar çok fazla konforlu, muhtemelen bir süre sonra kulağınızda olduğunu unutabilirsiniz. Ben whizzer et 100 kulaklık uçlarını taktım ve daha da konforlu oldular.

 

 

 

Artılar ve eskiler:

 

Artılar;

- Yapı kalitesi,

-  Acayip konfor,

- Baslar.

 

Eksiler;

- Berbat kablo,

- Ses uzaktan geliyor gibi,

- Kötü tını,

- Orta frekanslar çok fazla geride kalyor,

- Detay işleme çok başarısız,

- Değiştirilemeyen kablo,

- Sıkıcı ses karakteri,

- Mikrofon kısmında bulunan tuşların basma hisleri birbiriyle uyuşmuyor.

 

Son söz:

-  Fiyatı 250 - 300 bandında değişiyor, ben olsam 15464646 tane kalite kontrol sorununa rağmen bunun yerine gider nicehck db1 alırdım. Ses kalitesi olarak bundan çok daha eğlenceli ve kablosu değişebiliyor. Olmadı biraz daha bekleyip küçük bir miktar fiyat eklemesiyle blon bl 01 veya tangzu waner alabilirsiniz.

Bir yerde bazı kulaklıkların bir köşede unutulup gittiğinden bahsetmiştim, tam olarak bahsettiğim şey bu idi. Muhtemelen çekmecemde duracak ve hiçbir zaman kullanmayacağım, ilgimi çeken hiçbir tarafı yok. Piyasada onlarca fiyat performans ürünü var, stepless modeline para vermek için hiçbir sebep yok. Genel puan 5.9 / 10, okuyan arkadaşlara teşekkür ederim.

 

Değişen puan tablosu:

Artık genel puan tablosuna kulaklığın kutu içeriği fazla bir etki etmiyor ve bunun yanında fiyatın da etkisini azalttım. Ürünleri genelde kendi paramla satın aldığım için piyasadaki çoğu fiyat performansı ürünü inceliyordum ve işin içine fiyat girdiği için çoğuna 8 - 9 vermek zorunda kalıyordum. Nasip olursa bundan sonra puanlamalar artık daha sert olacak. 🙂

 

Küsüratlı puanlar buçuğu geçerse bir sonraki sayıya yuvarlamayı düşünüyorum çünkü küsüratlı puan giremiyorsunuz incelemeye.

6.6 - 7 gibi, ya da 6.4 - 6.

Tavsiye etmiyorum: 0 - 5

Vasat: 6

Tavsiye ediyorum fakat benzer alternatifleri de değerlendirilebilir: 7

Tavsiye ediyorum: 8

Segmentinin en iyilerinden: 9

BeğenFavori PaylaşYorum yap

whizzer kylin he01b kulak içi kulaklık incelemesi

Selamün Aleyküm teknoseyir ailesi:

 

Bugün whizzer kylin he01b kulak içi kulaklık ile karşınızdayım.

 

Bu kulaklığı dürüst bir inceleme karşılığında whizzer bana gönderdi. ( he 03 ü ücretini ödeyerek satın aldım ). Her zamanki gibi dürüst bir inceleme olacak. Buradan whizzer a teşekkür etmek istiyorum.

 

Kulaklığa geçmeden önce biraz markadan bahsetmek istiyorum ki fazla bilinen bir marka değil whizzer, kişisel görüşüm olarak bunun sebebinin piyasaya fazla model sürmemeleri diyebilirim. Kaliteli ürünler üzerine kafa yoruyorlar ve bunu kutudan kulaklığa kadar hissettiriyorlar. Kutu demişken oraya geçebiliriz.

 

Kutu klasik bir whizzer, mıknatıslı kapaklar vs derken ince düşünülmüş şeyleri görebiliyorsunuz. Kulaklığın metal koruma kılıfı için ve kablonun içerisinde olduğu küçük karton kutu için bile ana kutuda oyuklar açılmış. Hadi kutuyu açalım;

 

 

 

 

 

 

Kutu içeriği de oldukça iyi, peki bizi neler karşılıyor;

- Kulaklıklar

- Karton kutuya konulmuş ve iyi kalitede olan bir kablo,

- Farklı ses karakterleri için farklı kulaklık uçları ( silikon ve toplamda 6 çift ),

- Metal koruma kabı ( içerisinde kumaş var ve kapağın geldiği kısım silikon ),

- İçerisinde garanti kartı ve kullanım klavuzu olan bir zarf,

- Temizlik fırçası,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi biraz da kulaklığın yapısından ve kablodan bahsedelim:

Kulaklık;

- Kaliteli bir plastikten yapılmış ve tek dinamik sürücülü bir kulaklık, üşenmemiş sürücünün üzerine bile detaylar eklemişler. Bu arada üzerine basmaya gelmez, kırarsınız. Sonuç olarak birinci sınıf bir işçilik ve malzeme kalitesi, ahanda kanıtı;

 

 

 

 

 

 

Kablo;

- Keşke he03 lere de aynı kabloyu koysalardı, herhangi bir yükseltme yapmaya gerek yok. Kablo demişken üzerinde he01d yazıyor ve kulaklık ile renk uyumu var. Bunu söylememin sebebi ıse whizzer da aynı kulaklığın farklı modeli olarak bir tane de he01 olması, yanlış hatırlamıyorsam onun da rengi farklı. Yani aynı modelin farklı renklerinde bile farklı detaylar var, bunu yapan çok az firma var. Ha gerekli mi? Size kalmış, sonuçta maliyet.

 

 

 

 

Konfor:

- Herhangi bir rahatsızlık hissetmedim, ağır da değiller. Kişisel bir şey olduğu için konforun üzerinde fazla durmayacağım.

 

Yalıtım:

- Ben zayıf buldum, he03 te de aynı sorun vardı. Bence vasat bile değil, dışarıdan gelen sesleri rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Kesinlikle daha iyisini beklerdim.

 

 

Ses kalitesi;

 

Düşük frekanslar: 8.3 / 10

- Baslar ortalamanın üzerinde, kaliteleri oldukça iyi ve hızlılar. Aşırı bas meraklısı değilseniz gayet iyi, bu arada derin baslar duymak için sesi bir tık açmanız gerekebiliyor.

 

Orta frekanslar: 7,9 / 10

- Kesinlikle he03 lerden bu noktada ayrılıyorlar, o çok daha detaylı idi ve enstrüman ayrımları gibi noktada he03 ler he01 lerden birkaç göşlek üstün. Bence erkek vokaller he01 de daha canlı ki he03 e göre gözüme çarpan tek iyi yanı burası. Vokaller iyi ama bazen entrümanların önüne geçiyorlar. Bazen mi dedim? Çoğu zaman. Özellikle klarnet gibi enstrümanlar benim dinlediğim şarkılarda bayağı geriden geliyorlardı.

 

Üst frekanslar: 7.5 / 10

- Özellikle he03 tiz hassasiyetim olduğu için benim için bir tık parlaktı, bunda öyle bir sorun yok. Tizler genel olarak ortalama olsa da ışıltı ve canlılık olarak eksikler. Bunun üzerine bir de geride duran enstrümanlar eklenince biraz sıkıcı oluyorlar, ben pek eğlenceli bulmadım.

 

Sahne:

- Ortalamanın üzerinde, he03 teki gibi derinden gelmiyor sesler ki daha yüzeyseller. Zevkinize kalmış fakat he01 daha çok genele hitap ediyor, he03 biraz daha garipti. Genişlik olarak da oldukça sevdim.

 

Enstrüman ayrımı ve detay:

- Vokaller biraz boğmasa enstrüman ayrımı da gayet başarılı.

 

Oyunlarda ses kasma:

- Silah sesleri çok gerçekçi değil fakat ayak sesleri çok çok iyi kasılıyor. Bu konuda g332 mi tokatlar, hatta çoğu oyuncu kulaklığından iyi olabileceğini düşünüyorum.

 

Genel ses performansı:

- Sürmesi oldukça kolay olduğu için çok fazla kaynak seçebileğini zannetmem, tizlerde biraz ışıltı ve canlılık olsaydı kesinlikle 8.4-8.5 falan verirdim üst frekanslara. Mesela taladro dinliyorum ve sanki zorla söyletiyorlarmış gibi hissediyorum. Ha safkan vokallerde başarılı bir kulaklık. tınısı da bir tık iyi olsaydı vokaller için çok iyi bir seçim olurdu. Bas olarak iyi olsa da kulaklığın belirgin bir yanı seçen bir tarafı yok.

 

 

 

Artılar ve eksiler;

 

Artılar:

- Birinci sınıf yapı kalitesi,

- Kaliteli kutu,

- Kaliteli kablo,

- Sürmesi kolay,

- Konforlu,

- Baslar kaiteli,

- İyi vokaller,

- Farklı ses karakterleri için farklı uçlar, bu da sipariş sonrası maliyeti düşürüyor,

- Güzel görünüm,

- Metal saklama kılıfı,

 

Eksiler:

- Fazla önde kalan vokaller ya da fazla geride kalan entrümanlar

- Vasatın altındakı ses yalıtımı,

- Işıltısız tizler,

- Vasat teknik detaylar,

- Bazıları için sıkıcı ses performansı,

 

Son söz;

Dananın kuyruğunun koptuğu yere geldik, şu anda indirimde ki fiyat olarak 1000 - 1200 arasında bulunabiliyor. Eğer indirimsiz fiyattan alırsanız ses kalitesi olarak daha iyi modeller var piyasada fakat şunu da unutmamak lazım, bu kulaklık piyasaya sürüleli yaklaşık iki sene oluyor. O zaman rekabet bu kadar kızgın değildi ve o zamanın fıyatıyla inceleyenın çok sevdiği kulaklıklar arasındaydı. Eğer 1000-1200 bandında bulabilirseniz yukarıdaki saydığım olumsuzların birkaçının 2000 bandı için olduğunu hesaba katmanızı öneririm. Bu tarz bir kutuyu bazen 3000 bandında bile bulamadığınız olabilir çünkü her marka bu tarz incelikler düşünmüyor. 1000 - 1200 bandına bulursanız kaçırmayın derim, 1700 - 2000 bandında fiyatlara denk gelirseniz kutu anlamında değil belki ama ses anlamında daha iyi modeller bulabilirsiniz.

 

Bu arada ses kaitesi bir tık daha iyi olsaydı 9, kutu kalitesi bir tık daha kötü olsaydı 7 verirdim. 1000 bandında daha iyisini zor bulursunuz, birkaç model var ama çoğunun kalite kontrol sorunu var. Ben olsaydım aradaki ciddi fiyat farkını verip he03 alırdım, yine de 1000 bandında tavsiye ederim. Kulaklığı buradaki resmi mağazadan satın alabilirsiniz.

https://a.aliexpress.com/_EwMPcfR

BeğenFavori PaylaşYorum yap

whizzer kylin he03al kulak içi kulaklık incelemesi

Selamün Aleyküm arkadaşlar:

 

Bugün whizzer kylin he03al kulak içi kulaklık incelemesi ile karşınızdayım, 2000₺ - 2500₺ aralığında bir fiyatı var. Fiyatı bazen artsa da indirim döneminde 1700₺-1800₺ gibi fiyatlara da bulmak mümkün. Neyse, bugün biraz teknoseyir misali detaylı inceleme yapmak istiyorum.

 

Neden bu kulaklığı aldım?

- Bütçe odaklı çok fazla şey denedikten sonra çoğunun aşağı yukarı benzer seviyede olduklarını ve birkaç küçük ayar dışında pek de farklı olmadıklarını anladım. Belirli bir bütçenin altındaki modellerde genellikle bir özellik varsa diğerinden kısılmış oluyordu, ben de en azından birkaç özelliği bir arada barındıran bir modele yönelmek istedim ki whizzer ın içerisinde bir tane dinamik ve iki tane dengeli sürücü var.

 

Bizi nasıl bir kutu karşılıyor?

- Baştan söyleyeyim, kutu baştan sona çok iyi; hatta bugüne kadar karşılaştığım en iyi kulaklık kutusu olabilir. Bu kutuların bu kadar iyi olmasının sebebi markanın bakış açısıyla ilgili, neyse markanın hikayesini he01d incelemesinde anlatacağım. Hadi kutuyu açalım;

 

 

 

 

 

 

 

Kutu içeriği gelsin;

- Metal kulaklıklar,

- Deri kutu, ( vegan ha )

- Farklı ses karakterleri için kulaklık uçları,

- Kulaklık kablosu,

- Bir zarf içerisinde kullanım klavuzu ve garanti kartı,

- Kulaklıkları temizlemek için bir çubuk, ( temizlik fırçası )

Resimleri eklemeden önce bir şeyden bahsetmek istiyoruk, kutu yavaş açılıp hızlı kapanabiliyor. Bunu bilerek mi yaptılar bilmiyorum fakat çok hoşuma gitti.

 

 

 

 

 

 

 

Kutu içeriğinden yeterince bahsettim, şimdi biraz bizim tomurcuklardan ve kablodan bahsedelim;

 

 

 

Kulaklık ve kablo kalitesi;

- Kulaklığın yapısı çok çok iyi, üzerindeki baskılar vs oldukça kaliteli ki sol taraf için mavi ve sağ taraf için kırmızı ile işaretlenmişler. Garip bir şeye rastladım; renkler dışında sol kulaklıkta l yazıyor fakat sağ tarafta r yazmıyor. Hadi bir gariplik daha söyleyeyim; kablonun da sağ tarafında kırmızı işaret var fakat sol tarafında mavi bir işaret yok. Kulaklık yapı olarak oldukça iyi, bu arada beklediğimden çok daha küçükler. Neyse, beynimiz yanmadan kabloya geçmek istiyorum. Kablo bence bu kutuda sırıtan tek şey, kalite olarak kesinlikle kalitesiz değil fakat daha iyisini beklerdim. Keşke he01d deki kabloyu bu modelin kutusuna koysalar imiş, neredeyse yarı fiyatından daha ucuz olmasına rağmen o modelin kablosu daha iyi hissettiriyordu.

- Hayatımda gördüğüm en dolaşmaya istekli kablo olabilir, özellikle üst kısmı hemen dolaşıyor. Kablo demişken he03 e kafanıza göre kablo takmanız zor görünüyor, standart 0.78 mm gibi değil.

 

Konfor:

-Küçük oldukları için onları taşımak ve kullanmak oldukça kolay, herhangi bir rahatsızlık hissetmedim. Eğer benim gibi tiz hassasiyetiniz yoksa onu çok uzun süre kulaklarınızda tutabilirsiniz.

 

Ses yalıtımı:

- Kargom gelmeden önce incelemelere bakmıştım ve ortalamanın üzerinde deniliyordu, kesinlikle katılmıyorum. Bence ses yalıtımı oldukça zayıf.

 

Hadi ses konusuna geçelim;

 

Baslar: 8.7 / 10

- Çok fazla bas sevenler hariç herkesin istediği miktarda bas var bu kulaklıkta, yalnız bas sesler için sesi bir tık açmanız gerekiyor. Baslar oldukça sıkı ve kaliteli, elimdeki en baslı kulaklık olan bl 03 lerle karşılaştıracak olursam hacim olarak onun kadar değiller fakat çok daha dokulu baslara sahip olduklarını söyleyebilirim. Ben genel olarak köpük uçla kullandım, kesinlikle fark ettiriyor.

 

Orta frekanslar: 8.8 / 10

- Oldukça iyi ve net, içerisindeki detaylar şaşırtıcı derecede iyi ki 2 tane dengeli sürücü var bu kulaklıkta. Hatta kulaklığın en iyi olduğu nokta detaylar diyebilirim rahatlıkla, diğer kulaklıklarımdan birkaç sınıf üstün bu konuda. Enstrümanların ses kalitesi, ses ayrımı ve katmanlama gayet iyi. Keşke erkek vokalleri bir tık daha önde olsa idi, kadın vokalleri çok başarılı.

 

Üst frekanslar: 8.2 / 10

- Benim için bir tık parlaklar, tiz hassasiyetim olduğu için parlak kulaklıklarla hiç aram yok. Bu yüzden köpük uçlara geçtim. Parlak ve hafiften sıcak bir üst frekans var bu modelde, parlak oldukları için çok kişinin tercih sebebi olabilir.

 

Sahne:

- Kesinlikle dinlediğim en garip sahneli kulaklıklardan birisi, ses kulaklarınızın dışından geliyor gibi. Benzerini bl 03 lerde görmüştüm ama o bu kadar yatay değildi, benim hoşuma gidiyor fakat herkes göre değil. Genişlik ve derinlik olarak gayet iyi, enstrüman ayrımı da oldukça iyi.

 

Detay:

- İkinci kez bahsetmek istiyorum, bu kulaklığın ana esprisi kesinlikle detaylar. Daha önce hiçbir kulaklıkta duymadığım detayları duydum, detay işlemesi de oldukça başarılı.

 

Vokaller:

- Kadın vokalleri çok çok iyi fakat erkek vokalleri için aynı şeyi söyleyemeceğim, bir tık geriden geliyorlar.

 

Tını:

- 10 üzerinden 8 verirdim, tını efsanesi bl 03 ler ile karşılaştırırsam oldukça yakın fakat biraz da olsa o daha önde diyebilirim.

 

 

 

Artılar ve eskiler:

 

Artılar:

-  Kutudaki çok ince detaylar, ( sağ ve sol detayları, zarf vs dışında 13 atom numarası galiba, bir tane Türk incelemesinde okumuştum. Bu detayı kaçırdım, eğer burayı okuyorsan hakkını helal et. )

- Fiyat bandı için ses detay seviyesi çok çok iyi,

- Kutudan farklı ses türleri için farklı kulak uçları çıkıyor, bu da yeni masrafları engelliyor,

- Oldukça dokulu bas,

- Başarılı konfor,

- Fiyat bandı için en iyilerden,

- Daha sakin müziklerde çok çok farklı bir seviyeye çıkıyor, tınısı bir tık daha iyi olsa muhtemelen çok uzun bir kulaklık satın almak istemezdim.

- Birinci sınıf ürün,

- Ekolayzırlara çok iyi cevap verebiliyor,

 

Eksiler;

- Vasat kablo,

- Ses izolasyonunu oldukça kötü buldum,

- Her 0.78 kabloyu kullanamazsınız,

- Tiz hassasiyeti olanlar kesinlikle farklı bir modele bakmalı,

- Ses sahnesi herkes için olmayabilir,

 

 

 

 

 

 

Son söz;

- Piyasaya her gün farklı model kulaklıklar çıkıyor ve çoğu birkaç hafta içerisinde unutulup gidiyor. İncelediğim çoğu kulaklık çekmecemde durmaktan başka bir işe yaramıyor fakat bu kesinlikle farklı, şu sıralar günlük kulaklığım olarak kullanmaya devam ediyorum. Kutu içeriğiyle, ses kalitesiyle vs kesinlikle birinci sınıf bir kulaklık. Hemem hemen her şeyi ortalamanın üzerinde yapan bir kulaklık. Evet tını olarak 1 / 4 fiyatındaki bl 03 daha iyi fakat onun dışında bl 03 lerin başka bir özelliği yok, bu kulaklıkta herşeyden var. Alt frekans, orta frekans, tiz vs her neyse hepsini belirli bir seviyenin üzerinde yapıyor. Herkese tavsiye edebilirim. Puanım 8.8 / 10, kolay gelsin. 🙂

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir ci fi efsanesinin detaylı incelemesi 500-650₺ ( blon bl 03 )

Selamün Aleyküm, Hayırlı Bayramlar Teknoseyir ailesi. 🙂

 

Bugün benden bir kulak içi kulaklığın nasıl markanın isminin önüne geçip efsaneler listesine girdiği ile ilgili şeyler duyacaksınız, üstelik bunu kronik konfor sorunlarıyla yapan bir model. Pek fazla karşılaşılan bir durum değil bu, özellikle ci fi pazarında bu şeyi başarmak çok daha zor çünkü her hafta bir kulaklık piyasaya sürülüyor ve çoğu birkaç haftada unutuluyor. Hani şu çoğu kulaklık severin elinde tuttuğu uygun fiyatlı kulaklıktan bahsediyorum, blon bl 03 ten. Bu arada neden inceleme resminde db 1 in resmi var onu bilmiyorum, kesinlikle benden kaynaklanan bir hata değil.

 

Geçen sene idi galiba, aynı modeli incelemiştim fakat detaylardan uzaktı ki ikinci defa incelemek istemememin sebeplerinden birisi de ekmeğin aslanın ağzında olduğu ci fi ( çok daha uygun fiyatlı muadil hi fi ürünler ) piyasasında bu kulaklığın hala tavsiye edilen bir model olması.

 

İlk başta biraz teknik detay:

 

Kulaklığın kutusunu çöpe attım, orijinal silikon uçlarını da bulamadım fakat yine bir kutu örneğinin resmini koyacağım. Zaten pek bir işe yarar bir tarafları yoktu, neyse saçma sapan bir tasarıma sahip ve yazım yanlışlarıyla dolu olan kutu içeriğine geçelim. Bu da işe yaramaz kutu:

 

Kutuda ne var:

- Hiçbir işe yaramayan silikon uçlar,

- Kalitesi rezalet olan bir kablo,

- Plastik kalıba konulmuş kulaklıklar ( ne kadar övgü alıyorsa bunlar yüzünden )

- Üzerinde mavi bir yazı ile blon 2014 yazan beyaz kulaklık torbası, buna bayılıyorum. Yukarıdaki örnekteki siyah, bende beyazı var.

 

 

Neyseki yanında yinyoo kablo ile sipariş verebileceğim bir sipariş paketi vardı, bu sayede sonradan kablo değişimi maliyeti düştü.

 

Kulaklığın yanında çıkan berbat kablo:

 

Uvvvv, kalite akıyor:

 

Kulaklık ile birlikte satın aldığım yinyoo kablo:

 

Sağ kabloda hafif bir sorun:

 

Genel olarak yinyoo kablodan memnunum. Hadi bizim efsaneye geçelim. 🙂 Ahanda bizim tomurcuklar:

 

Malzeme kalitesi gerçekten çok iyi, yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum ve en ufak bir boya atması dahi olmadı. Benimki silah metali denen renk, muadil olarak mor ve gümüş rengi de var. Su damlasına benziyorlar, hissiyat olarak da oldukça iyi.

 

Üzerinde moondrop köpük kulak uçları var, biraz zımparalanmış gibi duruyorlar ama olsun. Bu da efsanemizin kablolu hali:

 

Bazı tecrübelerimi paylaşmadan önce kronik konfor sorununa geleyim; kulağa giren kısım çok kısa, gerçekten çok kısa. Kulağınıza taktığınızda durması bayağı zor oluyor, bunun için ne denemeler yapıldı. Kulak uçlarını daha dışarıda tutanlar mı dersiniz, orijinal kulak uçlarını kesip üzerine yeni kulak ucu takanlar mı derseniz. Neyse, ahanda kronik sorunun kanıtı; ne kadar kısa olduklarına bakın:

 

 

Hemen ses karakterine geçiyoruz:

 

- Bu kulaklığın bu kadar sevilmesinin nedenleri var; ilk olarak sizi çok acayip bir tını ve doğallık karşılıyor. Çok farklı çalıyor yahu, insanlar genelde bu özelliği için tercih ediyor. Vokaller vesaire çok doğal, sazı çaldıkları ve benim ismini bir türlü hatırlayamadığım eşyayı bile duyuyorsunuz parçalarda. Bir de sıcak bir ses tonu olunca dinlemeye doyum olmuyor. Vokal demişken bazen vokal sesler yüzünden bazı müzik aletlerininin perdelendiği olmuyor değil, çok detay sever biri iseniz farklı seçenekler değerlendirmekte fayda var. Hem blon gibi olsun hem de detaylı olsun derseniz kesenin ağzını açmanız lazım, hem de bayağı açmanız lazım.

- Klasik v tipli ses karakterine sahip, kimisi u tipli dese de ben katılmıyorum. V dediysek bu da orta seslerin biraz girintili olduğu anlamına geliyor, tek dinamik sürücüden zaten ba sürücüler kadar detay beklemek pek mantıklı değil.

- Bas sesler gümbür gümbür, köpük uçları takınca bir bas topuna dönüşüyor. Ha bas sızma yapıyor mu derseniz, kesinlikle. Hafiften orta seslere karışıyor gibi, bu durum silikon uçlarla biraz değiştirilebilir mi diye merak etmiyor değilim doğrusu.

- Detay konusu biraz eksik maalesef, fiyat için kabul edilebilir. Belki fiyat bandı için daha detaylı seslere sahip kulaklıklar bulabilirsiniz fakat bu doğrulukta bir tınıyı da ek olarak aynı kulaklıkta bulabilirmisiniz onu bilmiyorum işte.

- Garip bir ses sahnesi var, sanki müzik sesi dışarıdan geliyor gibi.

- Çok fazla olmasa da karmaşık şarkılarda ufak bir bocalıyor.

- Bazı telli çalgıların sesi o kadar gerçekçi ki beni şaşırtıyor.

- Bununla cem adrian dinlemeye bayılıyorum.

- Ses sahnesini tanımlamakta zorluk çekiyorum, öyle çok derin değil fakat müzik geniş bir alnda çalıyor.

 

Güzel şeyler söyledik ama bu sesi dinlemek için en azından giriş seviyesi bir dönüştürücü bulmanızı tavsiye ederim, en azından benim xioami cihazımın kendi çipiyle çok iyi ses çalmıyor. Öyle ki kulaklığı ilk aldığımda hayal kırıklığına uğramıştım. En azından içerisinde cs çipi bulunan bir şey satın almanızı tavsiye ederim, diğer çiplere göre daha uygun fiyatlılar.

 

 

Biraz olumlu ve olumsuz yönlere gelelim:

 

Artılar;

- Kulaklığın gövdesinin malzeme kalitesi çok çok iyi,

- Normalde bu seviyede bir tını dinlemek için çok daha fazla bütçelere çıkmanız gerekiyor, belirli bir markadan sipariş vereyim deseniz o rakam daha da artıyor.

- 450-550 ₺ bandında bu kadar doğal çalan bir kulaklık var mı bilmiyorum.

- Bas kafalar için de ideal, bir çift köpük uç gerekiyor.

- Vokal dinlemek için çok iyi,

- Sıcak ses karakteri ( öznel ),

- Çıktıktan sonra yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen hala güncel bir ürün denilebilir.

- Fiyat / performans olarak ci fi dünyasının gelmiş geçmiş en iyi ürünlerinden birisi olduğu söyleniyor,

- Uzun dinleme için oldukça uygun deniyor, ben pek katılmıyorum ama. Ses imzası.olarak buna uygun fakat konfor konusu beni kulaklıkları çıkarmaya itiyor.

- Uzun vadeli kullanım için de oldukça uygun, normalde ci fi piyasasının kalite kontrol sorunları var ve uzun vadede kendini oldukça belli ediyor.

 

Eksiler;

- Baslar bazıları için bir tık fazla olabilir ( öznel ),

- Detay duymak istiyorsanız sizi bir tık üzebilir,

- Nötr ses sevenlere göre değil,

- Kulaklığın kablosu ve uçları pek iyi değil,

- Konfor kötü, konfor kötü,

- İlk alımda ucuz fakat yedek kablo ve kulak köpükleri için yeni şeyler sipariş vermek zorundasınız.

- Bir defasında bir tarafın sesi daha zor duyuluyordu fakat nasıl olduysa kendi kendine düzeldi.

 

 

Son söz:

Bazı eksikleri yok değil fakat bu fiyat bandında bahsettiğim eksiklikleri olmayan ve bunun kadar iyi çalanına da denk gelmedim. Çeşitli yöntemlerle konfor sorunu aşılabiliyor ve bir tane yükseltme kablosu sipariş vermek çok zor değil. Bu modeli koleksiyonunda tutan ve çeşitli konfor iyileştirmeleri yapan çok kişi var. Ha, söylemeyi unutuyordum; blon markası bu modelden sonra asla bl 03 ün yerini dolduramadı. Hatta yarısı kadar başarılı bir model bile piyasaya süremediler, mağazs bugün bile ürünler satabiliyorsa kendi görüşüm olarak blon bl 03 ün ekmeğini yemeye devam ettiğindendir. Daha sonra bl 05, bl 05s, çift dinamik sürücü bl max, bl 8 prometheus vs neler neler çıktı piyasaya fakat sadece bl 05 bir tık tutunabildi. Bugün blon ne halde peki? İncelemelerde yerin dibine sokulan kulak üstü kulaklıklar sürüyorlar piyasaya, bir de şişman kız gibi saçma sapan isimleri olan birkaç kulak içi kulaklığı var. Sonuç olarak bl 03 bir ci fi efsanesidir, kendinden 10 kat daha pahalı kulaklarınız bile olsa genellikle ondan vazgeçemezsiniz.

 

Ki airpods pro, samsung earbuds gibi pahalı denilebilecek kulaklıkları denediğimde mazlumu getirin bana der gibi blon larımı getirin bana demek istediğim zamanlar da yaşadım. Bütün eksilerine rağmen tını ve doğallık doğruluğuyla benden 9 puanı almayı başarıyor, bu iki özellik olmasa muhtemelen 5 puan bile vermem. İncelemeyi kapatmadan blon için duyduğum bir şeyi de paylaşmak istiyorum; aşk ve nefret. Evet, tam olarak bu; genel anlamda hiçbir zaman çok iyi bir kulaklık değil fakat kulaklarınız her zaman o ses karakterini arıyor. Umarım keyifli bir okuma olmuştur sizin için, yakında whizzer lar gelecek. Onları incelemeyi de dört gözle bekliyorum, tekrardan Hayırlı bayramlar. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

nicehck db 1 kulak içi kulaklık incelemesi ( detaylarla güncellendi )

Can sıkıntısından aliexpress te gezinip dururken gözüme nicehck db 1 takıldı, fiyatı da uygun olunca sipariş verdim çünkü bütçe odaklı kulaklıkları incelemeyi seviyorum.

( 04 / 04 /2022 güncellemesi: Bahsettiğim kalite kontrol sorunları arttı, yeni bir kablo taktım ve kablo bağlantı.yerinin ciddi anlamda oynadığını farkettim. Ses kalitesi için ucuz bulunursa alınabilir fakat kalite kontrolü rezalet. )

İncelemeye geçmeden birazcık teknik bilgiyle başlayalım:

 

 

Kutu ve kutu içeriği:

- Ürün kaliteli bir karton kutuyla geliyor ve kutunun üzerindeki yazılar kaliteli baskıyla yazılmış. Bu fiyat bandındaki kutu kalitesi şaşırttı ki bununla da bitmedi. Kulaklığın gövde malzemesinin konulduğu yer de köpük, öyle buzdolabı köpüğüyle karıştırmayın; kadifemsi ve kaliteli duruyor. Sırasıyla kutuyu açıyoruz. 🙂 :

 

 

 

 

Kutudan 6 tane silikon uç, bir tane nicehck kablo ( kalitesini pek beğenmedim fakat bu fiyat bandını düşündüğümüzde blon, kz gibi markalara göre çok daha iyi ), kablo sabitleme aparatı, kullanım klavuzu, garanti kartı ve iki adet kulaklığımız çıkıyor. Kablonun resmini de şuraya bırakayım;

 

 

 

 

Malzeme kalitesi:

- Birazdan söyleyeceğim kalite kontrol sorunları hariç kulaklığın ana gövdesi gayet kaliteli duruyor. Orijinal kulaklık uçları vasat, kabloyu pek beğenmedim. Bu fiyat bandından fazlasını beklememek lazım. Bu arada bu kulaklıkla kullanmak için için nicehck purple se kablo sipariş ettim. Yapı kalitesi gerçekten kaliteli görünüyor.

 

 

 

 

 

Kalite kontrol kısmına gelirsek sağ kulaklığın kapak sabitleme vidası sürekli hareket ediyordu, sol tarafta da kapakla alakası olduğunu düşündüğüm benzer bir sorun var. Kablo takılan yuvalar da esneyebiliyor. Kapaklarla uğraşmadığınız sürece kapaklar hareket etmiyor ve rahatsız etmiyor ama bir sorun. Son olarak kablonun üzerindeki bant kalitesi dikkatimi çekti, keşke her kulaklığımda olsa.

 

 

 

Ses kalitesi:

İlk olarak size iki iyi arkadaşı tanıtmak istiyorum.

 

 

 

Buradan da anlaşılacağı üzere ürünü btr3k ile kullanıyorum. Neyse, ses grafiği olmadan olmaz.

 

 

Neden bu kulaklığı kalite sorunlarına rağmen çok seviyorum onu anlatayım; bir kere bu kulaklık detay anlamında çok iyi çalıyor. Orta frekanstaki sesler fiyatı için çok çok iyi, onun dışında da sıcak bir kulaklık. Biraz parlak olsa köpük kulaklık uçlarına geçtim ve benim için tadından yenmeyen bir hal aldılar. Bu fiyat bandında bu kadar detay verebilen herhangi bir kulaklık dinlemedim, işin garibi tınısı da gayet iyi. Elimdeki blon bl 03 ile karşılaştıracak olursam müzik aletleri çok daha detaylı geliyor, orta seslerde zaten çok daha iyi. Detay işlemesi çok başarılı değil, onun dışında hızlı şarkılarda bazen saçmalıyor ama bu fiyat bandı için kabul edilebilecek şeyler. Eksi olarak yazabileceğim bir özellik de erkek vokallerinin bir tık geride kalması, biraz fiyatına göre durumu detaylandıralım:

 

Düşük frekans: 8 / 10

- Bas kafalar için eksik hissedilebilir fakat herkes bas kafa değil. Çok hacimli olmasalar da baslar gayet başarılı, bir çift köpük uçla daha da iyiler. Gövdeli ve oldukça hacimli baskarı seviyorsanız bu kulaklık size göre değil.

 

Orta frekanslar: 8.9 / 10

- Bu kulaklığın parlayan özelliği, herşey olması gerektiği gibi. Müzik aletleri oldukça detaylı ve net, sahne ortalama diyebilirim. Ayrım ve detaylandırma fiyat bandı için şaşırtıcı derecede iyi, tını da iyi olunca bl 03 leri bir köşeye bırakıp bu kulaklığı kullanıyorum bu aralar.

 

Yüksek frekanslar: 7.1

- Benim için fazla parlak, neyse ki köpük uçlarla bir nebze olsun bu durumdan kurtulabildim. Tizlerin biraz girintili olduklarını düşünüyorum, çözünürlük olarak çok iyi değiller.

 

 

Artılat ve eksiler:

 

Artılar;

- Çok iyi fiyat performans oranı,

- Orta sesler çok iyi,

- Ortalamanın üzeri tını,

- Fiyatı için fazla detaylı çalıyor,

- Çıkarılabilir kablo,

- Güzel görünüm,

- Konfor olarak gayet iyi çünkü çok hafif,

 

Eskiler:

- Kalite kontrol sorunları,

- Erkek vokallerinin bir tık geride kalması,

- Parlak tizler ( kişisel tercih )

- Kötü kulaklık uçları,

 

Son sözüm: Kalite kontrol sorunları olmasa idi 8.5 ya da 9 / 10 puanı rahatlıkla verebilirdim bu fiyat bandı için, maalesef 7 puanda kaldı. Bu kulaklığı uzun süre kullanmak kesinlikle planlarım arasında, efsane blon bl 03 leri emekliye gitti sayılabilir çünkü çok daha detaylı çaldıkları için şu sıralar bu kulaklıklarla çok iyi anlaşıyorum. Tını bakımından blon bl 03 ler kadar olmasalar da konfor, orta frekanslar gibi şeylerle benim için blon bl 03 lerden öndeler. Temiz ve berrak bir ses isteyip te kulaklıklara fazla para vermek istemeyenler bence bir bakın, bu fiyat bandında daha detaylı çalanını duymadım.

Kişisel görüşüm olarak bazı kalite kontrol sorunlarını göz ardı ederseniz 200₺-400₺ ( fiyat ciddi anlamda değişebiliyor ) bandında bundan daha detaylı çalan bir kulaklık bulamayabilirsiniz. Bu arada yazıyı güncellerken genel puanda herhangi bir değişiklik yapmadım. ( Bu etik olmaz ). Artı puana koyduğum malzeme kalitesini çıkardım çünkü daha sonra bazı kalite kontrol sorunlarıyla karşılaştım, artı özellik olarak da ses kalitesinde ufak iyileştirmeler hissediyorum.

 

Kulaklığı tavsiye ediyor muyum?

- Kesinlikle evet. Klasik v şekilli saçma kulaklıklar piyasada yeterince var, diğerlerinden oldukça ayrılıyor ki bence denenmesi gerek bir kulaklık.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

qkz ak6 Kulak içi kulaklık incelemesi

 • Markadan başlayalım; tıpkı cca, ccz ( bundan emin değilim ) nasıl kz nin yan markası ise qkz de öyle, genellikle düşük bütçeli ürünler satıyorlar. Evet, normalde kz de bütçe odaklı ürünler yapıyor fakat qkz olayın ultra bütçe modeline odaklanmış durumda. Neyse, beyinler yanmadan incelemeye geçelim.

 

Plastik kutuda ne var?:

 

- Yedek kulaklık uçları,

- Kulaklık,

- Kulaklık kablosunun kulak kepçesine gelen yerine takılan ve kablonun belirli bir kalıpta kalmasını sağlayan ve pvc olduğunu düşündüğüm parça, tarif için üzgünüm.

 

 

İlk izlenimlerim:

 

- Kulaklığın plastik kalitesi beklediğimden iyi, telefonların yanında çıkan kulaklıklardan falan çok daha iyi.

- Kulaklık uçları hoşuma gitmedi, üst düzey markalar bile pahalı kulaklıklarına çok iyi kulaklık uçları koymuyorken qkz den beklemek garip olur.

- Kutu içeriği de fena değil, muhtemelen adı kulak askısı olan parçalar çıkınca şaşırmadım değil.

- Kablo çıkarılabilir gibi duruyor ama yok öyle bir dünya, kablo çıkarılabilir zannedip farkına varmadan bayağı zorladım. Ben kırmadım ama kıranlar olabilir.

 

 

Ses performansı:

 

- Kulaklığı ilk denediğimde beklediğimden çok daha kötü bir senaryo ile karşılaştım, ses çok boğuk ve saçma geliyordu. Önde sadece kötü bir bas ve arkada 20 kilometreden gelen diğer sesler vardı. Ses boğuk, sıkışmış, kötü, çamurlu hrr neyse işte ondan geliyordu. Birkaç dakika dayanamadan çıkarıp yerine koydum. O zamanlar elimde saçma bir 3.5 mm dönüştürücü vardı. Neyse kulaklığı gelip gittikçe deniyordum ama birkaç dakikadan sonra çamurlu sese dayanamayıp geri yerine koyuyordum. Daha sonra elime bir fiio btr3k geçti ve kulaklığı yanma işlemi için beklemeye bıraktım. Kulaklığın sesi ugreen 3.5 mm dönüştürücü ile berbat, dayanılmaz. Bugün tekrardan denedim ve kulaklığın ses kalitesinin ciddi anlamda değiştiğini düşünüyorum. Kulaklarımı tırmalayan tiz yine aynı fakat boğuk ses genel anlamıyla ortadan kalktı. Özellikle çamurlu ses bayağı gitti ve kulaklık daha temiz ses vermeye başladı. Elinizde çok kötü bir 3.5 mm dönüştürücü varsa kulaklık çöpten daha kötü, en azından benim deneyimlerim bu yönde.

 

Bas 6.5 / 10:

- Klasik kz, doğru söylemek gerekirse baslar biraz hacimli olsaydı 8 / 10 dememek için hiçbir nedenim yoktu. Bana çok cılız geldiler, belki de elimdeki blon bl 03 yüzünden böyle düşünüyorum. Belki köpük uçlarla bir tık daha düzeltilebilir.

 

Tiz 4.5 / 10:

- Tiz sesleri sevmiyorum ve kulaklarımı tırmalıyor. Orta frekansa girmeme bile gerek yok çünkü klasik v sesli kz olarak benim için orada da hiçbir şansı yok.

 

 

Olumlu yanlar:

- Pahalı değil.

- Plastik kalitesi gayet iyi.

- Konfor iyi geldi. Özellikle bl 03 teki konfor rezaletinden sonra bayağı iyi geldiler.

 

Olumsuz yanlar:

- Baslar gövdesiz.

- Çamurlu ses.

- Kablo değiştirilemez.

- Sıkışmış ses sahnesi.

- Genel bir boğukluk.

 

 

Son söz:

- Kulaklık hobisine merak salmışsanız ve bir yerden başlamak istiyorsanız fena bir seçim olmayabilir fakat ci fi pazarından giriş seviyesi de olsa bir şeyler denediyseniz bu kulaklık çöp. En fazla telefon kutularından çıkan kulaklığıktan bir tık üstü olabilir, daha fazlası kesinlikle yok.

 

Teknik olarak 2 / 10 puan, fiyatına göre ise 6 / 10 puan verebilirim kişisel görüşüm olarak. 200-300 gibi fiyatları var, ben olsaydım bunu edinmek yerine biraz daha ekleyip moondrop quarks, cca cra, blon bl 01 ya da moondrop quarks ds gibi seçeneklere bakardım. 200-300 az para değil, çöpe atmayın.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

fiio btr3k incelemesi ( Detaylarla güncellendi )

Selamün Aleyküm, Hayırlı Kandiller teknoseyir ailesi. 🙂

 

Bugün yaklaşık 3-4 haftadır kullandığım btr3k kulaklık amfisininin inceleme metnini yazacağım. Abisi btr5k kadar bilinmese de ses forumlarında oldukça tanınan bir cihaz. Çeşitli bluetooth bağlantılarını ve rgb ledlerin hangi bluetooth bağlantısı temsil ettiğini vs tek tek yazmaya kalksam inceleme bir hayli uzayabilir. Neyse, teknik bilgi severleri kısa yoldan götürelim:

 

Elimdeki cihazlar bozulunca yeni bir cihaz sipariş vermeye karar verdim. Neden btr3k? Forumda konusunu açmıştım ve listemde btr3k da vardı ve forumdan da bir arkadaş tavsiye edince dayanamayıp sipariş verdim.

 

Küçük bir kutuyla geldi, btr5k nın kutusunun daha büyük olduğunu biliyorum.

 

Hadi kutuyu birkaç adımda açalım: 🙂

 

Kutu içerisinde ne var?:

 

- Beklediğimden çok daha küçük olan btr3k,

 

- Bir tane şeffaf kılıf,

 

- Tip c kablosu ( ortalama kalite ) ,

 

- Çok küçük olan cihazın kaybolma ihtimali var, onun için de güzel bir çözüm. İnsanlar bu şeyi ne için kullanıyor bilmiyorum fakat ben ürünlerim kaybolmasın diye kullanıyorum.

 

- Muhtemelen nem için düşünülmüş bir çözüm,

 

Eski btr3k da nfc vardı, bunda yok. Kişisel olarak pek kullandığım bir özellik değil. Yeni btr3k nın en güzel yanı da 2.5 mm dengeli çıkışın gelmesi, 2.5 mm dengeli kablo sipariş ettim. Deneyince sonuçları eklemek isterim. Ürünü elime aldığımda kalitesini beğendim, fiyat performans ürünü diye yapı kalitesinden kısılmamış. Tip c kablosu dışında kutuda herhangi bir vasat bir şey yok.

 

Bu arada kafama takılan bir şey, bu plastik kılıfı cihaza takmak zor ve dikkat gerektiriyor. Cihazımı çizeceğinden süpheleniyorum, bu arada bir tane köşesini çatlattım sanırım. Hadi cihazın performansına bakalım biraz, beni mutlu etti. Acemi fotoğrafçı için denemeler:

 

Ses performansına geçelim:

- Daha önceki es9270 çipli dönüştürücüme göre neler farklı? İlk olarak gözüme çarpan ilk şey detaylar, detay olarak giriş seviyesi es 9270 çipten çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.

- Sesin sıcaklığı ortalamanın bir tık üzerinde, es 9270 çipli dönüştürücüm oldukça sıcak ses veriyordu. Kişisel olarak sıcak sesi tercih ederim, genel toplum tercihinin nötr olduğunu düşünüyorum.

- Kablosuz bağlantıdan şüpheleniyordum fakat kablo ile arada bir ses farkı olduğunu düşünmüyorum, oldukça ön yargılı olmama rağmen kablo ön yargım kırıldı.

 

 

Artılar ve eksiler:

 

Artılar;

- Genel yapı kalitesi,

- Kablosuz bağlantı ile çok iyi ses,

- Küçük cihaz, taşıması kolay,

- Kablo derdi yok, bu büyük bir konfor unsuru,

- Bu fiyat bandı için ( kablosuz ürün olarak ) oldukça iyi performans,

- Uygulamadan kontrol edebilme,

- Uygulama demişken ekolayzer ayarları dışında çok fazla ayar var. Bildiğim kadarıyla sağ ve solun ses farkını da ayarlayabiliyorsunuz, güç vs ayarları da vardı diye hatırlıyorum.

- Cihazda bulunan kontrol tuşları,

- Telefondan bağımsız ses tuşu ( bunu seviyorum ).

- Bilgisayarda takıp direk kullanabiliyorsunuz,

- Araç modu var,

 

Eksiler;

- Özellikle ldac özelliğini kullanırken ekolayzır yapamıyorsunuz,

- Cihaz kılcal çizilmeye çok müsait,

- Kılıfın bir köşesi 2 haftada çatladı,

- Şarj için 11 saat süre verilse de ldac modunda bu süre 7-8 saatlere düşüyor, nerede bizim 3-4 saat? Aslında bu cihazdan çok ldac ile alakalı olabilir.

- Ne kadar beyaz led ldac da olduğunuzu gösteriyor olsa da aslında bu renk beyaz değil maviye yakın, beni bir süre uğraştırdı.

- Kılıfı tak ve çıkar işi cihazı çiziyor gibi duruyor, evet, bence  çiziyor.

 

Son söz:

- 1300₺ civarı bir fiyatta bluetooth destekli ve kaliteli olan pek fazla cihaz yok diye düşünüyorum, genel anlamda oldukça memnunum. Forumdan birisinin tavsiyesi ile aldım, eğer böyle bir cihaz bakıyorsanız değerlendirmenizi tavsiye ederim. Benim gibi genellikle giriş - orta seviye kulak içi kulaklıklar ile ilgileniyorsanız fiio btr3k size yetecektir. Kişisel olarak ön tarafa bir şekilde ekran koruyucu gibi bir şey eklemenizi öneririm, biraz dikkatli kullanım gerektiriyor. Bu cihaz bana hangi tecrübeyi öğretti? Artık kablosuz yerine bluetooth cihazlara geçmenin vaktinin geldiğini düşünüyorum, ldac modunda kablolu ile kablosuzun ses farkını ayırt edemiyorum. Bu arada cihaza hızlı şarj falan bağlamaya çalışmayın, 10 watt tan sonrası biraz sıkıntı olabilir.

 

Malzeme kalitesi: 8.5 / 10

Ses kalitesi : 8.1 / 10

Tasarım : 8.2 / 10

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oyuncular için çeşitli telefon soğutucu incelemelerim ( blackshark, gamesir, markasız bir model)

Sıcakta oyun oynayanlar bilir, o telefon ısınınca oyun takılmaya başlar. Üst seviye vs fark etmez, pubg mobile oynuyorsanız o telefonu bir şekilde soğutmanız gerekir.

 

Bende benzer bir sorunla çeşitli ürünleri tecrübe ettim. Neyse, tecrübelere geçelim.

 

• black shark manyetik soğutucu:

 

 

İlk izlenim:

- Telefonun arkasına yapıştırmak için birden fazla manyetik etiket ile gelen bir kutu, ürünü boş kutuya koyup göndermemişler. Küçük ürün fakat kutusunun içerisine kadar özenli, aksesuarlar için ayrı bölmeler falan derken benim telefonuma neden böyle bir kutu koymadın xiaomi?

 

- Ürünün pakedini açtığımda ne kadar kaliteli olduğunu hissettim, malzeme kalitesi vesaire oldukça iyi. Ek olarak bir tane de tip c kablosu.

 

 

 

Olumlu düşüncelerim:

- Kalite çok iyi.

- Soğutma çok başarılı.

- Özellikle iphone kullanıcıları telefona herhangi bir etiket yapıştırmadan direk magsafe bölümüne soğutucuyu takabilirler.

- Manyetik etiketler çok kaliteli, gerçekten iyi tutunuyorlar.

- Soğutucunun üzerindeki mıktanıs oldukça güçlü, kendine kendine kaymıyor.

- Soğutma bloğu oldukça kaliteli.

 

 

 

Olumsuz düşüncelerim:

- Ürün ağır, gerçekten ağır. Biraz daha hafif olsa idi gamesir in yüzüne bile bakmazdım.

- Kapatıp açma düğmesi yok, kabloyu takınca çalışıyor. Düğme olmayınca ayar da yok, tek bir dönüş hızı var.

- Biraz öznel bir görüş ama ısı göstergesi yok.

- Başka da bir olumsuz yanı yok. Son görüşümü toplu bir karşılaştırma olarak sona  bırakmak istiyorum.

 

 

 

• gamesir f9 telefon soğutucu:

 

 

İlk izlenim:

- Süslü olmayan bir kutu bizleri karşılıyor, kutudan sadece bir tane manyetik etiket çıktı. Ek olarak tip c kablosu ve farklı bir sabitleme aparatı da çıkıyor.

- Kalite olarak blackshark tan sonra hafif bir düşüş hissettirdi, bakalım karşılaştırmada ne olacak? Bu ürün elime geçeli fazla olmadı, bunu da söylemem gerek.

 

 

Olumlu düşüncelerim:

- Ürün hafif, black shark lar ağır olmasa idi kesinlikle bir tane de black shark olanından edinirdim.

- Genel olarak vasatın bir tık üzerinde malzeme kalitesi.

- Üzerinde renkli yanıp sönen ışıklar var.

- Derece göstergesi, bunu gerçekten seviyorum.

- İki farklı fan dönüş modu var.

- Ürünü telefona etiket yapıştırmadan yandan sabitleyerek de kullanabiliyorsunuz.

 

 

 

Olumsuz düşüncelerim:

- Manyetik etiketler kesinlikle yeteri kadar tutmuyor.

- Gücü geçtim, etiketlerin yapıştırıcısı da yeteri kadar sağlam değil.

- Özellikle blackshark kadar hızlı soğutmuyor.

- Ses olarak black shark lara göre daha sesli çalışıyor.

- Soğutma performansı da black shark a göre düşük. Daha önce black shark sahibi olmasaydım büyük ihtimalle bu olumsuzluklar gözüme takılmazdı.

 

 

 

• markasız bir model olan soğutucu:

 

 

İlk izlenimim:

- Basit bir kutu, üzerindeki baskılar bile çok kötü idi diye hatırlıyorum. Başka söyleyecek bir şey yok, hatta bunun bende olduğunu bile unutmuştum ki dün bu inceleme yazısını yazma fikri aklıma gelince hatırladım.

 

 

Olumlu yönler:

- Olumlu yönler yok.

 

 

Olumsuz yönler:

- Malzeme kalitesi berbat, kötü plastik.

- Cihaz hiçbir işe yaramıyor.

- Ayarı vesaire zaten yok da geri kalan olumsuzlukları anlatmak için kendimi yoramam. Uzak durun.

 

 

 

Genel bir karşılaştırma yapalım:

Malzeme kalitesi: black shark - gamesir - markasız

- Soğutucunun malzeme kalitesi olarak gamesir ile black shark arasında çok küçük fark var, black shark farkı manyetik etiketlerin kalitesinden dolayı açıyor. Bundan sonra markasız olan modeli listeden çıkarıp bu ikisini karşılaştıracağım.

 

 

 

Soğutma kalitesi: black shark - gamesir

- Soğutma hızı ve soğutma kalitesine bakarsak genel olarak black shark bariz önde diyebilirim.

 

 

 

Özellik bolluğu: gamesir - black shark

- Özellikle derece göstergesi gamesir i bayağı ön plana çıkarıyor, buna bir de ışıkları ve 2 şekil sabitleme aparatını eklersek gamesir bayağı avantajlı gibi duruyor. Daha ikili fan hızı modunu ve açma kapama düğmesini de ekleyeceğiz. Özellik olarak gamesir daha çok oyuncağa sahip, zaten gamesir e yönlenmemin sebebi de bu özelliklerdi.

 

 

 

Kullanım kolaylığı: gamesir - black shark

- Daha hafif, daha çok özellik derken gamesir konforuyla öne çıkıyor.

 

 

Son sözüm:

Bir tık ağırlığı olmasaydı bu karşılaşmanın galibi net black shark olurdu. Hatta üzerinde düğme olsaydı ağırlık farkını bile göz ardı edebilirdim, direk black shark derdim. Sonuç olarak kazanan yine black shark ama gamesir özellik olarak black shark ın çok daha önünde, süslü oyuncaklar önemli değilse black shark edinmenizi tavsiye ederim. Arada küçük bir fiyat farkı var, black shark bir tık daha pahalı ki malzeme kalitesi çok önemli derseniz black shark ın başka modelleri de var. Geçenlerde elime geçen oyun koluyla ve bu oyuncular için telefon soğutucuyla gemeir brnim için vasat markalar listeme giriyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Güzel inceleme.
  Ben şöyle birşey bekliyorum.:
  Resimde kırmızı alan var, buradan su geçecek şekilde telefonun içini dolaşacak ya da en azından işlemciyi soğutacak bir iç yapı oluşturup sıvı soğutma yapılabilir.

  Bir delikten giriş, diğerinden çıkış olur. 40-50cm aşırı hafif su kanalı buraya takılıt ve kanalın diğer ucunda pompa ve soğutucu yer alabilir. Normal pcdeki hibrit soğutucu gibi ama telefona bir aparat değil de hortum ucunu takacağın sistem olacak ki telefona da ağırlık yapmasın. Zaten cihazlar suya dayanıklı, bu iç kanalı da sudan etkilenmeyecek şekilde yaparsın miss gibi olur.

  • Awacs7n @pesatalim

   Aslında çin de benzer sistemler var, bazı telefonlarda da direk olarak sıvı soğutma var diye biliyorum. Soğutmadan ziyade ısınmaya çözüm bulunmalı diye düşünüyorum, 888 li telefon pubg çıkışı 5-10 saniye menüde bile kasıyor. Önceleri ios, ndroid vesairede de denedim, en güncel os cihazlar bile ısınınca oyunda takılıyor. Yazın zaten soğutucu olmadan oyun oynamak mümkün değil.

razer blackshark v2 x oyuncu kulaklığı incelemesi

1.5 ya da 2 yıl oldu galiba, indirimdeyken sipariş vermiştim. Genel olarak dikkati kullanıldı, yazının sonunu beklemeden tavsiye edebileceğim bir ürün olduğunu söyleyebilirim. Fazla uzatmadan incelemeye geçmek istiyorum.

 

Başlamadan önce:

- Orta seviye bir kulaklık olduğunu düşünüyorum. Bendeki x modeli, standart v2 modelinde ses kartı vb muhabbetler var fakat ben detaylarını pek bilmiyorum. Tipik bir 3.5 mm kulaklık olduğunu bilmeniz gerekli, usb kulaklıklar gibi ışıklı bir model değil.

 

 

 

• razer blackshark v2 x

 

İlk izlenim:

-Kutusu çoğu razer gibi, logitech vb. markalara göre daha fazla oyuncağa sahip.

- Kutu içeriği şaşırtıcı derecede iyi; kulaklık kılıfı, mikrofonla hoparlörü birbirinden ayırabilen uzatma kablosu, razer logoları, razerın 7.1 uygulamasının çalışmasını sağlayan bir kod vs bir sürü şey çıkıyor. Başka bir şey var mı hatırlamıyorum.

- Malzeme kalitesi kesinlikle çok iyi, tasarımı çok fazla sevmesem de iyi hissettiriyor.

 

 

 

Olumlu düşüncelerim:

- Mikrofon kapatma ve ses ayar tuşu kulaklığın üzerinde ve oldukça iyi çalışıyor.

- Kulak kısımları oldukça büyük.

- Kulaklarınızı tam olarak kapladığı için kullanan kişiye iyi bir ses yalıtımı sağlıyor.

- Malzeme kalitesi iyi, çok iyi.

- Kulaklığın her tafafında konfora yönelik tasarımlar var, ses tuşu bile konforlu.

 

 

 

Olumsuz düşüncelerim:

- Kulakları kapatıyor falan ama kendimi baskı altında gibi hissediyorum. Bu sıkma vesaire gibi şeylerden kaynaklanmıyor, sadece öyle hissettiriyor.

- Henüz kırmadım ama kulak kısımları ile üst kısmın bağlantı noktası oldukça ince, üzerine düşmeye falan gelmez.

- Bazen kulak ile kulaklık arasında basınç var gibi hissettiriyor, pedlerden midir bilmiyorum fakat hava geçişi biraz zor gibi.

- Bazen beni yoruyor.

 

Kullanım senaryom:

- Genel olarak dikkatli ve düzenli kullanılıyor ki eskiden telefonda pubg oynamak için kullanırkan şu anda bilgisayar oyunları için kullanıyorum.

 

 

 

Oyun performansı:

- Bu kulaklıkla ses kasmak acayip kolay, mesela logitech imde üst katımdaki düşmanın hangi odada olduğunu biliyorum fakat bu kulaklıkla odanın neresinde olduğunu biliyorum.

- Ses kasma mesafesi olarak oldukça iyi, kullandığım diğer kulaklıklara göre sanki ses kasma mesafesi 5-10 metre daha fazla gibi. Belki bu rakam 20 ye de yaklaşabilir. Kişisel görüşüm özellikle mobil cihazlar için orta seviye bir kulaklık edinmek istiyorsanız işinizi kesinlikle görecektir.

 

 

 

Son söz:

1.5-2 yıl gibi bir sürede sadece üst kulak desteğinde hasarlar oluştu, onun dışında gayet dayanıklı bir ürün. Daha üst seviye bir ürün kullanmadığım için pahalı kulaklıklarla karşılaştırma yapmam pek mümkün değil fakat özellikle fps oyunlarında bu kulaklığın çoğu kişiye yeteceğine eminim. Yapı kalitesi de oldukça iyi zaten, tavsiye ettiğim bir kulaklık. Ses tuşu üzerinde %70 gibi bir yerde bir mekanizma var, güvenlik sınırı diye mi koymuşlar bilmiyorum fakat orası gayet ideal bir ses seviyesi. Kalite kokan şeyler bunlar. 🙂

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap