Gigabyte x570 Anakartlarda Çipset Fan Kontrolü

Kaynak: biltek.info

Küçük bir ayarla çipset fanının gürültüsünden kurtulabilirsiniz.

Yakın zamanda AMD tabanlı yeni bir masaüstü bilgisayar topladım. Bu sistem için kullandığım bileşenlerden birisi de Gigabyte marka X570 çipsetli anakart. Bilindiği üzere X570 çipsetli anakartlarda kart üzerinde çipseti soğutan bir fan yer alıyor. Bu fan küçük boyutlarda ve yüksek devirde çalıştığı için aşırı gürültü yapabiliyor. Benim kullandığım anakartın tam modeli Gigabyte X570 Aorus Master. Sistemi ilk çalıştırdığımda bu ses beni çok rahatsız etti. Çünkü ben "Sıfır Ses" şeklinde kullanmak için seçmiştim tüm bileşenleri. Güç kaynağı, ekran kartı, sıvı soğutma vs. Gel gelelim X570 çipsetinin bu fanı tüm olayı bozdu.

Anakartın kutudan çıkan hali ile BIOS'ta çipset fanı kontrolü seçeneği yer almıyordu. Aynı şekilde Gigabyte'ın System Information Viewer (SIV) yazılımı ile de çipset fanı kontrol edilemiyordu. Yeni BIOS güncellemesi ile BIOS'a çipset fanı için Silent, Balance and Performance şeklinde üç ön tanımlı fan devri seçeneği geldi. Bir nebze de olsa bu seçenek fan devrini düşürmeye yaradı. Yine de fan tam istediğim şekilde düşük devirlere inememişti. Çünkü küçücük fan 2000 devirlerde bile ses yapıyor. Forumlarda ve Reddit'te gördüğüm kadarıyla bu durumdan bir çok kişi de benim gibi rahatsız olmuş. Hatta çipset fan bağlantısını söküp kendi özel fanını takan dahi olmuş.

Bu yazıyı kendi keşfettiğim küçük bir değişiklik ile çipset (PCH) fanını nasıl tamamen kontrol edebileceğinizi göstermek için paylaşıyorum.

Öncelikle anakart BIOS'unuz güncel olsun. Çünkü eski BIOS sürümünde bu ayarı denemedim. Ardından Gigabyte'ın sitesinden anakartınıza ait indirme sayfasından Gigabyte APP Center ve System Information Viewer (SIV) yazılımlarıı indirin ve kurun. Sisteminizi yeniden başlatın.

Bilgisayar açıldığın SIV uygulamasını başlatın. İlk açılışta uygulama fanları tanımak için hızlarını test edecektir. Test işlemi bittiğinde Smart Fan 5 Advanced sekmesine gidin. Burada sistemdeki tüm fanları kontrol edebilirsiniz, çipset fanı dışında elbette. Herhangi bir değişiklik yapmadan üst menüde yer alan Save Profile düğmesine tıklayın ve profile bir isim vererek kaydedin. Dosyanın kaydediliği alanı File Path kısmında görebilirsiniz.

Şimdi dosyanın kaydedildiği klasöre gidin ve kaydettiğiniz XML uzantılı dosyayı Not Defteri veya benzeri bir metin editör programı ile açın. Dosyada "PCH" kelimesini aratın. Aşağıdaki bölüme ulaşın.

Bu kısımda yer alan "TachometerMode" kelimesini "SmartFanMode" olarak değiştirin ve dosyayı kaydedip kapatın. System Information Viewer yazılımını tekrar açın ve Smart Fan 5 Advanced sekmesinden Load Profile düğmesine tıklayın ve kaydettiğimiz profili yükleyin. Hiçbir şeyin değişmediğini göreceksiniz. Devam ediyoruz.
System Information Viewer programını kapatın ve tekrar açın. Sürpriz! Ve karşınızda fanlar bölümünde PCH yani çipset fanı gözüküyor. Artık dilediğiniz gibi bu fanı kontrol edebilirsiniz. Ben en düşük 1000-1200 devirlerde tutuyorum, hatta 60 dereceye kadar çalıştırmıyorum bu fanı. Açıkçası tam devirde çalışması ile bu devirlerde çalışması arasında soğutmada bir fark da göremedim. Özellikle sistem boşta iken bu fanın bana göre çalışmasına hiç gerek yok. Ama ben sessiz bir sistem için bunu göze alıyorum. Gerisi size kalmış. Dilerseniz 5000 devirde de çalıştırabilirsiniz.
Bu keşfettiğim özellikle ilgili yerli yabancı bir yazı bulamadığım için paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Daviance @daviance

  Buradaki konudan bağımsız olarak ,eski gigabyte boardum fan hızını ayarlama özürlüydü ,onda da smartfan 2 mi 3 mü ne vardı başarısızdı.

 • FreeRun @freerun

  gigabyte tercih etmem heralde sistem toplarsam, teşekkürler paylaşım için faydalı konu, asus ta tercih etmem çünkü zamanında fx işlemcileri bios güncellemesiyle destekledier ama bir türlü düzgün çalışmadı yapamadılar o işi, o zamandan beri asus anakart a uzağım

 • ⭐Temp⭐ @temp

  @ahmetfx Bu x570 'ler gerçekten sıkıntılı. Kimseye önermiyorum.
  Diğer markaları bilmem ama Asus anakartlarda o pch fan dedikleri fan aşırı gürültülü çalışıyordu ve hiç bir şekilde kontrol edilemiyordu veya durdurulamıyordu.
  Gigabyte'da durum nedir bilmiyorum. Ama genel olarak herhangi bir x570 anakart almanızı tavsiye etmem.

  • ahmetfx @ahmetfx

   MSI da kontrol edilebiliyor, Gigabyte'ta sınırlı bir şekilde kontrolü sağlanabiliyor. Bulduğum yöntem ile fanı durdurabiliyorum Gigabyte anakartta.

  • ⭐Temp⭐ @temp

   @ahmetfx @ahmetfx Msi'de kontrol edilebildiğini duymuştum fakat Msi'nin 2000 ₺ altı anakartlarının çoğu dandik donanıma sahip olduğu için durdurmak ısı anlamında daha da kötü bir etki yapabilir ve tehlikeli bir durum doğurabilir bu.
   Gigabyte'ta sıcaklıklar nasıl bilmiyorum ama düz mantık kurarsak eğer zorunlu olmasaydı o fan anakarta konulmazdı zaten. O yüzden durdurmanın sağlıklı bir çözüm olduğunu da düşünmüyorum.
   İlkel bir çözüm olarak görüyorum bu fan durdurma işini.

  • ahmetfx @ahmetfx

   @temp Durdursam da çalıştırsam da 56-62 derece arasında seyrediyor. Fan olayı bana da itici geliyor anakart üzerinde.

  • ⭐Temp⭐ @temp

   @ahmetfx Zaten o fan işi gerçekten ilkel bir çözümdü. Yapılmaması gerekiyordu. Ben olsam B450 ve B550 dışında çipset tanıtmazdım fanlı çipset çıkaracağıma.
   Isı konusunda bir şey diyemiyorum zira anakarttan anakarta, ortama, yaptığın işe, kasana ve soğutmana göre çok değişir bu durumlar.
   Msi anakartlar fan çalıştığı halde 110 dereceleri görüyordu internette bir ara baya araştırmıştım.

 • özkan bahadır öztürk @ozkan-b-ozturk

  asus x570 lerin phc fan kontrolü için bir çözüm varmı?

MIT Üniversitesinden bilgisayar bilimleri derslerinde genelde pek anlatılmayan, öğrencinin zaten biliyor olduğu varsayılan şeylerin (git kullanımı, shell scripting, komut satırı ve vim kullanımı vb.) anlatıldığı video ve ders notları serisi. Mutlaka bir göz atın ilginizi çeken konular vardır.

"The Missing Semester" (Kayıp Dönem)

Web sitesi: https://missing.csail.mit.edu/
YouTube Oynatma Listesi: https://www.youtube.com/playlist?list=PLyzOVJj3bHQuloKGG59rS43e29ro7I57J

#Programlama #Git #shell #faydalıbağlantılar #vim #mit

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kendi VPN sunucunuzu OpenVPN ile kendiniz kurun

Güvenli internet bağlantısı için tercih edilen VPN, aynı zamanda normalde size sunulmayan hizmetleri almanızı ve sansürleri aşmanızı da sağlıyor. Bedava ve paralı hazır çözümlerin yanında, bunlara güvenmediğiniz ya da tamamen kendi kontrolünüzde olmasını istediğiniz için bir VPN sunucusu sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bu bölümde sunucu kiralayıp OpenVPN kurarak hem PC üzerinden hem de telefondan nasıl bağlanacağınızı gösteriyoruz.

Video'da geçen yazılım ve komutlar şöyle.

VPS hizmeti
https://www.digitalocean.com/

Putty yazılımı
http://www.putty.org/

OpenVPN Client (connect yazılımı varken gerekli değil)
http://openvpn.net/index.php/access-server/download-openvpn-as-sw/357.html

OpenVPN Android
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.openvpn.openvpn&hl=tr

OpenVPN iOS
https://itunes.apple.com/app/openvpn-connect/id590379981

Putty için komutlar
Kaynak: https://www.digitalocean.com/community/articles/how-to-install-openvpn-access-server-on-ubuntu-12-04

1-OpenVPN indirme komutu

sudo wget http://swupdate.openvpn.org/as/openvpn-as-1.8.4-Ubuntu10.amd_64.deb

2-Kurulum komutu

dpkg -i openvpn-as-1.8.4-Ubuntu10.amd_64.deb

3-Şifre komutu

sudo passwd openvpn

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 192
 • Ali Mali @mali5481

  OpenVPN kullansak, birden fazla kullanıcı tanımlama yok ama aynı .ovpn dosyalarını birden çok kişi kullanıp bağlantı sağlasa olmuyor mu?

  Hem mobilden bağlanabilip hem de birden çok kişi kullanabileceğimiz yöntem yok mu?

 • Emin Demin @emindemin

  Merhabalar tam ihtiyacım olan bir konu bu. Konuyu inceledim.
  1) aruba.it adresinden bir linux sunucu kiraladım 1euro
  2) UBUNTU 14 LTS VERSİYON VERSİYON var
  3) putyy ile baglandım
  4) update komutunu kullandım y dedim yükleme yaptı
  5) openvpn kurmak için apt-gate install openssh-server yazdım
  6) hiç bir kurulum olmuyor 0 intal 0 update 0 uninstal
  Zaten en son sürün yüklü yazıyor
  7) ben putyy de dinamik port yönlendirip 8080 portunu firefox da http sock5 proxy
  seklinde düzenleyerek internete cıkıyorum.

  Ancak simdi ben vpn kulkanmış mı oluyorum yoksa sadece ssh tünelmi yapıyorum.
  İşyerimdeki internet ayarlarında site engelkemrleri var bunlar kamu engeli bu sekilde denediğimde işyerimden internete cıkamıyorum. Sorun sizce 8080 midir toksa vpn kullanmamakmıdır. Ben open vpn yi niçin kuramadım sizce.
  Konu hakkıbsa yardımınız olabilifmi cok tesekkür eder selamlarımı ve saygılarımı iletirim.

 • maxemilian @maxemilian

  gözünü seveyim mint'in hiç uğraştırmıyor beni

Mekanik Klavye Switch Rehberi - Cherry MX ve Razer Switch Özellikleri - Hangi Switch Daha İyi?

Mekanik Klavye Switchleri – Hangi Switch Daha İyi?

İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ry-3OaFih5U

Mekanik klavyeler hakkında anlatılacak yazılacak çok şey var. Benim amacım en popüler olan switchlere göz atmak olacak yoksa 6 taneden çok fazla klavye switchi mevcut. O zaman başlayalım.

Bir mekanik klavyeyi tanımlayan en büyük farkı her tuşa ait bir anahtarının yani switchin bulunmasıdır ve bu tuşların her birinde bulunan mekanizmada bir taban (Keycap), bir yay ve birde sap vardır. Sapın şekline bağlı olarak, bu tür klavyelerin çeşitli harekete geçirme ve hareket mesafeleri vardır.

Herhangi bir anahtarın (Switch) davranışı üç kategoriye ayrılabilir:

Doğrusal (Linear):  Tuşun hareketi tutarlı ve sorunsuzdur.

Dokunsal (Tactile): Genellikle harekete geçirme noktasında, seyahatin (Travel) ortasında darbe (Bump) hissedilir.

Tıklanabilir (Clicky): Darbe hissedildiği zaman seyahatin (Travel) ortasında keskin bir "tık" sesi duyulur.

Seçtiğiniz anahtar türü ne olursa olsun, mekanik klavyeler PC oyunları oynamak için çok uygundur çünkü bastığınızda hatasız geribildirim sunar. Bununla birlikte, mekanik klavyelerin eğlenceli bir parçası, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı almanız gerekiyor ve bunun için, anahtarlara (Switch) sizin için göz atacağım.

Dokunsal ve Klik türünde ki switchlerde her tıklama esnasında bir onay alırsınız ve geri bildirim veya aktivasyon noktasında geldiğinde çarpışma hissi verir. Kullanıcılar sonuna kadar basmadan belli bir nokta da tuş aktive olduğu için daha hızlı yazmaya uygundur. Gerçek zamanlı strateji yani RTS oyuncuları için uygun olabilir. Yazı yazmaya daha uygun olsa da oyun oynayanlarda tercih edebilirler ama bana göre ilk tercihleri bu tarz klavyeler olmasın.

FPS (First Person Shooter) gibi daha hızlı tempolu oyun türlerine girdiyseniz, doğrusal switchler size bir avantaj sağlayabilir. Memran klavyelerdeki gibi sıkıştırılacak bir kubbe (dome) veya Dokunsal ve Klik türü anahtarlarda ki gibi darbe tıklaması olmadığı için, tuştakımıza hızlı basabilir ve daha hızlı olabilirsiniz.

Mekanik klavyeler aynı zamanda “Rubber Dome” tür klavyelere göre çok daha dayanıklıdır. Örneğin, Cherry MX anahtarları anahtar türüne bağlı olarak 20-50 milyon tuş vuruşu ömrü vardır. “Rubber Dome” klavyeleri ise 5 milyona yakın.

Cherry MX

İlk kez 1983'te piyasaya sürülen Cherry MX anahtar ailesi tartışmasız şimdiye kadar yapılmış en başarılı klavye anahtarlarından biridir. Serideki her anahtar tipi, özelliklerini yansıtacak şekilde ayrı bir renkle işaretlenmiştir.

Cherry MX Red

Davranış: Doğrusal

Hissiyat: Hafif, Yumuşak

Hareket Kuvveti: 45g

Harekete Geçirme Noktası: 2mm

Toplam Yolculuk Mesafesi: 4mm

Ses Seviyesi: Sessiz

Ömrü: Anahtar başına 50 milyon tuş vuruşu

Kuvvet Eğrisi:

Öneri - Tavsiyeler: Minimum dirençle hızlı hareket arayan oyuncular için önerebilirim. Tuşun orta kısmında darbe hissiyatı olmaması oyunlar için önemli. Ancak bu nedenden dolayı Cherry MX Red, dokunsal geri bildirimden yoksun olduğu için yazı yazanlar için ideal olmayabilir.

Cherry MX Black

Davranış: Doğrusal

Hissiyat: Ağır

Hareket Kuvveti: 60g

Harekete Geçirme Noktası: 2mm

Toplam Yolculuk Mesafesi: 4mm

Ses Seviyesi: Sessiz

Ömrü: Anahtar başına 50 milyon tuş vuruşu

Kuvvet Eğrisi:

Öneri - Tavsiyeler: Daha hızlı tempolu oyunlarda özellikle FTP oyuncuları için. Basım için gerekli olan kuvveti hazla olduğu için yazı yazmaya en az uygun anahtar türüdür.

Cherry MX Blue

Davranış: Tıklama

Hissiyat: Ağır

Hareket Kuvveti: 50g – Zirve Gücü: 60g

Harekete Geçirme Noktası: 2.2mm

Toplam Yolculuk Mesafesi: 4mm

Ses Seviyesi: Yüksek Sesli

Ömrü: Anahtar başına 50 milyon tuş vuruşu

Kuvvet Eğrisi:

Öneri - Tavsiyeler: Öncelikle yazı yazanlar için. Yazarlar, Editörler, Gazateciler vb. için çok uygun. Cherry MX Blue, çalışma noktanın ötesine bastığında farklı bir "tık" sesi verir, bu da Cherry MX ailesindeki en yüksek düğmeyi oluşturuyor. Cherry MX Blue'nın ayrık sürgülü yapısı da tüm Cherry MX anahtarlarından en yüksek dokunmatik geribildirimine sahiptir.

Cherry MX Brown

Davranış: Dokunsal

Hissiyat: Orta

Hareket Kuvveti: 45g - Zirve Gücü: 55g

Harekete Geçirme Noktası: 2mm

Toplam Yolculuk Mesafesi: 4mm

Ses Seviyesi: Sessiz

Ömrü: Anahtar başına 50 milyon tuş vuruşu

Kuvvet Eğrisi:

Öneri - Tavsiyeler: Yazı yazmaya ve oyun oynamaya uygun. Cherry MX Brown, en iyi "orta halli" anahtar olarak yaygın olarak kabul edilmektedir.

Razer

Oyuncu ekipmanı ararken Razer ürünlerine rastlamadan oyuncu ekipmanına alışverişi yapmanız neredeyse imkansız. 2014 yılında Razer, Razer mekanik anahtarlarını geliştirmek için Kaihua Firmasıyla işbirliği yaparak Razer BlackWidow mekanik klavyelerini geliştirdi. Bu birlikteliğin sonucunda Razer, kendine özgü switchlerini ve kendi üretim hatlarını geliştirdi; bunları üreten birden fazla üretici, Kaihua, Greetech ve muhtemelen farklı firmalar daha. Razer Green, Razer Orange ve Razer Yellow türünde anahtarlara sahipler.

Razer Green

Davranış: Tıklama

Hissiyat: Ağır

Hareket Kuvveti: 50g - Zirve Gücü: 55g

Harekete Geçirme Noktası: 1.9mm

Toplam Yolculuk Mesafesi: 4mm

Ses Seviyesi: Yüksek Sesli

Ömrü: Anahtar başına 60 milyon tuş vuruşu

Kuvvet Eğrisi:

Öneri - Tavsiyeler: Öncelikle yazı işleri ve oyun. Aktive etme noktası Cherry MX Blue ve Kailh Blue’dan daha yüksektir. Bunun dışında, davranışları Cherry MX Blue ve Kailh Blue ile neredeyse aynı. Razer, normalde 0.7mm olan harekete geçme ve sıfırlama noktaları arasındaki mesafeyi 0.4 mm'ye kısaltan gecikmeyi başardığını iddia ediyor.

Razer Turuncu

Davranış: Dokunsal

Hissiyat: Orta

Hareket Kuvveti: 45g - Zirve Gücü: 55g

Harekete Geçirme Noktası: 1.9mm

Toplam Yolculuk Mesafesi: 4mm

Ses Seviyesi: Sessiz

Ömrü: Anahtar başına 60 milyon tuş vuruşu

Kuvvet Eğrisi:

Öneri - Tavsiyeler: Yazı yazmaya ve oyun oynamaya uygun. Razer Orange, Kailh Brown'un neredeyse bir kopyası. Sessiz bir dokunsal darbe ve tek parçalı bir kaydırıcı tasarımı bulunuyor.

Mekanik Klavyelerin Artıları ve Eksileri

Konumuz mekanik klavyelere detaylı olarak incelemek değil ama artı eksilerine bakmadan geçmek olmazdı yinede.

Mekanik klavyeler "rubber dome"lu klavyelere oranla daha uzun ömürlüdür. Bunun temel sebebi klavyelerde bulunan ortalama 104 tuşunda kendisine ait bir anahtarı bulunması.

Her tuşun ayrı switch mekanizmasının olması ağırlık anlamında klavyeye negatiflik kattığını söyleyebilirim. Ağırlık taşıma konusunda sıkıntı çıkartsa da masadan kayma konusunda çok büyük yardımları oluyor.

Mekanik klavyenin basım hissi açısında da oldukça büyük bir artısı bulunuyor. Kullandığımız rubber dome yani membran klavyelerde bir tuşa basabilmek için 4mm lik basım ve 60 cN - 75 cN luk bir güç uygulamanız gerekirken mekanik klavyelerde 2mm lik basım ve 45 cN - 60 cN luk güç uygulamanız yeterli olacaktır. Bu farklar iki klavye türü arasındaki tepki sürelerini farklarına neden olan faktör.

Seçenek konusunda da oldukça çeşitli. Yani yukarıda saydığım ve sayamadığım bir çok switch yapısında bir klavye alabilirsiniz. IBM'ın ünlü "buckling spring" anahtarları, Topre'nin elektrostatik anahtarları veya Razer'ın kendi üretmiş olduğu yeşil switchleri belkide size daha uygundur. IBM'ın kini şu günlerde bulmak oldukça güç gerçi ama neyse.

Basım hissi, basım hassasiyeti dedik ve aslında kullanıcıların pek dikkat etmediği ama en büyük fark basım ömrü. Normal bir klavyede bir tuşa biçilen ömür ortalama 5 milyonken mekanik bir klavyede 40 ile 80 milyon arasında değişiklik göstermektedir.

Özellikle multiplayer oyuncularının korkulu rüyası ghosting anlamında da mekanik klavye fark yaratıyor. Öncelikle ghosting nedir onu bi açıklayalım. Ghosting; monitörler de hayalet efekti olarak bilinen temel olarak tepki süresinin uzunluğundan kaynaklı bir durumdur. Klavyelerde ise ghosting, yakın çevrede basmış olduğunuz 2 tuşa komşu olan 3. tuşun istemsiz şekilde basılıyormuş gibi etkilenmesi durumudur. Membran klavyelerde karşılaşabileceğiniz bu durum mekanik klavyelerde görmeniz sizin basmanız dışında imkansızdır.

Negatif hanesine fiyatını yazmak istemezdim ama gerçek anlamda ünlü markaların mekanik klavyeleri oldukça pahalı. Verilen paranın hakkını veriyorlardır muhakkak fakat herkesin o paraları klavyeye vermesini bekleyemeyiz.

Neyse bu konudan da bu kadar. İllaki bilgi eksikliğim veya hatam olmuştur şimdiden affola. Yorumlar kısmına yanlış gördüğünüz yerleri belirtirseniz düzeltirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • reducto @protego

  Şöyle bir eklemeye yapayım. Farklı mekanik klavyeleri kısa süreli deneme şansım oldu ve gidip Mx Blue switch'li bir klavye aldım. Evet bu yazı yazmak için uygun diye geçiyor ama, ben oyun için de kullanıyorum. Kesinlikle blue switch oyunlar için de en iyisi. Normalde klavyelerde bazen tuşa basarsın tuş yarım gider basıp basmadığını anlamazsın. Ama burda öyle değil, basma işlevini kontrol eden ayrı bir mekanizma var. Tuşun yarısına kadar bastırınca bir direnç noktası var. Orayı geçince tuş kendini dibe atıyor ve klik sesi çıkıyor. Bastım mı basmadım mı derdi olmuyor.

  • UmuTzn @umutzn

   Aynen basım hissi anlamında kesinlikle en iyisi. hangi tür oyun oynadığına göre değişir ama dediğiniz şey. Örneğin en çok oynadığım oyun FİFA 17 şuan. Pas atmak için ya şut için çok küçük bir basım yeterli oluyor Linear özellikli switchler için.
   Yinede her switch kendi kullanıcısına sahip ve bu türlerin en popüleri Blue olanı..

 • Maxim Tsigalko @maximtsigalko

  Tüm incelemelerini izliyorum kanallarınızdan. Bu sorunun muhatabı sensin diye düşünüyorum. Razer Green sesine en yakın klavye var mı bildiğin? Ucuz ve o ses deneyimini yaşatacak bir klavye var mı?

 • handeg @handeg

  Biryerde okumuştum razer blackwidow klavyesinin switchleri bozuluyormuş diye ve banada denk geldi m 3 ve 0 tuşlarım bozuk sinir krizleri geçiriyorum paramla rezil oldum resmen klavyeyi çöpede atmak istemiyorum ama ne yapıcağımıda bilmiyorum klavyeye benzer birşey alın ama razerı kesinlikle önermiyorum.

  • vehbi @ibo-200573

   klavyeye düzgün davranmazsan "nasıl olsa parasını verdim munagoyim sert bassam ne olur ki" dersen klavyenin bozulması çok normal ne kadar sağlamlık iddia etse de klavye yapımcıları klavyenin tuşlarına bir alacağın varmış gibi basarsan klavye bozulur yaklaşık 9 aydır razer huntsman kullanıyorum blackwidowu da 4 sene kullandım hiçbir sorun yaşamadım

Tv box alacaklara şu listeyi bırakayım.En azından fikir vermesi açısından güzel bir liste.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 16