Güzel çikolata nereden alabilirim İstanbul Avrupa tarafında. Pelit past. saymayın. Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

#Çay
Bu yazıyı @gamsizm 'ın instagram paylaşımlarından ötürü yapayım dedim. Bildiğiniz üzere ülkemizde çay, doğu karadeniz sahil kuşağında yetiştirilmektedir. Yoğunluğu Rize HOPA Batum aksında olsada bazı Trabzon ilçelerinde hatta az da olsa Giresun Tireboluda bile yetiştirilir. Her ne kadar toprak üzeri kimyasal gübre kulanılsa dahi (buda yavaş yavaş bitiyor) dünya üzerinde kışın üzerine kar yağan tek bölge olduğumdan, yaprak üzeri ilaçlama yapılmaz. Organik gübreye de geçildiğinde üzerindeki tek leke çernobil olarak kalacaktır:(. İçtiğimiz kuru çayın 1 kg'ı yaklaşık 5 kg yaş çay yaprağından elde edilir. Bu üretim günlük olarak yapılır, çay sabahın erken saatlerinde toplanır ve çay alımyerleri tarafından üreticinden alındıktan sonra fabrikaya ulaştırlır ve o gün işlenerek kuru çay haline gelir. Fabrikasyon sürecinde fermantasyon ve fırınlama işlemlerinden geçer, sağlığa zararlı bir işlem görmez. Fabrika bantlarından 2 numaradan 8 numaraya kadar 7 değişik kalite de çay üretilir. Piyasada bulunan değişik fiyatlarda olan çaylar (yetiştieme bölgeleri kısmen etkilidir) bu 7 elekten çıkan çayların karışım oranlarına göre paketlenir. En kaliteli elek 2 numaradır fakat bu çayın tek başına %100 paketlendiği bir ticari satış yoktur. En pahalı paketler genelde 2 ile 4 numaranın karışımı olur fakat modele göre 4 hatta 5 elek karışıtırlabilinir. Bunun dışında yeşil ve beyaz çay tarladan toplanan çayın basit bir şekilde güneşte kurutulması ile elde edilir. Bu iki türün etkisi (antioksidan vs) siyah çaydan çok daha etkilir fakat tüketimine dikkat etmek gerekir. Zira çarpıntı gibi olumsuz etkileri olabilir ve fazla tüketilemez. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim 😉 Harareti almasada siz için ki biz üretelim...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Taahhüt Süresi Dolmadan İnternet Aboneliğini İptal Ettirmek

İnternet aboneliğiniz var ve iptal ettirmek istiyorsunuz. Ancak 2 yıllık taahhüt süresi dolmadı. İptal ettirmek istediniz servis sağlayıcı firma size ceza borcu çıkarttı.

Öncelikle kanunen müşteri yani siz haklısınız :

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

Madde 52'nin 4. kısmına bakabilirsiniz.

(4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

Peki bana kesilen borcu nasıl sildirebilirim ? :

Abonelik 1 yılı dolduysa ceza ödemeden iptal edebilirsiniz. İptal için ceza kesen servis sağlayıcıları tüketici hakem heyetine vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak ilk kez internet bağlatıyorsanız servis sağlayıcı hat açma, kurulum vs gibi masraflar ekliyor sözleşmeye onları ödemek zorundasınız.

Ayrıca 1 yıldan önce iptal ettirmek isterseniz tüketici hakem heyetinin yapabileceği bir şey yok. O parayı ödemek zorundasınız. Hakem heyeti 1 yıldan fazlasına bakıyor. Tabi firma size 1 yıldan fazla ceza çıkarırsa hakem heyetine başvurabilirsiniz.
Gelen son faturayı ödemeyin zira tüketici hakem heyeti sizin tarafınıza karar verince parayı geri almak zor ve uğraştırıcı olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 142

POLEN KURYESİ
ÇİÇEK HAMALI
GÖK İŞÇİSİ
FLYING BEE-HOLDER
#teknoseyirbocekinceleme
National Geographic

BeğenFavori PaylaşYorum yap