Lastik zinciri nasıl takılır?

Türkiye'nin geri kalanı bir yana, İstanbul'a kış gelince adeta yer yerinden oynuyor! Şoförlerin pek çoğunun karla mücadele tecrübesi yetersizken normal şartlarda dahi sıkıntı yaşatan ulaşım ağı milyonlarca insanı kara kara düşündürüyor. İki-üç senede bir, birkaç gün sıkıntı yaşayan insanların hamlaşması bir yana almaları gereken tedbirleri dahi unutabiliyorlar.

Bu kış farklı geçsin, karın zevkini sırf çocuklar değil, Otoseyir izleyicisi de çıkarsın diye size mini bir kılavuz hazırladık. Bir yandan İstanbul beyaz gelinliğini giyerken, kartpostalları aratmayan manzara eşliğinde temel bilgileri tazeliyoruz. Serme zincir, takmatik, kar çorabı, kar paleti ve çivili lastik gibi kozlarınız varken çaresizce tuzlama ekiplerini beklemek zorunda değilsiniz. İyi seyirler!

Otomobillerle ilgili herşeyi ilk siz öğrenmek istiyorsanız kanalımıza abone olun ► https://goo.gl/ZXgxLT

Otomobil incelemelerimiz için ► https://goo.gl/jnbWzD

Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/k/otoseyir

Facebook: https://www.facebook.com/otoseyirdergi
Twitter: https://twitter.com/otoseyir
Instagram: https://www.instagram.com/otoseyir/

OtoSeyir YouTube kanalında yeni model otomobil incelemeleri, motorlu vesait teknolojileri ve araba haberleriyle birlikte trafik ve sürücülük kültürüne Türkçe bakış videolarını bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 44

FatShark Predator v2 FPV Seti

Merhaba arkadaşlar 1 ay kadardır kullandığım FatShark Predator v2 setini inceleceğim biraz da bazı konularda elimden geldiğince bilgi vermek istiyorum.

Bilenler olacaktır ancak bilmeyenler için bu zımbırtının ne işe yaradığını basitçe anlatayım. Bu alet R/C bir araca kamera takıp görüntüyü kablosuz olarak gözlüğe aktarıyor. Gözlükten canlı olarak görüntüyü izleye biliyorsunuz. Bu olaya FPV (First Person View) deniyor.

Ben ürünü kargo daha pahalı olmasına rağmen Amerika'da bulunan Hobbywireless'dan aldım. Çünkü Avrupa yasalarına uygun olması için diğer yerlerde satılan ürünler anten gücü olarak sınırlandırılmış oluyor. Amerika'da bu sınır çok daha yüksek olduğu için her hangi bir limit yok.

Gelelim ürüne ürün Fatshark firmasının hazır seti. Hazır dememin sebebi set içinde cmos 600tvl kamera, görüntü vericisi, powersupply, gözlük için 1A 2s lipo pil, omni tip anten geliyor. Yani bağlayıp direk kutu içinden çıktığı şekilde kullanılabiliyor.
Gözlük ve fatshark'ın 250mw'lik vericisi ve kamera malzeme kalitesi olarak iyi seviyede. FPV'ye başlayan birine ise bir süre 250mw'lık verici ve anten yeterli gelir.

Yalnız sette bazı sıkıntılar var. Yanında gelen görüntü ve güç kabloları çok kısa 36 cm ! Gözlük kullanılması için batarya takılması gerek ancak bataryayı tutturabilecek tek bir yer yok. Ben kendim 3M'in cırt cırt bantı ile kendim bir çözüm buldum.

Gözlük üzerinden kanalları aramak çok kolay. Gözük üzerindeki tuşlarla kontrast parlaklık vs ayarlanabiliyor. Gözlüğün bir güzel yanı ise istenirse görüntüyü her hangi bir ekrana aktarabiliyorsunuz. Yada tam tersi başka frekansta çalışan başka bir alıcıdan görüntüyü gözlüğe aktarabiliyorsunuz. Yani 5.8 GHZ frekansa hapis değilsiniz.

Set içinde gelen omni tip antenleri çok tavsiye etmem o yüzden kendim mantar tip anten aldım. Mavi renkli anten setin içinde değil. Görüntü vericisi 250mw çıkış gücünü gerçekten verebiliyor. Stok antenler ile 1 km'ye kadar uçuş yapılabilir. Antenlere göre bu rakam 5-6 km'yi bulur. 14 km kadar uzağa gidende var. Anten işi başlı başına ayrı bir konu.

Set içinde "CCD killer" damgalı 600 tvl CMOS kamera geliyor. Kamera gerçekten iyi iş çıkarıyor ancak CCD killer biraz reklam kokuyor. Ancak 5-10 dolarlık ccd'leri haklayabilir. 🙂

İçinden çıkan güç kaynağı işi çok kolaylaştırıyor. 2S lipo'dan 6S lipoya kadar sadece bataryanın balans soketini takarak işinizi görebiliyorsunuz.

Kutu içinden aynı zamanda temizleme bezi çıkıyor bu hoşuma giden bir detay oldu. Ancak içinden çıkan kullanma kılavuzunda ürünlerin çektiği akım ve ağırlıklarına kadar yer verilip mesafe hakkında uyarı yapılmaması çok büyük bir eksiklik.

Ürün genel olarak beğenimi kazandı ancak şahsi tavsiyem bu seti uçakta kullanmak isteyenler. İmmersionRC firmasının 600mw güç çıkışlı görüntü vericisi ve mantar/yonca tip anten almalarını tavsiye ederim.

Set tek başına 250 dolar + 20 dolar kargo. Fiyat ve verdiği kalite performans gayet iyi.
Bazı sinir bozucu kısa kablo gibi eksiklerine memnuniyet hissini gerçekten iyi veriyor. İlk uçuşta hemen unutuyorsunuz bunları.

İlk uçuşa ait video vereyim merak edenler için FPV'yi
https://youtu.be/4jIQpyOvnEg

Umarım faydalı bir inceleme olur. Yazım hatalarım ve anlatım bozuklukları var ise kusura bakmayın:)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Radxa Rock

Tekrar selamlar, Ürünler elime ulaştı genel bir değerlendirme daha yapmak gerektir. Epeyidir deniyorum ama yazma fırsatım olmadı. Geçen yazıya, sipariş süreçlerini soranlar oldu bu yüzden o kısmı ayrıca yazıyorum. Başlıklardan vererek yazmaya çalıştım. Bu kısımlar ilginizi çekmiyorsa atlayabilirsiniz.

--------------------------------
# KARAR VERME AŞAMASI
--------------------------------
Aslında gönlüm Raspberry-pi'deydi ama hem işlemcisi hem de RAM'i çok az geliyordu. Bu kapsamda RAM'i 1 GB olan bir modeli var mı (modelC) veya çıkacak mı diye aramaya başladım. Radxa'yı bu sayede buldum: Tek kart bilgisayarlar için Wikipedia'da bir karşılaştırma sayfası buldum, ürün burada gözüme çarptı, hemen bir youtube kontrolü yaptım. Ürünün özellikleri benzerlerine göre çok yukarıdaydı ve hemen sipariş etmeye karar verdim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_single-board_computers

--------------------------------
# SİPARİŞ AŞAMASI ve SİTE SEÇİMİ
--------------------------------
Sonrasında birkaç güvendiğim siteye baktım. Ürünün fiyatı çoğu yerde aynıydı. Ürün ve firma yeni olduğu için kalite vb sıkıntılar yaşayabileceğimden endişe ettiğim için direk üreticiden almak daha mantıklı geldi. Hem bu sayede biraz daha fazla para kazanırlar ve biraz daha yatırım yaparlar. Sayfasında kendi tavsiye ettikleri satıcılar var, içlerinde Seedstudio var, site 50 doların üzerindeki siparişleri bedava gönderiyor. 10 Dolar tasarruf yapmak için kullanabilirsiniz. Ben kendi sitesinden aldım ve PAYPAL kullandım. 2 tane cihaz ve bir şarj cihazı bana 225 dolara mal oldu. Cihaz başı 10 dolar normal posta ücreti ödedim. Türkiye'de olmadığım için bir sıkıntı olmadı. Türkiyeden sipariş verecek arkadaşların tek cihazdan fazlasını sipariş vermemelerini tavsiye ederim. 100 Euro sınırını aşar ve direk gümrüğe takılır, uğraşırsınız.

http://www.seeedstudio.com/depot/

--------------------------------
# ULAŞIM & TAKİP
--------------------------------
29.04.2014'de siparişi verdim elime 22.05.2014 tarihinde ulaştı. Siparişte sonra Radxa firması bana bir takip numarası verdi. Çok profesyonel olduğunu söyleyemem, takip için bana gönderdikleri referans site TNT'nin adresi idi ama tabii ki TNT ile göndermemişlerdi, Referans numarasından Singapore post olduğunu anladım ve oranın sitesinden takip ettim.

03.05.2014 tarihinde kargonuz alınmıştır diye mesaj çıktı. Aradaki 4 günde (hafta içi) ne olduğunu bilmiyorum.

Sonrasında ülkenize gönderilmiştir mesajı çıktı. Sonrasını İtalya'nın posta sitesinden takip ettim. Neredeyse 1 ay sonrasında ürün elime ulaştı.

Status Date Status Description
03-05-2014 Received from Customer
05-05-2014 Despatched to overseas (Country code: IT)
15-05-2014 Arrived at overseas (Country code: IT)
22-05-2014 Product Delivered (Country code: IT)

--------------------------------
# KUTU AÇILIM DENEYİMİ
--------------------------------
Nette kutu açılmı videosunu bulabilirsiniz. Linkini tekrar paylaşacağım. Kendim çekmedim ama 1-1 aynı geliyor. Hiçbir hasar yoktu. Şeffaf kutusunun montajı bir 5 dk alıyor. Ama düşündüğümden daha kalın ve sağlam. Sanırım bir kez montaj ettikten sonra bir daha çıkarmazsınız. Üst kapağı menteşeli olarak açılır yapmışlar ayrıca tüm giriş çıkışlara denk gelen yerleri de boşluk bırakmışlar. Yani cidden dört dörtlük bir kılıf olmuş. Diğer ürünlerde bir de kılıf için para harcayacağınızı unutmayın.

İçinden çıkanlar : Cihaz + Elektrik kablosu + wifi anten + şeffaf kılıf

Önemli Not: Adaptör çıkmıyor. Cihaz 2A'e cidden ihtiyaç duyuyor. Normal telefonlarınki ile belki çalışır ama CPU+GPU yüklenince cihaz kitlenebilir veya sorun yaşayabilirsiniz. Bir tablet şarj cihazı gerekiyor.

Cihaz resimdekinden de kaliteli gözüküyor. Kartın tasarımı güzel. Hiçbir soğutucusu yok, belki cpu'nun üstüne pasif bir soğutucu eklenebilir. Bu konuda yoğun kullanacak kullanıcılara (1080 film izleyeceklere) tavsiye ederim. Bazı kullanıcılar fan bile eklemişler ve cihazın üzerinden beslemesini yapmışlar. Hatta yazılım ile açılır kapanır bile yapılabilir. 🙂 Epeyidir soğutucu olmadan kullanıyorum; hiçbir sıkıntı olmadı. Ama ufak bir pasif soğutucudan bir zarar gelmez. Yakında takmayı düşünüyorum.

Ben direk bir HDMI kablosu taktım, bir de mouse ile direk TV'ye bağladım. Cihazın güzel yanı bu, direk çalışmaya hazır geliyor. Sizi yeşil bir RADXA yazısı ve Android 4.2.2 karşılıyor. Artık gerisi bize kalıyor. Kendi deneyimlerimi paylaşayım.

--------------------------------
# ANDROID
--------------------------------
Cihaz tam bir android deneyimi sonuyor. İlk açışışta cihaz 720P'de modunda başladı fakat ayarından 1080P ye hiçbir sorun yaşamadan çıkardım. Bir android tabletin her şeyini sunuyor, Google'ın tüm hizmetleri çalışıyor, hatta cihaz direk boot'lu geliyor. Android açısından tam bir bitmiş ürün diyebiliriz. Hiçbir şey gerekmiyor. Cihaz android ağırlıklı hazırlanmış. 1GB kadar alanda Android çalışıyor, ayrıca 4GB kadar bir alanda SD kart gibi tanıtılmış. Bunun üzerine sizde SD kart takabilirsiniz, SD kart 2 diye görüyor. USB bellekleri denedim. En krıtik konu 1TB'lık USB3 taşınabilir 2,5'luk harddiski hiçbir ek güç kaynağı gerektirmeden tek USB üzerinden taktım ve çalıştı. Tabii ki cihaz USB3'ü desteklemediği için hızı USB2 hızında kaldı fakat filmleri izlemek için yeterli oluyor.

OTG kablosu denedim sorunsuz çalıştırdı. Üzerine çeşitli cihazlar ekledim.2 tane USB zaten var fakat OTG'nin çalıştığınız da denemiş oldum.

FAT32 ve NTFS sıkıntısız çalıştı fakat exFAT'i tanımadı. Belki Android'in ileriki versiyonlarında veya ek yazılım ile destek gelir bilemiyorum.

Birçok uygulama kurdum ve denedim açıkçası hiçbir sorun yaşamadım. Android ARM mimarisine daha uygun olduğu için sıfır sorun ile kullandım. Antutu banchmark yazılımını kurdum ve çalıştırdım. 18.500 gibi bir puan aldı. Samsung S3'den bir tık daha iyiydi karşılaştırmalarda.

Birçok kişinin merak ettiği 1080P video çalıştırdı mı sorusu var? VLC ve MXPLAYER deneyerek, donanımsal codec ile 1080P 4-5 tane filmi taşınabilir hard diskin üzerinden denedim; hiçbir sıkıntı olmadan çalıştı. Alt yazı vb şeyler zaten androidin özellikleri bunları söylemeye gerek yok sanırım. Ses için HDMI'dan transfer edebiliyor ayrıca Optik ses çıkışı da mevcut. Şu anda optik bir ses sistemim yok ancak 1-2 ay sonra İstanbul'a döndüğümde deneyebilirim. Unutmadan, Optik için 5+1 desteği yok sadece stereo olarak çıkış veriyor diye bir not var belirtmiş olayım. Normal stereo kulaklık çıkışını test ettim çalışıyor.

Oyun konusunda çok emin değilim şimdilik birkaç oyun denedim sorunsuz çalışıyor ama bazen hafif bir yavaşlıyor gibi... Benim tavsiyem oyun oynamak isteyenlerin OUYA ne NVIDIA SHIELD gibi bu iş için yapılmış ürünleri almaları yönünde. Teknoseyir'de ikisininde incelemesi var.

Evet gelelim linux kısmına, uygulamalar altında bootubuntu diye bir uygulama var bastığınızda cihaz yeniden başlıyor ve linux olacak açılıyor. Şu kısım çok önemli siz istemediğiniz sürece ürün siz hangi modda kapatırsanız o modda açılıyor. Yani aç kapat yaptığınızda boot ayarları gitmiyor takii siz değiştirinceye kadar. Bu kısmı benim kafama takılıyordu. Linux'de de aynı şekilde boot with android diye uygulama var.

--------------------------------
# LUBUNTU
--------------------------------
Lubuntu için android kadar iddealı konuşamayacağım. Bir problemi yok özellike erver olarak sıkıntısız çalışıyor. SSH ile bağlanıp hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Ben hemen paket yönetimi ile torrent ve vnc server kurdum alet tık etmedi. Ben Lubuntu'yu pek sevmedim, bence bu donanım Lubuntu'dan fazlasını da çalıştırabilecek durumda. Lubuntu çok sade kalıyor ama sonuçta linux olduğu için istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Buradaki en ciddi sıkıntı aletin disk bölümlendirmesi. 8GB'lık içindeki NAND belleğin çoğunluğu android'e gidiyor. Linux için neredeyse 1 gb bir alan kalıyor. Burada biraz uzman olup taktığınız SD kartın üstüne kurulumları yapmanız gerekecektir açıkcası ben bu kadar uğramadım. Torrent için denedim 32 gb'lık USB üzerine sıkıntı olmadan çekiyorum. Bu şekilde sizde kullanabilirsiniz.

Üzerindeki giriş çıkışları ve ledleri denemek için linux tabanını kullandım. shell üzerinden direk olarak basit giriş çıkışları okuyabiliyor ve değiştirebiliyorsunuz. Ben led'ler ile bir deneme bile yaptım. Üzerindeki tüm led'leri kontrol edebiliyorsunuz. Eternet için olanı bile açıp kapatabiliyorsunuz. Gerisi size kalmış daha önceki tanıtımda giriş çıkışlardan bahsetmiştim epeyi zengin bir içerik sunuyor.

Zaman bulduğumda başka bir işletim sistemi kurmayı deneyeceğim internette Ubuntu 14.04'ün kurulumunu anlatan birkaç doküman buldum. Bu kısımda da masaüstü için yine lubuntu anlatılmış... Linkini paylaşıyorum umarım işinize yarar. Elementary OS ile bence çok güzel olabilir ama benim de çok linux bilgim yok çözmek biraz zaman alacaktır.

http://androtab.info/radxa_rock/ubuntu/

Kutu açılımı : https://www.youtube.com/watch?v=69y02SC_7H8

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

İsveç Umeå Üniversitesi Carlos için istenildiği gibi oluşturulabilen protez el geliştirmiş. "IKO" Lego ile uyumlu bir protez. Carlos arkadaşlarının da yardımı ile kolu geliştiriyor ve etrafta deniyor. #akış

IKO Creative Prosthetic System

If the child has access to Lego Mindstorms, the attachment they design and build can even be as articulated as the prosthetic’s standard gripper—but movement isn’t essential to the usefulness of the IKO. Kids love Lego because it helps them realize whatever they can imagine, and even if the laser blaster they’ve attached to the end of the arm doesn’t fire, in a child’s mind they will still feel like a super hero.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#mizah

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Artık saniye nedir, sunucuları neden zor duruma düşürür?

İngilizce'de "leap second" olarak geçen artık saniye neden kaynaklanıyor? Bilgisayar sistemlerinin neden böyle bir düzeltmeye ihtiyacı var? Zamanı ölçmek bu kadar zor bir iş mi? Bu soruları merak ediyorsanız cevaplarını videomuzda bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 88
  • sarp @sarp

    @hkellecioglu bu kadar spesifik ve zor bir konuyu bu kadar detaylı, akıcı ve anlaşılır bir üslupla anlatmanız karşısında şapka çıkarmak gerek. Teknoseyir farkı.

  • homosapien @biggestliar

    Bir makine mühendisi olarak bu konunun aslında ne kadar önemli olduğunu, bu saniye hesabının nasıl yapıldığını (kararlıı haldeki sezyum33 elementinin bir atomunun 9 milyar 154 milyon küsür defa radyoaktif salınımına eşitlenip, sapma oran ve zamanı da stronsiyum elementi radyoaktif ışıma miktarı kümatif olarak oransal karşılaştırması ile hesaplanır), sapma payının daha öncesinden de hesaplanıp sürekli olarak aslında geri alındığını uzun uzun anlatmak hem çok keyifli olurdu ama yazarın dediği gibi "SENİN NE KADAR BİLDİĞİN DEĞİL, KARŞINDAKİNİN SENİ ANLADIĞIDI KADARDIR BİLDİKLERİN" der, maalesef doğru der. Ağlamak istiyorum şu an........ beni yanlız bırakın.... çıkabilirsiniz...

  • homosapien @biggestliar

    Biri benden bilgi ister, bilim ister, öğrenmek isterde ben durur muyum hiç. Vidyo olayına söz veremem ama, bi ses yayını yapacağım...

30 Temmuz 1964 istanbul Kuveytli Muhammed Musallam adında bir şahıs, hem karada, hem de denizde giden otomobiliyle bir Avrupa turuna çıkmış, Muhammed ve marifetli otosu, surlar önünde, Boğaz kıyılarında, Galata Köprüsü civarında ve limandaki gemiler arasında her zaman görmeye alışmadığımız bir manzara meydana getirmiştir(alıntı). #otoseyir #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap