Paylaş Paylaş

TP-LINK WA860RE Range Extender İncelemesi

TP-LINK'in menzil uzatıcı ürünü ile evinizdeki ağı, normalde ulaşmadığı bölgelere kablosuz şekilde yayabiliyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • GungorGuzel @gungorguzel

  Güzel bir ürünmüş, ihtiyaca göre çok yararlı olabilir.

  @gamsizm abi ve @leventp abi bana kızablir ama kötü bir tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  Evimde Linksys x3000 adsl modem ve Linksys N900 kullanıyorum. QNAP TS-212 NAS' ım var ve genelde Apple ürünleri kullanıyorum.

  Bu yapı sorunsuz çalışıyordu taki misafir odasındaki wireless zayıflığı beni rahatsız edene kadar, malum ev ortamı haklı olarak eşim kablolara çok takıntılı. Bu sebeple bi kampanyadan fiyatı uygun diye TP-LINK WA850 sahibi oldum ve evde şenlik başladı 🙂

  Az çok bu işlerden anlarım, denemediğim yol kalmadı ama garip sorunumu bir türlü çözemedim.

  Sorunum; Mevcut yapımda hiç sorun yaşamadan kullandığım Apple TV, cihazlardan bir görünüp bir kaybolmaya başladı. NAS cihazına MacOsX' te sadece IP adresi kullanılarak ulaşılabiliyordu Kısacası oturma odasından baglanan herhangi bir cihaz ev networkumde isim çözümleyemiyordu.

  Denemediğim yol kalmadı ama olmadı. Araştırmalarım sonucunda Bonjour Protokolu ile ilgili bir sorun olduğuna inandım çünkü başka bir sebebe kendimi bir türlü inandıramadım 🙂 işin konik tarafı TP-LINK tarafında Bonjour Protokolu destekleniyor ve sorunsuz çalıştığı belirtiliyor. İşin aslı ben vazgeçip extender ı bi arkadaşıma verdim. Onda TP-LINK adsl modemi vardı. iki tuşa basmış eşleştirmiş ve hiçbir sorun yaşamadan hala kullanıyor 😀

  Bunu anlatmamın sebebi benim başımdan bçyle bi olay geçti ve muhtemelen Linksys cihazlarla tam uyumlu çalışamadı. Almayı planlayan arkadaşlar varsa bu bonjour protokol uyumsuzlukları göz önünde tutmalarında fayda var demek istememdir.

  Aslında sadece bu ürünle ilgili değil tüm network ürünlerinde daha az sorun yaşamak, daha iyi performans almak için aynı üreticiyi tercih etmelerini öneririm. Ben sorunumu Linksys RE2000 alarak çözdüm.

  Buraya kadar sabırla okuyan herkese teşekkur ederim. Saygılarımla.

  • LP @leventp

   Cihazların WA850'ye bağlandığından emin misiniz? Eski erişim noktasına bağlanmaya çalışmış olmasından?

   Bir cihazın Bonjour ile uyumlu olması ya da olmaması biraz zor, çünkü Bonjour yazılımdan ibaret bir protokol. Extender türü şeylerin Bonjour sisteminin farkında bile olmaması lazım çalışırken.

   Keza, WA850 kendisi mi IP dağıtıyordu, X3000 mi IP dağıtıyordu, ona da bakmak gerek.

   Neyse, sonuçta sorun bir şekilde çözüldüyse iyi. WA850'yi benim tanıdığım 3-4 kişi kullanıyor, sorun bildirmediler hiç. Özel durumlarda beklenmeyen sorunlar çıkabilir tabii, söylenebilecek bir şey yok.

  • GungorGuzel @gungorguzel

   @leventp abi denemediğim yol kalmamıştı. Seninde dediğin gibi durum durum çok tuhaftı. Neticede wa850 yi sattığım arkadaşımda üründen gayet memnun. 1080p medyaları kablosuz olarak televizyonuna stream ediyor en ufak bir atlama, tıkanma olmuyor. Deyim yerindeyse taş gibi çıktı. Durum böyle olunca kabul edemesemde uyumsuzluğa yordum işi çünkü aynı firmnın RE2000 ile böyle bir sorun yaşamadım.

   Abi ilgin için teşekkur ederim, çok sağol saygılarımla.

  • Recai @recai

   Helal olsun kardesime. Ilk mesaji atipta ergen gibi davranma gayretine girmemissin, yok ilk mesaj benden dememissin. Birde adam akilli yorumunu yapip sorunu sormussun.

  • Sezgin İbiş @incelemeelemani

   Bende sekiz ay kadar önce Tp-Link TD-W8968 router modem ile birlikte TL-WA850RE'yi 189 Tl'ye satın almıştım. Elimde ayrıca TTnet'in Airties RT-206v4 ile Huawei g630 modemler bulunuyordu. TD-W8968 ile WA850RE ikilisi hiç bir sorun oluşturmadan çalışıyordu ki, gündüz vakti yıldırım düştükten sonra W8968 sizlere ömür oldu. Elimdeki diğer modemler ile denedim elbette. Fakat sizinde dediğiniz gibi şu anda bile bağlantı bir kopuyor, bir geliyor. DHCP açarak denemeye korktum. Çünkü modemlere çok sayıda cihaz bağlı ve hepsine el ile tek, tek IP girmek istemiyorum. Maalesef TL-WA850RE Tp-Link ürünleri dışında başka bir modem ile uyum sağlamıyor.

 • Burak Özkes @burakozkes

  Güzel , yararlı bir inceleme olmuş. Teşekkürler

  3 Katlı evim olsun alır kullanırım ama şuan gerek yok 🙂

  • Farti @cromwelle

   Dubleks evde oturuyorum üst katlarda hiç bir şekilde görmüyor. Bu menzil arttırıcı her ne kadar iyide olsa sadece menzil arttırmayamı yarıyor acaba? Kabloduz ağ adaptörü ilede sinyal seviyesinde artma yapılabilir. Hemde daha fazla kablosuz ağ bulabilir. Ama bu ürünler biraz daha fiyat bakımından iyi olsa tercih meselesi olur gibi.

 • Ömer Can Alat @omer199825

  güzel bi ürün bende bunun airties olanı var gerçekten işime yarayan bir cihaz.

 • Jay Freeman @cydia

  Güzel düşünülmüş bir ürün fiyatıda normal amacına göre inceleme için teşekkürler

 • Ali İhtiyaroğlu @aliihtiyaroglu

  iki kat alttan wi fi alıyorum ve çok az çekiyor acaba bu cihaz işimi görür mü? daha uygun çözümler olamaz mı

 • DarthVader @darthvader

  Takılı olduğu prizi kendi üzerinden geçirdiğini belirtiyor.

 • lawnmower @lawnmower

  Ürün çok güzelmiş. Tak - unut tipinde, evin müsait bir köşesinde prize takıp varlığı unutulacak (ama sinyalinden faydalanılacak) bir ürün olmuş. Priz işgal etmemesi önemli bir detay. Bu tip ürünler ping sürelerinin hafiften artmasına sebep oluyor, bu yüzden bunun üzerinden oyun oynamak isteyenler biraz üzülebilirler. Bunun haricinde internet kullanımında yavaşlık hissedilmiyor. İnceleme için teşekkürler. 🙂

 • by_SplinterCell @by_splintercell

  Şöyle bir kullanım senaryosu mümkün mü? Örneğin salonumuzda modemimiz var, çocuk odasına bu cihazdan kablosuz olarak taktık diyelim ethernet portundan kablo ile masaüstü bilgisayarımız internete girebilir mi? Bir diğer senaryo ise, çok katlı bir işyerinde üst kattan alt kata duvar içi tesisatla kablo çekip ethernet portuna taksak ve alt kattaki bilgisayarları kablosuz olarak kullanabilirmiyiz? Bu tip cihazlar son yıllarda piyasaya çıktıkça belki dilimizde tam karşılığı olmadığındanmıdır bilmiyorum ama çok kafa karıştırmaya başlıyor. İnceleme için teşekkürler.

 • karflake @karflake1

  Evdeki modemin kablosuz özelliğini, misafir ağı ile birlikte kullanıyorum. Bu tip cihazlar ikisi için de menzili uzatabiliyorlar mı, yoksa bir ağı seçmek mi gerekiyor?

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  @leventp @gamsizm Güzel ürün ve inceleme olmuş, fiyat biraz yüksek gibi ama prizi götürmemesi güzel gerçekten

 • Mustafa Doğan @mustafadoganiku

  Şahsi görüşüm bu aletlerin beklenilen faydayı sağlamadığı yönünde, LP'nin her incelemede defalarca söylediği gibi uzatıcıyı, modeme yakın bir yere konumlandırmanız gerekiyor. Bu seferde aletin kapsama alanı çok düşüyor.

 • secota @secota

  Bu soruyu trolleme amaçlı sormuyorum 😀 Merak ettim de bu veya benzeri bir üründen iki tane alıp birincisini modemi güçlendirmek ikincisini de ilkini güçlendirmek için kullanabilir miyiz? Mesela biri uzun bi koridorda çalışırken diğerini üst katta çalışır, böyle bi durumda bu şekilde kullanılabilir mi?

 • BarisUnsar @barisunsar

  Bence de çok kullanışlı bir özellik değil bu alan arttırma işi. İki farklı işi aynı bağlantı üzerinden yapma aleti resmen cozutturuyor. Modemle senkron çalışamıyor. Bilemiyorum teknoloji gelişti birşeyler değişmiştir belki ama kısaca 2011 de TP-LINK TL-WA730RE modelini yan binadaki teyzemlerdeki AIRTIES RT-210 ADSL kablosuz modemini ortak kullanmak maksadıyla almıştım. Fakat bir türlü düzgün çalışmadı. Bağlantı sürekli kesiliyordu. Cep telefonunun, dizüstü bilgisayarın kendi anteniyle yakaladığı sinyali yakalayamıyordu. Yani o kadar da ölü değildi sinyal. Antenini Tp-Link ANT2405C 5Dbi Anten ile değiştirdim. Hiçbirşey değişmedi. Almanın ötesinde gönderme mesafeside çok kısa. Aynı evin içerisinde doğru düzgün sinyal alamadım. Öyle olunca kutuya koydum kaldırdım. Onun yerine modeme kabloyla yine TP-LINK marka routerımı bağladım. Alan arttırıcıyı da geçenlerde birisine verdim. Orada ADSL modeme kabloyla bağlı AP şeklinde. Şu anda gayet güzel çalışıyor. O sıralarda bu özelliğini test etmemiştim alete gıcık olduğumdan. Yoksa şu anda bu özelliğiyle öyle bir alete ihtiyaç duyuyorum. Routerın menzili yetersiz geliyor.

 • BarisUnsar @barisunsar

  Herhalde access point modu vardır. O modda çalıştırırsanız olur. Ama bilgisayara ilk önce bir kez kabloyla bağlayıp ayarlarını yapmak gerekiyordu sanırım. Ayrı bir wireless ağ kuracaksınız, isterseniz şifre vereceksiniz onun için. Ama daha ucuza access point veya router bulabirsiniz gibime geliyor. Onlar da işinizi görecektir.

 • Ali Konuk @baygece

  TP-LINK WA850 modemin, kullanıyorum memnunum ve gayet dekoratif

 • serkan2541 @serkan2541

  Bu kablosuz tekrarlayıcılar ve modemleri günde en az 1defa kapatıp açmazsanız belirli bir zaman sonra şişiyor ve kablosuz hız işkence oluyor .

 • mevlutyy @mevlutyy

  iyiymiş dediğiniz gibi gerçektende bizim duvarlardan dolayı daha çok ihtiyacımız var. sanayi tipi güzelmiş 😀

 • koyuk @koyuk

  boyle bir seye ihtiyacim vardi sizin incelemenizi gordum ve aldim.cok guzel alet telefonun hic cekmediyi yere taktik bu ordan bile cekti.

 • Küçük Şeyler @hazanseli

  Merhabalar iyi çalışmalar. Bi sorum olacaktı uzman olarak belki siz yardımcı olabilirsiniz. tp link wa860re extender aldım. alt kata wifi sinyalini taşımak için. Fişe taktım. Modemde airtouch var bastım. Sonra aletteki wps tuşuna bastım. Bir süre yanıp söndü sonra sabit yanmaya başladı. Kitapçığında gözkırpmadan sabit yanmaya geçince bağlandığı yazıyordu. Fakat aletteki kablosuz ağ ışığı yanmıyor. Alt katta wifi sinyali telefonda full e yükseldi ama internet yok. Sorunu anlayamadım. İnternete genelde telefpndan giriyoruz. smart tv için denemedim ama net olmayınca bi kıymeti yok tabi. Ne yapabilirim. Teşekkürler. (modem airties air5650 v3)

Benzer Videolar