Paylaş Paylaş

Steam Deck Taşınabilir Konsol

Takipçilerimizden, Öztürk Taşdelen bize, kendine aldığı Steam Deck'i deneyimlememiz için verdi ve Levent Pekcan da bu deneyimleri videomuzda aktarıyor. Öztürk Taşdelen'e teşekkür ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Anıl @anil

  LP sürekli evin yaramaz çocuğu gülüşü atıyor 😀

 • Vizuvv @vizuvv

  @gamsizm ses boğuk, "S" patlıyor. Onun dışında sesin üstünde örtü var.

 • Orcun @orcun

  Mantık güzel, teoride çok güzel. Ama pratikte ürün, beta ürün gibi duruyor. Yani daha geliştirme aşamasındaymışta işte 3 sene sonra çıkacakmış gibi bir izlenim veriyor. Hadi ağırlık okey olabilir de bu kadar kalın cihaz + facia pil ömrü falan olacak iş değil. Nintendo switch gibi olsa ondan az daha kalın vs onun daha fazla gideri var çünkü çok daha iyi taşınabiliyor. https://www.youtube.com/watch?v=AIYDqsuXv1A

  https://www.youtube.com/watch?v=o3ZM4NXk9v8

  Mesela bu aya neo next ondan sonra öbür ryzen 7 6800u işlemcili aokzoe mesela bunlar daha bitmiş ürün kıvamındalar. Tamam gene de eksiklikleri var ama tasarım olarak görüntü olarak bu steam deck modelinden çok daha iyiler. Steam deck 90 ların ilk nesil el konsolları gibi duruyor. İşte atari lynx ne bileyim sega'nın gamegear falan o tasarımda o tipte gibi duruyor.

  • Realblue1 @realblue1

   Yazılım da önemli steamdeck'de Arch tabanlı steamOS var yapımcılar oyununu steamdeck uyumlu yapmak için birbirini eziyor her oyuna steamdeck grafik profili geliyor kontrolcü güncellemesi geliyor steamden oyun satın alırken steamdeck uyumluluk simgesi var vs bunların hiçbiri senin saydığın çakma steamdeck'lerde yok güçlü hardware isteyen masaüstünde oynuyor.

  • Orcun @orcun

   @realblue1 Ben zaten yazılımına sistemine birşey demiyorum. O steam'in kendi olayı zaten. Benim takıldığım kısım taşınabilir denilen aletin aslında kütük gibi olması. Bu mesela 89 90 yılında çıkmış el konsolu. Tasarım ekibinde bir 90 lar fantezisi mi var ? başak bir olay mı dönüyor bilmiyoruz.

  • Coppermine @coppermine

   Bu cihazın kalın, kaba, ağır olması noktasında bende hemfikirim ancak alternatiflerini paylaşırken 2 önemli hususu da görmezden gelmemek gerekli. Bu cihaz steam tarafından çıkartılıp destekleniyor ve birçok oyun da bu cihaza destek vermeye devam ediyorlar. Garanti süreçleri de şimdilik çok düzgün, güzel update’ler de sıklıkla çıkıyorl. Diğer cihazları yapanlar çinli firmalar ve ne seviye garanti destekleri olacak, ne kadar driver güncellemesi çıkaracaklar neçhul. 2. husus, alternatif olan çinli cihazların fiyatları steamdeck’den neredeyse 2 hatta 3 kat civarı daha pahalı. Yani 2-3 kat fazla para verip, arkasında hiç duymadığınız bir firma olan bir ürünü almak, steamdeck almaya göre daha büyük macera gibi duruyor. Ben o sebeple steamdeck tercih etmiştim.

  • Orcun @orcun

   @coppermine İşte bende o yüzden tasarımına değindim zaten. Yoksa yazılım konusunda adamların işi yazılım, ya heriflerin ürün skalasının yüzde 99.'u zaten yazılım. 😀 Steam os'u bayadır deniyorlar zaten, ama işte iş sadece yazılımda bitmiyor ki ? ben fiziki bir ürün satın alıyorum. Yani şu tasarımı en son hayatında el konsolu görmüş ve akabinde birdaha hiçbirşey görmemiş dünyadan kopuk yaşayan 70 yaşında biri mi çizdi ? hadi çizdi arkadaş nasıl kabul ettirdi ? yani cebimdeki cep telefonunun ekranı 6.5 inç, kocaman aletin ekranı 7 inç. Yani ürün o yüzden dedim hatta beta ürün, satışa çıkmamış deneniyor şirket içinde işte 3 sene sonra satışa çıkacak kıvamda bir ürün gibi duruyor. Bu tasarımı ben ilk gördüğümde de korkunçtu hala da korkunç. Çinlileri ekleme sebebim ise şu; aga adamlar çer çöp firmalar, çinde orada burada işte 5. kalite parça üreten adam bunlar, bu herifler bile tasarımı çok çok daha iyi yapabiliyorken donanımı da ryzen 7 ler bilmemneler koyabiliyorken sen koca steam valve olarak yani nasıl böyle perişan birşey yapabiliyorsun ? Şimdi nintendo switch'in tasarımı pratikte güzel teori de de uygulamada da güzel çünkü yandan çıkıyor gamepadleri 2 tane oluyor arkadaşında oynuyorsun konsept harika. Ha denilebilir ki ya kardeşim nintendo bu işi zaten el konsolu vs. ya arkadaş devir internet devri ya yazılımdan zaten yüzdesel satıştan parayı kapıyorsun havadan para resmen alsana ya 2 tane iyi bir tasarımcı falan tasarlat ya ? bu tasarım nedir allah aşkına ? birde base model 64 gb onun kullanılabilir 40 küsür vardır, ya 40 küsür gb alana kim neyi nasıl yükleyecek ya, pc oyunu bunlar ? bana 512 gb bile yetmiyor 2 tb olsa bile eeeh diyeceğiz herifler 64 gb pc oyun konsolu yapıyor. Yani base modelini bari 256 yap 512 1 tb diye sat işte ? yok type-c'den bilmemne taktık falan uydur kaydır garip gureba çözümler var. Bu cihazın yani hedef kitlesi 40 yaş üstü yaşlı gamer kitle mi ? 😀

  • Coppermine @coppermine

   @orcun ben o hedef kitledeyim o halde 🙈 Tasarım ve ağırlık fecahat. Bu şey gibi kısaca, bir tarafta atıyorum 100 bin liraya Renault Clio var. Tasarımı ehh işte. Plastik kalitesi kötü-orta arası. Hız yapamasa da sorunsuz bir Renault motoru var, 5 yıl garanti veriyor, ve bakkala gitsen bile parçasını buluyorsun. Diğer tarafta ise 200 bin liraya Cherry SUV var. Araçta da mercedes motoru var hatta. Tipi de güzel. Ama servisi, garantisi, parçası hatta ikinci eli muhtemelen dert olacak. Şimdi nasıl ki kimse dönüp de Renault’a “hacı, bu clio’yu niye böyle boktan tasarladın bak elin Çinli Cherry’si bile neler koymuş” demiyorsa, bu da biraz da buna benziyor. Evet olsaydı iyi olurdu, çok da güzel olurdu, ama koymadılarsa da çok da söylenecek değilim ben kendi adıma. Bu paraya bana vadettiği oyun deneyimini yaşatsın benim için kafi. Muhtemelen version 2 de derslerine daha iyi hazırlanırlar. Bence kendileri bile bu kadar ilgiyi beklemiyorlardı.

  • Orcun @orcun

   @coppermine Tabi o kitledesin işte. 😀 Ya ben şey bekliyordum bu ilk duyurulmadan öncesi steam dediler el konsolu yapıyor kafamda direkt switch canlandı. Çünkü o tasarım tam olması gerektiği gibiydi hem daha rahat taşınıyor o kadar ağır ve kalın değil pratik bir el konsoluydu. Ya tabi ki destek çok önemli bu cihazın olayı zaten destek ama herşey de o değil. Sony mesela yıllarca telefonlarında '' BİZ İYİ DESTEK ÇIKIYORUZ, PİLLERİMİZDE ÖZEL 3 SENE GARANTİ VERİYORUZ PİLLERİMİZ İÇİN HER AY GÜVENLİK YAMASINI ALACAKSINIZ '' dedi durdu yıllarca. Sonuç ? xperia z'den beri aynı tasarım dili omnibalance diyorda duruyor bugün geldiği noktada sadece işte 3 5 tane ülkeye satıyor, bir samsung gibi çinliler gibi falan yok artık. E birde birton hata yapıldı sensör üretiyorsun telefonuna koyduğun sensörler kötü yazılımları kötü vs. e gitti. El konsolu olarak pazarlanan bir cihazın tasarımı çok önemli, öncelikle tüketiciye ondan çekmesi lazım. E şimdi bu alet türkiyede olsa bile ben almak istesem dahi ertelerdim. Derdim ki 2. nesli çıksın o zaman düşünürüm. Yazılımı güzel işleyiş güzel ama tasarım ve pil dahil alet sıkıntı beta ürünüm diyor resmen. Ama bence de bu 2. sürümünde baya değişikliğe uğrayacak.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Maalesef çok yüzüstü bir inceleme olmuş, cihazın belki de en güzel yanlarından biri olan ekran tazeleme hızını 40 hz'e çekebilmeye değinilmemiş ki hem batarya hem de 60 fps hedefini her zaman tutturamama durumunda oyun kare hızını 30'a sabitlemekten çok daha akıcı olduğuna da. Ayrıca tdp ayarlamalarına da girilmemiş. Basit bir indie , visual novel tarzı oyunlar için biçilmiş kaftan, batarya süresini etkilemesi açısından.

  Ayrıca inceleme baya Steam centric olmuş. Yani tabi çoğu insan ilk etapta Steam kullanır ama Epic,GOG,Origin,Amazon, Uplay oyunları da yerel olarakn( bulut değil ) oynanabiliyor.

  • Anıl @anil

   Adam en başında zaten "bu bir inceleme değil, çıkalı bayağı oldu, bir sürü incelemesi yapıldı, detay isteyen onlara bakabilir, ben kendi deneyimlerimi anlatıcam" dedi

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @anil Kendi deneyimleri çok yüzeysel denebilir o halde. Yani elinde Nintendo Switch'ten çok farklı bir cihaz olmasına rağmen Nintendo Switch gibi kullanmış. Zaten uğraşma Nintendo Switch al vs demesinden belli.

   Cihaza göre yorum yapmak yerine kafasındaki kalıba göre yorum yapıyor. Her cihaza böyle yaklaşacaksa kafasındaki kalıbın dışındaki her cihaza olmamış bu deyip yarım yamalak kullanacaktır.

   Ben çok yüzeysel buldum, şimdi mesela Sony PS6 yollamasa erkenden LP sonradan cihaza kavuşsa " detay isteyen diğerlerinde baksın" deyip sadece oyun oynasın o zaman?

   Aşırı derecede kolaya kaçma var. Daha önce " ben cihazı sonradan aldım, detay isteyen diğerlerine baksın" diye bir format görmedim. TS yine ilklere oynuyor.

 • akın kurşun @akursun

  şu arkasındaki çoklayıcı markası nedir. nerden bulabiliriz. cihazın sahibi yazabilir mi 😊