Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi #04: Tsubasa'nın Dönüşü

Bütün Half-Life oyunları Mart ayına kadar ücretsiz oynanabiliyor. Valve, Half-Life: Alyx’in ertelenmeyeceğinden emin.

Steam ve Epic Games Store rekabeti, 2019 yılında PC oyun satışlarını pek de iyi etkilememiş görünüyor.

Yeni Tsubasa oyunu duyuruldu.

Dying Light 2, bilinmeyen bir geleceğe ertelendi.

Konami, iki yeni Silent Hill oyunu üzerinde çalışıyor olabilir.

Netflix’ten The Witcher animasyon filmi geliyor.

Mortal Kombat’tan Scorpion’ın animasyon dizisi geliyor.

Ninja Theory, insan aklının karanlık ve korkutucu taraflarıyla ilgili yeni bir oyun duyurdu.

Doom Eternal’ın geliştiricisi, 2019 yılı boyunca çok ciddi fazla mesai yapmış.

Splinter Cell’in kreatif yönetmeni yuvaya döndü.

Kült oyun Kingpin, 21 yıl aradan sonra geri dönüyor.

Homeworld 3'ün geliştiricisi Blackbird, yeni bir oyun üzerinde çalışıyor.

Bloober Team'in yeni oyunu Observer 2 olabilir.

Stardew Valley, 10 milyondan fazla sattı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Murat Gamsız @gamsizm

  İzleyebildiğim tek gündem geldi.

 • Joe @joe

  I am a simple man, I see Tsubasa and I click😁

 • Uğur Yurtsever @ugury

  00:30 - Geçen haftanın anketi.
  02:15 - Bütün Half-Life oyunları Mart ayına kadar ücretsiz oynanabiliyor. Valve, Half-Life: Alyx’in ertelenmeyeceğinden emin.
  05:49 - Steam ve Epic Games Store rekabeti, 2019 yılında PC oyun satışlarını pek de iyi etkilememiş görünüyor.
  14:19 - Yeni Tsubasa oyunu duyuruldu.
  23:16 - Dying Light 2, bilinmeyen bir geleceğe ertelendi.
  26:25 - Konami, iki yeni Silent Hill oyunu üzerinde çalışıyor olabilir.
  31:43 - Netflix’ten The Witcher animasyon filmi geliyor.
  34:10 - Mortal Kombat’tan Scorpion’ın animasyon dizisi geliyor.
  35:35 - Ninja Theory, insan aklının karanlık ve korkutucu taraflarıyla ilgili yeni bir oyun duyurdu.
  39:40 - Doom Eternal’ın geliştiricisi, 2019 yılı boyunca çok ciddi fazla mesai yapmış.
  43:37 - Splinter Cell’in kreatif yönetmeni yuvaya döndü.
  45:00 - Kült oyun Kingpin, 21 yıl aradan sonra geri dönüyor.
  48:50 - Homeworld 3'ün geliştiricisi Blackbird, yeni bir oyun üzerinde çalışıyor.
  50:28 - Bloober Team'in yeni oyunu Observer 2 olabilir.
  52:35 - Stardew Valley, 10 milyondan fazla sattı.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  gündemi seyderemiyorum ama podcast'e eklenirse dinlerim, kaptan tsubasa oyunu fransız yapımı benji ile karışık yapılmış, birde Tsubasa'nın özel vuruşu yukarıdan aşağıya şahin gibi dalmıyormuydu benmi karıştırdım.

 • Anıl @anilkirac

  Podcast neden gelmiyor, geçen hafta da gelmemişti. Meymenetsiz suratlarınızı görmek zorunda kaldık falan diyormuşum sdffsds şaka tabii ki <3

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @nostromo Evet dönüşler fazla keskin. Umarım kontroller can sıkmaz. Bir anda bu sene en çok beklediğim oyunlardan biri oldu. DS'im duruyor olsa bu gazla tekrar oynamaya başlayacaktım o derece.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  İyi ki varsınız ya muhabbetinize doyum olmuyor.

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  Yine Nankatsu, Sao Paulo ve Barcelona'ya gidecek. Ne dünya kupası ne de avrupa kupası aldığını göreceğiz.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @nostromo Bunu çocukken arkadaşımda az oynamadım ya.

 • Batuhan @achfighter

  İşizaki benim adamımdı ya. Çok severdim. Zaten tipi de bana çok benziyordu. Aynı benim gibi çoğunlukla defansta oynayıp adam geçirmiyordu. 😀

  • Batuhan @achfighter

   @ugury Hellblade: Senua's Sacrifice hikayesi için Viking saldırıları ile Senua sevgilisi katledilince akıl sağlığını da kaybetti dediniz.

   Hatırladığım kadarıyla Senua babası yüzünden zaten akıl sağlığı yerinde olmayan biri. Babası kızın fazla dışarı çıkmasına da izin vermiyor. Senua'nın sevgilisi ile tanışması da benzer sebeplerden oluyor. Senua'nın durumu nedeniyle diğer insanlar onu hor görüyor. Bir tek sevgilisi olacak çocuk ona yakın davranıyor. Hayatında onu seven tek insanı da kaybedince akıl sağlığı daha da kötüye gidiyor.

 • Faruk @talebekedi

  20:30 "Futbol, herkesin oynadığı ama sonunda Almanların kazandığı bir oyundur." #GaryLineker 🙂

 • Basteryus @basteryus

  Hayda ben daha yarısındayım diye düşünürken bitti. Elinize sağlık, son dönemde TS'de en fazla takip ettiğim içerik oldu oyun gündemi.

 • reducto @protego

  @ugury Bir eleştiri yapabilir miyim? 😀 Yorumlardaki yaklaşımınızla, videolardaki yaklaşımınız hep birbirinden farklı oluyor. Videolarda daha ılımlı yaklaşıp başka açılardan da bakıyorsunuz. Örneğin; "bunun suçunu Epic'e atmak da ne kadar doğru?" Geçen günkü konuşmamızda mesela bu yaklaşımdan eser yoktu. Hep böyle oluyor ve niye olduğunu merak etmeden duramıyorum 😀

  Ayrıca o analistin olayı Epic'e bağlaması da benim aklıma yatmadı çünkü nasıl bağladığına dair somut bir veri vermemiş ve direkt bir ilişki kurmamış. Gamepass sistemlerinin altın yılı 2019, ücretsiz oyunların artması, önceki yıllarla kıyasladığımızda çıkan oyunlar bakımından kıt bir yıl olması, bir çok ülkede lootboxların yasaklanması.. Epic'in anca şöyle bir etkisi olur, verdiği 73 bedava oyunu kimse satın almadığı için satışlara yansıyabilir doğal olarak. Yaptığı indirimler de etkilemiştir çünkü 15 doların üstüne net 10 dolar indirim mutlaka gözle görülür bir fark oluşturur. Bu analistin elinde bu veriler net şekilde olmadığı sürece, "Epic geldi insanlar oyun almayı bıraktı" diyemez. Ki veriler elinde olsa paylaşırdı heralde. Azıcık totosundan yorumlamış sanki. Korelasyon var da ilişki yok 🙂

  Bu arada RDR2'nin Epic ve Steam satışalrını karşılaştırmak ne kadar doğru bilemiyorum, şöyle bir fark var, insanlar oyunun Steam'e de kısa sürede geleceğini biliyorlardı. O yüzden beklemek istemiş olabilirler, ki bir çok insan böyle yapmıştır Epic hale kendini kabul ettirebilmiş değil tam anlamıyla. Control, The Outer Worlds gibi oyunları satışlarına bakmak lazım. Epic'te RDR2'den çok sattılarsa bu iddia çökmüş oluyor 🙂

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Evet, dünyanın en büyük pazar araştırma şirketlerinden biri olan NPD Group'un analisti, elinde somut veri olmadan, bütün yıl boyunca yaptıkları araştırmalar yokmuş gibi tamamen işkembeden sallayarak bu sonuca ulaşmış. Adamlar zaten bu piyasa araştırmalarını yapıp yüzinlerce dolara dev şirketlere satmiyorlar. Epic'in verdiği 70 oyundan, indirimlerden haberleri bile yok. Amatörlük tamamen. Biz bile şurada iki dakikada daha iyi bir pazar araştırması yapıyoruz.

  • reducto @protego

   @ugury Oyun basını çok konuştu bu haberi. Herkes şüpheci yaklaşıyor çünkü somut veri vermeden, neden bu bağlantıyı kurduğunu açıklamadan direkt suçu Epic'in var olmasına atmış. Sanki Epic insanları oyun almaktan soğutmuş gibi hava yaratmış. Elinde veri varsa söyler, bu yüzden şu verilerden kaynaklı ahanda bu bağlantıyı kurduk der. Yok. Elinde bir veri var ama değişkenlerin hiçbiri verilerde gösterilmemiş. Böyle analiz olmaz. Temel istatistik kuralıdır değişkenleri kaldırmak. Değişkenleri ortadan kaldırmadan sonuç elde edemezsin. Elde ettiğin sonuç yanlış olur. Ki zaten oyun basınının neredeyse tamamı da aynı şeyi söylüyor. sizin dediğinize göre olay şuna çıkıyor "bu adam değişkenlerin farkında ama veri olarak bize vermemiş" Öyle iş olmaz. Adam iyi bir analist ise zaten afaki konuşup kafadan yorumlamak yerine verileriyle sebep sonuç koyardı ortaya. Bu adamın yaptığıyla firmaların çıkıp "en iyisi biziz" demeleri arasında hiçbir fark yok. Acaba bu yıl oyun satışları artsaydı, ve bu adam çıkıp "oyun satışları arttı, Epic sayesinde" deseydi ve yine değişkenlerin hiçbirini vermeseydi aynı şekilde inanır mıydınız yoksa şüpheyle yaklaşıp, oyun satışlarını artırabilecek diğer etkenleri de veri olarak vermesini mi isterdiniz?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @protego NPD Group, birçok veriyi yıl içerisinde açıklıyor. Yaptıkları birçok pazar ve tüketici eğilimi araştırmasını da büyük şirketlere büyük paralara satıyorlar doğal olarak. Bazılarına da cüzi ücretlerle erişilebiliyor. Adamın elindeki ciddi tüketici eğilimi araştırmalarını raporlar halinde bedavadan açıklaması saçma olur bu yüzden. Ya Epic'in verdiği oyunları, Game Pass'i falan hesaba katmamıştır, zaten 2019'da da çok oyun çıkmadı gibi bir çıkarımı sabahtan akşama Fortnite oynayan minik yeğenimin de yapabilir. Böyle bir aptallık yapıyorlarsa zaten dev bir piyasa araştırma şirketinden bahsedemezdik sanırım?

   Öte yandan adamın attığı tweet'te Epic Games'i hedef falan gösterdiği de yok. Herkesin anlayabileceği dilden, gayet direkt, anlaşılır bir çıkarım yapıyor. Kullanıcı deneyimi, kafa karışıklığının minimize edilmesi ve seçim hakkı gibi unsurların 2019'da önemini yitirdiğini ve oyun satışlarının düşmesinde bunun da katkısı olduğunu söylüyor. Gayet açık, net. Adamın söylediklerine şüpheyle yaklaşan oyun basını mensuplarının da finansal okur yazarlık seviyelerini merak ediyor insan ister istemez. Zira burada şüpheyle yaklaşılabilecek bir durum yok. Bizim oturduğumuz yerden, sadece çevremizdeki insanların satın alma tercihlerine bakarak yapabildiğimiz basit bir çıkarımı adam bir sene boyunca elinden geçen devasa veri havuzuna bakarak yapmış. Bütün bu verileri açıklasalar elbette güzel olur. Bir noktada zaten açıklarlar. Ama bu tarz şirketlerin çalışma prensibi kamu yararı değil. Senin benim için değil, endustrinin para ödemeye hazır paydaşları için çalışıyorlar. Bu yüzden "ya Epic'teki ücretsiz oyunları hesaba katmamıştır" demek, adamların yaptığı işi baya bir küçümsemek oluyor.