Dün başımdan gelen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum,şehirlerarası bir yolda ortalama hızım 90 km ile ilerliyorum.Yaklaşık trafik lambasına uzaklığım 500 mt civarı yeşil lamba yanım sönmeye başlayınca yetişebilmek için hızımı 130 km üzerine çıkardım.(Acelem de yoktu) Yalnız tam o esnada sağ şeritte ki bir araç beni fark etmeyerek çok yavaş bir şekilde kavşağa resimde gösterdiğim gibi sola dönmeye başladı ve artık benim şeridimden dönmeye başlamıştı. Erken farketmem sonucu yaklaşık 30-40 mt kayarak 1 mt kala durabildim. Abartmadan söylüyorum o an ne kadar sert frene basmışım ki ayağım bir saat ağrıdı. O anda dikkatim dağınık olsa veya geç fark etsem çok değil 10-15 sn geç kalsam fren için olacakları düşünmek bile istemiyorum. Çok kötü şeyler olacaktı belki. Ve eşimde 6 aylık hamile.. Burada neredeyse kimseyi şahsen tanımadığım halde buranın samimiyetini sevdiğim için neredeyse tek takip ettiğim yer olduğu için sizlerle paylaşmak istedim,lütfen hız yapmayın 5 dk zaman kazanacağım diye acele etmeyin, gömleğiniz bozulacak diye kemer takmamazlık yapmayın (2 dklik yere bile gitsem kemeri takarım)..Kurallara uymaya çalışın. Dün başımı yastığa koyduğumda gözlerimden yaş gelmiş eşim öyle diyor ve ben o an aklımdan eğer orada kötü birşey olsaydı neler olacağını ve kendimi hiçbir zaman affetmeyeceğimi düşünüyordum. Araç kullanırken can taşıdığımızı karşımızdaki araçlarda da hayatlar olduğunu unutmamalı kimin haklı kimin haksız olduğunun bir önemi olmadığını bilememiz gerekiyor. Lütfen çok dikkatli olalım...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alper @jaguar

  Çok geçmiş olsun. Derler ya verilmiş sadakanız varmış.

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  ben şahsen ışıklar yanıp sönmeye başladığında, o anki hızmla yetişme sansım yoksa gazdan ayağımı çekiyorum ve duruyorum. gerçi bazen magandalar yüzünden onlardan kurtulabilmek için hızlandığım oluyor ama nadiren.

 • Veysel @spectrum

  Çok geçmiş olsun.

  Yılda 40-50 bin KM yol yapıyorum, ortalamaya göre hızlı kullanırım. Tehlikeli değil ama yol boş ise duruma göre hızlı gidiyorum. 5-6 ay önce gece 1 gibi, çok fazla yağan yağmurda otoban sayılacak yolda 120 ile giderken göl gibi olmuş suya girdim sol şeritte. Duvara çarpmış gibi oldum, araba döndü ve frensiz bariyere girdim.

  Araç pert, bende bir şey yoktu. Annemi almaya gidiyordum.

  Neyse, iyi ki o kazayı yaptım. Şimdi yağmur yağdığında otomatik ayağımı gazdan çekiyorum. Allah korusun, çocuklarım varken araçta yapabilirdim o kazayı.

  Emniyet kemeri takın, yanınızdaki takmıyorsa hareket etmeyin. Arkadakilere de taktırın. Çocuğunuz varsa, yaşına göre çocuk koltuğunda ve kemerleri bağlı şekilde oturmalarını sağlayın. Benim 4.5 yaşındaki oğlum, kemerini bağlamayı unutursam "baba kemer!" diye öyle bir bağırıyor ki 🙂 (bazen önce koltuğa oturtuyorum veya o oturuyor, o anda küçükle ilgilenirken veya poşetleri vs. koyarken unutabiliyorum).

 • Snaypeers @snaypeers

  Çok haklısınız hani derler ya bir an boşluğuma geldi. Tamda öyle oldu herşey saniyeler içinde oldu. Yoksa hız limitlerine uyarım,başta da demiştim 90 km hız ortalamam vardı. Kendime o kadar çok kızdım ki ne deseniz haklısınız

 • Barış Ataç @barisatac

  Eşin için çok üzüldüm, onu allah korumuş sen de yanında onun korumasından yararlanmışsın. Ona yaşattığın bu olay için ise senden nefret ettim. Beni asıl kızdıran şey ise senin başına bu olay gelmemiş olsa sen bunu yapmaya devam edecektin.
  Başımızı ellerimizin arasına alıp düşünmek için başımıza bir olayın gelmesini beklememiz belki de en büyük hatamız.
  Bu vesile ile babamın bana 18 yaşındayken direksiyona ilk oturttuğu günden beri söylediği bir şeyi yazmak istiyorum.
  "Direksiyonun arkasına geçtiğinde sadece arabanın içindeki değil o anda etrafındaki tüm arabaların içindeki insanların hayatını ellerine alıyorsun, bunu hiçbir zaman unutma. Ve her zaman etrafındaki bütün sürücülerin acemi olduğunu düşün, ona göre kullan arabanı."
  Son olarak, bu yaşadığını tepki göreceğini bilerek buraya yazman senin aslında ne kadar aklı başında biri olduğunu gösteriyor. Sırf bunun için elini sıkmak isterdim. İnsanın hatasından ders çıkarması da bir şeydir.

 • Emre @emre1393

  sağdan gelip önüne kıran davarın önde gideni ama sende de hata var, acelen ne, 2dk ışıkta bekleyiver.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Geçmiş olsun, ışıklarda bekleyeceğiniz 45 50 sn hiç bir şeyden önemli değil.

 • Gump @runforrest

  Geçmiş olsun ama ben o herifin ta a...a... şey yapayım. Yapılacak iş var yapılmayacak iş var.

 • Nakahella @nakah

  Geçmiş olsun. Her gün 20 km şehirler arası yol gidiyorum. 15-20 dk arası sürüyor. Hep kendimle kavga ediyorum giderken. Hız sınırı 110, bazen 110'la gidiyorum bazen 90'la. Hep 90'la gitmek istiyorum ama bazen şeytan "zaten sınır 110 bas gitsin" diyor ve basıyorum. 🙁 Bu gönderiden sonra daha da dikkatli olacağım sanırım. 2-3 dk için riske değmez.