Kınanmayacaksam şurada paylaşmak istiyorum.

Konsol demek kafa rahat demekmiş.

İlk kez 95 yılında PC, 99 yılında ise PS1 sahibi oldum. Önce PC ile başlamış olmanın verdiği alışkanlıkla olsa gerek bir daha konsolun yüzüne bakmadım. Yıllar sonra Horizon Zero Dawn yüzünden PS4 aldım. 1 ay kullandıktan sonra yanına bir de Vita aldım. Oyun oynamaktan muazzam keyif alıyorum.

Sadece oyun açısından bakacak olursak (Aşığı olduğum izometrik RPGleri bir kenara bırakalım) konsolda oyun oynamanın "keyfi" bambaşka. Tak - Çalıştır. Her şey yerli yerinde; kontroller, ayarlar.

Bundan sonra iki senede ekran kartı, 4 senede PC güncelleme formülümden uzaklaşmaya karar verdim. Eğer toplarsam da ekran kartı günümüzün GTX1050 seviyesinde ve dolayısıyla da diğer bileşenleri ona uyumlu olacak minimum hacimdeki PC'lere yöneleceğim. Halen kararsızlık yaşayan iş-güç sahibi ve zamanı dar olan herkese öneririm.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • homerusan @homerusan

  sizinle hemen hemen aynı durumdayım hocam. dediğiniz gibi konsolda oyun çok daha keyifli.. ama bende bir yere kadar gitti konsol sefası daha sonra sattım. illa koltukta yayılıp oynamak istersem xbox koluyla idare ediyorum artık

  • darth @plegus

   Koltuğa yayılmak zaten şahane ama PC'mi evdeki tüm ekranlara dağıttığım için o açıdan bakmamıştım. Ben pratikliğine hayran kaldım. Grafik diyecek olursan da yaş ilerledikçe verdiğim değer de azalıyor bunu çok net görüyorum.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Eskiden olsa bende "artik iki senede bir donanim almam " derdim de yeni konsollarda durum boyle degil. Ayni pcler gibi oldular. Neyse ,simdi tatli gelsede zamanla anlarsiniz. Pahali oyun fiyatlari da ustune binince iyice agir gelir

  • darth @plegus

   Oyun fiyatları pahalı, evet ama geçen sene kurduğum PCnin de 6.000TL tutmuş olması duruma yardımcı olmuyor. Ben 4 senede 1 konsol değiştirip, 1 de mütevazi PC toplamanın son derece makul olduğunu düşünmeye başladım. Beklenti meselesi tabii ki, illa konsol 8 sene götürsün diye bir kaygım yok.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @plegus 6.000 tl vermeden de pc toplayabilirdiniz,Ps4 performansina yakin istiyorsaniz.

   6.000 tl= Ps4 ten kat kat guclu makine

   Artik konsollarda 2 yilda bir yenilenme periyoduna girdi

  • darth @plegus

   @housedakitopal Oturup teraflop açısından hesaplamadım ama mutlaka haklısındır. Zaten ben PC daha iyi değil demiyorum. Herşeyi yerli yerine koyduktan sonra yansıt TVye, kolu al oyna aynı şey ya da daha iyisi. Ancak söylemeye çalıştığım kullanım kolaylılığıyla alakalı. Yoksa kimseye PC yokken git konsol al demiyorum.

   Bir de incan PC toplarken şunun iyisi bunun iyisi olsun istiyor. Mutlaka masrafın konsolu geçecektir bu sebeple.

 • Recai @recai

  katiliyorum!
  rahatlik baska, zamani bol adam ugrasmak isteyen adam icin pc halen bir kriterdir
  ama konsolon rahatligi bir nevi otomatik vites arabaya benzer...
  uzulerek söyluyorum, konsol asla bir pc degildir ama yinede gunumuzde zamanin bu kadar kisitli oldugu hayatlarda konsol tek secenektir.
  Not: steam gibi platformar olayi degistirme yolunda biraz ilerliyorlar....

  • darth @plegus

   Steam Link ve controller da var ancak konsolun yanında uzak ara derme çatma durduğunu kendi deneyimimden söyleyebilirim. PC tabii ki en iyisi. Evde PC hiç yoksa da konsol alınmaz. Alınır da oyun dışında konuyla hiç alakan yoksa ancak.

 • Tirido @tirido

  PC'mi televizyona bağlı, Steam big picture modunda ya da değil, kullanabilmeme rağmen genel deneyim olarak konsolun (benim durumumda PS4) hâlâ daha konforlu bir deneyim sunduğu açık. Bakıyorum da son 6 aydır PC'de neredeyse hiç oyun oynamamışım, oyun oynadığım sürenin neredeyse tamamı PS4'te geçmiş. PS4 gamepad'ini PC'ye bağlarsam işler değişebilir belki. Logitech F710'a dokunmak bile istemiyorum, kütük gibi geliyor 🙂

 • eSa @esa

  ps4 ve xo var ikisini de seviyorum pc de her oyun oynamaya niyetlenişim de sıkıntı yaşıyorum konsol da kafa rahat gir markete satın alde inmesini bekle aç oyna bu kadar

  ama pc de orijinal bile olsa yok ekran kartı olmadı yok işlemci darboğaz yaptı yok stabil değil yok av bilmem ne yapıyor aman uğraş dur 😀

 • HasanÖfke @simulasyon

  ben de katılıyorum ekran kartını yeni aldım ama hiç içime sinmedi konsol parası verdim belki bu ekonomik durumla ilgilidir ama pc oyun oynayamadığımı anladım artık odaklanamıyorum rahat edemiyorum bu yaz sonu red dead redemption 2nin çıkmasıyla ps4 alacağım %100 bu kararı verdim ve oynamadığım konsol oyunlarını alıp bitireceğim muhtemelen aaa oyunlar için artık bütçe artacak bilgisayar monitörüne değil tvye bağlayıp yayıla yayıla takılacağım oyun iş dinlenme birbirine karışıyor pcde

 • Ekrem @huseyinekrem

  Aylık üyelik zırvalığı yüzünden uzak duruyorum konsollara. Bir de tuzlu fiyat işte hep ekonomik 😀

 • Kvothe @kvothe

  Hayatimda surekli oynadigim 3 tane oyun var. Dota 2, WoW ve Football Manager serisi, bunlar konsola gelene kadar konsol benim icin öldü. Ps4 disinda sonynin cokartmis oldugu butun konsollara sahhibim. Portablelar dahil.

  • darth @plegus

   TI6'in hemen arkasından W ve S harflerim bozuldu kahve dökülünce. O sıra da Invoker'a çok sarmıştım. W bazen hiç basmıyor bazen 2 kere basıyor, sen düşün 500MMR kaybettim 1 haftada, sonra bıraktım DOTAyı zaten 15 senedir tuta bıraka bir hal olmuştum artık sadece izliyorum 😀 Dotanın konsolda oynanması imkansız. Anca işte Smite var ama Dota oynayan adam da gidip başka muadili RTS oynamaz.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @plegus Hangisiyle başlarsan onla gidiyor. Çünkü çooooooook fazla şey var öğrenmen gereken 😀

 • darth @plegus

  Okurken başım döndü. Babam muhabereci olduğu için (o zamanlar) donanımla çok içli dışlı büyüdüm dediklerinin çoğu benim için de geçerli sadece bu kadar emek verip de yazamadım 😀 Dediklerine aynen katılıyorum, özellikle 3. paragrafın 2. bölümü. Evet zaman bolken çok keyifli uğraşması ancak artık külfet olarak gözüküyor daha çok.

  Kasayı açıp temizlemek gibisi de yok ama ya 😀

 • darth @plegus

  Çok ütopik düşünüyorsun bence. XBOX tamam ama Japon o dediğin işe girmez. Adam kablosuz kulaklığı bile benden alacaksın diyor. Ortak işe girmesi zor gibi görünüyor bana.