#akış #OtoSeyir #yerliotomobil
2020 yılından önce üretilen yerli otomobilin yollara çıkacağını belirten Bakan Işık, "Şu anda detayları çalışıyoruz. Mayıs ayı sonuna doğru bu detayları da tamamlamış oluruz. Eğer bir aksilik olmazsa artık start verme noktasına gelebiliriz. 2020'den önce yerli otomobili yollarda göreceğiz. O iddiamız ve hedefimiz devam ediyor" dedi.
Yerli otomobilin özel sektör tarafından üretileceğini belirten Işık, "Biz şimdi mimariyi oluşturduk, yol haritamızı belirledik. Mayıs ayı sonuna kadar 'Kim üretmek istiyorsa elimizdeki model bu. Kim bu işe talip olur?' diye açık çağrıya çıkmayı hedefliyoruz. Bakanlık olarak bir model ürettik" ifadelerini kullandı.

Yerli Otomobilde İlk Modeli Ürettik!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikret Işık, farklı yakıt alternatiflerinin de olacağı ilk yerli otomobillerin 2020 yılından önce yollara çıkacağını duyurdu.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rugudesign @rugudesign

  3. dünya ülkesi olduğumuzu kabul ediyorlar.

 • arandur @arandur

  Gitmişler, çizdirmişler birisine, sonra gidip bazı holding sahiplerine "bu arabayı yap" diyecekler. Bu işlerin böyle yürümediğini birilerinin söylemesi lazım.

 • Executioner @executioner

  Bakanlık olarak model üretmişler,kim isterse üretecekmiş. Ne vizyon ama,o modelide yeğeninine çizdirmiştir.

 • Doğuş @dogus

  Bence çıkar çıkmaz taşlayalım. Hatta gidip boykot edelim, çıkarmasınlar Türkler araba yapmasın. Destek olan varsa da dışlayalım aşalayalım.

 • Hakan Başar AKSAN @hba

  Bu kadar uzun süreli neyin argesi anlamadım, senin markan olmasada bu ülkede otomotiv sektörünün arge sıkıntısı zaten yok delorean mi yapacaklar bu kadar sürede.

  • Doğuş @dogus

   on yılların firması Volkswagen'in her yeni modeli için 4 ila 6 sene arasında arge yaptığını düşünürsek ilk arabasını çıkaracak bir ülke için az bile. Bence sorulması gereken neredeyse asırlık bir ülkeden bu güne kadar aklımız neredeydi. Devrim arabasına yapılan anlamsız zulüm ve haksız eleştiri hala devam ediyor. Şahsen dışarıdan izleyen biri olsam bırakın araba yapmayı dağdaki suyu bile paketlememize şaşardım. Toplum olarak bizden bir halt olmaz. Daha durun o araba çıktığında neler söylenecek. Bu ülkede tamam bu en iyisi değil ama 100 yıldır yapılamayan şeyi yaptık bir başlangıcımız oldu diyebilecek zihniyet sayısı yok denecek kadar az.

 • 3dfx @3dfx

  bu nasil model ya? sovyetler birliginden falan almislar bu üretim modelini heralde, araba ayni, farkli fabrikalar üretsin. oldu canim

 • homeedition88 @homeedition88

  Bu tarz beyanlara secim sonrasina kadar kulaklarimi kapatirim her zaman. Sadece Akp icin degil her parti icin (eger benim kadar yasiniz olsaydi digerlerinin de ayni seyleri yaptigini gorebilirdiniz) Petrol bulunur, altin madeni bulunur, her mahallede 10 tane milyoner bile cikartacagini soyleyen politikaci duydu bu kulaklar 😀

  • ycgurdal @ycgurdal

   aynen.
   ürettiyseniz gösterin görelim (paint'de çizilmiş olanından değil).
   mercedes bile (ar-ge'sini yapıp) daha üretmediği modelin konseptini fuara çıkarıp biz böyle bir araç yapacağız diyor,
   ama bakanımız "bi araba ürettik ki öyle böyle değil" diye demeç veriyor 😯

 • Realblue1 @realblue1

  Güvenmek zorunda değilim Pasaportumda Anadolu çomarları islam dikdatörlüğü yazabilir ama ülkem olarak görmüyorum atatürkün kurduğu ülke yıkıldı mülteci olarak kaldık.

 • Doğuş @dogus

  @tytncmn kesinlikle katılıyorum. beğenmeyen gidebilir. Atatürk 'de @realblue1 gibi ya bu Osmanlı benim tarzım değil ben çekeyim gideyim deseydi, savaşmasaydı şimdi Suriye'li muamelesi görürdü.

 • Executioner @executioner

  Herkes defolup gitse,anadolu çomarları doyasıya oraya buraya sıçıp birbirlerine havlasalar ne güzel olur di mi? Bütün anadolu çomarlarının büyük rüyası.. A hoş bunun için birilerinin gitmesine gerek yok,zaten böyle yapmıyor musunuz? Köpeklerin utanması olmadığını unutmuştum 🙂

 • Doğuş @dogus

  @realblue1 savaşı silahtan ibaret görürsek hayır. Savaşmak, hak aramaktır. 29 yaşındayım, bu güne kadar elimden geldiğince haksızlıkların önünde durdum. İnşaat sektöründe çalışmaktayım, bin tl rüşvet vermediğim için on binlerce tl'lik işleri kaybettiğim oldu, polisle karşı karşıya geldiğimde oldu, yan yana olduğumda oldu. Hatta ve hatta adı lazım değil bir siyasi, lider olmayan, yüzünden çok zor günlerde geçirdim. Hiçbir parti, hiçbir siyasi oluşum, hiçbir feodal oluşumu kabul etmiyor-desteklemiyorum. Bildiğim tek şey var bu ülkeyi Atatürk ve atalarımız kurdu, kurarkende "amaaan burda durum kötü hadi öte köye gidelim" demediler. Alınlarının akı ile zamanın şartlarına uygun ne gerekiyorsa yaptılar. Tabi tarihin genelinde çok daha fazla değer verdiğim farklı liderler de var ama süreç ülkemize tekabül etmekte. Çabalarımın ülkeye katkısı var mıdır bilemem ama aklım fikrim yerinde. Kaçmak, ilkokul bilgisi ile Atatürk'ü bilen bir Türk'e bile yakışmaz. Üstelik şu dakika karar versem çok rahat farklı bir ülkede hayatımı sürdürebilirim, maddi manevi hiçbir sıkıntım olmaz. Ancak aldığım eğitim, iyi olmasa da, tarih bilgim vicdanımın iki yakasını tutmuş durumda. Bu vatanı satan kaçan binlerce haysiyet yoksunu şerefsiz oldu. Hala da kaçanlar var. Yurt dışında olan ve elindeki maddi imkanları da kullanarak ülkeyi yönetmeye çalışanlar var. Eğer ki bu ülke düzelmeyecekse de bende bu ülkenin içinde yok olup giderim. Kendime kaçtı,pes etti dedirtmem, dedirtmeyeceğimde. Şunu da eklemeliyim bir partiyi karşıma alarak yaptığı herşey kötüymüş gibi kuduz modunda da saldırmam. Dini inançlarım ve aldığım terbiye de buna müsait değil, iyi iyidir, kötü de kötü. At gözlüğümde yok, kuduz da değilim saldırayım.