Bazı ruhsal sorunlarım var. Bunlar için psikologa mı gideceğim yoksa psikiyatra mı? Bunun tam net bir ayrımı var mı?
Devlet hastanesinde sadece psikiyatri var ve muayene süresi 10 dk görünüyor. Bu kadar kısa sürede sadece ilaç yazıp gönderiyor galiba.
Psikolog da sadece tavsiye veriyor gibi geliyor. Siz böyle bir konuda destek aldınız mı? Kime gittiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hater @hater

  Bence cogu sorun ilacla degil de kendi kendine cozulebilecek seviyede.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Benim ailem psikiyatra gidiyorlar. Sorunlarını doğru şekilde anlatman lazım.

 • Tarık KAYA (37) @tarikkaya

  Piskiyatriste git. Değerlendirsin. Ona göre hareket edersin.Pisikolok seni konuşturur. Ama piskiyatris senin durumuna göre ya illaç verir. Veya der ki senin durumun pisikolokla çözebilirsin.

 • Psikolog Kedi @psikologkedi

  Psikiyatrist, psikiyatri alanında uzmanlaşmış tıp doktorudur. Psikiyatristler ruh sağlığı- sinir hastalıkları konusunda farmakolojik eğitim alırlar. Yani bir psikiyatriste gittiğinizde size ilaç yazar ve ilaç yazma yetkisi de vardır.

  Psikolog ise, 4 yıllık psikoloji lisans programını tamamlamış kişidir. Psikologlar yüksek lisans yaparak uzmanlaşmaktadırlar. Hastane ve kliniklerde karşılaştığınız psikologlar genellikle Uzm. Klinik Psikologlardır. Psikologlar da psikiyatristler gibi hastane ve kliniklerde çalışabilir ancak farmakolojik eğitim almadıkları için ilaç yazma yetkisine sahip değillerdir. Psikologlar (klinik psikologlar) da ruh sağlığı ve sinir hastalıkları konusunda tanıya karar verme sürecinde ve bunun sonucunda seçmiş olduğu psikoterapi yöntemiyle kişinin tedavisinde etkin bir şekilde yer alır.

  Genel olarak psikiyatristler ilaç ile tedavi yöntemi kullanırken (psikoterapi de uygulayan birçok psikiyatrist vardır.) psikologlar, psikoterapi yöntemleriyle tedavi de yer alırlar. Bu yüzdendir ki bir psikolog ve psikiyatrist birlikte çalışabilmektedir. Bir psikolog ilaçla tedavinin de gerekli olduğunu düşündüğü danışanlarını psikiyatriste yönlendirirken, bir psikiyatrist de ilaçla tedavinin yanında psikoterapiyle de ilerlenmesi gerektiğini düşünüyorsa yine bir uzman psikoloğa (psikoterapiste, klinik psikoloğa) yönlendirme yapabilir.

  Kaynak: https://www.aktuelpsikoloji.com/psikolog-psikiyatrist-farki-17208h.htm

 • katan @katan

  Doğrusu psikiyatra gitmek. Psikiyatr gerekli görürse zaten tedavi olarak terapi tavsiye edip, psikologa yönlendiriyor. Tabii bu ideal şartlarda. Türkiye'de günümüzde ilaç yazıp gönderirler 2 dakikada.

  Psikologa gitseniz de o da psikiyatra yönlendirmez terapiyi bırakırsınız da ekmeğinden olur diye.

  Ama ideali psikiyatr tavsiyesiyle psikolog destekli tedavidir.

 • Psikolog Kedi @psikologkedi

  Bir psikolog olarak yukarıda yazdıklarıma ek şunu da yazayım. @katan zaten güzel şekilde açıklamış. Normal şartlarda iki birimin birlikte çalışması lazım.

  Tavsiyem öncelikle psikoloğa görünmen. Klinik psikolog olduğuna dikkat et. Diplomasını iyice araştır. İnternette gördüğün (psikolojik danışman) vb şeylere inanma. Çoğu psikolog bile değil.
  Devlet hastanesindeki psikiyatriste gittiğinde ise (10dk'lık süreden anladığım) ilaç yazıp başından savacak gibi. 10 Dk'da senden anamnez mi alsın, tedaviye mi karar versin ne yapsın ?

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Psikiyatr seni psikologa gönderir. Çeşitli testler çözdürür tanı konmaya çalışılır ondan sonra psikiyatri doktoru ilaç tedavisine başlar. Benim açımdan psikiyatrik hastalıklar kanserden daha beter. 2011-2018 arası agır ilaç tedavisi gördüm. Düşünce durumunu degiştirmek ya da pasif hale getirmek için nörokimyasal ilaçlar vereceklerdir dikkat et ölümle kucak kucaga yaşayabilirsin. Allah düşmanıma vermesin, maneviyata biraz egil hayvan besle kitap oku klasik müzik dinle geçecektir geçmiş olsun.

 • Joe @joe

  Psikiyatr doktor, psikolog değil. İlaç yazma işini psikiyatr yapiyor. Ona gitmen lazım altından kalkamiyorsan.

 • güray @gurayd

  Piskiyatrlar ilaç yazıp yollarlar seni. İlaç ile düzelene ben denk gelmedim açıkcası. Psikolog daha iyi bir çözüm olur ama onunda seans ücretleri aşırı pahalı. Eğer dayanacak gibi değilim diyorsan kısa vadede ilaç seni rahatlatır. Uzun ve kalıcı çözüm istiyorsan uzman bir psikoloğa görünmen lazım. O da ne yazık ki çok pahalı

 • Fullmoon @dolunay

  Kesinlikle önce Psikolog'a gidin. 2 nedenle, birincisi psikiyatrist sizin durumunuzu fazla incelemeden ilaç vermeye kalkabilir, hayatın gerçeğidir operatöre giderseniz çözüme ameliyat der. İkinci nedense şu, devlette gittiğinizde bu sizin sağlık geçmişinize kaydolacak, bir şekilde buna bakanlar hmmm bu kişi psikiyatrik tedavi görmüş diyecekler, bu konuda bir nevi sabıkalı olacaksınız. Psikolojik sorunlar ayrıdır, basit depresyonu herkes zaman zaman geçirir ama psikiyatrik hastalık dediğinizde olay en uç hastalığa kadar gider. Son notum, bu konularda doktorlara, ilaçlara çok bel bağlamayın, tabi yardım ederler, destek olurlar (hatta hayat kurtarırlar) ama olay sonunda yine sizde ve sizin kafanızda bitecek, öyle hap aldım iyi oldum, psikologa gittim 3 seansta yattığım yerden mucize iyileştim pek olan birşey değil. Geçmiş olsun.

 • UnicornKnight @unicornknight

  Bakırköy merkezli BAPAM gibi her ikisinin de bir arada bulunduğu ve eşgüdümlü çalıştıkları klinikler de var. 13 yıl önce bahsettiğim yeri özellikle tavsiye ederdim, lakin şimdilerde nedir bilemem.

 • Unreal Mannequin @mannequin

  Psikiyatra direkt gidilmez. Önce iyi bir psikoloğa gidilir, sorunlarınızın ne olduğu bulunur, terapi lerle çözülmeye çalışılır, çözülmüyorsa eğer sizi psikiyatra yönlendirir.

 • Alptekin @alptekinck

  psikiyatri sadece ilaç verir ilaca bağımlı hale gelmeni ve problemini hayatının ortasına almana sebep olur