#Logitech #G920 aldım 3-4 gün önce Vatan'dan,hala çözmeye çalışıyorum cihazı.

Logitech Gaming Software'den misal (oyunu örnek veriyorum ama her oyunda aynı) ETS2 için direksiyonun üstündeki tuşlara kısayol atadım örneğin E engine marş basma tuşu falan.Her şeyi ayarlıyorum yazılımda kaydet diyorum hatta "Profili Test Et" dediğimde de kısayolların doğru bir şekilde olduğunu görebiliyorum fakat oyuna bi giriyorum sanki otomatikman sıfırlanıyor ve tuşlar boşa geçiyor.Alt tab atıp yazılıma geçiyorum orada atadığım tuşları kısayolları görüyorum ama "Profili Test Et" dediğimde hiç bir tuş işlevini yapmıyor sanki atama yokmuş gibi davranıyor.

Hadi diyorum G Hub yazılımını indireyim,bunda atadığım kısayollar çalışıyor tuşlarda onda sıkıntı yok ama bu seferde hiç bir geribildirim özelliği çalışmıyor direksiyonun.Kafayı yememe az kaldı resmen 🙂 Cihaz bozuk mu diye düşünüyorum artık ama konsol-pc karışık kullanıyorum ve aslında aynı oyunları konsolda neredeyse istediğim ayara getirebildim,yani bozuk olsa konsolda kullanamam bu özellikleri.

Son olarak dedim belki PC'de bir sıkıntı vardır,sırf şunun için format attım temiz bilgisayara sonuç yine aynı.Yarın Vatan Bilgisayar'a gitmeyi düşünüyorum.Bir yerde bir terslik var ama ne bende anlayamadım gerçekten daha önce hiç bir cihaz beni bu derece tilt etmemişti.Zevk versin diye aldık 4 gündür başıma beladan başka bir şey açmadı resmen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • UnicornKnight @unicornknight

  cihaz bozuk değil de benim emektar Logitech Momo'da eğer doğrudan anakartın usb çıkışlarından birine takmazsam (değiştirmemek üzere) ve bunun yerine USB HUB'a bağlarsam bu soruna neden oluyordu. oyuna her girişte önceden ayarladığım tuşların yerinde yeller esiyor olurdu. böyle bir şey olabilir belki sizinkinde de.

 • Ahmeturan @ahmeturan

  ETS 2'de oyunun içinden ayar yapmak lazım sanırım.

  • KRAK3NN @passenoir

   Tam anlatamadım galiba sıkıntıyı.Profile uyguladığım hiç bir ayar geçerli olmuyor oyuna girince.Mesela yay merkezlemesini 0'a getirsem bile oyunun içinde hala bi nebze ağır.900 derece değil de 870 derece yapıyorum yine 900 derece kalıyor yani oyuna girdiğimde.

   Ayrıca ETS2 dediğim gibi sadece örneklerden biri,F1'de denedim Forza Horizon'da Dirt Rally'de de denedim hepsinde aynı olay var.

 • sawgent @sawgent

  Oyunun içinden niye ayarlamıyorsun?

  • KRAK3NN @passenoir

   Hocam yukarda da yazdım ama profildeki yaptığım hiç bir ayar geçerli olmuyor ki.Sadece kısayollar olsa tamam da ayarladığım çalışma aralığı 870 derece ama oyuna giriyorsun hala 900 derece gibi gibi.

  • sawgent @sawgent

   Ben G29 kullanıyorum bu tarz bir sıkıntı yaşamadım. Profilleri daha çok Force Feedback ayarlaması için kullanıyorum oyun bazında.

   Logitech Gaming Software kullanıyorum sadece.

  • KRAK3NN @passenoir

   @sawgent Bir kişi daha G920 ile LGS'yi sıkıntısız kullandığını söylemişti.Ben niyeyse iki yazılımı da tam fonksiyonlu kullanamıyorum.Sanırım alet arızalı.

   G Hub'ı silip eski sürümlerinden tekrar kurmayı denedim ama hala aynı.

  • sawgent @sawgent

   Benim LGS açılışta başlayacak şekilde ayarlı. Sonradan direksiyonu bağlarsam yazılım direksiyonu görmüyordu. Yazılımı bir kere kapatıp açınca sorunsuz görüyordu. Yazılım aslında sıkıntılı. Bazıları makro ile çalışan diğer yazılımlarla sorun yaşattığını yazıyordu.

  • KRAK3NN @passenoir

   @sawgent Bende de aynı şekilde başlangıçta açılıyor.Program direksiyonu görüyor aslında da atadığım komutları yerine getirmiyor.Logitech ile aram zaten iyi değildi şimdi iyice soğumaya başladım ya.

   Forum DH'de de anakonusunda paylaştım aynı sorunu,bazı arkadaşlar sıkıntılı seriye denk geldin galiba demiş. 🙁

 • maxemilian @maxemilian

  https://steamcommunity.com/app/227300/discussions/0/2993171056499955326/
  şuradaki arkadaşlar sorun yaşamıyormuş ama bi sorun isterseniz yeni bir topicte mention layıp

  Buradan buldum ama detaylara hakim değilim ets de oynamadım hiç.
  https://duckduckgo.com/?q=%22g920%22+%3A%3Asteamcommunity.com%2Fapp%2F227300%2Fdiscussions%2F&t=ffab&ia=web

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Belki oyuna girince çalıştırıan bir ayar vardır, mouselarda oluyor. Hani oyuna girince sen ne ayarlamış olursan ol o oyunu algılayıp o profile geçiyor.

  • KRAK3NN @passenoir

   Direksiyonlarda o dediğiniz olay var zaten.Her oyun için ayrı profil atayip ayarlayabiliyorsunuz.Mesela F1 oyunları 360 derece oynanirken ETS2 900 derece oynanıyor en basit orneklerinden.

   Benim sorunum o profillerde yaptığım hiç bir ayar oyunun içinde aktif olmuyor.Sanki tuşlara atadığım komutlar sıfırlanmış gibi davranıyor.%90 ihtimalle ürün arızalı muhtemelen bana öyle geliyor.

 • cgdincer @cgdincer

  Yazılımı oldukça kötü eski ve sorun çıkarıyor. Sadece kur ve bırak. Ayarları oyun ayarlasın seçeneğini aktif et yeter.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  LGS nin eski bir versiyonu daha düzgün çalışıyordu. Yazılımdan oyunun exe dosyasını gösterip profil oluşturun. gerisini sadece oyun içinden ayarlayın.

  • KRAK3NN @passenoir

   Çok sürüm denedim hocam hiç biri adam akıllı çalışmıyor.Ben arızalı olduğunu düşünüyorum açıkçası.Konsolda bütün özellikleri çalışıyor gibi ama sanki hala bir şeyler doğru gelmiyor bana.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @passenoir bazen ben de yaşadım. hatta format attığım oldu. cihazın üzerindeki ps3 ps4 switch i bozuk olabilir mi?

   Eğer denetim masasında aygıtlara girin oyun kumandası özelliklerinde butonlar vs çalışıyorsa LGS de sorun vardır.

  • KRAK3NN @passenoir

   @ilkercom Alet G29 değil ki G920.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @passenoir pardon atlamışım. siz dediğim gibi denetim masasında tuşları kontrol edin. %90 logitech gaming software ile ilgili.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @ilkercom 9,02,61 gibi eski sürümleri deneyin.

  • KRAK3NN @passenoir

   @ilkercom Hocam denetim masasında tuşlar çalışıyor onda sıkıntı yok.Benim sorunum zaten şu;LGS yüklüyken kısayol tuşları oyuna girince 1-2 dakika çalışıyor sonra sıfırlanıyor sanki hiç bir tuş işlevini yerine getirmiyor ama geri bildirim sürekli mevcut.

   G Hub yüklüyorum bunda kısayollar çalışıyor hiç sıfırlanmıyor ama bu seferde geri bildirim komple gidiyor cihazda.Cuma günü Vatan Bilgisayar'a gidip vereceğim artık değişim mi yaparlar iade mi bilemem

   Çok eski sürüm denedim bu arada LGS'de.Hepsi aynı.

   Hatta 2 farklı bilgisayarda da denedim hepsinde sonuç aynı maalesef ürün %90 sıkıntılı.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @passenoir Şimdi size yardımcı olmak adına yazayım. Cihazda sorun yok. O sizin söyledikleriniz tamamen Profil yazılımı ile ilgili bişey.

   Ben kendi yaptığımı yazayım ( 10 seneden fazla süredir DFGT - g25 - g27 ve G29 kullandım hatta bunlara özel modlar yapıp satıyorum )

   Cihazın düzgün çalışması için sağlam bir usb portuna takın. Kasa üzerinde değil de direkt anakarta bağlayın.Ve bir daha çıkartmayın. Bir konsola takayım bir pc ye takayım derseniz o tuş atamları illa ki bozulacak. Cihaz çünki farklı adreslemelere geçiyor. COM1 iken com4 olur veya windows cihaza farklı isimler atıyor. Oyun içinde isimlendirme farklı oluyor.

   Bir de LGS yazılımında oyun için profil oluşturun ancak tuş ataması yapmayın. Atamayı oyun içinden yapın.

  • KRAK3NN @passenoir

   @ilkercom Direksiyonlarla aram çok yok sizin kadar kullanmadım ancak aklınıza gelebilecek her türlü şeyi denedim inanın.Zaten benim kasanın ön usb portları çalışmıyor arkaya takıyorum mecburen.Usb 2.0'da denedim aynı 3.0'da denedim aynı.

   Com1 Com4 değişken olabilir tabi ki ama ben cihazın içine kaydetmiyorum ki profilleri.Kendi yazılımında PC'de duruyor sonuçta.PC'de mesela ETS2'de oyun içinden atmayı denedim kısayolları ama bazı tuşlara atabildim bazılarına atamadım.Mesela F1 vites kısmına vites düşürme tuşuna sol sinyal,yükseltme tuşuna sağ sinyal atayım diyorum ama yok basıyorum basıyorum oyun algılamıyor tuşları.Ama X-Y-A-B tuşlarını ve D-Pad tuşlarını görüyor algılıyor ama.

   Konsolda her oyun için ayarladığım oyun içi profillerin hiç biri bozulmuyor.Kaldı ki PC'de de bozulmuyor aslında yani görüntüde baktığınız zaman atadığım tuşları yazılımda görebiliyorum ama "Profili Test Et" falan dediğimde tuşa bastığımda herhangi bir işlev yapmıyor keza oyun içinde de aynı şekilde.

   Çok kafamı yordu hocam bu alet.Logitech'i zaten çok sevmiyordum iyice soğumaya başladım.Çok kaliteli bir direksiyon seti olmayabilir ama o kadar para verdik dert saydırıyor bize namussuz.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @passenoir Konsolda oyun sırasında usb yi çek takrar tak devam eder ama pc de en ufak bişeyde oyun oynatmaz. Bu sorun da aslında microsoft un halt etmesi. Ne diyeyim ben de çok çektim bundan hatta geçen direksiyonu söktüm ps4 switchini bozdum sonra lehimledim vs. saatlerce uğraştım olmadı. format attım olmadı. Öğrendim ki olay LGS denen lanette 😀

  • KRAK3NN @passenoir

   @ilkercom Yani dediğim gibi LGS'de bela,G Hub'ta bela.İkisiyle de düzgün bir sinerji yakalayamadım maalesef.Acaba diyorum ki ben mi çok şey istiyorum ya? Bir tane düzgün program yap,kısayolları da geribildirimi de ayarları da koy içine tamam işte.Şu yazdıklarımı bir türlü hepsini bir arada yakalayamadım ne yaptıysam helal olsun Logitech'e.

   Birde fren pedalı çok sert olduğu için midir nedir 2-3 gündür gerçek araba kullanmıyordum.Dün bir kullanayım dedim normalde fren pedalı baya sert olan bir arabanın fren pedalı gerçekten yumuşak geldi 🙂 Bana kazandırdığı tek artısı budur heralde..

   Açıp içindeki kauçuğu çıkaracaktım da Vatan'a geri vereceğim için ellemedim.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @passenoir o pedal yumuşak bile. Biz extra sert yay koyuyoruz. Ayakkabısız sürülmüyor 😀 En son daha da sertleştirdim loadcell koydum 😀

  • KRAK3NN @passenoir

   @ilkercom Hocam selamlar tekrardan.

   Cihazı 2-3 gün önce Vatan Bilgisayar'a götürdüm anlattım olayı değiştirdiler vs. her neyse onu çözmüş bulundum da şimdi de şöyle bir sıkıntı var.

   Hangi oyuna girersem gireyim frenler tutmuyor yahu.Hem programdan fren pedalının duyarlılığını arttırdım hatta sona getirdim hemde oyun içinde brake saturation fulledim ona rağmen bana mısın demiyor.Şöyle hafif yüklendiğimizde çıtır çıtır ses çıkartıyor korkudan da basamıyoruz bu sefer bir şeyleri kırmayalım diye.Fren pedalı hem sert hemde hafif bir şekilde yüklensem bile çıtırdıyor.

   Bunu nasıl çözeriz? İçindeki kauçuğu çıkarmak çözer mi sizce bu işi? Şimdi açıp söksem daha 1 aylık bile ürün değil garantiden çıkacak.Başka bir yolu var mıdır acaba?

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @passenoir merhabalar. Video atsanız onu görsek. bazı oyunlarda frenleri sona kadar bastığınızda araba daha zor duruyor. mesela oyun içi ayarlarda pedal kalibrasyonu yaparken pedal sonuna kadar basılı gösteriyor mu ?

  • KRAK3NN @passenoir

   @ilkercom Hocam tamda video çekecektim ki aklıma bir ayar geldi oyunun içinden.Oynadigim oyun f1 2019 ve dirt rally 2.0 idi.Ben brake saturationu her oyunda fullüyordum meğerse orada hata yapiyormuşum ya.Bi kıstım saturationu parmağımın ucuyla bile değsem frenler hale geldi.

   Artık kısayol atamalarını da ful oyunun içinden yapıyorum neredeyse Logitech yazılımına ihtiyacim kalmadi gibi.Ha ama hala çok zorlarsam pedala çıtır çıtır ses geliyor o sanırım kauçuk parçadan dolayı.

   Teşekkürler yine de ilginiz için 🙂

  • KRAK3NN @passenoir

   @ilkercom Ek olarak saturation ayarını dirt rally'de denemiştim kısınca baya yumuşuyordu.Şimdi F1 2019'da denedim brake saturation'u kısınca daha sert oluyor F1'de.Yani iki oyunda brake saturation ayarı çok zıt çalışıyor pek anlamadım bu olayı.

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  Normalde zaten en basta da dedigimiz gibi her oyunun kendi ayarini oyun icinden yapmaniz gerekiyordu. Her oyunun kendi dinamigi var.