Merhaba değerli teknoseyir ailesi sizin fikirlerinizi önemsedğimden dolayı macbook pro almadan önce size danışmak istiyorum. 13 inch ve 16 inch arasında inanılmaz kalmış durumdayım bide bu yeni macbooklar ne zaman çıkıyor direk almamda bi sakınca varmı yoksa 2 ay bekle yenisi çıkıcak gibi bi surum varmıdır. 13 ve 16 inchdeki durumda şu şekilde ben yazılımcıyım aynı zamanda scrum masterım iş yönetim yazılımları excel ve pdfler hayatımın olmazsa olmazı ama aynı zamanda mobil bi hayatım var dışardayım sürekli. Sizce 16 inchmi 13 inchmi ve neden?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BRN @brnspawn

  13 inç al, taşınabilirliği daha iyi. Ama 15-16inç lik modellerde harici ekran kartıda var.

 • Papa Emeritus @pope

  16” performans olarak 13” i yok ediyor ve gayette taşınabilir bir cihaz bence. 16” 2 kilo, 13” 1.4 kilo. 600 gram gerçekten çok fazla değil. Bütçeniz varsa ve ana bilgisayar olarak kullanacaksanız bundan dolayı mutlaka 16” derim. Evinizde Mac Pro varsa, ara sıra taşınabilir bir Mac’e ihtiyaç duyuyorsanız 13” yeter. Ek olarak 16” ler şu an yurtdışından bile ucuza geliyor. AB’de 3.300 EUR olan bilgisayar şu an 19.500’e alınıyor TR’de.

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  16' inç kullanıyorum cihazda ısınma probleme gormedim ve klavye çok daha iyi önceki modellere göre.

 • Ş.A.Y. @sahin

  Apple bilgisayarları konusunda hiç bilgim yok. Ama 13" olan modeller 16'ya performans olarak yaklaşabiliyorsa ben hiç düşünmeden 13" alırdım. 15.6" bir HP'den 13" Asus'a geçtim. Neredeyse tuvalete giderken bile yanımda bilgisayar götüresim var. İşe kendi bilgisayarımla gidiyorum. Acayip bir rahatlık.

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Aralarında bayağı performans farkı var. 16" diyorum ben

 • Kenan @k3

  Ben de 16” tercih ederim. Aradaki fiyat farkı ve performans karşılaştırıldığında 16” ağır basıyor. 4 senedir mbp 13” kullanıyorum bu sene ben de 16 ya geçeceğim. Ayrıca öğretmen veya öğrenci bir tanıdığınız varsa 15200tl’ye 16” alınabiliyor.

 • YasinC @yasinc

  13" gibi bit kadar ekran ile ne diye eziyet çekiliyor anlamıyorum. 15.6" laptoplar bile excel vs gibi tablolarla vs uğraşınca lanet ettiriyor.

 • Mr.Bell @mr-bell

  16 olanlar boyut olarak 16 gibi değildi videolarından gördüğüm kadarıyla,

 • Johan @johan28

  hocam ipad yada benzeri bir alet varsa 16 lık alın geçin. Fiyat farkı sorun değilse yine 16 alın geçin. Taşıma konusunda da eski 15.6 lar gibi değil, ama 13 inç le 16 arasında da gerçekten fark oluyor taşırken. 16 en azından bir çanta istiyor 13 eline al in arabaya at unut tarzında 🙂

 • Johan @johan28

  bekleme konusunda da 13 zaten yeni sayılır 16 yenilenebilir ama fiyat ne olur kimse garanti veremez ihtiyaç da varsa beklemeye gerek yok.

 • Koray @koraysuna

  16 olanı seçerdim bende. 13 de yazılar çok küçülüyor uzaktan bakamıyorsun ekrana zaten okunamıyor küçüklükten yazıları büyütsen bu sefer ekranın kapsadığı alan küçülüyor o yüzden 16. Her şeyi daha rahat ferah görürsün

 • qubit @qubit

  Durumunuzu bilemem. Acil mi değil mi beklenir mi beklenemez mi? ARM üzerine yazdığım son mesajlara profilimden gidip bakın. Normalde diyeceğim ek bir şey yok ama referans olması için yazayım.

  Şu an PC toplamak isteyene bile acil değilse toplama derim. ARM'ın hesap gücünün ne seviye olduğunu bilmeyenler maalesef x86 devrinin bittiğinin farkında değiller. Bilişim yayınıyız diyenleri saymıyorum bile. Yeni bir çağa girdik ve korkarım Intel'i zaten geç de AMD'nin de geleceği belirsiz. Ekran kartı ile bir süre daha ayakta kalırlarsa kalırlar. ARM için çalışmaları vardı ama şimdi düzgün bir işlemci 5 yıla varan çalışma istiyor, ne yaptılar bilmiyoruz.

  Salgın nedeniyle Apple ürünleri istediği gibi tanıtamadı. Yoksa ürün gamları vs. hepsi belli. Örneğin dokunmatik ekran bir MBP geleceği açık. Her şey hazır. Intel yüzünden son 5 yıldır zaten plana uygun gidemiyorlardı, aynı bereketsizlik (ki hiç şaşırtıcı bir durum değil bu aksilikleri yaşamaları) şimdi o kadar çalışmış olmalarına rağmen bir virüs yüzünden tekrar karşılarında.

  Bu nedenle ne zaman ne çıkar söylemesi zor. Salgının üretim kapasitesine etkisi ile alakalı. Tek diyebileceğim beklemeniz ve Macrumors, Proser vs gibi bilgi sızdırılan siteleri ya da çocukları takip etmeniz gerektiği. Belki Eylül'e bir haber şu bu çıkar. Yıl sonuna ne üretebilecekler ne ekranı koyabilecekler onlar da bilmiyor. MiniLED siparişlerini bile garantileyebildiklerini sanmıyorum.

  Bu dönemde ne olacağını merak ediyorsanız 2005 yılında PowerPC alan birisini bulup sorun. 2 yıl sonra ben zararına da olsa aleti satarım ya da zaten şirket alıyor parayı dert etmiyorlar diyorsanız bilemem. Olacağı kabaca 2023 gibi yazılımların x86 sürümünü bulamayacak olmanız. Emülatör ile çalışan çalışır. Big Sur'un güvenlik güncellemesi 2023'te sona erer, o tarihlerde sisteme güvenlik güncellemesi kesilir. Firefox şu bu tabii bulunur, Office 2020 daha bir 10 yıl çalışır. Fakat güvenlik güncellemesi bazen çok kritik olabiliyor. Dediğim gibi iş daha önemli ise acilse mecburen gidip alacaksınız.

  ARM'dan bağımsız: 16'ın hesap bellek gücü gerekmiyorsa 13 alın. Dizüstü kendi ekranından saatlerce kullanılmaz, sonuçta bunu 2 tane harici ekrana takıp kullanacaksınız. Ama gittiğiniz yerde de geniş ekran gerekiyor ve monitör bulma imkanınız yoksa o zaman mecbur 16. O sizin bileceğiniz iş. 13" alırken de zaten sadece son nesil Intel olan alınmalı. Mümkünse 32 bellek ile.

  Sabır dilerim.

  dipnot: iş yoğunluğu ve bu sitedeki bazı saçma sapan mesajlar da kafamı kızdırdığı için açılış sunumu dışındaki oturumları takip edemedim. Bunu bilip öyle hareket edin.

  • YasinC @yasinc

   ARM yıllardır sunucu pazarı için uğraşıp duruyor ancak salt performans da x86'ya yetişemedi. Şu son 3-4 yılda Apple bioniclerin gazı ile ARM pompalaması başladı ancak basitçe açıklamak gerekirse Apple işlemcilerinin en büyük farkı qualcom'a göre tek çekirdekleri daha büyük tutması. Yani 2 çekirdeğin kaplayacağı hacim de tek çekirdek yapıyor. Kullanılacağı alana göre o kadar da özelleştirme görmesinin de doping etkisi var tabi.

   Sun gibi bir firmada bir ara parlamıştı. PowerPC de bitirecekti bir zamanlar hem İntel'i hem AMD'yi. En azından biz meraklılara seyir keyfi çıkıyor 😀

  • qubit @qubit

   @yasinc bilişim yayıncılarımız Sun kullanmamış insanlar. Maalesef. Onu geçtim, şu an ARM tabanlı işlemcilerin performans rakamlarını bilmiyorlar. Dolayısı ile sizlere de yanlış yol çizdirmekteler. Benim kalkıp yayın satın alıp size bunları sunacak halim yok. Bir tüketici olarak yeterli uyarıyı yaptığım düşüncesindeyim. Intel'in 64 bit emülatörleri dava ile tehdit ettiğini bilmeyen bilişim yayını ile amel edilmez. Maalesef içimi acıtan bir tablo.

   Sun çok ayrı bir mevzu; kullandığımız zamanlarda işlemci zamanının iyi işlemcisi idi. İşletim sistemi, grafik arayüz alıyorsun, donanım stabil. Aynen Apple. Düşünün daha Windows yok, Linux masaüstü zayıf, oturmuş bir platformdu. Yöneticileri kötü olmasa onlar da bugün olurdu.

   PowerPC'nin ise 2004-2005 yılında Core ve Core2Duo karşısında şansı pek olmadı, %40'lara varan farkı gören herkes platform değiştirirdi. Şimdi aynısı ARM ile söz konusu. Hem tek çekirdekte Apple'ın elindeki rakamların rakibi yok hem de düşük güç tüketimi sunuyor. Çok çekirdekte de gayet iyi. x86 cephesinde kim cevap verecek? Intel bitik. Jobs gibi birisini bulacaklar da firmayı düzeltecek ancak öyle. Filistinlerin ahı tuttu diyebilirim. Asla anaların gözyaşı döktüğü toprakta tesis açmayacaksın.

   AMD'nin Zen3 ile rakamları ne olur onu görmek lazım. Şu an gözüken net: bir sonraki PC'niz maalesef TMSC üretimi bir Apple işlemci olacak gözüküyor. Burada tek sorun Apple yönetimi. Onlar olmasa çoktan x86 öldü bitti derdim. Şimdi ufak da olsa bir ümit var. Apple'ın elindeki rakamlar bu kadar iyi olmasa Microsoft Office'i port etmez.