Bizim millette bir acayip ya. TS de bile böyle. Sorsan gazetecilere özgürlük, fikir özgürlüğü der hepsi ama son olaylar gösteriyorki hala geri kafalıyız. Kimin ne düşündüğü niye bu kadar umrunuzda ki? Doğru veya yanlış olması önemli mi? Karşı taraftan istediğiniz, beklediğiniz şeyi nasıl olurda iş size gelince yapmıyorsunuz? Bu nasıl bir mağara adamlığıdır, gerçekten anlamıyorum.

İsteyen istediğini düşünebilir. Kişileri tercihlerine göre eleştirmek hiç bir zaman çözüm olmaz. Kaldı ki biz direk asıp kesmeye başlıyoruz. Enigma'nın çıkış hikayesini hatırlatmak isterim sizlere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Omer @omer_

  Benim gördüğüm kadarıyla eski üyelerin itiraz etme nedeni, ülke kurucusuna hakaret edip aşağılayan bir kişiye hayranlık beslemesi yüzünden büyüdü olay.

  • Ekrem @huseyinekrem

   Ben de onu diyorum. Hangi hakla başkası hakkında böyle düşünebilirsin ki? Seni üstün yapan ne? Adamın umrunda olmayabilir, herkes vatan sevecek diye bir şart yok. Saygı duymak zorundalar. Yapabilecekleri en byük şey iletişimlerini kesmek olabilir onun dışında böyle saçmalamak çözüm değil. Zira sen böyle yaparsan karşısı istemediğin şeylere takınca ağlmayacaksın 😀

  • Oğuz Sel @ouz

   @huseyinekrem Başkası hakkındaki düşüncelerimiz bizi üstün veya aşağı yapmaz, insanlığı yücelten tek şey erdemdir. Toplumları var eden ve temsil eden değerler vardır. Bireysel farkındalık çerçevesinden uzaklaşıp toplumun ekserisinin değer verdiği isimleri şu veya bu yolla aşağılamak, onlara hakaret etmek, o isimleri sahiplenenlerin tepkisini toplar. Bunda şaşılacak bir şey var mı? "Adamın umrunda olmayabilir" çok genel bir ifade, bu "umur", saygı duymamayı da kapsıyor çoğu zaman ve tepkiler de buna bağlı olarak gelişiyor.

   İnsanların görüşlerini "saçmalamak" olarak değerlendirmek, onları rahatsız eden noktalar neticesinde gösterdikleri tepkileri de "ağlmayacaksın" şeklinde nitelemek, hiç kusura bakma ama çok basit ve yüzeysel bir yaklaşım. Yeni nesiller olarak bir şeyleri aşıp değerlerimizi ileriye taşıyacaksak, düşüncelerimizi empati ve mantık süzgecinden geçirerek ifade etmek, öncelikli görevimiz olmalı.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @ouz Doğru söylüyorsunuz, ama adamın düşüncesi üzerine böyle davranmak yanlış. Adam gelip burada bu yönde paylaşımlarda bulunmadı ki? O mantıkla müslüman bir ülkedeki bütün ateistlerin yok edilmesi lazıma kadar gidiyor konu. Düşüncelere değil, eylemlere göre haraket etmeliyiz.

  • Omer @omer_

   @ouz Söylediklerine katılıyorum birde bunun dönemsel fikir değişiklik süreci var.
   Bir kaç sene önce vatan hainliği sayılmayan bir şey bugün sayılabiliyor.
   "Onun heykelini dikeceğiz heykelini." diyen adamı ve o heykeli bugün savunmak vatan hainliğidir.

   Geçmişten bugüne sabit değişmeyen tek konu, kurucu öndere karşı yapılan hakaret sonucu doğan vatan hainliği.

   Sevmezsin beğenmezsin, yönetimini eleştirirsin, nasıl olsa daha iyi olurdu dersin efendi gibi.

   Ama onun verdiği mücadeleyi ve onun haricinde canını veren milletin emeklerini silip atıp "Yunan galip gelseydi huehue" şeklinde yorum yapmak vatan hainliğinin daniskasıdır.

  • Oğuz Sel @ouz

   @huseyinekrem Çok ekstrem örnekler vererek rahatsız edici cümleler kurmak istemem ama düşünce ve eylem arasında genellikle ciddi bir bağlantı olur. Aksini ispat eden varsa, örneklerini duymak, dinlemek isterim. Beri yandan dini konudaki yaklaşımın tamamen hatalı, bu konudaki görüşlerini, gözden geçirmeni isterim. Kur'an, "ateistleri yok edin" demez.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @ouz Kur'an da öyle bir şey tabi ki yok ama bugün dini lider sayılan insanların arasında böyle fetvalar verenler var.

  • Oğuz Sel @ouz

   @huseyinekrem Ya o zaman eşi öldükten sonra 6 saat cima edilebilir fetvası verenleri de mi dikkate alalım abicim? 🙂 Bir dine tabi olunuyorsa, onun yasa kitabına riayet edilmeli, yaratılan birilerinin sözleri -din düzleminde- yaratıcı bellenen varlığın sözlerinin üstüne geçmemeli.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @ouz Keşke öyle olsa hocam, ama insanları biliyorsunuz işte. Kaç kişi açıp Kur'an okuyor ki? Anlamına bakmayı geçtim.

  • Oğuz Sel @ouz

   @huseyinekrem O artık "Oku" emrine uymayanların sorunu. Biz doğrusunu bilelim, gerekli yerlerde ifade edelim ki hakikat daha çok kişiye ulaşabilsin.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ouz Ben İslâm dinine inanmıyorum, Müslümanların bana gelip "Peygamberimizin yalancı/sahtekâr olduğunu söyleyerek ona hakaret ediyor" demeye hakları var mı sence? E peki bunun farkı ne? Adam kurucu lider olarak görmeyebilir. Yunanlılar işgal edince kurulacak ülkeden dahi kötü bir ülke kurulduğunu düşünüp "Keşke işgal etseydi" de diyebilir. Söyledikleri doğru değilse neden telaş yapıyoruz ki? Neden korkuyoruz bu kadar? Susturmak yerine biz onları yalanlasak Atatürk'e ve kurduğu ülkeye daha çok yararı olmaz mı sence? 100 yıldır zorla sevdirmeye çalıştılar da ne oldu? Söyleyeyim: Son 50 yıldır ülkeyi sevmeyenler yönetiyor. Doğruyu yanlış şekilde savunduğumuzu idrak etmemiz için daha ne olması gerekiyor acaba...

  • Oğuz Sel @ouz

   @alipektas Örneklemen baştan hatalı. İslam peygamberi Muhammed değil, Hamza dersen, benzetmeye dayalı örneklemen daha doğru olur. İslam'ın peygamberi Muhammed, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu da Atatürk. Bunun aksini söyleyebilmen için savını destekleyecek bir kanıt sunman gerekli. Yani birilerinin bir gerçeği kabul etmemeleri, onun gerçekliğinden bir şey eksiltmez. Yalanlasak dediğimiz adamlar, sahte "tarihi" verilerle Atatürk'ün annesine fahişe diyebilme cüreti bile gösterebilen insanlar, düşüncelerinin, fantezilerinin ucu bucağı son sınırı filan yok. Kendilerini darül harp sınırları içerisinde gördükleri için alabildiğine çirkin sözleri, hakikat gibi dile getirebiliyorlar.

   100 yıldır zorla sevdirilme meselesine, 38 yaşında bir adam olarak katılmıyorum. Öğrenim hayatımı birkaç farklı şehirde geçirdim, askerliğimi yaptım ama bu süre zarfında kimsenin bana Atatürk'ü ve TC'yi zorla seveceksin dediğini duymadım. Senin ifadelerin, bana doğrudan Taraf gazetesi yazarlarının sözlerini anımsattı açıkçası.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ouz İslâm diye bir din yok diyorum hocam, din yoksa Muhammed nasıl peygamber olabilir? Mantıken onnun da yalan söylediğini iddia etmiş oluyorum. Örnekte bir hata olduğunu düşünmüyorum. İşte kendin de diyorsun, Atatürk'ün annesi hakkında onu diyen bile var. O suçtur işte ispat edemezse, cahilliğinden ötürü ona inanan suçlu değildir ama. Kaldı ki Mısırlıoğlu denen hıyar da suç teşkil etmeden yapıyor bunu(hukuk biliyor keko, lafını iyi ayarlıyor). Ha çoğumuz anlıyoruz ne b*k demek istediğini ama ona inanlar başka, o başka. Facebook'ta birine ana avrat sövsem ve gönderimi 3 kişi beğense, o sövdüğüm kişi dava açtığında 3 beğenen kişiyi de mi içeri alacaklar/almalılar sence benimle birlikte? Bu da onun gibi. Kaldı ki, biz böyle zorbalık yaptıkça o kişilere inanan sayısını katlıyoruz. Kendine Atatürkçü diyenin takındığı tavır bu olmamalı diye düşünüyorum.
   Zorlamadan kastım o değildi. Atatürk hakkında ortaya atılan her iddia yanlış değil. Yakın döneme kadar Müslüman olmadığını söylemek bile hakaretti mesela, halbuki Müslüman değil, kanıtları dahi var. Sırf sevdirmek için dini bütün göstermeye çalıştılar, zorlamaya örnek mesela. Sevmiyorum diyene vatan haini muamelesi yapıyorlardı. Tıpkı şimdi her muhalife Fetö'cü muamelesi yapıldığı gibi. İnsanlar sevmiyorum demeye korkuyorlardı.

  • Oğuz Sel @ouz

   @alipektas İslam yok diyebilmen için arkeolojik delileri görmezden gelmen gerekir, yüzlerce yıllık Kur'an nüshaları varken, bu da gerçekle bağdaşmaz, biliyorsun. İslam diye bir din var olduğu iddia ediliyor ama ben inanmıyorum diyebilirsin tabii. Tanrı yok diyerek de din konusunu farklı bir düzlemde tartışabilirsin ama İslam yok demek şu durumda mümkün değil.

   Onların yaptıklarını genellikle kılıfına uygun yaptığını, yapmasalar bile savcıların onları görmezden geldiğini biliyorum. Hukukçu olmadığım için FB örneğine net bir şey diyemem ama suçu ve suçluyu övmeye girebilir belki bu durum. "Biz" kimiz ve nasıl "zorbalık" yapıyoruz onu anlamadım yalnız. İnsanlar TS'de ya pasif agresif bir duruşla hesaplarını kapatıp gittiler, ya kurallar çerçevesinde söyleyeceklerini söylediler ya da ilgili kişileri engellediler ki son ikisini ben de yaptım, bunu açıklıkla söylüyorum.

   Herkesin dini kendisini bağlar, Atatürk Müslüman olmasa bile ki kendisinin son noktada deist olduğunu düşünüyorum, bu coğrafyadaki İslam dini mensuplarına yaptığı en büyük iyilik, Kur'an'ı Türkçeye tercüme ettirmesidir. Beri yandan zaten İslam'ın istediği şey temelde erdemli bir birey olunmasıdır, ben okuma ve araştırmalarım neticesinde Atatürk'ün çok ama çok erdemli bir insan olduğuna kanaat ettim. Erdemli insanları sevmeyen insanların da erdemli olamayacağını savunuyorum; adaletli insan adaletli insanı sever, hırsız hırsızı, soysuz soysuzu. Örnekler çoğaltılabilir pek tabii.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @ouz İslâm'a dair hiçbir şey yok demiyorum hocam, İslâm diye bir din yok diyorum. Yok diyroum derken, olmadığını düşünüyorum. Zaten İslâm'ı da din yapan o nüshalar değil, öyle olduğuna inananlardır asıl. Neyse, konumuz din değil, Müslüman üyeler var burada, görmek istemedikerli şeyleri burada daha fazla konuşmak doğru olmaz.
   ""Biz" kimiz ve nasıl "zorbalık" yapıyoruz onu anlamadım yalnız." Sonunda Atatürkçü diyerek kim olduğumuzu belrttim. Öyle olduğunu varsaydım, istersen kaldırabilrm orayı. TS'de pasif agresif duruşla hareket edenler dışında, olayı lince sürükleyenler de vardı. Hepsi silindiği için görmemiş olabilirsin ama burada linç edilmek istediğine kanaat getirecek kadar detay gördüğümü düşünüyorum.
   O üyenin erdemli bir birey olmadığını elbette düşünebilirsin. Fakat tik konusu site yönetiminin inisiyatifinde, öneri ya da siteyi terk etmek dışında yapılan şeyler zorbalıktı. Siteye de zorbalığa alet olması konusunda baskı yapıldı.

  • Oğuz Sel @ouz

   @alipektas Nüshalarda bunun bir din olduğu, adının da İslam olduğu belirtiliyorsa, bence her şey yeterince açıktır. Ama dediğin gibi olsun, din konusunu burada sonlandıralım, zira sayfalarca yazacak şey bulabilirim görüşlerimi savunmak adına.

   Ben ilgili şahıs hakkındaki düşüncelerimi yıllar önce dile getirmiş, tavrımı koymuştum. İnsanların aralarındaki hukuğa karışmak benim haddim değil ancak bir orta yol bulunması son tahlilde iyi olurdu. Olan bitenlerin hepsine hakim değilim, muhtemelen üyeler, ilgili kişinin durumunu yeni öğreniyorlardır, tepkileri de onadır. Ben doğrudan doğruya kendisinin hakaretlerine maruz kalan kitledendim seneler önce, sağ olsun, üşenmemiş yazdıklarının bir kısmını savunduğu düşüncenin temsilcileri gibi yani tam bir KORKAK gibi kaldırmış blogundan. Kendince iyi etmiş ama bize kemikçi dediğini ve diğer hakaretlerini unutacak değilim, değiliz. Yani aslında zorbalığı başlatan kendisi olmuştu, en nihayetinde yaşattığını yaşamış, üzülmedim, hem de hiç.

   Hesaplarını kimler sildi, tamamını bilmiyorum, herkesle süper bir diyaloğum yok ama takip ettiğim arkadaşlardan bazılarını göremiyorum, üzüldüğüm tek nokta bu. Gündemden kaçıp geldiğim bir yer TS ve insanların paylaşımlarını görerek yeni şeyler öğrenebiliyordum, bundan sonra, bundan mahrum kalmak pek iyi olmayacak. Umarım bir şekilde geri gelirler.

 • alatriste @alatriste46

  Ben boyle bir fikri kabul etmiyorum. Kişisel gorusumdur bu.

 • Hardes @hardes

  Bu Talha olayı gereksiz uzadı, hesabını silip gidenlerin de asıl bahanesi bu değildi böylece aslında gerçek sıkıntılar arada kaynamış oldu biraz. Gerçi hiçbir türlü site yönetiminin umurunda değil TS Sosyal.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Saygı duyarım, bir şey demiyorum. Ama burada yapılan iş adamın düşüncelerine göre davranmak ki bunu yanlış buluyorum. Düşünceler her gün değişen şeyler. Ha haberim yok ama çıkıpta burada diğerlerinin hoşuna gitmeyecek şeyler söylediyse o zaman iş başka. Ama daha testiyi kırmadan kızı dövmenin de bir anlamı yok.

 • Omer @omer_

  Yukarıda bende buna benzer şeyi söyleyemeye çalıştım.
  Terörist övmekten içeri girmiş bir gazeteci çıksa buraya gelse video çekse, yine görmezden mi gelinir?

 • Ekrem @huseyinekrem

  Arkadaşlar şunu da söyleyeyim. Tabi ki kimsenin kimsenin değerine laf söyleme hakkı yok, ona aykırı davranmaya hakkı yok. Ama yerine göre bakmak lazım. Burada mesela ateist olan, farklı mecralarda bu görüşlerini belirtmiş olan, dini görüşlere saygısız laflar söyleyen çok insan vardır, tam tersi kafada olan insanda çoktur. Ama gelip burada yazmıyorlar. Sırf böyle düşündüklerini biliyoruz, şurada şöyle yazdı diye onları da mı banlayacağız? Aynısı Atatürk hakkında konuşanlar için de geçerli.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Mustafa Kemal'in ve cumhuriyetin karşısında olan fikir, fikir değildir.
  Karşısında olan kişi, adam değildir. İnsan değildir.
  Aksi durum/görüş, bu ülke için kan dökmüş, canını vermiş, senin ve geri kalan herkesin nefes almasına vesile olan şehitlerine yapılan koca bir saygısızlıktır. Benim ya da bir başkasının kelimelerle ifade edemeyeceği bir saygısızlık.
  Peki bu saygısızlık Teknoseyir çatısı altında yapıldı mı? Hayır. O sebeple hâlâ buradayım.
  İsteyen istediği gibi düşünebilir mi? Elbette. Bana ne, isterse gitsin vatandaşlıktan çıksın. Beni bağlamaz.
  Bu konu ve şahısla ilgili benden bir tık daha fazla hassasiyete sahip insanlar ise çekti gitti.
  Sizin de bahsettiğiniz gibi bu bir kişisel tercih ve sizi bağlamaz.

  Cumhuriyetin karşısında olanları savunma gafletine düşmeyin. Söz konusu kişi kim ise, kendini ve fikrini savunabilir. Kimsenin avukatlığını yapmak zorunda değilsiniz.
  Savunduğunuz konu fikir özgürlüğü, farkındayım ama bazı konuların toplum nezdinde tartışmaya açık olduğunu düşünmeniz komik gerçekten.
  Size o kadar ekstrem örnekler veririm ki, bir daha kimsenin düşüncesini duymak istemezsiniz ama anladığım kadarıyla yukarıda bahsi geçen konu sizin için tartışılabilir, aksi belirtilebilir bir konu.
  Bazıları için değil işte. Herkesin kırmızı çizgileri vardır. Benimki ve birçok insanın sınırı bu.
  Gidenlere de kalanlara da saygı gösterin ve bu konuyu bir daha açmamak üzere kapatın artık.

  • Ekrem @huseyinekrem

   Bir yanlışınız var, kimsenin görüşünü savunmuyorum. Sadece bu yazılan çizilenlere bakarak abartıldığını düşünmüştüm. Şahsın kendisini de çok tanımam, sadece bu yapılanı yanlış bulduğumu ifade etmek istedim.

   Yapılan yorumları okudukça daha iyi anlamaya da başladım. Yaptığı saygısızlıklara bu verilen tepkilerin normal olduğunu gördüm.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @huseyinekrem Sorun yok o hâlde. Bu arada, ben size herhangi birinin görüşünü savunduğunuzu söylemedim. Lütfen yazdıklarıma bir daha bakın, ima bile etmedim. Karşı fikirdekileri savunmamanız gerektiğini söyledim, hepsi bu. Yanlış anlaşılma olmasın... 🙂

 • Oğuz Sel @ouz

  @orcun Orçun, zamanında TrGamer diye bir site vardı, bilirsin, hatırlarsın belki. Dediğinin benzerini orada yaşadım aslında. "İsmi lazım değil"in TrGamer'da röportajı mı çıkmıştı, yazısı mı çıkmıştı bir şeydi. O zamanlar bu tarz düşüncelerde olduğunu bilmiyor, siteye buyur ediyor, yayınlıyorduk. Hatta ailesi bir trafik kazası geçirmişti o yıllarda, ilk geçmiş olsun mesajı atanlardan biri bendim. Fakat aradan yıllar geçti, gördüğüm şeylerle, yediğim-iz- laflarla başımdan aşağı kaynar sular döküldü resmen.

 • ozmo @ozmo

  anladığım kadarı ile dinine bağlı bir insansın. ben ise hiç bir dine inan insan değilim. şöyle düşün ben senin inandığın dini ve onun peygamberini aşalıyorum her fırsatta gömüyorum ama bunu ts'de yapmıyorum ts'de yazıyorum ve hesabım onaylı senin hoşuna gider miydi ? bazı şeylerin ifade özgürlü olmaz ve o kişi savunulmaz.

 • scorptr @scorptr

  Baska sitelerde takiliyorum talhanin yorumlarini goruslerini gordum, tsye girdim hicbir uyeligim yok ana sayfada gamsizin umutun ve talhanin yorumlari goruluyor , kafamdan sunu dusunurum bu kisi tsde desteklenen biri veya bir editor sanirimki hem gamsizla umutla ayni tike sahip hemde yazilarini uye olmasam bile goruyorum , talhanin fikirlerini bildigimden tsninde bu fikirlere destek verecegini dusunuyorum.
  İnsanlarin itirazida bu tike idi aslinda kaldirilsin tiki yazdilar ama yanlis yerlere cekildi(hesabin silinmesini isteyende vardir ama genel olarak tike idi).
  Ama yonetim hicbir sekilde kabul etmiyor hicbir olayi acikca nereye gidiyorsaniz gidin diyor insanlarda gidiyor normal olan bu , mantikli bir yerde 2. Bir tik cikarilir editorlerinki ayri sadece videoya cikanlarinki ayri olur ve uye olmayanlara gozukmez bu tiki alanlarin yazilari mesela cok basit bir cozumdu ,ama bunu bile yapmayip kullanicilari dinlemedikelri icin kullanicilarda terk ediyor siteyi.

 • JUMBO GARİDES OW YEAH @jumbogarides

  Kimsenin görüşüne laf etmem ama bir söz vardır sevgide seçicipik saygıda zorunluluk diye sen gelip de burada ülkenin başkomutanı MUSTAFA KEMAL ATATÜRKe karşı laf yapan birini burada översen ağzının payını verirler bu ülkenin hakkında söz edilemeyecek değerleri vardır.