Selam,
Sizden bir konu hakkında yardım isticem...
Geçen gün diş etim de apse vardı ve ağrı kesici kullandım "arveles" fakat bir işe yaramadı daha sonra yatmadan önce aspirin kullandım,ailem dişinde apse var aspirin kullanma aspirin kan inceltir falan dediler,pek anlamam bu tür şeylerden fakat aspirin ağrımı kesti ve o gece dört saatlik uyku ile uyandım fakat oldukça dinç ve kendimi enerjik hissediyoordum,kalktığımda dişimde ki apseden kan geldi ve bir rahatlama oluştu,dişim ağrısı geçti günümü enerjik bir şekilde geçirdim....

Şimdi soru şu Aspirini içip yattım ve 4 saatlik uyku ile enerjik bir gün geçirdim normalde 8 saat bile uyusam kendimi yorgun hissederim ve enerjisi çok düşük bir insanımdır Aspirin bana ne yapmış olabilir ?
Daha önce D vitamini eksikliğim olmuştu ilaç kullanmıştım...

#Akış #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cestlavie @cestlavie

  benim de dişimde apse çıktı geçende. doktora gittim sivilce gibi sıktı. şimdi düzeliyor. sende de aynısı olmuş olabilir ama doktora gitmeyi ihmal etmeyin.
  doktor değilim fakat bu kadar ilaç kullanılmasına/ilk çare olarak bunun aranmasına karşıyım. ağrıyorsa bir nedeni vardır. sizin durumunuzu bilmiyorum ama bir gece çek ağrıyı sonraki gün doktora git. insan vücudu çok komplike. ilaçlar ise bir para kazanma yolu. yapmayın.

 • Onur Oskay @o-oskay

  Aile buyugunuz dogru soylemis. Ben aspirin kullandigim icin az daha obur tarafa gidiyordum,m. Migde kanamasi gecirdim. Aile hekiminizle konusup bir omur core aspirin kullanmanizi oneririm.

 • patpat @pathologic

  aspirin yani asetil salisilik asit i sadece kan sulandırmak (pıhtılaşmayı engellemek) amacıyla kullanıyoruz. Ağrı kesici işlevi daha güçlü olan ilaçlar var. Kullanmanızı önermem

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Bende ağrı kesicilere bağışıklık var sanırım 1 ağrı kesici 1 gün ağrımı kesiyor ertesi gün aynı ağrı kesici hiç bir işe yaramıyor. Ağrı kesici olarak genelde Aprol fort kullanıyorum diğerlerine nazaran bende daha çok işe yarıyor.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  + Babam düzenli olarak aspirin kullanmak zorunda kan cıvıltıcı olarak

 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Asprin kani akisini hizlandirdigi icin agriyi artirir, diger yandan surekli kullanmak kalp ve damar problemi olusturur. Dinc ve Enerjik olmakla cok alakasi yok.

 • olasandra @olasandra

  aspirin konusunda bişey diyemem ama dişlerin arasında ağrı oluyorsa; kendi geliştirdiğim bir yöntem var. dişlerin arasına şırıngayla tuzlu su sıkıyorum.ağrı geçiyor. şöyle ki; şırıngayı alıp iğnenin sivri ucunu pense ile kesiyorum, dişetine batmaması için. sonra da iğneyi bomerang şeklinde yamulturyorum, ağza sokup dişlerin arasına rahatça su sıkmak için. tuzlu suyu tek tek ağrıyan dişlerin arasına sıkıyorum. aynı şekilde sirke ve ağız suyu da sıkabilirsiniiz. eczanede satılan gargarayı kullanırsanız on numara olur.

 • cestlavie @cestlavie

  emin misiniz hocam? benim doktorum pek sevmiyor antibiyotik. geçende dişimde apse çıkmıştı ilk mesajda dediğim gibi. iltihap da vardı altında. apseyi sıktı. gözlemleyelim dedi 14 gün içerisinde ve şu an neredeyse geçmek üzere iltihap da.
  antibiyotikler yokken vücut nasıl iltihaplarla apselerle savaşıyordu ki?

 • cestlavie @cestlavie

  @erdemozkir en en en son çare antibiyotik benim için. iyi iyileşmeler hocam.

 • Papa Emeritus @pope

  Meraktan 2-3 dakika araştırdım Aspirinin uyku bozukluklarına faydası olup olmayacağını. Bir iki sonuç buldum. Aspirin ve benzeri anti inflamatuar ilaçların uyku apnesi tedavisinde fayda edebileceğini belirten bazı klinik deneyler var. Tabii ki sonuçlar ne kadar olumlu olsa bile uzun dönem kullanımda bu tip ilaçlar çok daha ciddi hastalıklara yol açabileceğinden uyku apnesi tedavisinde kullanılmıyor. Uyku apnesi uyku kalitesini çok ciddi oranda kötüleştirdiğinden dolayı belki aspirin kullandığınız gece çok daha iyi bir uyku çekmiş olabilirsiniz. Dediğim ihtimal çok ufak ama yine de bir uyku kliniğinde bir gece geçirmenizi tavsiye ederim. Uykudan dinç kalkma problemi olan her kişinin yapması gereken bir şey zaten bu.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21249687
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1519852

 • Equitatus @equitatus

  Apsede üreyen bakteriye ve apsenin ciddiyetine göre durum değişir. Hemen her hastalıkta doktorların ve hastaların antbiyotiklere sarılması yüzünden bakterilerin antibiyotik direnci tüm dünyada çok ciddi şekilde artıyor. Sık tekrarlayan, iyileşmeyen enfeksiyonlar ve sepsis (enfeksiyonun kana karışması) tehlikesi olan hastalar haricinde direkt antibiyotik kullanmamak gerekiyor.

 • Joe @joe

  Dişleri fırçaladıkten sonra karbonatı iltihabın olduğu yere dökün , ağızda bekletin 10-15 dakka. Günde üç defa yap , ağrıyı giderir iltihaba da iyi gelir.

 • Burhan @epsilon

  Hangi asprini kullandınız ince küçük olan çocuk asprini mi normal mi?

 • fsh77 @fsh77

  iki diş sarmısak yut geceden sabaha bişey kalmaz

 • empty @empty

  Var olan çürükler ve apseler vücüdu strese sokup geceleri diş sıkmaya yol açabiliyor. Bu da beraberinde kalitesiz uykuya ve baş ağrısına sebep olabiliyor. Sorununuz diş ile ilgili değilse bile yine ben oyumu strese veririm. 🙂

 • Serkan Dumlu @serkan-dumlu

  Arkadaşım her ağrı kesici her ağrı için kullanılmaz ağrı kesiciler temin edilirken etken maddelerine göre ayrılıyorlar en etkili olabilecek ağrı kesici(hap) içinde şunları barındırır:parasetamol kafein kodein bu üçlü eğer bir ağrı kesicide mevcutsa o ağrı kesici bilinki kuvvetlidir birde bunların geçiremediği ağrılar vardır ki onlar opioid kategorisine giren narkotik analjeziklerdir yani diş agrın varsa arveles yerine majezik veya bi-profenid kullanmanı tavsiye ederim saygılar..