Paylaş Paylaş

Canon PowerShot G1 X İncelemesi

Canon'un piyasaya yeni sürdüğü ve daha önceki hiç bir makinesine benzemeyen G1 X, TeknoSeyir'de. Aynasız sistemlere karşı sessiz kalan Canon, G1 X ile büyük algılayıcı ve küçük gövdeyi bir araya getirerek, hem bugüne kadar üretmedikleri bir makine üretmiş hem de birçok rakibinin kullandığı algılayıcıdan daha büyük bir algılayıcı kullanarak neredeyse DSLR seviyesine ulaşmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • painredefined @painredefined

  Bekle bekle canımız çıktı ama maşallah uzun bir inceleme.

  Böyle olsun bekleriz hep 🙂

 • cgdincer @cgdincer

  çok aydınlatıcı bir inceleme olmuş, murat bey bilgi ve tecrübesini konuşturuyor..

 • jeofizikci @jeofizikci

  ellerinize sağlık, çok güzel bir inceleme olmuş.
  m43 haksızlık etmişsini, (heleki 270dolar seviyesinde lensle birlikte Micro Four Thirds sistem alabiliyorken) m43 lerdeki en dandik lens bile çok kaliteli olmaktalar.
  kesinlikle canon nikonun kit lenslerinden çok daha kaliteliler heleki Micro Four Thirds lerdeki panasonic 14-45mm kit lens gelmiş geçmiş en kaliteli kit lens olabilir.

  alan derinliğindede biraz iyimser davranmışsınız, her ne kadar 2.8 açılsada 1.85 croplu bir makinada arka planı yok etmek hiçte kolay olmayacaktır, 1.4 diyaframlı bir lensle kıyaslanınca. misal 28mm de protre demişsiniz ama 28mm portreyi, arka planı yok etmek için yakından çekmek isterseniz insanın burnu elmacık kemikleri patlar, sizde biliyorsunuzdur portre 85-110mm arasında çekilir(komik insan fotosu elde etmek istemiyorsanız), bu değerlerdede f4 çıkan bir kroplu makine ile arka planı yok etmek ancak özel koşullarda olacaktır.

  canona eliştirim ise belki dunyadaki en kötü lens olan 18-55mm den daha iyi bir lens koymuşlar bu makineye ama hala yetersiz bir lense sahip, madem lesni değiştiremiyoruz, isoda olduğu gibi lensinde tatmin edecek kadar iyi olması gerekirdi.

  bu arada Levent abiye bravo tripod yuvasında çok güzel bir olayı yakalamış

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Tam tersi m4/3'lerin ISO dezavantajını lens ile kapattıklarını özellikle söyledim o bölümü kaçırmışsınız 🙂 f/2.8'de çekilmiş örneğimde arkplanın uçtuğunu görebilirsiniz. İnsan çekilir mi çekilir ama onun için arkaplanı fiziki olarak da uzaklaştırmak, kişinin yerini ona göre ayarlamak gerekir. İnsanı bozmayan bir mesafaden yine arkaplan yok edilerek çekim yapabilirsiniz. DSLR gibi olmaz ama yine de konuyu ayıracak kadar oluyor.

 • rauf

  sonda çalan parçanın adı nedir?

 • Giray

  Fotoğraf çekim işinden pek anlamam ama G1X'in özellikle doğala yakın görüntüleri çok hoşuma gitti,video çekimleride oldukça güzeldi,elinize yüreğinize sağlık.G1X'le çekilmiş başka fotoğraflar veya videolar varsa onlarıda görmek isterim.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   BasÇek'te yazılı incelemede daha çok örnek vereceğim 🙂

  • Deep_veeD @deep_veed

   Murat bey, konunun basçek te de ele alınacak olmasına sevindim. Evet teknoseyir de inceleme izlemek çok keyifli hap gibi inceleme izle tüket. Bir de Levent bey varsa daha da keyifli oluyor tabiki. Ancak yinede basçekdeki gibi detaylı gelmiyor bana. Basçek incelemeleri hap değil prospektüs gibi oluyor yani. Bazen bir makinenin incelemesinin yapıldığını biliyorum ama basçekte arayıp bulamıyorum çünkü buradan yapılmış oluyor. Bu da basçek için negatif bir yön.

   İnceleme çok güzel, G1X çok güzel ama çok pahalı. Dediğiniz gibi 2. makine olmaz. Ancak DSLR yerine alınır. Fiyatın biraz da G12 nin önünü kesmemek için böyle ayarlandığını düşünüyorum.

 • Altan Yoklar

  En altın bir üstü büyüklükteki sensore (algılayıcıya) sahip superzoom makinalar için hala dslr-like terimini kulanıyorsunuz , artık bu yanlışlığa dur demeniz lazım.
  Nikon v1 var, m3/4 var , şimdi canon algılayıcıyı daha da büyütüp bu seriyi çıkardı ama 1.5 mercimek büyüklüğe sahip superzoom sınıfı hala dslr-like diye anılıyor 🙁

  • Murat Gamsız @gamsizm

   O ifade kasası nedeniyle verildiği için algılayıcısı ile alakası yok aslında 🙂

  • Deep_veeD @deep_veed

   DSLR-like artık DSLR yada kompak gibi bir sınıf isim olmuş. Superzoom artık sadece DSLR-lke sınıfının bir özelliği değil. 14X veren canon SX230 var. Daha da artacaktır örnekleri. O yüzden sadece superzoom makine demek de tam doğru ifade olmaz. DSLR kasaya benzeyen superzoom desek dil tarih kurumunun isimleri gibi olacak. Haklısınız bence de tam doğru değil ama DSLR-like yine de bana yanlışlar içinde en doğru ifade gibi geliyor.

 • Veysel @spectrum

  Olay incelenen üründe değil. Fotoğraf makinasından zerre anlamam, fotoğrafçılık desen, benim için "gülümseyin" demekten ibaret 🙂

  Ama oturdum zevkle izliyorum. Sohbet yetiyor, ne incelendiği önemli değil..

  Not: Amateme başvuruyorum, bağımlılık yaptı sanırım 😀

  • Yalçın Aydın

   Sonunda M4/3 karşılaştırması da gelmiş.
   Kit lensle GX1 daha küçük olabiliyor hatta (bu kit lens daha pahalı tabii:) http://www.dpreview.com/previews/canong1x/
   Düşünmeden GX1'i alırım şahsen...

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Lensi değişebilen sistemlerde kendine avantaj yaratman daha kolay tabii ama işte kesinlikle lens işine girmeyecek insanlar var. Bu açıdan tam olarak rakip değiller. Bu arada ufak 14-42 ile Gx1 1150$ Amazon fiyatı ile. Kit hali de 950$mış. Yani pek ucuz da değil Canon’a göre. Ben G1X’in 800 USD olarak fazla tutunamayacağını tahmin ediyorum mutlaka inecektir. Yurtdışında bunun lensi değişebilen makineden önceki son adım olduğu da konuşuluyor. Öyle olursa m4/3′leri, tehdit edebilir.

  • Yalçın Aydın

   Bu Türkiye fiyatı ile pek şansı yok Murat.
   GX1+küçük kit burada 2085TL, arada farkla da MF 50/1.4 alırsın. 'Büyük' kit lensi ile de 1910 lira, biraz daha koyup spot 20/1.7 de alınabilir.
   Yüksek ISO'da şuan M4/3'ün tepe noktası Panasonic GX1 ve bence yüksek ISO'da da oldukça iyi, G1 X ile arasında pek fark yok, Türkiye garantili fotoğraf makinesi almaya niyetlenenler onu da incelemeyi unutmasınlar.
   Canon G1 X'i de alan gene alır tabii zevk ve tercih meselesi:)

  • Murat Gamsız @gamsizm

   İşte daha iyi de olsa hala lens alma 'sorunu' var 🙂 Sana göre çok doğal gelen lens al kullan çözümü, başkasına zulüm geliyor 🙂 Ki aslına bakarsan bu makineleri tercih edenlerin para sorunu da pek yok. Parasını vereyim unutayım diyen çok kişi var. Yoksa 800$ değil 500$ olsa beni Nex'ten vazgeçiremez 🙂

  • Yalçın Aydın

   iyi de bu M4/3 gövdeleri de benzer şekilde kit lensle alıyorsun, üstüne de 'istersen' ek lensle kat çıkarsın, istemezsen elindeki ile idare edersin.
   G1 X!in lensi 24m'den başlasaymış çok iyi olurmuş açıkcası, yeri gelince daha geniş açı isteyebilir kullanıcı. İstemez mi? Açıkcası istemem desen de aradığın bir şeyler oluyor. Ben X100 ile bunu yaşadım, tecrübe konuşuyor:) 35mm her şeye yeter mi? Teoride yetiyor ama pratikte yetmiyor işte. Ben daha tele aramadım ama geniş açı aradım, panorama kesinlikle gerçek geniş açının yerine geçmiyor. Bunu da tecrübe ile gördüm. Lensi değiştirilebilir 'sistem' sana 'istersen' genişletme esnekliği sağlar, 2300TL harcıyorsan, isteme durumuna göre bu esnekliğin yedekte durması bence önemli:)

  • jeofizikci @jeofizikci

   murat hocam aynı kitin fiyatı yurt dışında 270 dolar şaka gibi fiyat.
   bende m43 sistemlerde panasonic g1 olympus p2 gibi makineler var. lens olarak panasonic 20mm 14-45mm hepsinin toplamı 1900tl etmiyor.

  • insane @insane

   Murat Hocam, e-pl1 ile ilgili oldukça yazıi video vs kurcaladım. Bir de size sorayım siz bu makineyi kullandınız mı ve memnun kaldınız mı? Benim gözüme çarpan tek sıkıntı 1/2000 shuter speed oldu. Ayrıca kit lensler yeterince açık diyaframlı değiller ama iso başarımı çok iyi olduğundan idare edilir gibi. Bir diğer konu da panasonic ve olympusun m43 formatlı lens stoğu Tükiye'de nasıldır aradığımızı bulur muyuz o konuda endişeliyim.

  • Yalçın Aydın

   @Murat
   Endişelenmekte haklısınız, örnek olarak şuna bakabilirsiniz mesela: http://www.yalcinaydin.com/2012/02/aynasizlar-ultra-genis-aci-secenekleri/

   @Murat Gamsız
   Şuan makinesiz olduğumdan almak aklımdan geçmedi değil:) Ama dişimi sıkıp öncelikli konuları bir halletmek daha iyi olacak, sonra alacağımı alırım gene.

  • Ümit

   Murat Bey Yani Nex'mi alalım, G1x mi? Son yorumunuz tüm araştırmalarımın sonucundayken kafamı karıştırdı.. 🙂

  • jeofizikci @jeofizikci

   gx1 derken panasoniğin yeni m43(gx1) nu mu kasdediyorsunuz.
   eğer oyleyse çok haklısınız, olympus p3 p2 pl1 pl2, panasonic serisinden son çıkanların hepsi canon g1x den daha iyi sonuç vermişler.

  • jeofizikci @jeofizikci

   yanlışlıkla buraya yazmışım.
   Yalçın Aydın aydı yorumum.

  • Yalçın Aydın

   @jeofizikçi
   Yorumlarda sıralama sıkıntısı var, yalnız değilsin:D
   EP3'ün nefesi ISO1600'dan sonra kesiliyor açıkcası ama yeni gelen/gelecek 16MP'lık modeller rahatlıkla ISO3200'ü görebiliyorlar, ISO6400'de kullanabiliyorlar. Bugün Hürriyet'e 5D Mark II ile ISO6400'de çektiğim bir konser fotoğrafımı yolladım mesela. %100'de mükemmel mi? Kesinlikle değil, gürültü orada. Fujifilm X100 mükemmel mi? Hayır o da benzer şekilde detay kaybediyor baya. APSC ve daha küçük algılayıcılarda limit hala ISO1600, ondan sonrasında detay kaybı kaçınılmaz, kimileri daha 'yumuşak' sonuçlarla daha iyi göz boyuyor:)

   Neyse, son sözüm bunu alan zaten küçük boyutta daha iyi görüntü kalitesi almak için alacak. İşte burada son model M4/3 gövdeleri değerlendirmek bence kendi hayrına olur; en azından bunlar neymiş diye bir araştırsın bu kişiler.

  • Erman Peremeci

   Sanıyorum Panasonic GX1 Türkiye'de "powered" kit lensle birlikte 2.700 TL civarında bir fiyatla satışa sunulacak. Benim de gözüm bu cihazda ancak Türkiye'de Micro 4/3 lens bulunabiliyor mu çok merak ediyorum. Henüz Hayyam'a filan bakmadım ama internet üzerinden pek çeşit bulamadım.

  • Erman Peremeci

   Az önce Panasonic Türkiye ile konuştum, Gx1-x 2.399 TL Gx1-k 2.199 TL imiş.

 • Recep @recep

  Videoyu izlerken yüzümde aptal bir gülümseme, bitince de gerçek hayata dönüş. Kaybedenler kulübündeki radyo programı gibi. Her gün beklenen ve giderek artan bir seyirci topluluğu izliyor sizi eminim.Bağımlılık ne demek, tutku haline geliyor zamanla. Samimiyet önemli galiba buradada. Hiç değişmeyin.

 • alperencsm

  Hepsi tamamda 4x zoom çok az geldi. (profesyonel değilim, fotoğraf çekmeyi seven bir amatörüm),

  • Deep_veeD @deep_veed

   Aslında bence sorun orada. Madem DSLR yerine bunu tercih etmemiz bekleniyor, biraz daha geniş açı, biraz daha zoom kabiliyeti ve biraz da makro özelliği barındırmalıydı ki lens ihtiyacı duyulmasın. Bu fiyatı vereceğiz ve yine tam değil. Küçük değil, lens değişmiyor, makro yok, superzoom yok, geniş açı bir yere kadar. Tek avantaj algılayıcı boyutu. Anı fotoğraflarınız güzel çıkacak.

 • Ahmet

  çok güzel bir program olmus özellikle kapanıştaki o video çekimi güzel olmuş müzikle beraber

 • selçuk

  inceleme için çok teşekkürler.emeğinize sağlık.bu arada levent abinin saçlar çok güzel olmuş.10 yaş genç göstermiş.Bi ara sakallarıda bi yok et istersen.ben 35 yaşındayım belki ozman sana abi bile demeyebiliriz.

 • Ziyaretçi

  Yüksek ISO'da çekim yapmadaki amaç nedir? Madem algılayıcıdan ötürü görüntü gidiyor. Tam olarak ne işe yarıyor?

 • Hakan

  yorumlardan anlaşılıyorki çöp kovasını ve içindeki çöpleri inceleseniz izlenme rekorları kıracak 😀

 • sensabb

  4x beş para etmez okada para vericem ve lensin hatası yüzünden iso ya yüklenicem bence tek kelimeyle kolpa bi ürün. Konan ın özelliği bu galiba aynı nokia taktiği hep yarım hiçbir ürününde işte budur olayı yok.
  tek kelimeyle böyle vampir üreticiden hiçbir çöp almayacaksın.

 • Ziyaretçi

  Amazon henuz satmiyor bu arada, 31 Mart icin on siparis aliyor.

 • Koray Üstüner

  İncelemesini merakla beklediğim bir üründü. Canon G12 kullanıcısıyım ve Canon G12'de gerek ISO gerekse EV ayarları çok kolay bir şekilde üsteki döner tekerlekle ayarlanabiliyor. Canon bu yeni modelinde ne yazık ki sadece EV ayarını kolayca değiştirmemize imkan vermiş. Diğer tekerleği neden iptal ettiği açıkca belli. Flaş eski konumundan daha üst bir konuma gelmiş. Böylelikle geniş açı çekimlerinde olası objektif gölgesinden ve daha da önemlisi kırmızı göz sorunundan biraz daha uzaklaşmış. Yine de ISO ayarlarını bir şekilde kolayca değiştirebilsek çok daha güzel olurdu bence.
  Canon ve Nikon ne yazık ki bir türlü geçek anlamda otomatik panaroma özelliğini hayata geçiremiyor. Çok büyük bir eksiklik bu!
  G1X de mikrofon girişine de yer verselerdi amatör olarak video işleriyle uğraşanlar için çok faydalı olacaktı. Keşke olsaymış...
  Fiyat konusu ise en can sıkan kısmı işin. G12 1100TL civarında olduğu için G1X'i insan 1700 TL civarında görmek istiyor.

  • Baba Muhalefet

   Zaten 1400 lira, 900 lirasını da devlet alıyor. Ne yaptı, 2300 lira. Artık yağlı mı istersiniz ballı mı istersiniz orasını bilmem.

 • QWEZXC

  4/4 lük doyurucu bir inceleme olmuş
  saygılar

 • ec038 @ec038

  murat hocam tam bir duayensin ya :D.. maşallah biliyorsun bu işi.

 • ec038 @ec038

  murat hocam neden kodak tanıtımı yapmıyorsunuz? fuji gibi bir durum mu oda..

 • insane @insane

  @Yalçın Aydın,
  Bilgi için teşekkür ederim gerçekten de sıkıntı olacak gibi ama benim gibi nispeten keyfe keder fotoğraf ilgilisi için iş göreceğini umuyorum. Kit lenslerin ikisini de almayı planlıyorum bu arada, sizin bu lenslere dair bir deneyiminiz var mıdır?

 • fatih

  güzel bir inceleme emeğinize sağlık. bir makine almak istiyorum bende olympus sz 30 mr ile kıyaslarsanız hangisini tavsiye edersiniz

 • demir

  Murat Bey,
  Daha çok ameliyat yada vakaların fotosunu çekiyorum G11 im var. Bu makineye terfi etmek mantıklı mı?

 • Tuğçe

  İnceleme çok aydınlatıcı olmuş elinize sağlık.Bende bu makineyi almayı düşünüyorum benide oldukça aydınlattı.Şubay ayının ortasında çıkacağı söylendi makine ama hala piyasada yok tam çıkış tarihi ile ilgili bir bilginiz varmı Murat bey?

 • gaye

  pekii g 12 mi g1 x mi sizce?

 • Yasin Er

  Merhaba Murat Bey,
  G1x gerçekten hoş bir makine. Benim kararsızlığım şurada. Fotoğraf kalitesi G1x düzeyinde olan ancak zum özelliği biraz daha yüksek bir makine olarak ne önerebilirsiniz..
  Teşekkürler

 • yusuf

  Nikon coolpix L120 yada L110 almayı düşünüyorum. Kaliteli çekimler yapmak istiyorum bu makine hakkında ne düşünüyosunuz murat bey, tavsiye eder misiniz ?

 • mayonez

  canon manon anlamam. bende sony hx100V var.
  çok kullanışlı. ayrıca çok güzel video çekiyor. alıyorum süper akıllı otomatiğe basıyorum denklanşöre. isoymuş algılayıcıymış falan filan. bas-çek kardeşim.

 • osman

  muratbey günaydın ben kararsısızda... g1x mii g15 mi yoksa sony rx100 mü kararsısızım beni aydırnatırsanız sevinirimm...

 • osman

  peki murat bey sony rx 100 ıso performası nasıl hatşu yok dahili flaş yeterli olacakmı

 • Ziyaretçi

  murat bey sizce g1x mi yoksa rx100 mü?

 • Atilla @atilla

  Murat bey powershot sx260hs (sx270hs de olabilir) almaya niyetlenmiştim. Daha sonra bir arkadaşım hem compact hemde fotoğrafçılığı öğrenmem maksadıyla G15 i önerdi bi başkası da G1x i ve en son EOS M ile çorba oldum 🙂 Hem sitenizden hemde yabancı sitelerden yaptığım araştırmalarda ise Sony Cybershot RX 100 ve RX1 inin oldukça iyi puanlar aldığını gördüm.Sorum şu Hem compact ya da nispeten yakın, hızlı oto fokus, iso değerleri iyi ve stabilitesi iyi amatörce kullanabileceğim aynı zamanda da fotoğrafçılığı öğrenebileceğim bu makinalardan hangisini önerebilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Fiyatlarına bakarsanız, DSLR fiyatlarına hepsi 🙂 Şunu da ekleyin derim.
   http://www.fotografium.com/urun/olympus-om-d-e-m5-aynasiz-fotograf-makinesi.aspx?gclid=CIbb1_PvmrYCFUaN3godIwwAjQ

   Sony'leri incelemeden bilemeyeceğim ama RX1 şu an efsane zaten. 3000$'a yakın. Dolayısıyla sizin bence bütçeyi belirlemeniz lazım.

  • Atilla @atilla

   Murat bey ihtiyaçlarımı hem amatör olarak karşılayacak hemde fotoğraf çekmeyi öğrenebileceğim bir makina için kendimi 4000 TL'ye kadar zorlayabilirim. Benim aradığım zayıf ışıkta bile iyi resim çeken, hem hızlı odaklanabilen hemde titremeyecek bi makina. Tabi bunları mümkün olduğu kadar ufak bir makinada istiyorum DSLR makinalar çok büyük ve gps ya da dokunmatik-büyük ekran gibi şeyleri gereksiz buluyorum. Mümkün olduğu kadar basit ve kullanışlı birşey arıyorum. Tabi RX1 (titreşim engelleme özelliği yok) veya RX100 gibi makina hem amatör hemde profesyonel amaçlar için uygun verdiğin paraya değer derseniz alıcaz başka çare yok 😀

  • Murat Gamsız @gamsizm

   RX1 kendine has bir ürün. Full frame algılayıcısı var. O yüzden birçok kişi peşinde. Alabilen çok şanslı 🙂 Bence Olympus'u bir araştırın ama yakından görmeye çalışın.

 • emrah

  murat bey mrb canon g12,g15,s110 ve g1x arasında kaldım hangisini önerirsiniz.yardım ltfen...

 • tayfun

  Merhaba murat bey,
  G1x'in şarj'ı 250 çekim diyor canon'un sitesinde. İncelemenizi izledim fakat eğer kaçırmadıysam şarjından bahsetmediniz. Şarjı bir gün çekim yapmak için yeterli olurmu, yoksa şarj konusunda biraz yetersizmi ?

Benzer Videolar