Paylaş Paylaş

AMD Radeon RX 6600XT ve Ekran kartı Piyasasında Son Durum

AMD'nin yeni çıkan Radeon RX 6600XT ekran kartını inceliyoruz. Elimizi atmışken, tüm ekran kartlarının son fiyatlarını da konuşuyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  sanal para mevzusu bitmeden kart mart alamayız.

 • whitemonk @whitemonk

  Yandaki liste fiyatları beni benden aldı. Arkadaş evi arabayı mı satalım oyun oynamak için. Yazıktır.

 • anıl @anil_

  FSR için şöyle bir uygulama varmış:

  https://github.com/Blinue/Magpie/releases

  FSR'nin tüm oyunlarda açılmasını sağlıyormuş. Denemedim ama bu tip gelişmeler olması güzel.

  Şu ekran kartı piyasasında 6600XT biz oyuncuların bir işine yaramaz. Fiyatlar hâlâ çok yüksek.
  AMD işlemci tarafını ne yapacak acaba? Ryzen 5600x'i bir çıkardı 5600 yok piyasada. 3600x, 3600'a göre daha az satıldığı için yapıldı belli ki ama fiyat olarak yüksek çıktı 5600x.

 • Ekrem @huseyinekrem

  400 dolara 1080p kartı yaptık demeye utanmıyorlar. Bellek önceki nesil, GPU aynı nesil. hiç bir şey değişmeden fiyatı katlamışlar. Tabi yok satacağını bildikleri için giydir gitsin ne olacak 😀

 • freshmind @freshmind

  Kartın resmi fiyatından yükseğe satılacağı gerçeğini anlarım, bu madencilik laneti yüzünden oluşan piyasa koşullarını anlarım ama resmi ağızdan 1080p kartının neredeyse 400 dolara satılmasını anlayamam. Yuh! 2021'de birde.

  Konsol tarafına en büyük hediyeyi bunlar veriyor. Bir işlemci bir ekran kartı fiyatına, PS5+Xbox+TV alabilir oldun.

  Bu nedir arkadaş ya...

 • Cem Aydınlık @cemaydinlik

  Almayı düşünenler şunlara dikkat etmeli; PCIe 3.0' da performansı şaşırtıcı derecede düşüyor, 2K performansı çok kötü, RT performansı berbat. Liste fiyatlarına şaşıran arkadaşlar 2 ay önce MSRP fiyatlarının iki katını aşmıştı şuan iyi bile, gün geçtikçe düşüyor fiyatlar, MSRP' nin 1.4-1.5 katı fiyatlara listelere ürünler giriyor hızlı tükeniyor, Nvidia fiyatları daha hızlı düşüyor. Madencilik etkisi yok olsa bile hammadde fiyatlarında inanılmaz artışlar var o yüzden eski MSRP fiyatları imkansız.

  • Ekrem @huseyinekrem

   PCIe 4.0 ama 8x lane koymuşlar karta, o yüzden öyle. 4.0'da çalıştırınca gram fark olmuyor ama dediğiniz gibi yapınca peformans düşüyor 3.0'ın bant genişliği yetmediği için.

  • Terminatör @terminator

   Nasıl yani ? Şimdi bu kartla crossfire yapmasam bile x16 değilde , x8 hızında mı çalışacak ? Böyle saçmalık olabilir mi gerçekten ? @gamsizm abi videoda böyle bir şeyden bahsetmedin

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @terminator Bizim sistem PCIe 4.0. Bunun etkileri için farklı bir test yapmak gerek. 1080p için çok bir şey değişeceğini sanmam. 2K'da başka sebeplerden zorlanıyor yeterince çünkü.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @terminator Bu arada PCIe 4.0 X8 = PCIe 3.0 X16.

  • Terminatör @terminator

   @gamsizm abi tamam da benim anakartım Z270 PCIe 3.0. Ben kartın performansı düşmesin diye ikinci bir kart takmıyorum zaten. Bu kartı böyle çıkarmak art niyet olmuyor mu ? Yani o kartın üstündeki hattı x8 yapmak ? yeni anakart sattırma çabasından başka bir şey değil bu. Sen x16 hızında çalışacak şekilde tasarla, benim anakartımın pcıe 3.0 bant genişliği yetmez ise o zaman eyvallah derim. Pc dünyasında saçma şeyler çok gördük ama bu bambaşka bir seviye. Hem pazarın küçük oyuncususun hem de böyle gerizekâlı işler yapıyorsun.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @terminator Her kartın bir tane PCIe kontrolcüsü olur. Bunu X8 yaptığında PCIe 3.0 için ayrı bir şey yapamazsın. Ben bunun testini çok önce yapmıştım. Ekran kartından çalıp SSD'ye vermiştik. Çok bir şey değişmiyordu. Bunda da fazla bir şey oynamaz. Adamlar senelerdir PCIe 4.0 anakartla oyun konusunda tercih edilen platform. O yüzden demek gözden çıkartıyorlar. Bence yanlış karar pazarlama açısından. AMD'nin mühendis kafası işte. Bu yüzden kartı almazlık yapmazsın ama. Başka bin türlü kısıntısı var aletin onlardan birine takılacak. Bunlarda sorun, oyun 8GB belleğe sığmazsa çıkar. O zaman mecbur sistem belleğine gidecek o gidiş de PCIe üzerinden. 1080p'de ben öyle bir senaryoya rastlamadım. 2K'da bile çok nadir.

  • Terminatör @terminator

   @gamsizm Abi performansı zerre düşürmediğinden emin olsak bile konu o değil. Kart x8 ise kutusunun dışına bir zahmet kocaman yazarsın çünkü çok önemli detay bu. Adam bunu bilerek alsın. Standartın dışında bir şey yapıyorsan bunu ''özellikle'' belirtmen gerekir. Atıyorum, üstteki vatandaş yazmasa ben bunu bilmeden gidip mal gibi alacaktım meselâ. PCIe 3.0 anakart/sistemler hâlâ güncel güçlü sistemler yani. Bu sistemleri kullananları pazarının dışına çıkarmak demek bu. Bu saatten sonra amd ye karşı bakışım çok değişti. Amd, Ryzenle kırk yılda bir iyi bir şey yaptı ya afedersin hemen gö... kalktı. Şimdi ben acayip huylandım bu işten. Her kart standart x16 olduğu için o detaya hiç bakmıyorduk, alırken bakmamız gereken saçma bir şey daha çıktı başımıza.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @terminator 5500XT de böyleydi bu arada. Yeni bir şey değil yani. Benim tahminim bir şekilde bu iş coin mining işine daha çok etki edecek. AMD'de NVIDIA gibi coin işine taş koyan bir düzenleme yok. Bellek yoğun çalışan mining uygulamaları zarar görürse bir ihtimal bu kartı pas geçerler. Ama önce coincilerin denemesi lazım.

  • Terminatör @terminator

   @gamsizm abi bütün ekran kartı inceleme videolarınızı izledim ama hiç duymadım. İlk defa şimdi duyuyorum bunu ben. Böyle bir şeyi mutlaka belirtmeniz gerekir. Üstteki mesajında PCIe 4.0 X8 = PCIe 3.0 X16 diye belirtmişsin ama o esneklik pcı-e 4.0 kullanan adam için var. Benim anakartımın tüm pcı-e hatları zaten o veri yolu genişliğini ucu ucuna sağlarken; sen bi de üstüne o veri yolunu kullanamayacak şekilde kartı sakatlıyorsun. GT 1030 düzeyindeki bir kartta bunu yapsan anlarım. Nvidia pazar lideri olmasına rağmen hayvanlar gibi çalışıp kartları daha çok satsın diye uğraşıyor, Amd efendi kimse kartımızı almasın diye uğraşıyor. Bu nasıl bir kafa anlamadım gitti.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @terminator Coin performansı düşerse ben sesimi çıkartmam çünkü NVIDIA'da olduğu gibi sürücüyle vs aşamazlar. Oyunda hiç önemi yok bunun. Kutuda belirtirse de PCIe 4.0 X8 yazacak yine 3.0 demeyecek. Onu bilmeyen anlamaz.

  • Terminatör @terminator

   @gamsizm Burada anahtar kelime ''X8'' . Pcı-e kaç olduğunun bir önemi yok, onun geriye dönük uyumlu olduğunu zaten biliyoruz. Bilmeyen alsın, bilen de onu görüp razı olarak alsın. Ben hayatta almam mesela. Kurunun yanında biz niye güme gidiyoruz ? Oldu olacak bellek türünü/miktarını filan da yazmasınlar o zaman. Bilmeyenler baz alınırsa iş oraya kadar gider.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @terminator 3060'tan düşük fiyatla çıksın bak nasıl alınıyor 🙂

  • Terminatör @terminator

   @gamsizm Şu kartın x8 hızında çalıştığını bilsem hayatta almam. Benden bu kadar önemli bir detayı gizleyip bana o malı satarsan (firma için diyorum) kendimi kandırılmış, salak yerine koyulmuş hissederim çok zoruma gider. Abi istirham ediyorum lütfen bu tip kritik bilgileri incelemelerde es geçmeyin. Video altındaki yorumlarda herhangi birinden öğrenmeyelim.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @terminator Bunun amacı kartın yanına 8x başka bir cihaz daha takabilirsin, hani hesapta öyle. Ne bileyim, çift slotlu pci ex 4.0 ssd arttırma falan. Linus'un videoda biraz değinmişlerdi. Yine GCN'de de öyle.

  • Terminatör @terminator

   @huseyinekrem Ekran kartı üreticileri bunu alışkanlık haline getirirse yandık. Bir iki sene önce topladığın sistem bile çöp olur. Sen yine de kartı x16 hızında yap, ben o hızı lâzım görürsem anakart biosundan hangi slotun ne hızda çalışmasını istiyorsam ayarlarım zaten. Benim seçim şansımı ne diye elimden alıyorsun ? Bir de uzun vadeli düşün bunu, atıyorum bir kaç sene sonra çıkan kartlar çok daha performanslı olacak ve ben yine ekran kartını yenileyerek mevcut sistemimi kullanmaya devam edeceğim. Mevcut sistemime o ilerdeki çok daha güçlü bir kartı taktığımda, anakartım pcı-ex 3.0 x16 olduğu için performans kaybım normalde atıyorum %10 olması gerekirken, üreticisi ekran kartını x8 hızında çalışacak şekilde tasarladığı için orta seviye bir kart olmasına rağmen kaybım atıyorum %30-40 olacak ? Bunun üzerine o sisteme güncel bir ekran kartı takmak anlamını yitirmiş olacak ve benim sistemim direkt çöp olacak. Var mı böyle bir şey yahu !!!

  • Ekrem @huseyinekrem

   @terminator Güncel ama üst seviye bir kart takmak zorunda kalacaksın sistemi değiştirmek istemiyorsan. Alt seviyeyi benim tahminim bundan sonra böyle yapacaklar. Hammadde fiyatları pandemide 3x yaptı, firma gözünden bakarsak adamlar çok doğru iş yapıyorlar. Rekabette yok zaten 2 firma var. Çok şarapsız bir durum, ama yapacak bir şey yok. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da yanan taraf biz olduk.

  • Terminatör @terminator

   @huseyinekrem Hammadde fiyatları 3x yaptı ama kartlarda durduğu yerde durmadı. Eskiden orta seviye kartların fiyatları 170-220 dolar bandında iken şu videodaki dandik kart 300 dolara merdiven dayamış durumda. Ekran kartının pcı-e kontrolcüsünü x8 yaparak kaç cent kâr edeceksin ki ? zaten pahalısın yav.
   Üst seviye kart aldığında da işlemci dar boğazına takılacaksın. Ben bugün mevcut sistemimle atıyorum Rtx 2070 kullanıyorum ancak bir dahaki kartım Nvidia 5000 serisi- Amd 8000 serisinden olacak ve işlemci darboğazı fazla olmaması için mecburen orta seviye kart alacağım. E orta seviye aldım diyelim, işlemci darboğazına yakalanmadım ama bu seferde ekran kartının 8x modunda çalışması darboğaz yapacak. Yav bu kabul edilebilir bir şey değil. Tüketiciler koyun olmasa şu anda insanların bu duruma sinirlenip forumlarda şurda burda Amd'yi itin gö.. sokması lazım ama neredeee...

  • Cem Aydınlık @cemaydinlik

   Sineğin yağını çıkarmak başka ne olabilir ki, x16 daha maliyetli. Bazı oyunlarda etkisi olmasa da Doom Eternal' da ciddi performans düşüşü oluyor, neden kumar oynasın müşteri, alacak 2-3 sene bu kartı kullanacak. Karşılaştırmasının yapıldığı incelemeler az ve çok sınırlı sayıda oyun testi yapılmış, %5 performans düşüşü oluyor ortalamada, kabul edilebilir değil çünkü b450' ler zen3 desteğiyle satılmaya devam ediliyor, h410 b460 PCIe 4.0 desteği yok ve geçtiğimiz dönem giriş orta seviye sistem toplayanlar, ekran kartı bekleyenler PCIe 4.0 için gereksiz para vermedi, bu kart 1080P bütçe dostu olma iddiasıyla çıkıyor PCIe 4.0 hala pahalı.

  • Terminatör @terminator

   @cemaydinlik x16 elbet daha maliyetli ancak sende bana kartı eskisi gibi 190 dolardan satmıyorsun ki, ona göre fiyatını da koymuşsun zaten. Fiyatı 300 dolara dayanmış bir karttan bahsediyoruz. Bir zahmet x16 yap yani.

  • Cem Aydınlık @cemaydinlik

   @terminator Eskiden bu sınıfta 250-300 dolar civarı çıkan ekran kartları artık imkansız üstüne 100 dolar daha koyun, fiyatına göre en iyi kart 3060ti ama onu da bulmak çok zor fiyatları en geç onun düşecek sanırım

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  @hkellecioglu abi bu karti inceleseydin.3 tane fanı varmıs...😊😊😊😊

 • emkdrl @emkdrl

  Emeğine sağlık @gamsizm, her zamanki gibi detaylı ve yeterli bir inceleme olmuş. Ancak bir önerim var. Videoların istediğiniz bir tarafına ve istediğiniz şekilde ekranın görünebilir bir yerine incelemenin çekildiği tarihi belirtseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Öneri bizden takdir ve uygulama sizden. İyi forumlar.

 • huseyin/azuren @hegemen

  <Conciler delirtti piyasayı.
  Normalde almayacağımız kartlara "acaba paramız yetermi" diye bakıyoruz.
  Emeği geçenlere selamlarımı yolluyorum.

  Ağzınıza sağlık @gamsizm

 • ahmetfx @ahmetfx

  Bugün İnventus'ta bu XFX Speedster SWFT 210 6600X 3.862TL ve XFX Speedster QICK 308 6600XT 4.068TL idi. Videoyu daha önce izlemiş olsam alırdım 🙂