Paylaş Paylaş

Yeni Konsollarda Oyunlar Daha Pahalı Olabilir / Oyun Gündemi #27

Haftanın anketi:  https://strawpoll.com/rvvj153bs

NBA 2K21, 70 Dolar olacak. Oyunlar, yeni nesilde AAA 10 Dolar daha pahalı olabilir.

Crysis Remastered, sızan fragmana gelen tepkilerin ardından ertelendi.

Amazon’dan Fallout dizisi geliyor.

John Wick’in yaratıcısının My Friend Pedro dizi projesi kesinleşti.

Horizon Zero Dawn’un PC için çıkış tarihi belli oldu. Oyunun Türkiye fiyatı da yükseldi.

Ubisoft, bilim kurgu temalı battle royale oyunu Hyper Space’i duyurdu.

Ubisoft, yeni Settlers oyununu bir kez daha erteledi.

Devolver Digital etkinliğinin tarihi belli oldu.
Machinarium'un geliştiricisi Amanita Design'ın yeni oyunu Creaks bu ay çıkıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Haklı değiller; çünkü, bizim gibi ülkeler dışında, zaten dolar veya avro ile satışı yapılıyor ve bu iki para biriminin alım gücü zırp pırt değişen bir şey değil. Yani, iş satış miktarlarına bakar; bunun da anlamı oyun ya gerçekten iyidir ya gerçekten kötüdür ya da oyunun etiketini satacaklardır. Her fiyat artışı, oyunun bir şeylerinden feragat ediliyor hissi verir bana açıkçası.
  Bizim gibi ülkelerde ise oyunlar, standart satış fiyatının ya birebir karşılığı veya biraz daha üstündeki kur ile satılıyor çoğunlukla...

 • Felix @felix

  00:00 - Geçen haftanın anketi: Epic Games Store
  02:33 - NBA 2K21, 70 Dolar olacak. Oyunlar, yeni nesilde AAA 10 Dolar daha pahalı olabilir.
  07:38 - #CrysisRemastered, sızan fragmana gelen tepkilerin ardından ertelendi.
  10:32 - Amazon’dan #Fallout dizisi geliyor.
  12:44 - John Wick’in yaratıcısının My Friend Pedro dizi projesi kesinleşti.
  14:14 - #HorizonZeroDawn ’un PC için çıkış tarihi belli oldu. Oyunun Türkiye fiyatı da yükseldi.
  17:18 - Ubisoft, bilim kurgu temalı battle royale oyunu Hyper Space’i duyurdu.
  19:29 - Ubisoft, yeni Settlers oyununu bir kez daha erteledi.
  21:16 - Devolver Digital etkinliğinin tarihi belli oldu.
  22:30 - Machinarium'un geliştiricisi Amanita Design'ın yeni oyunu Creaks bu ay çıkıyor.

  not: süreler youtube açıklamasından alınmıştır.

 • Yuded @yuded

  Ağzınıza sağlık. Bahsettiğiniz gibi fiyat artacak ve bu artış emekçilere değil yatırımcılara yarayacak...

 • tbpmlk @tbpmlk

  Settlers III gözümde AoE kadar değerlidir: silah üretiminin balık veya et yüzünden tıkandığı gerçek hayatın açmazlarını o küçük piksellere sığdıran başka bir RTS de oynamadım.

  bu arada 07:02'de @ugury hocamın verdiği es sayfalara bedel.

 • mrsocrates @mrsocrates

  Anketi öyle bir ayarlamışsınız ki zammı normal karşılayan ben ankette tam tersini seçtim 😄 teknoseyir algı operasyonu yapıyor

 • khalkedonian @khalkedonian

  Anket şıkları ilginç olmuş hakkaten.Rekor gelir açıklayan firmalar var ama sayıları azımsanmayacak oranda hayatta kalma mücadelesi veren firmalar da vardır eminim. Anketteki seçeneklerin kapsayamayacağı kadar çetrefilli bir mevzu bu aslında.İki seçeneğin de haklılık payı var ama bu konuyu en sağlıklı firmalar özelinden tartışmak daha makul olur diye düşünüyorum.Tabii böyle bir tartışmaya da ne zamanımız yeter ne de birikimimiz.Sektörün bizzat içinden olan dürüst kişilikler anca bu tartışmayı doğru noktalara götürebilirler

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Aslında gündem konusu, AAA oyun endüstrisi. Hayatta kalma mücadelesi veren AAA oyun şirketi yok. Olsa olsa AAA oyun şirketlerinde hayatta kalmaya çalışanlar var. Bu zammın da onlarla hiçbir alakası yok zaten. Yıllardır bu zammı isteyenler her sene önceki yıllara kıyasla rekor gelirler açıklayan Activision, EA, Take-Two gibi firnalar. Firmaların çeyreklik mali raporlarını takip edip oyunlarını oynuyoruz. Daha ne kadar içinde olmak lazım ki bunlari tartışmak için. Tartışmayı sadece bu işin mutfağına girenlere bırakırsak sonuç içler acısı bir hal alabilir- ki zaman zaman Bobby Kotick gibi patronların yaptıkları açıklamaları şaşkınlıkla okuyoruz.

  • mrsocrates @mrsocrates

   @ugury zam yapılan oyunda spor oyunu. Her sene 60 usd+mikro ödemeler yetmemiş olacak ki fiyatı 70 usd yapıyorlar. Bir de bu oyunu geliştiren adamlar her sene sonbahara oyunu yetiştireceğim diye kim bilir neler çekiyor. Tam bir vahşi kapitalizm

 • Seco @seco

  @ugury Uğur Abi sadece iki seçenek olduğu için haklıları seçmek zorunda kaldım. Bazı oyunlar 70 dolar olabilir, özellikle oyuncuya güzel bir hikaye ve çeşitli varyasyonlar sunan rpg oyunları bu kategoride.Ayrıca bazı oyunlar binlerce saat oynanıyor. Bir ürünün fiyatının artmasını bir arkadaş enflasyona bağlamış, ama sadece buna bağlı olamaz. Maliyetleri de artmamış olabilir. Serbest piyasa diye bir şey var, oyunumuz 100 dolar da diyebilirler. Firmalar açgözlü olabilir, bu durumda tüketicinin elindeki en büyük silah satın almamak olur. Tabii bizim ülkemizde daha da pahalılaşıyor oyunlar, indirimli hali bile pahalı oluyor, ama oyunlar ekmek değil su değil. Yurtdışında yaşıyor olsam, 10 dolarlık artış en son derdim olurdu. Asıl dert oyunların doğru düzgün çıkması.

  Bir diğer durum da biz hep rekor kar açıklayan oyunları dikkate alıyoruz. Her oyun Gta olamaz. God of War bile gündemlerde bahsi geçmişti, 8 milyon falandı galiba. Ki çoğunluk oyunu indirimde veya takas-kardeşlik sistemleriyle falan almıştır. Witcher serisi çok sattı deniyor da herkes oyunu tam fiyatıyla almıyor. Oyun satış miktarını direkt 60 ile çarpanlar var. Bunun vergisi, market komisyon oranı çıkınca genelde yarısı falan kalıyor. Çalışanların kalifiye olması lazım, ciddi bir maaş ödemesi var. Zaten bir çoğu kötü şartlarda çalışıyor. Oyunun fiyatı artınca crunch' ın biteceğini sanmıyorum, ama belki bazı geliştiricilerin hakları artabilir. Bazı firmalar da maliyetler yüzünden devam edemiyor, kendi fikri mülklerini bile büyük firmalara satmak zorunda kalıyorlar. Oyun dünyasında her şey güllük gülistanlık değil, batan batana. Biz tüketiciler her şeyi ucuz isteriz, ama firmalar böyle bir şeye yanaşmaz. Yüz milyon harcadıkları oyundan 150 milyon kazansalar bize muhteşem gelebilir, ama çoğu firma bu riske girmeye gerek yok der. Çünkü bu parayı çıkarabilmeleri için milyonlarca kopya satılması lazım, ya satılmazsa.

  Özet olarak tüketici de bazı oyun firmaları da haklı. Tüketici para harcarken bir zahmet bilinçli olsun. Oyun çıktığı gibi alınmak zorunda değil. Alınmazsa fiyatı eli mahkum düşecek. Ama firmalar iyi kar ettiklerini düşünmezlerse de ileride hiç iyi oyun geliştirmeyebilirler, zaten şu an bile sıkıntı baş gösteriyor.

 • Jpage @jpage

  Oyun yapım maliyetlerinin eski yıllara göre sürekli arttığını düşünüyorum. Zaten prodüksiyonların büyüdüğü bir gerçek. Ama şıkların içine yorum katılınca işaretleme fikrim değişti. Ayrıca yapılan açıklanan karlar direk insanların veya yönetimin cebine girmiyor, başka projeler yapılıyor veya başka prodüksiyonlar için kaynak ayrılıyor olabilir. O yüzden işaretlemekte kararsız kaldım. Bu şey demeye geliyor, bill gates in mal varlığı şu kadar o zaman afrikadaki insanların cebine şu kadar koysun açlık çözülsün. E ama sonraki seneler nolacak? İşte bu sürdürülebilirlik ve yeni yatırımlar için kar ayırıp adam vakıf kuruyor işte. Oyunlarda da aynı mantık şirket ucuza verirse sürdürülebilirlik zarar görebilir.

 • Nordre @nordre

  Arkadaşlar sonuçta firmalar en yüksek karı elde etmek isteyecek, bu yüzden ne fiyattan satıyorlarsa o fiyat doğrudur, her zaman haklıdırlar. Çok pahalıya satsalar herkes alamaz/almaz, satış sayıları düşer ve az kazanırlar, çok ucuza satıp sürümden kazansalar yine karları düşer, olabilecek en iyi fiyattan satıyorlar bü yüzden(optimum). Şu anda 10'liraya satılan oyunlar var, satılsın diye bu kadar fiyatları düşürmüşler, yoksa insanlar gidip korsan alır kurar. Bir de çok pahalı satılan oyunlar var, onları da insanlar mecburen -multiplayer oynamak için alıyorlar- firmalar da fiyatı en yükseğe çekiyorlar, daha da yükseltebilirler ama satışları düşer.

  Bir arkadaşım öğretmenlik yapıyor, gitti tuttuğu takıma 3 bin lira yardım yaptı. Mantık basit, "ben onlara destek olursam onlar da daha iyi futbol oynar, maç kazanır, beni memnun eder." Ama o futbolcu lüks içinde yaşıyor zaten, neden bu kadar düşünceli oluyorsun ki?

 • reducto @protego

  Horizon'ın diyatı biz dahil bazı ülkelerde arttı ama bazılarında aynı. Olay VPN sorunu olsa o ülkelerde de artardı. Kazakistan, Endonezya, Hindistan gibi ülkelerde oyun 100TL'ye denk geliyor şu an. Sebep VPN değil demek ki https://steamdb.info/app/1151640/

 • maxemilian @maxemilian

  Oh be rahatladım sonunda tansel bey kamerayı aşağı indirmiş. Kendimi güvenlik kamerasından dikizliyor gibi hissetmiyorum artık teşekkürler