#AssettoCorsa Sonu yok 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7
 • nineleven @nineleven

  @brave

  Content Manager zaten kullanıyorsunuzdur. SOL'da mevsim , gece-gündüz geçişleri için ;
  https://www.racedepartment.com/downloads/sol.24914/

  Bunlar Serverlara girebilmek için asgari zaten. SOL 24H yazar. Content Manager'dan Shader Pack'i kurdukran sonra üzerine şu arkadaşa bağış yaptıktan sonra VIP Shader Pack sürümünü ediniyorsun ve ACC'deki yağmur geliyor ;
  https://www.patreon.com/x4fab/posts

  Gerisi Shader Pack ayarları. Oyundan SS alsam bu kadar iyi değil. Tabi oyundayken de ayrıntıyı çok seçemediğimiz için yine çok daha güzel gözüküyor aslında ama bu fotoğraflarlı en güzel gözükkecek şekilde çekiyoruz. Shader Pack'te ''Nice Screenshots'' sekmesi var. Gerçek hayatta bir objeyi nasıl DSL makineyle İSO'sunu , Netliğini ayarlayarak çekiyorsak bu da öyle. Fotoğraf modunu da iyi kullanmak lazım.

  Video için de Cam Tool uygulaması var. Replayde serbest kameraya geçip ok yönleriyle drone gibi kayıt alıyor. Bu fotoğraflar için lazım değil tabiki.

  https://www.youtube.com/watch?v=ytmOcSx2yE4

  Tabi en başında arabaların ve haritanın kaiteli olması gerek. Shutoko Revival Project en meşhuru. Serverda arabalar asıl çok kaliteli. Harita çok kaliteli değil ama freeroam yani cadde işte 😀

  Kalanı incik boncuk. Ben neredeyse çoğu araba modunu handling dahil editliyorum. NFS'deki kişiselleştirme işini biraz daha komplike ; profesyonel modelleme , 3D tasarım tarzı ; 3DsMax , 3D SimED , Sketch UP , texture lar için PS kullanılarak yapmış oluyorsun işte 😀

  Benim gibi 20 yaşında adamlar sanalda araba tasarlayıp - üretiyor , gazlıyor denilebilir 😁 Laboratuvar ortamı biraz da. O yüzden zevkli.

 • YasinC @yasinc

  Yağmur modu bi bende çalışmadı. Modlarla güzel oluyor ancak çevre grafikleri vs göze çok batıyor bu seferde 😀

GTA IV Complete Edition Güncel Sistemde Çalıştırma Rehberi (enb içerir😎)

 

#GTAIV #enb

 

GTA 4 yeniden Steam'e gelmiş. Ben eskiden almıştım. Canım New York çekince yine grafik ve araç modladığım GTA V'e Liberty City mapını eklemeye kalktım ama beceremedim. GTA 4'ü daha önce bu laptopa indirmiştim ve fps drop çok yaşadığımdan silip 5 yüklemiştim. Şimdi yine tersini yaptım. O kadar uğraştığım V'i silmek çok hoş olmadı ama 130 gb olunca ikisi birden olmuyor 😁

GTA 4'ü güncel makinelerde çalıştırabilmek için en temel şey Steam kütüphaneden başlangıç seçeneklerini şu şekilde ayarlamak;

-nomemrestrict -norestrictions -percentvidmem 100 -noprecashe -novblank -heapsize 2097152  -availablevidmem 4096 (mb olarak ekran kartı belleği)

Bu şekilde açmaya çalıştığınızda yazılar geldikten sonra donacak büyük ihtimal. Tam ekran çalıştırmak için oyunun ana dizinindeki ''GTAIV.exe'' (!!!!LaunchGTAIV.exe değil !!!!)

sağ tıklayıp > özellikler > uyumluluk ayarlarından ''Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak'' seçeneğini seçiyoruz.

 

Bir de biraz daha optimize olduğunu düşündüğüm bir ayar daha var;

Oyunun kurulu olduğu dizin > pc > stream.ini 'yi not defterinde açıyoruz.

Oyuna 4 gb ram verebilmek için ; 409600 (Sisteminiz 6gb ise)
Oyuna 6 gb ram verebilmek için ; 614400 (Sisteminiz 8gb ise)
Oyuna 8 gb ram verebilmek için ; 819200 (Sisteminiz 10gb+ ise)

tabi bu gerçekten böyle olduğunu sanmıyorum sonuçta ilk açtığımda da çatır çatır 8gb kullanıyordu ama FPS dropların azaldığını gözlemledim.

Bu kısımlar aslında Steam Topluluk bölümünde yazılmış ve Steam tarafından da sabitlenmiş. Şimdi gelelim orada bulamayacağınız konulara 😎

 

PATCH DOWNGRADE

Steam'den indirdiğinizde EFLC'de içinde geliyor ancak multiplayer kısmı kaldırılmış. Multiplayer'ın olduğu son sürüm ise 1.0.8.0. Bence daha da geriye gitmeyin. Çünkü 1.0.7.0'da ekran kartını hiçbir şekilde tanıtamıyorsunuz. Herkesin en performanslı ve moddinge en müsait diye bahsettiği 1.0.4.0 sürümünü de denedim. Eski ekran kartlarında belki olabilir ama ben aman aman bir fark göremedim. Ben sadece bır tık ta daha performanslı geldiğinden 1.0.8.0'e döndüm.Multiplayer'a girebiliyorum ancak bu sefer de EFLC'niz olmuyor 🙁

Downgrade için gerekli klasör: https://drive.google.com/file/d/1yohkSxtsZVIZxnwxkqtlK0J7La-Sgdpf/view

Kurulum için Readme dosyasını okuyabilirsiniz. LaunchGTAIV.exe'sini ana dizine atıyorsunuz ve teker teker sırayla düşürmek istediğiniz sürümün klasöründeki .exe'yi çalıştıyorsunuz. Kurulumdan sonra artık oyunu LaunchGTAIV.exe den çalıştırmanız gerekiyor. Böyle olunca da Steam'de yazdığımız başlagıç seçenekleri işlemiyor. Aynılarını yukarıdan aşağıya yazarak ''commandline.txt''olarak kaydedip ana dizine attığınızda yine aynı işlevi görüyor.

 

ENB MEVZUSU

Enb aslında kendi başına oyunun grafiklerini baştan aşağıya değiştirmiyor. Çeşitli filtrelerle daha next-gen taklidi yapabilmesini sağlıyor. Youtube'ta izlediğiniz videoların neredeyse hepsinde texture modları da kullanılıyor.

Birkaç enb mod denedim ve burada en düzgünü paylaşacağım. Gerçekten yapan artık risk almayıp ufak oynamalar mı yapmış bilmiyorum ama gerçekten çok bir performans kaybı yaşatmıyor ve herhangi bir crash'e yol açmıyor. Hem kurulumu da çok basit sadece dosyaları oyunun ana dizinine atıyorsunuz. Medium , Low ve Very Low klasörleri var. Ben Low klasöründekini kullanıyorum. Motion Blur için içindeki tek bir dosyayı ana dizine atmanız yeterli.

Kullandığım ENB: https://www.gtainside.com/en/gta4/mods/119640-excellent-enb-graphics-v3-last-final-1-0-4-0-1-0-8-0/

Her enb'yi yüklemeye çalışmayın çoğu eski sürümler için ve yeni sürümde crash veriyor. Mesela 1.0.4.0'a indiğimde şunu; https://gta4-mods.com/simple-enb-for-natural-and-realistic-lighting-f20765.html denedim. Evet çok güzel ama eski sürüm benim ekran kartımı adam akıllı tanımadığından çok oynanmayacak seviyede olmasa da performans düşüyor.

 

DÜŞÜK SİSTEMLER İÇİN OPTİMİZASYON

Aslında düşük sistemler için dememin sebebi rendering'i yani gördüğünüz alanı azaltması. İş yapar bir sisteminiz varsa can sıkıcı oluyor. Yakındaki grafiklerde birşey değişmezken uzaklar sis bulutu oluyor. Yakınlara da sis yaptığından sanki hava sürekli sisliymiş gibi oluyor zaten orjinali kasvetli olan GTA4'te bu durum çok sırıtmıyor aslında. Bu yüzden düşük sistemli arkadaşlar kullanabilir diye düşünüyorum. Etkili.

Optimizer: https://www.gtagaming.com/gta-iv-optimizer-fps-boost-2014-zupper-f27662.html

 

GTX 1060 VE ÜSTÜ İÇİN TEXTURE MODLARI

Ben şu an kullanmıyorum ama ilk kurarken yapmıştım. ENB ile birleşince sistemi biraz zorluyor. Yani benim sistemim gibi 1060'ın bir tık altında bile olsanız ya sadece ENB kuracaksınız ya da standart grafiklere HD texture. İkisini birden yaptığınızda da sonuç çok tatmin edici oluyor. Bunların da kurulumu oldukça basit sürükle-bırak mantığında.

Binalar ve tüm harita için texture modu: https://yadi.sk/d/znUgvSazVeiHE

Yollar için texture modu : https://www.mediafire.com/file/w1mhx0u12b2641m/Road_Textures_by_DKT70.rar/file

 

GELELİM SCREENSHOTLARA (Texture modu yok)

Sistem:

Acer Nitro 5

İ5 9300

16gb ddr4

Gtx 1650 4gb

 

Kolay gelsin , iyi eğlenceler 👌

 

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 21
nineleven paylaştı.

ThrottleStop ve Undervolt Rehberi

ThrottleStop'a https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/ bu linkten ulaşıp indirebilirsiniz. Arayüzü gördüğünüz gibi oldukça sade.

DİKKAT!!! YAZININ BUNDAN SONRAKİ AŞAMALARINDA BULUNAN UNDERVOLT VE HARİCİ İŞLEMLER, VRMLERİNİZE VE BİLGİSAYARINIZA ZARAR VEREBİLİR. BÜTÜN RİSK UYGULAYANIN SORUMLULUĞUNDADIR.

Programın sol üst kısmından 4 tane ayarladığınız profili seçebilirsiniz. Sol alt kısmından, profillerin alt ayarlarını yapabilirsiniz. Sağ üst kısmından anlık vid, frekans, çarpan ve baz frekans'ı görebilirsiniz. Sağ orta kısımdan anlık olarak çekirdeklerin sıcaklık, çarpan, dts, kullanım vb. detaylarını görebilirsiniz. Sağ alttan ve en alt butonlardan ise ayarlar kısmına geçebilirsiniz.

Tavsiyem önce Options'dan temel profilleri ayarlamaktan geçiyor.

Fotoğraftaki gibi 1'den 3'e Performance, Battery ve Low Battery profillerini oluşturun. Hemen sağ tarafından AC ve Battery tiklerini işaretleyip profil numaralarını yazın. Buradayken CPU-GPU Temp ve CPU Mhz'i açmanızı tavsiye ederim. Hwinfo yada Hwmonitor gibi olmasada ikinci bir program açık olmadan min/max anlık sıcaklık değerlerini doğru şekilde veriyor. Start Minimized ve Minimize on Close'u da seçmenizi tavsiye ederim ki program otomatik olarak başlangıçta çalışmaya başlasın. Burada dikkat etmek gereken yer DTS ve GPU kısmı. Sıcaklığa bağlı Throttle yaptırabiliyoruz. Programın default Prochot değeri (Throttle, sıcaklığa bağlı yavaşlatma eşiği) 98 derece yada 7 DTS. DTS ters çalışma mantığına sahip bir sistem. Ben undervolt yapıp Turboda kalma sürelerini baya açtığım için Prochot'umu 95 derecelere (10 DTS) çektim. User profile'i 3 yaptım ki sıcaklıklar 95'e vurunca low battery profile'e geçsin, cihazın 95'den hızlıca soğuyabilmesi için safe mode gibi olsun.

(DTS'in çalışma mantığı örnek olarak max sıcaklığı 105C olan işlemcide; anlık sıcaklık 60 derece ise DTS 105-60=45 oluyor, 95 derece ise DTS'i 10 oluyor.)

Sırayla CPU-GPU Sıcaklık, Kırmızı ise (28)00Mhz'deki Frekans. GPU 0 olduğunda nvidia gpu, inaktif demek.

Undervolt mevzusu FIVR menüsünde hallediliyor. Bütün profilleri tek tek buradan ayarlamak gerekli. Hızı artırmak ve undervolt yapmak için adımlar; Performance profili için non-turbo'da lock varsa kaldırın. Böylece işlemci Turbo yapabilir hale gelecek. Eğer Turbo'da ark.intel.com'daki verilen specificationslardaki gibi Turbo yapmıyorsa işlemci Turbo Ratio Limits'leri sonuna kadar açın. Cpu Core ve Cpu Cache için Adaptive Voltage'ı açın. Internetten araştırmalarınız sonucunda kaç -mV undervolt yapabileceğinizi öğrenin ve buradan deneme yanılma yapın. Bildiğim kadarıyla 6700HQ -0.125mV ila -0.175mV arası undervolt olabiliyor. 7700HQ ise -0.075 ila -0.125mV arası undervolt yapılabiliyor. Burada şu kadar mV undervolttan ziyade işlemcinin stock vid değeri ve undervolt sonrası vid aralığı önemli. Misal kendi işlemcim -0.100mV ile 0.9132V'da tam yükte çalışırken, başka gördüğüm 7700HQ'larda -0.175mV'da 0.92V olan vardı. Stock vid ve son vid değeri önemli yani. Biraz internetten kaç mV indirebilirim ve sonrasında deneme yanılma yapmak önemli.

Battery profillerinde de non-turbo ratio'dan işlemcinin turbosuz son hızını frenlemek oldukça iyi bir getiri kazandırıyor. İşlemcimi gözlemlediğimde yüksek performans profilinde, boşta en çok 2.4Ghz'de takılıyordu. O yüzden çarpanı 24'e sabitledim. Lock'u ticklediğiniz anda alttaki 1-2-3-4 core devre dışı kalıyor. Bunun dışında cpu core ve cpu cache'i -0.100 yerine -0.105 yaptım. Normalde Intel Gpu'ya performans profilinde dokunmamıştım çünkü nvidia gpuyu kullanıyorum. Ha ama ben sadece işlemciyle takılıyorum derseniz o profilde de Intel Gpu'nun voltajını biraz kısabilirsiniz. Genelde -0.050 ila -0.075mV arası düşüş öneriyorlar. Kalan 2 değeri normalde oynamayı pek önermiyorlar ama ben ikisinden de -0.025mV düşürdüm. Bana bu kadar düşüş, işlemcinin düşük frekansa kitlenmesiyle, düşük ışık, kapalı wifi vb. ile toplam 2.5 saat kadar bataryamın artışına yansıdı.

TPL'den ise Performans profilinde işimize yarayacak Turbo Power Limits'i ve SpeedShift'i ayarlıyoruz. SpeedShift kapalı gelirse açmanızı tavsiye ederim. Çok daha dinamik ve etkili frekans geçişlerine sahip oluyoruz. Burada maksimum performansı hedefliyorsak gözüken 2 sliderıda sonuna kadar artırın. Ya da mevcut durumu ısınma durumunuza göre deneyerek artırın. Turbo değerinde ne kadar kalacağını bu sliderlar belirliyor.

Ayarlar bitince profilleri tek tek gezerek kontrol edin. Son ayarlamanız gereken SpeedShift - EPP değeri. Bu da ters mantık çalışan bir değere sahip. Performans profilinde 0'a yakın bir değer verebilirsiniz. Battery'lerde 255'e yakın verebilirsiniz. Yaptığı iş işlemcinin genel olarak hangi frekans bölgesinde durduğunu belirliyor. Ben performans'a 32 verdim. 2100-3800MHz arası takılıyor. Battery 192'de 800-1500MHz gibi takılıyor. Low Battery 254'de 800-950MHz gibi takılıyor.

En son olarak TS Bench'de stabil kalıyor mu, skorunuz artıyor mu bir kontrol edin. Sonrasında ise işlemcinizi en az 2-3 saat Aida64 FPU, prime95 vb. işlemcinin cılkını çıkartan iyi bir stabilite testini sokmayı unutmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap