Arkadaşlar;

Her seferinde tekrar tekrar açıklama yapmamak için şimdi toptan bir açıklama yapacağım. Bir haftadır neredeyse hergün "Hayret birşey, sitede moderatör mü var?" diye soran kişiler görüyorum. Evet, var. Ben ve Meriç site sahiplerinin ricası üzerine bundan sonra sitede içerik düzenlemede Murat, Levent Abi ve Hamdi Abi'ye yardımcı olacağız. Bizleri zaten videolardan, gündemlerden tanıyorsunuzdur. Tanımayanların da tanımasına gerek yok zaten, herkesin bizi tanıması şart değil.

Şu anda sosyal kısım için bir kurallar listesi hazırlanıyor, ancak bunun hazırlanıp size duyurulması biraz zaman alabilir. Malum, taşınma filan oldu, ekip küçüldü, o yüzden herşey zamanında tamamlanmıyor. Bu yüzden ben bana iletilen taslak liste ve onun haricinde bizzat söylenen kuralları biraz açmak istiyorum, böylece sizler de uygun olmayan durum / yorum yazıp silindiğinde asabiyet yaşamazsınız, boşuna uğraşmamış olursunuz.

İlk olarak; dini, siyasi, erotik içerik kesinlikle yasak. Dini ve milli bayramların ve özel günlerin kutlamaları serbest, ama abartmamak kaydıyla. Kurban bayramını kutlarken araya sureler sokup mesajı bayram namazına döndürmeyin lütfen. Benzer şekilde mizahi de olsa başkalarının dini veya siyasi görüşlerine "taş atan" içeriklere de izin verilmeyecek. Bu zaten anket sonucuydu, bizim kafamızdan uydurduğumuz bir kural değil. Yetişkinlere özel içerik de aynı şekilde yasak. Birşeyin yetişkinlere özel olması için illaki çıplaklık gerekmiyor. Herkesin kafası az çok çalışıyor, işyerinizde veya ailenizin yanında açıp bakamayacağınız içeriği burada paylaşmayın.

Başka sitelerden verilen linklerde çok sıkıntı yaşanıyor. Bir kere, bir kullanıcı sürekli aynı siteden link veriyorsa, yani bunu hafiften o sitenin reklamına dönüştürmüşse bunu silmek durumundayız. Reklam vermek isteyen site sahipleriyle görüşüp "uygun bir ücret karşılığı" reklamını yapar. Başka sitelerden gelen içerik (videolar ve ticari olmayan kişisel bloglar da dahil) açıklamasız paylaşılamaz. Bu açıklama da o içeriğin içerisinden kopyalanıp yapıştırılamaz. Yasası var bunun, Teknoseyir'in başı belaya girer. Madem okuyup beğendiniz, iki satır kendiniz yazıp anlatın, altına link verin, olsun bitsin. Videolarda da aynı şey geçerli. O videonun ne videosu olduğunu, neden eklediğinizi yazın, herkes bilsin. Geçenlerde bir video sildim. Mobildeydim, tıklayıp izleyemedim, müzik videosu zannettim. Meğersem oyun videosuymuş. Ekleyen arkadaş da kızmış bana. Haklı, ama ben de haklıyım. Ne olduğunu anlamazsam nasıl karar vereceğim uygun olup olmadığına? 1-2 satırlık açıklama olsa o video silinmezdi.

Ek olarak, mümkünse başka sitelere link verirken kısaltılmış URL kullanmayın arkadaşlar. Verdiğiniz linkin ne olduğu, nereye gittiği açıkça görülsün. Bu hem sizin güvenliğiniz açısından, hem de bizim denetlememizin kolaylaşması açısından önemli.

Söylemeye gerek yok ama yine de kısaca değineyim; hakaret, aşağılama, küfür içeren durum ve yorumlar silinir, aşırıysa bunların sahipleri siteden kovulur. Açıklamaya gerek yok sanırım, herşey açık.

Şaka, geyik muhabbeti gibi şeyleri hepimiz seviyoruz, ama bunları da siteye eklerken bir kez daha düşünün arkadaşlar. Aşırıya kaçmayın, kaliteyi de biraz yüksek tutmaya çalışın. Ara sıra 1-2 karikatür, "caps" filan eklemekte sorun yok belki, suyunu çıkartırsanız bunları silmemiz gerekiyor. Dün gece (ben uyurken) bir arkadaş arka arkaya 5-6 tane caps eklemiş. Şimdi onun gücüne gider belki de, öyle çok süper, görmezseniz üzüleceğiniz gibi şeyler de değillerdi. Yav kaydır kaydır bitmiyor. Baktım suyu çıkmış, hepsini sildim. Dozunda bıraksaydı şimdi aşağılarda biryerlerde duruyor olurdu o caps'ler. İşin kötüsü, silinen içerikle birlikte altındaki yorumlar da siliniyor. Yazanların emeklerine yazık oluyor. Tüm bu sebeplerden dolayı karikatür, caps, komik fotoğraf veya video eklerken birazcık dikkat edelim beyler (ve varsa hanımlar).

Bunu da söylemeye lüzum yok ama bilmeyenler var gördüğüm kadarıyla, tekrar söyleyeyim: Yasadışı içeriğin paylaşımı yasak arkadaşlar. İlaçlı oyun, DVD-rip torrent linki filan istemeyin, paylaşmayın. Bunları gördüğümüz anda silmek durumundayız.

Teknoseyir sosyal akışını sohbet odanız gibi kullananların mesajlarını siliyoruz. Yani orta yere "Selamın aleyküm beyler", "Hoşgeldin Mustafa kardeşim", "Ben yatıyorum, iyi geceler cümleten" filan yazarsanız bunları silmemiz gerekiyor. Benzer şekilde sitedeki birisine bir mesaj yollamak için de burayı kullanmayın. Burada yazdığınız herşeyi sitedeki tüm üyelerin okuyabileceğini düşünün, paylaşımlarınızı buna göre yapın.

Başka üyelerin hesaplarına zarar verebilecek paylaşımlarda bulunanların siteyle ilişkisini keseceğiz. Sitede güvenlik açığı bulanların iletişim formunu kullanarak Hamdi Kellecioğlu ile iletişime geçmeleri gerekiyor. Aksi durumda, yani bu bulduğunuz açığı sosyal kısımda veya başka bir mecrada paylaşırsanız yine siteyle ilişkiniz bitiyor. Biten ilişki ağırdır, can yakar, o yüzden bu kurala dikkat edelim arkadaşlar.

Elinizde olmayan ürünün incelemesini yapamazsınız. İnceleme bölümüne 3 gün önce tanıtılmış telefonun teknik özelliklerini yazdığınızda bu inceleme olmaz. "Ön inceleme" de olmaz, o başka birşey. Bunların üzerinde emek harcanmış olanlarını duruma çeviriyoruz, diğerlerini de siliyoruz. Gerçekten inceleme yapanlara saygınız olsun, emek veriyor adamlar.

Son olarak, videoların altındaki yorumlara değinmek istiyorum. Bir kişinin yorumunun altına cevap yazıyorsanız o yorumla alakalı olmalı. Sırf yorumunuz üstte gözüksün diye üstteki yorumlardan birine cevap olarak alakasız şeyler yazarsanız yorumunuz silinir. Böyle uyanıklıkları farkedilmiyor zannedenler var, farkediyoruz. İyi niyet önemli. Benzer şekilde, videoların altına o videoyla alakası olmayan şeyler yazmayın lütfen. Telefon incelemesinin altına "Otoseyir videosu ne zaman gelecek?" diye yorum yapmayın mesela, bunları silmemiz gerekiyor artık. Sosyal kısım var, oradan istediğinizi sorun.

Ekleme: Bunu yazmayı unutmuşum; ekleyeyim. Sitedeki hashtag sistemi aramaların kolaylaşması ve gündemin belirlenmesi için kullanılır. Kişilerin kendilerine ait (konularla alakası olmayan, kendi isimlerine özel) hashtag oluşturup bunu listede üste çıkartmak için uğraşmaları beyhude bir çabadır. Benzer şekilde, sorf daha fazla kişinin dikkatini çekmek için konuyla alakası olmayan hashtag kullanımı da yanlıştır. Durumlarda(1) kullanılan hashtag'ler eğer durumla(2) alakası yoksa duruma(3!) göre durum(4!!!) silinecek veya hashtag kaldırılacaktır. Bu, sitenin düzgün işleyişi için önemli, anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Bu kuralların bazıları katıdır, bazıları esnektir. Esneklik oranı kişinin kredisine bağlıdır. Bu yüzden "Nasıl olsa yöneticiler uyuyor, sabah da silerlerse silsinler, gören görür sabaha kadar" diyerek gece burayı bombalamayın. Biz sileriz, ama sizin kredinizi de düşürüzüz, bir sonraki sabah hesabınıza erişemediğinizi farkedersiniz.

Bunları yazdım ama farkındayım, bana kızacak bazılarınız, ama bu kuralları ben koymadım. Zaten yakında daha detaylı haliyle resmi olarak açıklanacak tüm kurallar. O zamana kadar bunlarla idare ediverin. Kolay gelsin. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 27
 • Tesla @tesla

  Şimdi biz sana İngiliz, hain falan diyemeyecez mi? 😀 Gayet yerinde kurallar. Akışı google araması gibi kullananlar ve garip şekilde onlara cevap verenler de var. Şu videonun linkini verir misiniz gibi abuk bir soruya 6-7 kişi cevap yazmış mesela.
  Ha bir de mention kullanmadan birinin adını mesajına yazıp arkasından sallayanlar ya da soru soranlar oluyor, adamın haberi olmuyor. TS'de @ işareti olmadan mention yapabilmek mümkün olacak mı Facebook gibi?

 • Burak Öztan @burak-oztan

  Bizzat sahip olduğum ve tarafımca fotoğraflayıp, kullanıcı gözüyle kısa bir yazıyla eklediğim incelemeye gelen alaycı ve peşin hükümlü yoruma da "aydınlatıcı" bir yazı olmuş.
  Teşekkür etmezsem olmaz. Size güzel kesicilerden el emeği göz nuru bir abimizi hediye edeyim. 🙂

 • Executioner @executioner

  Sen içerik sunarsın biz alırız gerisine karışma nasıl bir düşünce şeklidir anlayamadım. Bu kriterlerinize uyan bir site varsa söyleyin gidip bizde trollük yapalım orada.Burayı bazı arkadaşlar herhalde istedikleri gibi at koşturacakları,kuralsız,denetimsiz bir mecra olduğunu düşünüyorlar herhalde. Bu kurallar öncelikle bizler için var bunun bilincinde olun. Kuralsız,denetimsiz,herkesin içinden geldiği gibi saçmaladığı her tarafı ergen ergen mesajlarla dolu bir teknoseyiri siz takip eder miydiniz? Bazı şeyleri kişiselleştirip kin tutmanın bir anlamı yok.

 • Kerim Demirel @darkredanger

  Nihayetinde burası bir kamusal alan değil. Her şeyden evvel içeriği hazırlayan TeknoSeyir'in mecrası. Nasıl ki Apple Store'a gidip piknik yapmak, oturup kahve içmek yada tavla atmak abesle iştigal olur, burada da alakasız aksiyonlarda bulunmak son derece abes ve bir şekilde modere edilmeli. Velhasılı kurallar iktibas edilmiş, biat etmek yada terk-i diyar eylemek sizin tercihiniz olur.

Şu fotoğrafla beraber TeknoSeyir'in meşhur çekim odası tarih oldu. Saklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 52