ThrottleStop ve Undervolt Rehberi

ThrottleStop'a https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/ bu linkten ulaşıp indirebilirsiniz. Arayüzü gördüğünüz gibi oldukça sade.

DİKKAT!!! YAZININ BUNDAN SONRAKİ AŞAMALARINDA BULUNAN UNDERVOLT VE HARİCİ İŞLEMLER, VRMLERİNİZE VE BİLGİSAYARINIZA ZARAR VEREBİLİR. BÜTÜN RİSK UYGULAYANIN SORUMLULUĞUNDADIR.

Programın sol üst kısmından 4 tane ayarladığınız profili seçebilirsiniz. Sol alt kısmından, profillerin alt ayarlarını yapabilirsiniz. Sağ üst kısmından anlık vid, frekans, çarpan ve baz frekans'ı görebilirsiniz. Sağ orta kısımdan anlık olarak çekirdeklerin sıcaklık, çarpan, dts, kullanım vb. detaylarını görebilirsiniz. Sağ alttan ve en alt butonlardan ise ayarlar kısmına geçebilirsiniz.

Tavsiyem önce Options'dan temel profilleri ayarlamaktan geçiyor.

Fotoğraftaki gibi 1'den 3'e Performance, Battery ve Low Battery profillerini oluşturun. Hemen sağ tarafından AC ve Battery tiklerini işaretleyip profil numaralarını yazın. Buradayken CPU-GPU Temp ve CPU Mhz'i açmanızı tavsiye ederim. Hwinfo yada Hwmonitor gibi olmasada ikinci bir program açık olmadan min/max anlık sıcaklık değerlerini doğru şekilde veriyor. Start Minimized ve Minimize on Close'u da seçmenizi tavsiye ederim ki program otomatik olarak başlangıçta çalışmaya başlasın. Burada dikkat etmek gereken yer DTS ve GPU kısmı. Sıcaklığa bağlı Throttle yaptırabiliyoruz. Programın default Prochot değeri (Throttle, sıcaklığa bağlı yavaşlatma eşiği) 98 derece yada 7 DTS. DTS ters çalışma mantığına sahip bir sistem. Ben undervolt yapıp Turboda kalma sürelerini baya açtığım için Prochot'umu 95 derecelere (10 DTS) çektim. User profile'i 3 yaptım ki sıcaklıklar 95'e vurunca low battery profile'e geçsin, cihazın 95'den hızlıca soğuyabilmesi için safe mode gibi olsun.

(DTS'in çalışma mantığı örnek olarak max sıcaklığı 105C olan işlemcide; anlık sıcaklık 60 derece ise DTS 105-60=45 oluyor, 95 derece ise DTS'i 10 oluyor.)

Sırayla CPU-GPU Sıcaklık, Kırmızı ise (28)00Mhz'deki Frekans. GPU 0 olduğunda nvidia gpu, inaktif demek.

Undervolt mevzusu FIVR menüsünde hallediliyor. Bütün profilleri tek tek buradan ayarlamak gerekli. Hızı artırmak ve undervolt yapmak için adımlar; Performance profili için non-turbo'da lock varsa kaldırın. Böylece işlemci Turbo yapabilir hale gelecek. Eğer Turbo'da ark.intel.com'daki verilen specificationslardaki gibi Turbo yapmıyorsa işlemci Turbo Ratio Limits'leri sonuna kadar açın. Cpu Core ve Cpu Cache için Adaptive Voltage'ı açın. Internetten araştırmalarınız sonucunda kaç -mV undervolt yapabileceğinizi öğrenin ve buradan deneme yanılma yapın. Bildiğim kadarıyla 6700HQ -0.125mV ila -0.175mV arası undervolt olabiliyor. 7700HQ ise -0.075 ila -0.125mV arası undervolt yapılabiliyor. Burada şu kadar mV undervolttan ziyade işlemcinin stock vid değeri ve undervolt sonrası vid aralığı önemli. Misal kendi işlemcim -0.100mV ile 0.9132V'da tam yükte çalışırken, başka gördüğüm 7700HQ'larda -0.175mV'da 0.92V olan vardı. Stock vid ve son vid değeri önemli yani. Biraz internetten kaç mV indirebilirim ve sonrasında deneme yanılma yapmak önemli.

Battery profillerinde de non-turbo ratio'dan işlemcinin turbosuz son hızını frenlemek oldukça iyi bir getiri kazandırıyor. İşlemcimi gözlemlediğimde yüksek performans profilinde, boşta en çok 2.4Ghz'de takılıyordu. O yüzden çarpanı 24'e sabitledim. Lock'u ticklediğiniz anda alttaki 1-2-3-4 core devre dışı kalıyor. Bunun dışında cpu core ve cpu cache'i -0.100 yerine -0.105 yaptım. Normalde Intel Gpu'ya performans profilinde dokunmamıştım çünkü nvidia gpuyu kullanıyorum. Ha ama ben sadece işlemciyle takılıyorum derseniz o profilde de Intel Gpu'nun voltajını biraz kısabilirsiniz. Genelde -0.050 ila -0.075mV arası düşüş öneriyorlar. Kalan 2 değeri normalde oynamayı pek önermiyorlar ama ben ikisinden de -0.025mV düşürdüm. Bana bu kadar düşüş, işlemcinin düşük frekansa kitlenmesiyle, düşük ışık, kapalı wifi vb. ile toplam 2.5 saat kadar bataryamın artışına yansıdı.

TPL'den ise Performans profilinde işimize yarayacak Turbo Power Limits'i ve SpeedShift'i ayarlıyoruz. SpeedShift kapalı gelirse açmanızı tavsiye ederim. Çok daha dinamik ve etkili frekans geçişlerine sahip oluyoruz. Burada maksimum performansı hedefliyorsak gözüken 2 sliderıda sonuna kadar artırın. Ya da mevcut durumu ısınma durumunuza göre deneyerek artırın. Turbo değerinde ne kadar kalacağını bu sliderlar belirliyor.

Ayarlar bitince profilleri tek tek gezerek kontrol edin. Son ayarlamanız gereken SpeedShift - EPP değeri. Bu da ters mantık çalışan bir değere sahip. Performans profilinde 0'a yakın bir değer verebilirsiniz. Battery'lerde 255'e yakın verebilirsiniz. Yaptığı iş işlemcinin genel olarak hangi frekans bölgesinde durduğunu belirliyor. Ben performans'a 32 verdim. 2100-3800MHz arası takılıyor. Battery 192'de 800-1500MHz gibi takılıyor. Low Battery 254'de 800-950MHz gibi takılıyor.

En son olarak TS Bench'de stabil kalıyor mu, skorunuz artıyor mu bir kontrol edin. Sonrasında ise işlemcinizi en az 2-3 saat Aida64 FPU, prime95 vb. işlemcinin cılkını çıkartan iyi bir stabilite testini sokmayı unutmayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Muhammet UÇAR paylaştı.

Online Alışveriş Sitelerinin İndirim Kuponu Listesi

Benim sevgililer günü hediyesi için oluşturduğum, birçok sitenin indirim kuponlarını alt alta yazdığım listeyi herkesin kullanımına açıyorum 🙂

Tüm siteler yok tabi, benim genellikle alışveriş yaptığım siteler var. Belki sizin de işinize yarayabilir.

N11'deki 150TL ve üzeri alışverişleri %11 ucuzlatan kupon: haftasonu11
N11'de Elektronik kategorisindeki 1500TL ve üzeri alışverişler için 66TL indirim kuponu: kupon66
N11'de Elektronik kategorisindeki 2500TL ve üzeri alışverişler için 88TL indirim kuponu: kupon88
Son kullanım tarihleri: 4 Şubat

D&R'daki 200TL ve üstü alışveriştler için 20TL indirim kuponu: DONANIMDR20
Son kullanım tarihi belli değil

Godaddy sitesinden verilecek yeni siparişlerde geçerli %30 indirim kuponu: gdbb3742
Son kullanım tarihi: 13 Şubat

Trendyol'daki 200TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 5TL indirim kuponu: TRENDYOL5
Son kullanım tarihi: 13 Şubat

Mango'dan 3 veya daha fazla ürün aldığınızda ekstra %10 indirim sağlayan kupon: EXTRA
Son kullanım tarihi: 4 Şubat

Matraş'daki 1000TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 400TL indirim kuponu: MTRS400K
Matraş'daki 500TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 150TL indirim kuponu: MTRS150K
Son kullanım tarihleri: 8 Şubat

Sinemia sınırsız sinema bileti üyeliğini 69TL yerine 39TL'ye almanızı sağlayan kupon - oscar39
Son kullanım tarihi: 7 Şubat

Boyner'de Axess Kartla yapılan 350TL ve üstü alışverişleri 50TL ucuzlatan kupon: AXESS2018
Son kullanım tarihi: 7 Şubat

Boyner'deki kozmetik kategorisinde 250TL'ye 50TL, 500TL'ye 100TL, 750TL'ye 150TL, 1000TL'ye 200TL indirim sağlayan kupon: KOZMETIKASKI
Son kullanım tarihi: 14 Şubat

US Polo'daki 150TL ve üzeri alışverişlerde %10 indirim uygulayan kupon: USPAFF10
Son kullanım tarihi: 5 Şubat

Pierre Cardin'deki 150TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 20TL indirim kuponu - AVNTJXPC20
Son kullanım tarihi: 28 Şubat

Defacto'daki 125TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 25TL kuponu - SUBAT25
Defacto'daki 200TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 50TL kuponu - SUBAT50
Son kullanım tarihi belli değil

 

Benim liste bu kadar. Tüm kuponları aldığım kaynak: https://indirimvekuponu.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp @temp

  Kimse 20 tl indirim için 200 tl alışveriş yapayım demez ama denk gelirse kullanılabilir.
  Yoksa reklamdan başka bişey değil pek bu kuponlar. 🙂

  • emre87gs @emre87gs

   Hele ki Sevgililer günü arifesinde... normale göre pahalıya gelir çoğu kategori.
   Sinemia yı deniyorum şu ara enparadan 18.99 a 3 kullanımlık aldım. sınırsızı almayı düşünmem ama belki kardeşim ilgilenir sınav dönemine daha var nasılsa.

   Kediye kum alınacak, n11 150 ye %11 e bir bakarım en azından.
   Teşekkürler.

Xiaomi Telefonlarda Batarya Süresinin Uzatılması ve Kendi Kendine Kapanan Uygulamalara Çözüm

Öncelikle kendi kendine kapanan uygulamalarınız varsa, whatsapp'ta bildirimleriniz gecikmeli düşüyorsa, ekranınız kapanınca müzüğiniz duruyorsa sizi şu durumuma alayım. Çözümü bulacaksınız. Batarya süresini uzatmak isteyenler ise aşağıyı okumaya devam etsinler.

Xiaomi kullanıp Whatsapp, Spotify, Soundcloud vb.

#Xiaomi de batarya sürenizi bir tık uzatmak, ekrandan bir kaç saat fazla yararlanmak istiyorsanız bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Öncelikle klasik doldur boşalt batarya kalibrsyonunu yapmanızı tavsiye ederim. Ardından ilk adımda arkaplanda gereksiz çalışan uygulamalara katı kurallar getirmek var. Ayarlar > Pil ve Performans > Pil > Uygulama Pil Tasarrufu'ndan size bildirim gelmeyen ve arkaplanda çalışmaması gereken uygulamalara katı kısıtlamalar getirin. Örnek vermek gerekirse sosyal medya, müzik, diyet vs programlarınız hariç her programa el atabilirsiniz.

İkinci adımda ise Ayarlar > Pil ve Performans > Pil > Otomatik Görevler'den kendinize uygun görevler oluşturun. Burada önemli olan siz telefonu aktif olarak kullanırken şarjınızı önemli ölçüde etkileyebilecek senkronizasyon, gps ve ekran ışığı gibi konuları konularına göre geciktirmek, deaktif etmek veya uyarlamak gerektiği. Ben kendi kullanım alışkanlıklarıma göre senkronizasyonu sabah 10 ila gece 12 arasında kapatmasını, gpsi kapatmasını, ekran ışığını %70 gibi otomatikte tutmasını söylüyorum. Gece ise şarja takılacağı vakit senkronu açsın diyorum. Şarjım azken ise çeşitli kısıtlamalara gidiyorum. Dışarda, evde, işte oluş saatlerinize göre değişken ekran ışığı şiddetine ayarlayarak hem kolaylık hemde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Xiaomide menüler çok dağınık, bir seçenek birden fazla yerde karşınıza çıkıyor. Üçüncü adımda ise görevimiz uygulamanın otomatik olarak açılmasını engellemek. Ana Menü > Güvenlik > İzinler > Otomatik Başlatma'dan ulaşabilirsiniz. Whatsapp, müzik uygulamalarınız vs gibi ekran kapanınca arkada çalışması gereken uygulamaları kapatmanızı tavsiye etmem. Kapatırsanız uygulamalar düzgün çalışmayabiliyor ve bir anda kapanabiliyor.

Dördüncü adımda uygulama izinlerine göz atacağız. Şu aşamaya kadarki yaptıklarımız önemli derecede kazanımlar içerse de bazı uygulamaların önüne geçmek mümkün olmuyor. Bu aşamadan sonraki adımları da yapmanızı tavsiye ederim.  Ana Menü > Güvenlik > İzinler > İzinler > Uygulamalar ve İzinler adındaki iki dizini elden geçirin. Uygulamalarınıza göre izinlerinizi düzenleyin ve arkaplanda çalışmalarını kısıtlayın.

Uygulama kısıtlmalarından sonra internet kısıtlamalarına geldi konu. Öncelikli olarak Ayarlar > Sim Kartlar > Tarife'den kotanızı belirleyip/açıp menüyü aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aktif hale getirmeden aşağıda vereceğim menüye ulaşmanız mümkün değil. Daha sonra altta verdiğim görseldeki yere ulaşarak mobil veri kısıtlaması adı altında uygulamaların internet erişimlerini kesmeniz gerekiyor. İlgili görsel:

Daha sonra buradan veri kullanımını kısıtla diyip hem uygulamalarınızı hem de sistem uygulamalarınızı kısıtlayabilirsiniz. Mesela ofis uygulamalarınız, hesap makinesi vb gibi interneti kullanmayacağını düşündüğünüz uygulamalardan interneti kesebilirsiniz. Hemde veri gizliliğiniz adına bir nebze önlem olmuş olur.

Son olarak ise dinamik olarak ekranınızın kontrastını ayarlayan ve sensörlerle çalışan dinamik kontrastı kapatabilirsiniz. Ayrıca ekranın dönme kilidini kapatarak da bir miktar katkıda bulunabilirsiniz. İki ayara Ayarlar > Ekran içerisinden ulaşılabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 14