Paylaş Paylaş

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/6

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:58 - Mars InSight aracı sismometre koruma kapağını yerine yerleştirdi.

04:02 - SpaceX Crew Dragon’un ilk deneme fırlatma tarihi Mart ayının başına ertelendi.

07:04 - Bilim adamları Samanyolu Galaksisi’nin  deforme olmuş S şeklinde olduğunu belirtiyor.

09:41 - Diğer yıldızlara gitmek için ne büyüklükte bir uzay gemisine ihtiyacımız var?

19:01 - İstanbul’da 2016 yılında gizli/yavaş deprem oldu mu?

33:16 - Plastik çöplerini yakıta dönüştürerek kirliliğin bir kısmını azaltmak mümkün olabilir.

36:19 - Kopan uzuvların yenilenmesi konusunda ümit verici gelişmeler var.

40:29 - Arılar toplama çıkarma işlemlerini yapabiliyor.

44:35 - Dünya’daki büyük canlıları yiyerek yok ediyoruz.

52:06 - Yeni Dünya’nın keşfi sırasında yapılan yerli katliamları küresel çapta soğumaya neden olmuş olabilir.

57:37 - Kahvaltı günün en önemli öğünü mü?

01:02:14 - Superman bir binayı kaldırabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  01:02:14 - Superman bir binayı kaldırabilir mi?

  Adamin bolca zamani var demekki 🙂

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  Şimdi telefon ile podcast olarak dinliyorum. Yarında PC den izleyeceğim sizi kolay gelsin.

 • Serdar Yıldız @deliuser

  Her geçen bölüm daha da uzun olmaya başladı, süper valla 🙂

 • Serdar Yıldız @deliuser

  Podcast addict tarzı bi podcast app yükleyip teknoseyir yada teknoloji ve bilim notları diye arama yaparak kütüphanenize ekleyin, ne link ile uğraşırsınız nede beklemekle. Yeni bölüm geldiğinde bildirim alırsınız, eski bölümleri görebilirsiniz, yarıda kalan dinlemenize daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz vs. Sizin için söylüyorum yani yanlış anlamayın

 • Serdar Yıldız @deliuser

  @muaddib podcast addict dediğim programda otomatik kapanma zamanlayabiliyorsunuz.

 • Batuhan @achfighter

  Sadece kahvaltı sevmiyor diye kahvaltıya zırva demek, siyasete girmemek için her parti zaten aynı demek.

  Bu gündemi beğenmedim.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   Kahvaltıya zırva demedik. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu iddiasına zırva dedik. Hatta ben biraz daha yumuşattım zırva demeyelim de altı boş diyelim gibi bir şey söylediğimi hatırlıyorum.

   Belediyelerdeki sıkıntılı işler konusundaysa siyasete girmemek için değil gerçekten de her partinin öyle ya da böyle bu işlere girdiğini düşünüyorum. Aksi şekilde siyaset yapmak pek mümkün değil ne yazık ki bizim memlekette. İstisnasız her partinin belediyesinden mutlaka birkaç örnek bulunabilir. Toptan tüm ülkenin yasalar ve adalet konusunda zihniyetinin değişmesi gerekiyor.

  • Murat S @atehaa

   Şu parti böyle bu parti şöyle demesinden iyidir.

 • muhsin @mhsn

  sağlık açısından nedir bilmiyorum ama "okula giderken kahvaltı yapmazsan bir şey öğrenemezsin" "kafan çalışmaz" üzerinden söylenen "kahvaltı en önemli öğün" ifadesi tam bir zırva! eğer öyle olsaydı bizim batı ülkeleri dediğimiz ülkelerdeki çocukların kafası çalışmazdı, biz kahvaltı yaptık da ne oldu bu zamana kadar, bunun cevabını söyleyecek kimse yok. tekrar edeyim sağlık açısından öneminden bahsetmiyorum.

 • Fatih @fatihy

  Can haberleri sürekli birbirine bağlamaya çalışıyor sadece bunları çıkartsan toplam sureden ciddi bit sure azalır 🙂

 • Fallout @fallout

  Lütfen çıkarmasın. Bence gündemdeki her maddeyi kaynaştırması çok güzel, sohbetin akıcılığını artırıyor. Kendisine( @can ) bu çabalarından dolayı teşekkür ediyorum.

 • jaks @jaks

  Eyfel kulesi 300 metre o daha yakın bir örnek olurdu.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @can
  Deprem sadece İstanbul'da risk değil bir çok İstanbullu nunkaçtığı İzmir'de riskli durumda İzmir'de cumhuriyet döneminde kayıt edilen en büyük deprem 1929 Torbalı depremi özellikle Mavişehir bayraklı konak deniz kıyısındaki semtlerin zemini balçıktan hele kulelerin yapıldığı bayraklı bölgesi jöle kıvamında İzmir'deki Hilton oteli yapılırken temel zeminini zayıf bulup Japonlara temel yaptılırdı

 • Ömer Faruk @omerfaruk

  Yeni Dünya’nın keşfi sırasında yapılan yerli katliamları küresel çapta soğumaya neden olmuş olabilir diye araştırma yapmak nasıl bir kansızlıktır ya!

 • Zibrokan @zibrokan

  İstanbul Depremi konusunda herkes yazdı çizdi de çözüm konusunda kimse ön alamadı.
  İstanbul'da hep konuşulan deprem eğitimi verelim, bilinçlendirelim, kamu binaları güçlendirilsin. Eee peki benim evimde deprem olursa ne olacak buna bir önlemin var mı? Yok. Kentsel dönüşüm diyorlar mesela. Ben Kadıköy'de doğdum Kadıköy'de yaşıyorum. Ailem 5 kişi. Oturduğum ev babadan kalma. Çocuklarım burada güvenli şekilde büyüyor. 3+1 dairem var ve müteahhite gittiğimde bana 2+1 veririm diyor. Buna karşılık devletin çözüm önerisi ne biliyor musunuz? Ya o evden çık daha kötü bir yere taşın ya da bankadan kredi çek dairen 3+1 kalsın. İyi de ben semtimden memnunum niye taşınayım? Ya da ben daire bana ait olduğu halde hiç bir zaman ödeyemeyeceğim o krediyi neden çekeyim?

  O zaman ölelim mi yani?

  Hayır çözüm önerisi var ama birilerinin işine o gelmiyor.

  Nedir bu? Mesela Kadıköy'de inşaat emsal oranı 2,07. Yani bina metrekaresinin 2.07 ile çarpımı kadar inşaat yapabilirsin demek bu. Bakanlık bunu 3.00' a çekse müteahhit o zaman 3+1 daire verebilir duruma geliyor. Neymiş rant olurmuş. Ben soruyorum 250 milyar$ zararın içine girip 1 milyon ceset torbası mı hazırlayalım yoksa vatandaş lehine rant olacak şekilde onları depremden koruyalım mı? İstanbul'da arsa birleştirme koşulu ile emsal artışı bugün verilmiş olsaydı hem bahçeleri büyük bloklar yapılmış olur hem otoparklar yer altına alınmış olur hem de belediyeler altyapılarını güçlendirmiş olurdu. Yani herkes kazanırdı. Evet nüfus yoğunluğu artardı ama insanlar da depremden ölmez geniş bahçelerde mutlu şekilde yaşardı. Dip dipe 10'larca binanın da önüne geçilmiş olurdu. Ama rant olur diye bazı kesimler tutturdular ve 99'dan bu yana gelinen nokta ortada.

 • onurtrklmz @onurtrklmz

  Can Akbulut YORUYOR...
  Eksantrik eski Türkçe kelime kullanacağım diye en basit konuyu gerizekaliya anlatır gibi uzatıyor. HK ciddi bir şeyler anlatırken nesine güldüğünü bilmediğimiz şeylere hıks hıks gülüyor, sonra çoğunlukla neye güldüğünü de söylemiyor, itiraz ettiği şeyde gereksiz ısrar edip iğnenin deliğinden kendini haklı çıkaracak argüman arıyor.. YORUYOR...

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Birbirinizin sözünü çok kesiyorsunuz 🙁

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  17 yıllık inşaat mühendisiyim “Taşıyıcı olmayan kolon” diye bir şeyi ilk kez duyuyorum. Bir şeyin adı kolon veya kiriş ise taşıyıcıdır. Taşıyıcı değilde kolon veya kiriş değildir.