Paylaş Paylaş

Powerline ve Mesh bir arada TP-Link Deco P9

TP-Link Deco P9, interneti eve, iş yerine ya da çok katlı yapılara yaymak için tasarlanmış bir mesh sistem. Ancak Deco P9'un tipik bir mesh sistemden farkı, içinde powerline teknolojisi de barındırması. Bu sayede wifi sinyalinin zor ulaştığı durumlarda bile çalışabiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Bu ürünü almak isteyenlere bir uyarıda bulunayım.

  Modem routera ethernet kablosu ile bağlanacak cihazın elektrik fişi duvar prizine takılmalı, çoklu prize takılmamalı. Duvar prizi zorunluluğu diğer ikisinde de geçerli.

  Diğer türlü de çalışıyor ama 867mbps destekleyen cihazdan 10-20mbps bant genişliği almak istemezsiniz herhalde. 🙂

  Bende tplink 4220 kit var. Çoklu prizlere takınca bağlantı sıkıntıları yaşanıyor.

  Teknoseyir tarafından yayınlanan 4220 kit incelemesi:
  https://youtu.be/6UKjMbBlz5E

 • Tegin @tegin

  Sayın @leventp TP-Link hesabı açmak zorunlu mu?

 • BRN @brnspawn

  Kablo ile router a bağlanacak cihaz daha küçük, klasik powerline ürünleri gibi olsa daha iyi olurmuş. Çoğu kişide Wi-Fi destekli modem router var. Bu sebepten ana bağlantı cihazın Wi-Fi desteği anlamsız oluyor. Eğer Tp-Link ailesinde diğer powerline ürünler ile çalıyorsa(Videoda desteklendiği denmekte) belki dubleks vb. senaryoda bundan bir tane alıp, çekmeyen yere yayıcı olarak konumlandırmak, modeme bağlanacak cihazı ise ailedeni daha basit(Wi-Fi olmaya sadece elektrik hattına ağ yayan) doğrudan fişe takılan bir model seçmek daha kompak ve ucuz olacaktır.

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  çok katlı binalar için şunu sormak isterim benim binam 3 katlı mesela ama üç katın da ayrı elektrik saati ve sigorta tablosu vs. powerline vb. elektrik hattından çalışan sistemler bu duruma çözüm olur mu? (ben olmayacağını düşünüyorum ve şuan iki adet tp-link archer cihazla idare ediyorum)

  • Fırat Duran @firat_duran

   Ben basaksehirde sitelere powerline ustunden internet dagitan firmada çalıştım. En alt kattan en ust kata kadar cikiyordu.
   Genelde en alt kata bildigimiz modem kurulurdu. Sonra daire icine powerline takilir ve bir uygulama yardimiyla ozel sifre girerdik, baglanirlardi. Bazen de sorun olurdu ve onuda bir iki parca ile cozerdik. Adi aklima gelmiyor ufacik nazar boncugu gibi mavi renkli iki telli bir parça vardi, onu binanin en alttaki daire sigortasina takardik duzelirdi. Parazitlenmeyi absorbe ediyordu galiba.

  • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

   @firat_duran modem ve router arasındaki kablolu bağlantım gigabit olduğu için şimdilik ses etmiyorum ama bi gün bi güncelleme yapmam gerekirse router'i bu olayı bi araştırıcam...

 • Koray Üstüner @korayus

  TP-Link Deco P7 (Hybrid) kullanıyorum. Ürün fikir olarak çok iyi fakat teknik destek BERBAT. Ürünün güzel yanı şöyle: ev şebekesini kullanarak wifi mesh yaparken aynı anda wifi ile de cihazlar birbirlerine bağlı. Hangisinin bağlantı kalitesi daha iyiyse onu kullanıyor. Fakat gel gör internet bazen 1 bazen 2 hafta sonra kopuyor. Cihazları kapatıp açmak gerekiyor. Firmware upgrade çıktı defalarca ama sorun hep daha kötüye gitti. Ev içi ağ altyapısı son odadaki mesh cihazında NAS a olan bağlantım zaman zaman 10Mb/sn hızına kadar düşmekte. Bunun gibi yüzlerce şikayet var forumlarında . Açıkcası çok da ciddiye alıp cevap vermediler. Bundan önce Asus kullanıyordum ve güncel olarak güvenlik yamaları çıkardı. TPlink de fiwmware update çok ender çıkıyor.
  TP-Link aldığıma pişmanım!

 • Archbrook @archbrook

  Mesh sistemler normalde backhaul olarak 2. 5ghz bandını kullanırlar. Bu ürünün powerline kullanması güzel olmuş. Bir nevi accesspointlik.

 • Koray Üstüner @korayus

  Konunun toprak hattıyla alakası yok. Mevcut elektrik hattı üzerinden yüksek frekanslı olarak veriyi aktarıyor. Bu yüksek frekans mevcut diğer elektrikli cihazları etkilemez. Zaten videonun başında dikkat ettiyseniz toprak hattı olmayan priz kullanılmış.

 • M.Tolga YURTCAN @yurtcan

  @korayus benim asıl merak ettiğim UPS varsa sinyal korunacak mı?

 • BRN @brnspawn

  @yurtcan akım korumalı prizlerde bu teknoloji çalışmıyor. Büyük ihtimalle bir ucu UPS bağlı ise çalışmayacak.