Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi 12: Google Stadia

TOGED ile “Bu Yaz Oyun Yaz” staj programı başlıyor.

Sekiro: Shadows Die Twice çıktı.

Google, yeni oyun stream hizmeti Stadia’yı duyurdu. Gecikme ve performans değerleri ve diğer detaylar.

Jade Raymond, Google’ın birinci parti oyun stüdyosunun başına geçti.

Vampire Masquerade: Bloodlines 2 duyuruldu.

The Outer Worlds ve Control, Steam yerine Epic Store’da yayınlanacak.

Detroit: Become Human, Beyond Two Souls ve Heavy Rain, PC’ye geliyor.

Epic’ten oyunlara ve yazılımlara 100 milyon dolarlık yatırım.

Portal ve Left 4 Dead’in yazarından yeni co-op oyun stüdyosu.

System Shock 3’ten ilk video geldi.

Yeni Oddworld oyunu yolda.

Steam’in uzun süredir beklenen kütüphane arayüzü güncellemesi ve etkinlik sayfası ilk kez görüntülendi.

Disney, LucasFilm Games'i diriltiyor.

Devil May Cry 5, 2 haftada 2 milyon satış barajını geçti.

Bethesda, E3 konferansına hazır.
Cuphead ve Mutant Year Zero Switch’e geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yekta F. @electric

  Adamları bıraksan ben eminim sadece Stadia 1 saat konuşurlar 😂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @electric Bir saat Dear Esther bile konuşurlar...

 • Batuhan @achfighter

  Grafik işlemcinin ayrıca 56 processor unit'e sahip olduğunu söylemişlerdi diye hatırlıyorum. Yani Vega 56 olduğu kesin gibi. Zaten işlem gücü de Vega 56 ayarında.

 • memet @memet

  Oyun gündemini MP3 olmak dinleyebilsek en azından.

 • iea96 @iea96

  YouTube'a gelse de dislike atsam

  /s

 • Forgotling @forgotling

  Uğur Yurtsever ve Tansel Şahin prodüktörlüğünde bomba gibi bir albüm... Dinlerken ölüp ölüp dirileceksiniz....

 • Uğur Yurtsever @ugury

  00:39 - Geçen haftanın anketi - Battlefield V'in Battle Royale modunu bekliyor musunuz?
  02:24 - TOGED ile “Bu Yaz Oyun Yaz” staj programı başlıyor.
  03:10 - Sekiro: Shadows Die Twice çıktı.
  07:24 - Google, yeni oyun stream hizmeti Stadia’yı duyurdu. Gecikme ve performans değerleri ve diğer detaylar.
  20:03 - Jade Raymond, Google’ın birinci parti oyun stüdyosunun başına geçti.
  22:17 - Vampire Masquerade: Bloodlines 2 duyuruldu.
  30:15 - The Outer Worlds ve Control, Steam yerine Epic Store’da yayınlanacak.
  35:40 - Detroit: Become Human, Beyond Two Souls ve Heavy Rain, PC’ye geliyor.
  40:40 - Epic’ten oyunlara ve yazılımlara 100 milyon dolarlık yatırım.
  43:52 - Portal ve Left 4 Dead’in yazarından yeni co-op oyun stüdyosu.
  45:02 - System Shock 3’ten ilk video geldi.
  47:56 - Yeni Oddworld oyunu yolda.
  49:38 - Steam’in uzun süredir beklenen kütüphane arayüzü güncellemesi ve etkinlik sayfası ilk kez görüntülendi.
  53:13 - Disney, LucasFilm Games'i diriltiyor.
  56:03- Devil May Cry 5, 2 haftada 2 milyon satış barajını geçti.
  56:54 - Bethesda, E3 konferansına hazır.
  59:33 - Cuphead ve Mutant Year Zero Switch’e geliyor.

 • LD3 @lvntd

  Stadia için gereken 35 mbps internet bağlantısının aynı zamanda kaliteli de olmak zorunda olması kaçınılmaz. Yurt dışında stream servisleri nasıl bilmiyorum. Bir oyunu ortalama bir saat oynadığımızı var sayarsak, 1 saatlik bir Youtube videosunu hiç takılmadan izleyebilen var mı acaba. İşin kötü yanı da şu ki, video interaktif bir şey bile değil. Yani başlatıp izliyoruz, müdahalemiz söz konusu değil. Oyunda ise görüntünün kontrolcü hareketlerimize göre render edilip bize geri gönderilmesi gerekiyor. İşin daha da kötü yanı şu ki, biz 1 saatlik videoyu buffer ederek bile takılmadan izleyemezken Stadia buffer olmaksızın anlık streami minimum gecikmeyle başarmak zorunda.

  Sözüm Stadia'ya değil, gerekli iyi bağlantı ile bunu başarabildiklerini iddia ediyorlar. Ama bizde bu başarımın aynı şekilde deneyimlenebileceğini pek düşünmüyorum ben.

 • Executioner @executioner

  Gene güzel bir derleme olmuş, elinize sağlık. Vampire The Masq. 2 alsam mı, almasam mı diye bakınırken nette SJW tartışmalarına rastladım. Oyungezer konuyu güzel toparlamış, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz : http://oyungezer.com.tr/haber/56934-vampire-the-masquerade-bloodlines-2-politik-kavgalarin-merkezi-oldu

 • Uğur Yurtsever @ugury

  @executioner

  Tartışmaları ben de dün akşam gördüm ve acı bir tebessümle, insanlığa olan inancımı yavaş yavaş yitirerek takip ettim. Ben açıkçası, konunun biraz abartıldığını, tartışmaya katılanların büyük bir kısmının ve özellikle de haberi derleyen arkadaşın SJW'nin tam olarak ne ifade ettiğini pek anlayamadığını düşünüyorum.

  Her şeyden önce; ortada oyunun bize spesifik bir görüşü empoze etmeye çalışacağıyla alakalı bir bilgi yok. Birkaç karakterden ya da bazı ipuçlarından yola çıkarak oyunda SJW propagandası yapılıyor demek bence fazlaca abartılı. Derlenen haberde de zaten bununla alakalı tek bir emare yok.

  Kaldı ki demin de dediğim gibi; birçok insanın SJW'nin ne olduğuyla ilgili kafası karışık. Transfobinin kötü bir şey olduğunu söyleyen ya da eşçinsel haklarını savunan herkesi "kötü" anlamıyla SJW ilan etmek gibi bir garabet söz konusu. Bu daha çok hamurla beslenen beyaz Amerikan gençlerinden yayılan bir narrative. Bunun da tam karşısında bildiğimiz saldırgan SJW tayfası var. Bu güruhlar, absürt fikirlerini dile getirebilecekleri pek bir halta yaramayan sosyal mecralarda müthiş kalabalık oldukları için de sanki ortada gerçek bir çatışma varmış gibi duruyor.

  Bana sorarsan; bir oyunda homofobiyle alakalı temaların işlenmesinin, trans karakterler olmasının, karakterlerin he/she/they diye çağrılabilmesinin "SJW" propagandasıyla en ufak bir bağlantısı yok. Oyunun piyasadaki aksiyon oyunlarının %98'i gibi bir "erkeksi fantazya" yerine herkese hitap edecek bir noktada olmasıysa kesinlikle kapsayıcı deneyimlere önem veren her oyunseverin isteyeceği bir şey. Artık eğlence sektörünün Amerikalı beyaz erkeklerin tekelinde olduğu zamanlar geride kalıyor. Bunların SJW propagandasıyla hiçbir alakaları yok kısacası.100 yıllık bir öykünün baş karakterini değiştirmekle, özgün bir hikayeye günümüz politik çatışmalarını temsil eden öğeler yerleştirmek çok çok farklı uçta iki tasarım felsefesi bence.

  Oyunlarda gerçek hayatın gündelik politikası yerine sadece kurgusal politik çatışmalar (ne demekse) isteyen fikirlere de ne yazık ki saygı duyamıyorum ben. Oyunlar, birer öykü anlatma medyumu olarak en az filmler ve kitaplar kadar güçlüyken gündelik politikanın dışında olmalılar demek nasıl bir bakış açısı ürünü olabilir benim aklım almıyor. Günlük hayatta zaten politikadan kafamız şişiyor diyen insanlar, yetişkin oyunları yerine oyalanabilecek pekala birçok başka eğlence aracı bulabilir. Gündelik hayatın stresinden arınabileceğimiz oyunlar da var zaten yeterince. Oyunlar politikaya bulaşmasın; suya sabuna dokunan gerçek yetişkin oyunları olmasın demek, her hareketimizin gündelik politikalar sonucu belirlendiği bir dünyada ikiyüzlülükten başka bir şey değil bence. This War of Mine olmasın, Sniper Ghost Warrior 2'deki Bosna görevi olmasın...

  Ben açıkçası bütün bu tartışmaların ardından oyunu daha büyük bir merakla beklemeye başladım. Bizleri bugünün dünyasında, gerçek çatışmaların ortasında bir kurgusal öyküye davet ediyor olmaları kesinlikle en doğru karar. Oyunun beni açıkça belli bir düşünceyi kabullenmeye zorladığını hissedersem işler değişir, ama buna oyunu oynamadan karar vermek müneccim boku yemek gibi bir şey olur.

 • Executioner @executioner

  Teşekkürler uzun yorumlarınız için. Açıkçası konuyu çok araştırmamıştım ama şu saçma SJW tartışmalarına ve oyunlarda tartışma olmasın diye saçmasapan kararlar alınmasına sinir oluyorum. RPG tarzı hikayeli oyunlarda gerçek hayata dair göndermelerin olmamasını istemek kadar saçma birşey olamaz. Hikaye anlatımı hakkında söylediklerinize katılıyorum. Adventure, RPG, Action Adventure vs. tarzı hikayeli oyunlarda hikaye anlatımının etkileyiciliği, sizi içine alması filmlerden daha etkili bence ve kitaplarla karşılaştırılabilir bu etki. Bir süre daha bekleyip ön sipariş vereceğim Vampires full pakete.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Evet, linçten korkup saçma sapan kararlar alınması benim de canımı sıkıyor. Yakın zamanda Chuchel'de yaşadık bu durumu. Daha önce Pillars of Eternity'de homofobik diye oyundan çıkartılan şiir vardı. Mafia 3'ün açılış ekranında koca koca özür mesajı falan vardı. Bunlar tam olarak benim de görmek istemediğim "SJW" hareketleri.

 • Emre Rodoplu @emrerodoplu

  Selam bir konuda yanlış bilgi verdiğinizi güşünüyorum. Creation engine skyrim ile kullanılmaya başlandı. Onun öncesinde bethesda GameByro oyun motorunu kullanıyordu.

  Kaynak:
  http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvR2FtZWJ5cm8

  http://evosis.org/analiz/the-elder-scrolls-iv-oblivion

  • Airoso @airoso

   "The Creation Engine is a 3D video game engine created by Bethesda Game Studios based on the Gamebryo engine."
   yani isim değişikliği yapmışlar daha çok.
   https://www.wikiwand.com/en/Creation_Engine

  • Emre Rodoplu @emrerodoplu

   @airoso Evet game byronun kod base olarak kullanmışlar. Fakat sonuçta creation engine farklı bir oyun motoru game byro günümüzde yeni çıkan oyunlarda kullanılmıyor örnegin. Bu oyun motoru konusunun başlangıcı id tech e dayanıyor ilk oyun motoru ve tüm oyun motorlarının babası olarak kabul edilebilir. Gold source engine (Half-life ın motoru) mesela buna örnek verilebilir.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @emrerodoplu

   Merhaba.

   Creation Engine, ne yazık ki Bethesda'nın daha önce kullandığı modifiye edilmiş Gamebryo'dan pek de farklı değil. Gamebryo'nun arkaik sorunlarının üzerine kurulmuş son derece temel bir geliştirme sadece. Bug'larına ve sorunlarına kadar Gamebryo'nun neredeyse bütün kötü özelliklerini beraberinde getiriyor. Hani Bethesda'yı buglarıyla tanıyoruz ya. Nedeni burada gizli. Günün sonunda aynı motor yani. Bu arada Gamebryo falan diyoruz sürekli, ama Bethesda Gamebryo'nun da oldukça modifiye, kendilerine göre biçtikleri bir versiyonunu kullanıyordu. Creation Engine'i de bunun üzerine birkaç yeni rendering teknolojisi, dinamik ve volümetrik ışıklandırma falan ekleyerek inşa ettiler. Bunda da ne kadar başarılı (?) olduklarını Fallout 4'te, Fallout 76'da falan gördük. Kısacası; @airoso 'nun da dediği gibi kabaca bir isim değişikliğinden fazlasını bulmak zor burada. Bunu oyun motorlarından hiç anlamıyor olsak bile yalnızca karakter animasyonlarına bakarak bile görmek çok kolay.

   Bethesda'nın neden hala bu rezilliğe sıkı sıkıya tutunduğunu anlamak zor değil. Kolayca modlanabiliyor çünkü. Yeni dünyalar oluşturmak için yıllar boyu geliştirdikleri basit araçları bırakmak istemiyorlar. Tembellik kısacası. Anlaşılabilir. Bunu Todd Howard da zaten üstü kapalı itiraf ediyor.

   Verdiğiniz idTech vs Gold Source örneği ise bir oyun motoru dönüşümü örneği. İki örnek arasında geceyle gündüz kadar fark var.

 • Zeratul @zeratul

  Steam’in arayüz haberinde kütüphanede Mirror's Edge Catalyst görünüyor, buradan da bir umutlansak mı EA oyunlarını tekrardan Steam'de görmek adına, yoksa boşuna mı bir beklenti olur. @nuguryurtsever

 • onurkuru @onurkuru

  Yine Epic Store düşmanlığı 🙂 konu oyun pc ye geliyor sonuçta Steam de olması neyi değiştiriyor. Alışkanlık, rahat kullanim vs hepsini anlıyorum ama Epic Store’a kızmak suçlamak anlamsız geliyor bana yarın Steam kapanırsa PC oyunculugu biter mi?

  • Executioner @executioner

   Kavramları karıştırıyorsunuz, burada Epic Store'a değil Epic Store'un yaptıklarından, bunların oyun dünyasına verdiği zarardan söz ediliyor. Ayrıca Epic kendi oyunları haricindeki oyunları kendisine exclusive olarak satması bizlere zarar veriyor. Epic'in fiyatları şu an için Steam'den daha pahalı mesela en azından.

  • onurkuru @onurkuru

   @executioner fiyat konusuna katılıyorum Steam'in fiyat politikası şuan bizlerin işine geliyor. Epic Store pahalı bize ama adamın parayla alıp zaman exclusive yapmasını eleştirmek sırf PC olduğu için oluyor sanırım PS4 'e de zaman exclusive oyunlar geliyor 1 sene sonra PC ve Xbox 'a geliyor örnek olarak kimse bu kadar eleştirmiyor.

  • Airoso @airoso

   @onurkuru epic storeda hiç bir şey yok ki kullanıcı lehine, forumlar yok, yedekleme yok yorumlar yok dümdüz bi sepet, bir topluluk değil sadece bir sepet, üzerine bir de exclusive muhabbeti. ben direk foto yapıştırayım buraya en iyisi 🙂

  • onurkuru @onurkuru

   @airoso ben kesinlikle katılıyorum Steam 'in üstüne bir oyun mağazası yok hem oyuncular için hem de fiyatlandırma, kolaylık vs. ama exclusive konusunda kızmayı yanlış buluyorum. Fifa'da yok Steam'de Origins'e kızmak gibi.

  • Airoso @airoso

   @onurkuru abi zaten her şeye bir istemci kurar olduk, origin olsun, uplay olsun, battle.net olsun, daha bunun arcı var bilmem nesi var. Exclusive konusunda benim şahsen kızdığım nokta döneklik yapan firmalar, önce steame koyup sonra hop biz 1 yıl epicteyiz diye çekilmeler. Piyasaya girerken olan exclusive konusunu firma kendi bilir, yine ben şahsen çıkar çıkmaz 60$'lık oyun almıyorum o yüzden steame düşüp yılbaşı indiriminde alınabilir seviyelere geldiğinde steamden alacağım. Bir de epic'in veri çalma muhabbeti var steamden.

 • Aiberg @aiberg

  Uğur Yurtsever:
  -Evet.
  Tansel Şahin:
  -...
  Uğur Yurtsever:
  -...
  Tansel Şahin:
  -Evet.
  50:00 civarı 100 kere evet demiş olabilirsiniz.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Epic Store'a özel oyunların listelendiği linkte [Update: A representative for The Outer Worlds has contacted us to clarify that it'll also be available on the Windows 10 Store at launch, and it will come to Steam one year after its release date.] diye bir ifade eklenmiş. Güzel.