Pentel Orenz Nero [0.3]

 • Son zamanlarda TeknoSeyir'de biraz kalem eksikliği olduğunu hissettim ve bu durumu değiştirmek adına Japonya'dan gelen Orenz Nero'yu konuk etmek istedim. Baştan sona Pentel markasının tasarım klişelerini yıkan bir model olması bir yana, aynı zamanda mekanik kalemler arasında inovatif özelliklere sahip ürünlerden birisi.

 

 • Tasarımından ve teknik özelliklerinden başlamak gerekirse, geleneksel bir Pentel kaleminden başka bir kalemle karşı karşıya olduğumu söylemem yanlış olmaz. Plastik ve metal karışımı gövde, Silikonsuz, plastik tırtıklı ve sekizgen tutuş kısmı ilk göze çarpan detaylardan.

 

 

 

 • Metal klips ve metal/plastik harmanı gövde nedeniyle klasik Pentel kalemlere göre "birazağar" olsa da 16-18 gramlık ağırlığı bence çok da fazla değil. Ağırlık merkezi de kalemin ucuna daha yakın olan grip kısmına doğru yoğunlaştırılmış. Bu ağırlığa yakın diğer kalemlere nazaran daha hafif bir hissiyat oluşturması da rakiplere karşı bir avantaj.

 

 

 • Aslında Pentel'in Orenz serisi uzun süredir devam eden ve kendini kalem dünyasına 0.2 ve 0.3 mm inceliğindeki uçlarla çoktan kabul ettirmişti. Özellikle 0.2 inceliğinde çalışan bir kalem yapmanın külfeti biraz da kullanıcıya yıkılmıştı, zira Orenz kalemlerde grafit ucun her zaman kalemin metal ucunun içerisinde kalması gerekiyor. İkisi arasındaki küçük uyuşmazlıklarda ya metal uçla kağıdı çiziyorsunuz, ya da grafit uç çok dışarıda kalıp kırılıyor. Orenz Nero ile birlikte Pentel, sadece kalemin metal ucunu hareket eden bir şekilde tasarlamamış, aynı zamanda bunu otomatik çıkan grafit uç (automatic lead advance mechanism) ile birleştirmiş. Öte yandan kalemin arka kapağı da hâlâ grafit uç çıkarmak ve metal ucu çıkarmak/gizlemek için kullanıma sunulmuş. Yani siz ucu bir kez ayarladıktan sonra, rahatlıkla kağıda uç bitene kadar yazmaya devam edebiliyorsunuz. Otomatize edilmiş uç çıkarma mekanizması hatasız ve verimli bir şekilde çalışıyor diyebilirim. Uç kırılmaları veya metal uçla kağıdı çizme gibi dertlerim olmadı Nero ile.

 

 • Ergonomik açıdan biraz arada kaldım, incelemedeki tek puanı da bu yüzden kırdım. Aslında Rotring 600 gibi bir tırtıklı grip yok ama Graph 1000 veya Alpha Gel gibi aşırı rahat bir silikon grip de yok. Kalemin grip kısmının sekizgen şeklinde olması ve çok yumuşak geçişli olarak şekil verilmesinden dolayı kalemi tutarken parmakları acıtmıyor. Bu kalemle hem yazarken hem de çizerken gerçekten çok keyif aldığımı söyleyebilirim. Üretim kalitesi olarak gerçekten "premium" bir ürün ve mekanizması muhtemelen kalem sektöründeki en iyi mekanizmalardan birisi.

 

 • Otomatik mekanizma çok iyi çalışmasına rağmen, mükemmel olduğu anlamına gelmiyor. Yukarıdaki karşılaştırmalı görselden de görülebildiği gibi, mekanizmanın pençesi zamanla sürtünmeden dolayı grafit ucun tozlarıyla kaplanıyor. Bunun grafit uç ile bir alakası yok, pençenin tutuş sıkılığından ve sürtünmeden kaynaklanıyor. Takdir edersiniz ki, bu testleri hem kendi içinde gelen uçlar ile, hem de Ain-Stein 2B uçlarla yapıyorum. Uç kalitesi konusunda olabildiğince seçici davranmaya dikkat ediyorum. Uç kalitesi bir yana, oluşan bu tozu temizlesi hiç zahmetli değil ama zamanında bunun uç kırılması vb. gibi sorunlara sebep olduğunu okumuştum. Açıkçası ben henüz böyle bir sorunla karşılaşmadım ancak bu konuda daha detaylı bilgi edindiğimde dipnot olarak ekleyeceğim.

 

 • "Madem bu mekanizma bu kadar iyi çalışıyor, neden 0.2 modelini tercih etmedin?" gibi bir soruyu şimdiden tahmin edebiliyorum. Daha önceden kullandığım 0.2 Orenz ile olan tecrübelerime dayanarak, 0.2 mm inceliğinin benim için çok da önemli olmadığını keşfettim. Çok teknik çizim yapanları veya sanatçıları bir kenara ayırarak konuşmak gerekirse, 0.3 mm altına inmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Öte yandan 0.2 uçları bulması çok daha zor ve diğerlerine göre çok daha pahalılar. Gerek günlük kullanım, gerek teknik işler için 0.3 mm oldukça tatmin edici.

 

 • Biraz şaşırtıcı gelebilir ama, sanırım ilk defa bir Pentel marka bir kalemin güzel bir kutuyla geldiğini gördüm. Genel olarka bildiğimiz Pentel kalemlerden daha pahalı olması da muhtemelen bu kutunun açıklamalarından birisi. Yanlış hatırlamıyorsam, eBay üzerinden €30 civarında bir fiyata satın almıştım. Normalde bu markadan aldığımız kalemlerin en fazla $10-15 civarında olmasına aşinayız ama Orenz Nero kesinlikle bir istisna. Tabii bu fiyata değer mi konusunu konuşmak lazım biraz da.

 

 • Öncelikle, Türkiye fiyatını tartışmak istemiyorum çünkü artık akıl tutulması seviyesinde bir durum var. Direkt döviz kurundan çevirdiğiniz zaman bile çok yüksek gelebilir, anlıyorum ancak durum artık akıl ve mantık sınırlarını geçmiş olduğu için şu an Türkiye'deki fiyatına bakarak net ve sağlıklı bir yorum yapabilmek mümkün değil. Bunun yerine yurtdışı fiyatına göre değerlendirmek gerekirse, bence klasmanına göre kabul edilebilir bir fiyata sahip. Gelişmiş otomatik mekanizma, yüksek üretim kalitesi, Pentel garantisi ve kutulu sunumu ile bir şansı hak ediyor ve benim gözümde adını en iyi versatil kalemler arasına yazdırıyor.

#Pentel #Orenz #Nero #Mekanik #Kalem #İnceleme #Mechanical #Pencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Öztan @burak-oztan

  Elinize sağlık. Bu kalemin Rotring'te tam karşılığı 800 serisi diyebilir miyiz? Ben de 500-600 ve 800 den birer adet seneler önce almıştım koleksiyon için. Şimdi fiyatlarına bakmaya korkuyorum.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Teşekkürler. Rotring 800 ve 800+ Orenz Nero'ya göre çok daha pahalı, öte yandan da mekanizma olarak çok zayıf. Bildiğim kadarıyla Rotring'in ürünlerinde otomatik uç mekaniği yok. Yine de tasarım ve uç gizleme özelliğini göz önüne alarak Orenz Nero'nun Rotring'deki karşılığı Rapid Pro diyebilirim. 600 ve Rapid Pro açık ara en sevdiğim Rotring modelleridir bu arada.

 • Umut Koçak @umtk

  İnceleme için teşekkürler keyifle okudum. Uzun zamandır kalem incelemesi gelmiyordu. Kalem incelemelerini düzenli olarak okuyan takip eden biri olarak inceleme gelmesine sevindim diyebilirim.

 • Oğuz @vitalyscherbo

  Çok güzel bir kalem ve çok güzel bir inceleme. Devamını da görmek isterim. 🙂

  Edit: Üstad bu sefer de ben seni tanıyamadım, profil fotonu değiştirmişsin. 😄 Devamını görmek iserim demiştim bir de, ahah.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Çok teşekkürler hocam. Sizin zamanında bahsettiğiniz uç tozu konusuna değindim fakat ben bunun bir yan etkisine rastlamadım. Belki farklı uçlarla veya çok yoğun kullanımda bazı problemler yaşanabilir ancak şöyle ayda bir falan öndeki ucu çıkarıp bir ıslak mendille silmekte fayda var.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Evet biraz imaj değişikliğine gittim hocam 😀 İsimde ve fotoğrafta değişiklik yaptım. Devamı da gelir inşallah 😀

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @mcan Valla şahsen çok özledim kalem incelemelerinizi. Son zamanlarda ekonomik şartlardan ve iş güçten dolayı ilgimi de biraz kaybetmiştim. Defter, planlayıcı, organizer gibi şeyler daha çok işgimi çekiyor. Sizin bu incelemeyi okuyunca kalemleri ne kadar sevdiğimi tekrar hatırladım.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @vitalyscherbo Ben de yoğunluktan dolayı bayağıdır içerik de çıkaramıyorum. Organizer tarzı şeylerin çoğu yurt dışından geliyor o yüzden iyi satıcıyı ve ucuz kargoyu falan bulmam gerekiyor ona da vaktim yok maalesef. Umarım daha rahat zamanlarda daha çok muhabbet ederiz kırtasiye üzerine. Ne yalan söyleyeyim ben de özledim. Aslında şöyle Pelikan'dan veya Mont Blanc'tan bir ürün de incelemek istiyorum ama tek başıma yapmam mümkün değil, sponsorluk olması lazım 😀 Bu konu hakkında da biraz araştırma yapmayı düşünüyorum ama şimdilik böyle bağımsız devam 🙂

 • Mehmet Can @dogan_mcan

  Bu arada inceleme yazısı hakkında bir not düşeyim: Üçüncü paragrafta ManimGL ile hazıladığım bir videoyu GIF'e çevirip koydum ama sanırım 30 saniyenin üzerinde olduğu için otomatik oynamıyor. Oynatmak için gri statik görsele tıklarsanız teknoseyir yazısıyla başlayıp kalemin özelliklerini gösteren bir animasyon izleyeceksiniz. Belki render süresini kısaltıp 10 saniye civarına düşürebilirim, o zaman otomatik oynayabilir. Bu sorunu henüz tam olarak çözemedim ama bakacağım.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Evet, sanırım animasyonun süresi yüzünden otomatik oynatma çalışmıyordu. 34 saniyeden 9 saniyeye düşürdüm. Dosya boyutu da 1.28 MB oldu. Estetik olarak eskisi kadar iyi değil ama en azından üzerine tıklamadan oynuyor. Eski ve uzun versiyonunu ise bu yorumun altına bırakıyorum. Üzerine tıklayarak oynatabilirsiniz. Dosya boyutu 1.32 MB:

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Nereden aldınız? 0,3 çok ince değil mi?

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   İncelemede belirttim, eBay'den aldım. 0.3 ince ama düşünüldüğü kadar değil. Bir de uç metal borunun içinde kaldığı için incelik de sabit kalıyor. Kuru Toga da aynı şeyi ucu döndürerek yapıyordu. Pentel'in yaklaşımı ise hem uç kırılmasını engelliyor, hem de uç inceliğini koruyor.

 • ammavelakin @ammavelakin

  Hocam bir şey sormak istiyorum belki bir bilginiz vardır. Bende graph 1000 for pro var ama uç kırıyor nedense, özellikle arka kapak kısmından birden fazla uç koyduğumda oluyor. Bu nomal mi? Uçlarda pentel in bir serisiydi.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Ben de 0.7 modelini kullanıyorum böyle bir sorun yaşamadım. Eğer metal uçta herhangi bir bükülme yoksa kalemi temizlemenizi tavsiye ederim. Mekanizmanın metal borusunda vs. uçtan dolayı çok toz oluşmuşsa oraları kulak çöpüyle silip fön makinesi ile hafif kurutun. Tam olarak bir çözüm olur mu bilmiyorum ama denemekte fayda var.

   Bu arada Graph 1000'in 0.5 modeli de var bende ve onda yazarken uç kırılmaları deneyimledim biraz. Sizdeki olayı tam anlayamadım ama. Yazarken mi uç kırılıyor, yoksa uç çıkarırken mi?

  • ammavelakin @ammavelakin

   @mcan Hocam direkt içeride kırılmış oluyor. Basma hissi farklaşıyor ve içeriden kırılmış bir şekilde geliyor. Geçen içini açtığımda farkettim, içeride kırılmış birkaç parça vardı. Bendeki 0.7 modeli bu arada.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @ammavelakin Bence de normal bir durum değil. En iyi ihtimalle uç kalitesinden kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle farklı bir uç markasıyla da deneyebilirsiniz. Sorunun kaynağını net olarak bilemiyorum ama bana biraz düşürmeden kaynaklı mekanizmada çatlama, oynama veya uzun kullanımdan kaynaklı tozlanma gibi geliyor.

 • homerusan @homerusan

  kalem ile alakam yok. ama inceleme emek, hazırlıklar, sunum ve içerik çok başarılı elinize sağlık

 • Mr.Bell @mr-bell

  Dün kalem soruldu, sizin incelemelerini dedim ama bir baktım eski üye adıyla çıkmıyor,aha dedim adam gitmiş. Sonra chatten söylediler çözdük 🙂

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Avrupa'nın el yazısı tipi neden hep aynı ya? Çok enteresan geliyor bana...

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Anlamadım hocam, biraz daha açar mısınız?

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @mcan: Harfler hep yuvarlağa yakın ve biraz geniş ve hatta her bir bireyinki bir birine benzer şekilde oluyor.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @lterlemez Ben Avrupalı değilim bilakis üniversite için geldim ama 5 yıl geçtiği için bazı benzerlikler oluşmuş olabilir. Benim bildiğim kadarıyla Avrupa'da çocuklara yazma öğretilirken kurşun kalem vs. değil, dolmakalem kullanılıyor. Dolma kalem kullanımı diğer kalemlere göre daha açılı olduğu için genel olarak yuvarlağa yakın bir görüntü oluşmuş olabilir.

   Lamy'nin abc modeli gibi dolmakalemler de çocukların rahat kullanımı için tasarlanmış ürünler. Bu nedenle de mürekkep ve dolma kalem kültürü bayağıdır yer edinmiş durumda Almanya ve Avusturya'da. Muhtemelen benzer şeyleri Hollanda, Fransa, Belçika ve İngiltere için de söyleyebiliriz ancak oraları çok araştırmadım.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @mcan: Olabilir, doğrudur; benim ilgimi çeken çok benzer olması, ülke falan ayırt etmiyor.

 • PhoeniXim @phoenixim

  Türkiye fiyatları gerçekten saçmalık. Dün 700 liraya bi yerde görmüştüm bugün minimum fiyat 900 olmuş. Henüz sipariş vermedim ama Amazon Japonya'da çok iyi fiyatlar var.
  Orenz Nero 230 tl
  Graph 1000 72 tl
  Smash 95 tl.

  190 lira kargo ücreti çıkıyor üzerine de bizim hükümetin aldığı vergi var. Yanına hiçbir şey almasan sadece 1 adet Orenz Nero bile sipariş versen 505 lira yapıyor. Her şekilde TR fiyatlarından daha mantıklı.

  2-3 kişi birleşip sipariş verilirse 200 lira olan kargo fiyatı da küçülür gider. Kalem adeti arttıkça kargo fiyatı artmıyor. Dün 15 taneyle denedim +10 lira ekledi +14 kalem için.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Ben dün incelemeyi yazarken biraz TR fiyatlarına baktım ve 1000₺ üzerini görünce kapadım.

   Dediğiniz gibi yurtdışından almak daha ucuza geliyor. Yurtdışı fiyatına 30€ desek, direkt döviz kurundan çevirince bile 480₺ eder. Hani o kadar olmaz ama, bir 30€ daha masraf koysan, 960₺ ediyor ve hâlâ Türkiye fiyatlarından ucuz.

   Ülkemizde şu an kapkaç yaşanıyor. "Simple in and out" dediğimiz mantıkla döviz ve vergilerin yanında bir de kâr marjı, masrado, pandemi falan diyerek fiyat şişiriliyor. Vergisini verip satın slan vatandaş dışında herkes güzel kazanıyor gibi görülüyor 🙂

  • PhoeniXim @phoenixim

   @mcan Japonya'dan kalem siparişi verecek olursan haberleşelim. Şu 200 lira kargoyu yarı yarıya öderiz 😄 Graph 1000 falan alacağım biraz kayboldu geçenlerde. Smash var 3 tane de graph 1000'in yeri ayrı

  • PhoeniXim @phoenixim

   @mcan Yukarıda Orenz 505 lira yazdığıma her türlü vergi dahil. Vergi + kargo + kalem fiyatı: 505 lira. Ona rağmen Türkiye fiyatının yarısı

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @phoenixim Ben de Graph 1000 0.5 ve 0.3 almayı düşünüyorum. Benim buradan almam sorun değil ama size yollamam için buradan bir kargo masrafı daha çıkıyor. Zarfla gönderirsem takip numarası vermiyor ama bedeli 1 Euro. Daha büyük zarfla gönderirsem takip numarası verilmiş halde 10 Euro masraf çıkıyor. Amazon DE ve eBay AT'den hesaplayın, eğer sizin kafanıza yatarsa ben buradan gönderirim. En kötü ihtimal de Türkiye'ye geldiğim zaman PTT'den yollarım.

  • PhoeniXim @phoenixim

   @mcan Ben seni TR'desin sandım 🙂

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @phoenixim Yok değilim hocam 😀 Ama Buradan Graph 1000 hediye ederim size, Türkiye'ye geldiğim zaman veya buradan gönderirim, benim için sıkıntı değil.

 • Neoturk82 @neoturk82

  Başarılı bir inceleme olmuş, elinize sağlık.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler