Pentel Orenz Mekanik Kalem

  • TeknoSeyir kalem maratonunda yedinci bölümde Pentel serisini çok tatlı ve maharetli bir ürünle kapatıyoruz. Son yılların parlayan yıldızı Orenz ile. Pentel'in son zamanlarda en çok reklamını yaptığı, 0.2mm gibi inanılmaz incelikteki uç seçeneği ile kırılmama sözü veren firma yılların tecrübesini konuşturmuş.

 

  • Peki Pentel 0.2mm ile yazı yazmayı nasıl oluyor da mümkün hâle getirebiliyor? Cevap gövdenin içindeki mekanizmada ve altın renkli uçta gizli. Japon firmanın Super Sliding Sleeve olarak isimlendirdiği kayan uç mekanizması sayesinde kalem ucunu metal borunun içinde tutarak sürekli destek sağlıyor. Aslında bu mekanizmanın benzerlerini başka markalarda da görmek mümkün ancak bu kadar hatasız ve hassas yapılmış olması bu kalemi diğer bütün mekanik kalemlerden ayırıyor. En çok dikkat etmeniz gereken şeyler ise, kalem ucunu manşonu çıkararak koymak ve yazı yazarken manşona basıp uç çıkarmamak. Mekanizma bunu sizin yerinize yapıyor. Aksi takdîrde silgiye entegre edilmiş tatlı iğne ile süper ince ve kırılmış bir ucu temizlemek zorunda kalacaksınız. Pentel bu uyarıyı kalemin üstüne yapıştırdığı stickerda yapmış. Japonca bilmiyorum ancak görsellerde kastedilen şey açık. Pentel bunun için bir İngilizce rehber de hazırlamış.

 

  • Kalemin tasarımı genel hatları ile tatmin edici. Çeşili renklerde 0.2, 0.3, 0.5 ve 0.7mm seçenekleri ile bulmak mümkün. Siyah 0.3mm modeline de sahip olarak kırmızının favorim olduğunu belirtmem lâzım.

 

  • Pentel'in bu kadar narin bir uca sahip olmasından ötürü adetâ yapmak zorunda olduğu ve kullananları mutlu edecek bir unsur da ucun gizlenebilir olması.

 

  • Çok rahat bir deneyime sahip ve hafif. Hele ki 0.2 ve 0.3mm uçlara rağmen bu kadar rahat bir kalem olması şaşırtıcı; ancak ben bu kalemin günlük kullanımda tercih edilmeyeceğini düşünüyorum. Sebebi ise çok ince olması ve 0.2mm uçların çok pahalı olması. Genel olarak teknik çizim yaparken veya çok küçük notlar alınması gereken bir durum için yedek bir kalem olarak kullanılması en mantıklı senaryo. Yâni Orenz'den bir adet 0.7mm ve bir adet 0.2mm model alarak bulunduğunuz koşula göre seçim yapabilirsiniz.

 

  • $7'lık fiyatına rağmen hoş bir plastik kutu ile geliyor. Saklamak isteyeceğiniz kadar göz alıcı olmayabilir ancak içinde korunduğu bir kutu ile gelmesi çok daha iyidir. Muhtemelen kendisinden çok uç paketlerine yatırım yapacağınız bir mühendislik hârikası.

 

#Pentel #Orenz #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler