Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/37

9 - 14 Eylül 2019 #37

- Apple iPhone 11 etkinliği gerçekleşti.

- Huawei, Kirin 990 yongasını tanıttı.

- Google’a ABD’de 50 eyalet başsavcısı anti tekel davası açıyor.

- Facebook’a da anti tekel davası açılıyor.

- Anayasa Mahkemesi, Wikipedia yasağını Genel Kurul kapsamında görüşecek.

- Spotify, aile kullanıcılarının yerlerini yoklamaya başlayacak.

- Plak satışları CD satışlarını geçecek!

- VESA’dan HDR standartı güncellemesi, HDR 1400.

- LG’nin 2019 model OLED TV’lerine G-SYNC güncellemesi geliyor.

- WD, 18 ve 20TB kapasiteli sabit disklerini duyurdu.

- Wunderlist’in eski sahibi, haklarını Microsoft’tan geri almak istiyor.

- Microsoft OneDrive uygulaması, Google Play mağazasından 1 milyar kere indirildi.

- AMD, Ryzen 3000’ler için firmware yayınlıyor.

- AMD, grafik işlemcisi satışında NVIDIA’nın önünde.

- Intel’in sunucularında kullandığı bir teknoloji, saldırganların yeni hedefi.

- Hacker’lar bu defa SIM kartlardaki açıktan telefonlara giriyor.

- Apple’ın 2 sene boyunca hacklendiği olayla ilgili yeni bilgiler.

- EA, kendi bulut oyun hizmetini hazırlıyor. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Seçkin Alp @seckinalp-256

  Herkesin aklındaki tek soru :
  LP Apple etkinliği için ne diyecek?

 • Oğuz Sel @ouz

  Yaşasın, Levent Abi sakal bırakmaya karar vermiş anlaşılan. 🙂

 • Mert @mertcikla

  plus abonesi olmaya rağmen video başında kısada olsa reklam görmek can sıkmaya başladı.

 • DeDCaL @dedcal

  1:06 Apple iPhone 11 etkinliği gerçekleşti.

  24:55 - Google’a ABD’de 50 eyalet başsavcısı anti tekel davası açıyor.

  (google ile iç içe geçmiş )- Facebook’a da anti tekel davası açılıyor.

  30:48 - Anayasa Mahkemesi, Wikipedia yasağını Genel Kurul kapsamında görüşecek.

  31:32 - Spotify, aile kullanıcılarının yerlerini yoklamaya başlayacak.

  33:53 - Plak satışları CD satışlarını geçecek!

  39:10 - VESA’dan HDR standartı güncellemesi, HDR 1400.

  41:42 - LG’nin 2019 model OLED TV’lerine G-SYNC güncellemesi geliyor.

  42:46 - WD, 18 ve 20TB kapasiteli sabit disklerini duyurdu.

  47:00 - Wunderlist’in eski sahibi, haklarını Microsoft’tan geri almak istiyor.

  48:09 - Microsoft OneDrive uygulaması, Google Play mağazasından 1 milyar kere indirildi.

  50:30- AMD, Ryzen 3000’ler için firmware yayınlıyor.

  56:05 - AMD, grafik işlemcisi satışında NVIDIA’nın önünde.

  57:11- Intel’in sunucularında kullandığı bir teknoloji, saldırganların yeni hedefi.

  58:28 - Hacker’lar bu defa SIM kartlardaki açıktan telefonlara giriyor.

  59:41- Apple’ın 2 sene boyunca hacklendiği olayla ilgili yeni bilgiler.

  1:03:30 - EA, kendi bulut oyun hizmetini hazırlıyor.

 • Zagor Tenay @zagortenay

  super mantik... saat niye acik olsun ki, saat niye baskalarina baksin ki....hey allahim yaaa

 • kirazerik @kirazerik

  bahsedilen güvenlik açığının sadece iOS u etkilemediğini atlamışsınız !!! (KLASİK TEKNOSEYİR)

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm apple konusunda neden bu kadar acemileşiyorsunuz. İphonelar milleti tatmin etmedi. O fiyata beni hiçbir telefon uçan halı bile olsa tatmin etmez orası ayrı bir konu. Ama bir firma amiral gemisinde tüketiciyi dinleyip. İncelik takıntısı yapmadan telefonu kalınlaştırarak pil süresini uzattı.
   Giriş seviyesine amiral işlemcisi koyup fiyatını düşürdü. Geçmiş telefonlara 8 ve xr serisine fiyat düzenlemesi yaparak android telefonların orta segmentine ciddi göz kırptı. Fiyat politikasına hiç değinmediniz. İyi kötü yaptı olarak değil. Bu politika değişikliği pazarı basıl etkiler noktasından. Neyse daha önce defalarca bu tavrı kasti yapmadığınızı belirttim. Hala bilerek yapmadığınızı biliyorum. Tek sebebi iki mobil işletim sisteminden birinin cahilisiniz. Olay tamamen liyakat. Kusura bakmayın. Artık android cephesinde ne olduğunu da bu endişelerimden dolayı sizden takip etmiyorum. Oradan da koptunuz.

  • pegasus @pegasus

   @sedatkaplan ben sizin aksinize bilinçli bir şekilde yaptıklarını düşünüyorum. kişisel nefretleri yaptıkları işin önüne geçiyor. note 10 incelemesini de gülerek izlemiştim en son.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @sedatkaplan İyi de Apple kendisi kabul etti bu durumu. Onu kesin olarak biliyoruz. Diğerlerine de etki ettiği ise bir iddia. Taraflardan da açıklama yok. Onlar da Apple gibi eğer sorun varsa söyleyeceklerdir. O zaman haber yapılır. Bu haberdeki olay kapanmış bir konu değil.

   Apple ilgili diğer görüşleriniz ise sizin kendi görüşleriniz. Sonuçta siz de iPhone 11 kullanmadan etmeden yorum yapmak durumundasınız. Görüşlerinize de katılmıyorum. Sizin gibi düşünmediğim için de yanlış düşünüyor sayılamam herhalde.

   Dediğim gibi benim görüşüm Apple'ın servis firması olacağı yönünde. Donanım önemini kaybedecek.

   Fiyat politikası bizi şu aşamada ilgilendirmiyor. Çünkü Türkiye fiyatı açıklanmadı. Yurt dışında yaptıkları bizi bağlamaz.

   Alt segmentte TR'de yaptığı indirim ise bindirimden indirim şeklinde. Telefon önerileri bölümlerimizde fiyat artışını ay ay takip etmiştik. Yenilerine yer açmak için yapılan klasik bir müdahale. Birçok PC bileşeninde benzer şeyi görürsünüz üst model gelmeden önce.

  • kirazerik @kirazerik

   @gamsizm apple biz açığı kapattıktan altı ay sonra google açığı ilan etti diyor. Açık 2 yıl değil 2 ay sürdü diyor.
   Ben iphone 11 ile ilgili yorum yapmadım. Fiyatı düştü dedim ve pro max için ise kalınlığı arttı dedim bunlar için telefonu ele almaya gerek yok. Siz telefonu incelemeden epey yorum yaptınız ama.

   Fiyat politikası beni ilgilendirmiyor demeniz varlık sebebinizi inkar olur. Son yıllarda tek odak noktanız fiyat para ücret falan. Herşeyi izah parametreniz fiyat. Suyun kaynama derecesinden, kuşların uçma hızına herşeyi paraya bağlıyorsunuz. Teknofiyat olarak tek odak noktanız bu. Yurtdışı fiyatı beni ilgilendirmez demenizi gerçekten yılın espirisi olarak alıyorum. Ve mihenk taşı brlirliyorum. Bundan sonra yurtdışında ilan adilip bize henüz gelmemiş bir ürünün fiyatı hakkında yorum yaparsanız. Bı ifadenizi soğuk bir tabakta servis edecem size. Baya baya yurtdışı fiyatı bizi ilgilendirir.
   Size biraz teknolojiden bahsedeyim tabi sizin tek uzmanlık alanınız olan fiyat politikasından. Adamlar mevcut ürünlerin fiyatlarını düşürdüklerini söylediler dolar cinsinden. Lansman bittikten yarım saat sonra Türkiye sitesinde fiyatlar düştü. Yani yurtdışındaki fiyat epey bir ilgilendiriyor sizi.
   Alt segmentte yapılan bindirimden indirim dediğiniz şey yüksek kur tutması ile ilgili. Orada bir değişiklik yok ama dolar cinsinden fiyat düşünce tl fiyatı da deidğim gibi yarım saatte düştü bazı modellerde bin tl civarı.

   Biz apple ucuz deyin demiyoruz. Piyasa orta üst ve üst segmentte nasıl etkilenir ANALİZ yapabilirdiniz diyorum.

   He bu arada o analizi ben zaten yapabilirim. Yerli yabancı bir çok yayın yaptı yine nal toplamayın diye yazıyorum. Çünkü ortada bir fiyat politikası var ve teknolojiye fiyat odaklı bakan bir yayın bunu analiz edebilmeli.

   Diğer bir husus lansmanı izlediyseniz ki diğer editör kesin izlemedi ama. Apple lansman da uzun süredir ilk defa rakip telefonları sunumda kullandı. Ve android ifadesi geçti.

   Teknoseyirin bu hali üzerine yorum yapmaya gerek yok. Konforunuzu bozup çalışmanız gerekiyor. Lansmandan en az iki gün sonra bu bölümü çektiniz. Firmanın iddia ettikleri haber yaptınız ürünü elinize almadan, oysa daha grniş bir analiz yapma imkanınız vardı. Yoksa adamların iki yıl önce CEOsu ve yönetim kurulunun dediği servis firması olmayı yönündeyiz ifadesi bir analiz değil. Bunu millet adamlar kaç yıldır söylüyor.

  • Gökhan @gokhans19

   @sedatkaplan Ohoo sen çok yanlış gelmişsin. Murat Gamsızı kesinlikle haksız olduğu konusunda ikna edemezsin. MG eleştiri ve öneriye kapalı.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @sedatkaplan Google olmasa öğrenebilecek miydik Apple'dan bu açığı? Hayır. Özrü kabahatlerinden büyük. Geç olsa da öğrenmiş olduk. Şimdi bu meseleye daha derinlemesine bakılacak ve belki göründüğünden daha yaygın olduğu ortaya çıkacak. Microsoft bize öyle bir bilgi gelmedi ama araştıracağız diyor. Apple lehine söylenebilecek bir şey yok burda. Ama aynı açık Google tarafında da kullanıldıysa o zaman fena olacak tabii. Her durumda eğer tamamen engellenirse bu açıklar tüketicinin yararına olacak ve bu durumu başlatan Google. Apple daha önce davranabilrdi sustular.

   Tekrar yazıyorum Apple'ın iPhone fiyatları bizi ilgilendirmiyor, hiç ilgilendirmedi. Sırf Apple da değil diğerleri de öyle. Türkiye'nin telefondaki insafsız vergileri firmaların TR fiyatlarını etkiliyor. Burda ne olacağını görmeden yorum yapmak boş. Ona bakarsak Tim Cook indirime gidecek TR'de diye haber yapılmıştı her yerde o indirim konusu unutuldu. Gerçekleşmeden gaza gelmemek lazım.

   Diğer telefonların ucuzlamasına kimse itiraz etmez. Ancak Apple'ın zamları kurun sakin gittiği döneme denk geldiği için kur ayarlaması gibi değildi. Birçok firmada kur zaten en iyi ihtimalle 6. 7 olduğunu duyduğum firma bile var. Bu indirim sayesinde iPhone 11 serisi alttaki modeller ezilmesin diye daha pahalı tutulmayacak. Nvidia'nın Super kartlarının bir süre çok pahalı kalması da bu sebeptendi. Eski stoklar bitmeden gerçek fiyatını bulmaz. Burda farklı olan, eski iPhone'ların satışta kalacak olması. O zaman mecburen fiyat düşüşü olması gerekiyor.

   Apple için en iyi kaynak biziz diye bir iddiamız hiç olmadı zaten. Daha iyi ve tarafsız yayınlar kesin vardır onları takip edin çok dert etmeyin.

  • Tony Montana @tonymontana

   @sedatkaplan Görüşlerinize katılıyorum. İşin garibi sürekli bu eleştirilere muhatap oluyorlar ama umurlarında değil. Teknoloji basınının orta doğusu gibi hareket ediyor Teknoseyir.

 • Mustafa yeşil @mujjer

  4.5 g çıktığında ne oldu çoğu insan 4.5 görünümlü 3.5 g kullanmaya devam etti çünkü baz istasyonu gelen hız aynı sana hala aynı bağlantı yı sağlıyor

  • Mustafa yeşil @mujjer

   @gokhans19 ben ilk çıktığında görmüştüm 125 mbps evet fakat saat ilerledikçe Türkiye geneli 3.5 g den %15 ile % 25 arası arttığını ve bir çok bölgesinde aynı olduğunu gördüm şu 4.5 g etkinleştirme etkinliği olmuştu Turkcell in bende forum donanım 1 dk bir F5 yapıyordum insanlar speedtest sonucu yayınlıyor şu oradann konuya hakim mim 5 g dede show noktaları olacak fakat genel durum iyileşmiyecek ilk etapta şu an iyi gibi bir şey indirmek istersen 5 mb /s görüyorum Turkcell de

  • GALAXYv3ROM @galaxyv3rom

   @gokhans19 4,5G çıkalı kaç yıl oldu bilmiyorum ama ben il merkezinde max 2MB/s görüyorum. 5G gelse bile 5G hızlar hayal.. zaten 5G'nin kısa sürede gelmesi imkansız.. çünkü ortaya büyük bir baz istasyonu koyayım ordan tüm şehir faydalansın olayı da yok.. küçük küçük istasyonlar var.. ve direkt görmüyorsan o hızı alamıyorsun.. youtube'da 5G test eden kanallara bakın.. ABD'de bile çok sınırlı bi kullanımı var ve adam istasyonun yanına kadar gitmesi gerekiyor test etmek için :DDD

 • tasumasuko @tasumasuko

  Onedrive bir Microsoft klasiği olarak kullanmak istediğinizde çok kolay bir şekilde başa bela olan bir şey. Bir noktadan sonra Nalet olsun gdrive dan halledelim diyorsunuz. Eski çalıştığım yerde office 365 dahilinde kullanmaya çalıştığımız birşeydi.
  Allahtan Windows ve office çok eskiden beri var da ona alışmışız.

 • Batuhan @achfighter

  Spotify öldürdü zaten aile planını. Önceden kullanıyorduk. Son bir yıldır sıkıntılı. Kullananlar da zaten ayağa birbirlerinin hesaplarından bağlanıyorlar.

 • umitt @umitt

  bu biosun işlemciyi desteklememesine çözüm için her anakartta işlemcisiz bios update yapmanın bir yolu olmalı. sanırım bazı anakartlarda vardı.

 • Orçun @orcnd

  amd istese türkiyedeki distirbitörler üzerinden anakart güncelleme işini ücretsiz yaptırabiiir. fakat türkiye pazarı çok da önemli değil sanırım. ucuz olsun diye amd 3000 lere bakıyordum gidip pahalı anakart almam.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Çok büyük iş o. Sistem olarak alınınca sorun olmaz ama eve alan adam kendi çözemezse servise gelecek. Böyle olması daha çok işine gelir firmanın da.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Hepsiburada'dan aldığınız anakart doğrudan gelir size. Açıp müdahale etseler ikinci el ürün satmışlar diyecek adamdan çekinirler. Mağazadan alan adam kendi gözetimi ve isteği ile yaptırabilir bunu.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Sinerji de küçük oyuncu. O yüzden böyle şeyler yapabilirler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Vatan da yapar. Dükkana gittiğiniz sürece hepsi yapar zaten. Online alımda sıkıntı olma ihtimali yüksek.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Size kullanılmış anakartı çok rahat satarlar o zaman tek kriterin toz olduğunu sanıyorsanız 🙂 Firmaların bunu yaptığını biliyorum ancak bu bilgiye sahip olmayan insanların ancak başlarına gelince anlayabileceği bir mesele olduğundan firma insiyatif kullanmalı. Firmaya bunu güncelleyin diyecek adam bu işlere az çok hakimdir.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Bundan bahsediyorum. Yeni ürün alıyorsunuz çalışmıyor ve servise gidiyor ilk iş olarak. Orda da sıra bekliyor. Tabii onunla beraber anakart olmayınca aldığınız bütün parçalar da sıra beklemiş oluyor evde. Böyle rezil bir kullanıcı deneyimini de AMD, kullanıcısına layık görüyor. Sizin gibi bunu sorun olarak görmeyen ve etrafından dolaşırız ne olacak diyenler sayesinde elbette.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer AMD'nin bir teknik servisi yok. AMD ofisi satış ve pazarlama ofisi. Markaların teknik servislerinden AMD sorumlu değil markalar sorumlu. Ancak kriz anlarında AMD insiyatif alıp müşteri memnuniyeti için markalarını yönlendirebiliyor. Dolayısıyla müşteri isteğine bırakmadan en azından stokların bir kısmını 3 serisine hazır hale getirmek için markaların teknik servisleri ya da satış noktaları hatta ikisi beraber devreye sokulabilirdi. Onun yerine rahatsızlığı kullanıcıya atan ama karşılığında teknik servis yükünü azaltan, hata oldukça hallederiz yollunu seçtiler. O uyumsuz ürünler para iadesi talebi görmüş olsaydı böyle davranamazlardı. Ama bizim milletin böyle huyları yoktur. O yüzden geçtiğimiz dönemde olduğu gibi yine aynı şekilde muamele gördüler. Bir sonraki seride yine aynısı olacak.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Sizi iş bilmez yapmadım bu zihniyetle düzelmez dedim. Bu sorunun olacağı 3 serisi daha tasarım aşamasındayken bile belli. Gerekli düzenlemeler için yeterli zaman vardı. Hep oldu demek sorunu çözmüyor karşı olduğum şey bu normalleştirme. Bilgisayar bileşencileri dışında bir de oyun sektörü, böyle bitmemiş ya da hatalı ürünleri kimse satışa sunamaz. Ama normalleştirme zihniyeti nedeniyle bunlar hep böyle devam ediyor. Sizin elinizde işlemci varmış yapmışsınız birçok kişide o imkan yok. Adamın belki ilk AMD sistemi. Yaşattığı deneyim daha düğmeye bastığında açılmayan bir sistem ve sonra teknik servis. Adama güncellemesi yapılmış bir anakart ile hemen değişim bile yok.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Kimse bir şey okumak ya da izlemek zorunda değil. Adam sistem kurmak istiyorsa gereken parçaları alır ve çalışmasını bekler. O parçaların hazır olarak satılması ise satanın sorumluluğu. Zaten bu sebeple gık demeden gereken servis veriliyor. Satan taraf haklı olsa servis verilmezdi.

   Anakartların güncellenip satışa sunulmasını organize etmek yerine firmalar kolay yolu seçip servise geldikçe çözme yoluna gitmiş bu kadar basit. Bu durumda anakartı alan kişi, önce sistemle boğuşarak zaman kaybediyor sonra doğrusunu öğreniyor ve sonunda en iyi ihtimalle boşa bir hafta zaman harcayarak anakartını servisten alıyor.

   AMD sonuçta AM4 için bu uyumluluk vaadini veren taraf. Bunu MSI ya da Asus söylemedi. Anakartçıların bunu yerine getirmesini sağlamak da onun görevi. Bu tutulamayacak bir söz ise o zaman baştan verilmeyecek. Soket değişmeyecek ama uyum sorunları olabilir denecek. Ya da daha iyisi bazı spesifikasyonlar, VRM vs, belli olacak ve standartın altına kalan üretimlere dikkat edin denecek. Ama AMD'nin başından beri yarattığı hava AM4 olacak uyum sorunu olmayacak demesiydi. Ben eğer anakartı yine de değiştiriyorsam o zaman Intel'den yine çok farkı olmuyor. Pazarlamanın tekniğin önüne geçtiği anlar işte bunlar. Nvidia'nın 3.5GB RAM hikayesi gibi.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @yolgezer Verdiğiniz örnek konuyla alakalı değil. Uyum sorunu olduğu önceden bilinen bir ürüne müdahale satış öncesinde, kullanıcı talep etmeden yapılmıyor özetle durum bu. Alan kişi uğraşıyor. Bu durum önlenebilirdi ama firmaları daha çok uğraştırırdı. Vatandaş uğraşsın denmiş. Firmaların kararı. Vatandaş da uğraşsın işi ne.

  • Adem Gdk @gdkadem

   @gamsizm Firmaların biosu güncelleyip göndermesi ideal olanı, birçok firmanın bunu yapma imkanı var. Ancak firma ürünü güncellemek için kutuyu açtığında tüketici bana kullanılmış ürün gönderdiler der. Dolayısıyla tüketiciden istek gelmediği sürece firmalar bu işe girmek istemiyorlar, bir yerde haklılar.

  • Adem Gdk @gdkadem

   @yolgezer Yazana göre işlemcim anakartta çalışmıyor diye AMD'ye başvuranlara Athlon 200GE işlemcisini ödünç veriyormuş. Aldıktan sonra 10 gün içinde işini halledip işlemciyi geri gönderiyormuşsun. Bahsettiğiniz bu sanırım.
   https://www.extremetech.com/computing/295027-amd-will-provide-a-free-temporary-uefi-upgrade-kit-for-ryzen-3000-motherboard-updates

 • Yusuf T @mahfor44

  HDR standardı konusu cidden suyu çok çıktı. 2yıl önce aldığım 3000 liraya samsung 7000 serisi 4k ucuz TV'mde HDR var. 500cd parlaklığı ya var ya yoktur. Açınca parlaklığı düşürüyor karanlık odada bile kullanasın gelmiyor. PC takınca hdr uyarısı çıkması dışında fonksiyonu yok gözümde. One Drive konusunda Elimde ki her windows 10 cihazda one drive var. Çoğu telefonda içinde geliyor. Yani bu note pad 10 milyar cihazda var demek gibi bir şey.

 • hanifi özgül @hanifiozgul

  Çok ilginç bir dönemde yaşıyoruz. Adamlar kendilerince haberi yorumluyor, sonra izleyenler öyle diyemezsin böyle düşünmen lazım böyle sevmen lazım diye değiştirmeye çalışıyorlar. Ülkenin hali baştan aşağı herkes birbirine birşey dayatmaya çalışıyor ne hoşgörüsüz ne boş beleş bir toplum olduk ya. Her fikir kendine hastır, o adamın fikrini değiştirmek ,sevmediği birşeyi sevdirmeye çalışmak zorunda değilsin... Adam apple sevmiyor nasıl olur diyorlar... Teknoloji basınındasın olmaz diyor. İyide bu adamda insan, sevmemek en doğal hakkı beğenmezsen izlemez geçersin.Neden insanları değiştirmeye çalışırsın kendin de biraz araştır değişik görüşler izleyip hangisi kafana yatarsa onu kabul edersin. Düz dünyacı adam videosuda var, yuvarlak diyende, hepsi sanal gerçeklik diyende bunlardan hangisi kafana yatarsa onu takip edersin.

 • Ahmet Gulbay @asug23

  Teknofest ile ilgili bir haber de beklerdim.

 • Adem Gdk @gdkadem

  Anakart desteği ile ilgili:
  Birçok ultra üst düzey anakartlar işlemci ve bellek olmadan bios güncelleyebiliyor. Mesela USB Bios Flashback teknolojili Asuslarda bu var.Başka markalarda da benzerleri vardır diye tahmin ediyorum. Anakarttaki işaretlenmiş USB girişine bios dosyasının olduğu belleği takıp bir tuşa basınca kendi kendine güncelliyor. Anakarta sadece elektrik bağlantısı yapmak yetiyor. Ne yazık ki bu teknoloji orta ve alt düzey kartlarda genellikle bulunmuyor. Bu imkanın tüm anakartların standart özelliği haline gelmesiyle Levent abinin dediği bios uyumsuzluğu olayı tarihe karışacaktır.

  Aslında sorun bir yerde burada başlıyor. Birçok insan sistem toplarken bütçe nedeniyle anakartı bir ya da iki nesilden alıyor. Ki bunu yapan insanların tercihi orta ve alt seviyelerden yana oluyor. Üst seviye toplayan adam parası neyse verip güncelini alıyor, güncelini almasa da dediğim gibi üst serilerin çoğunda işlemcisiz bios güncelleme olanağı bulunuyor.Ancak orta alt seviyelerin eski neslini alan adamın, Aldığı işlemci anakartta çalışmadı mı sorun başlıyor.

  Üçüncü grup halihazırda kullandığı sistemi üst işlemciye upgrade edenler. Bunlar için sorun yok, ellerinde çalışan işlemci olduğundan bios update etmek sorun değil onlar için. @gamsizm

  https://rog.asus.com/technology/republic-of-gamers-motherboard-innovations/usb-bios-flashback/