Paylaş Paylaş

En küçük DSLR Canon EOS 100D İncelemesi

Canon'un hem kendi ürün gamında hem de tüm klasik yapıda DSLR makineler arasında en küçük gövdeye sahip fotoğraf makinesi 100D'yi inceliyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rufat Mammadli @rufatmammadli

  Amatör düzey için hangi Canon modelini tavsiye edersiniz?

 • adem arslan

  Sıcak sıcak izleyelim...elinize sağlık

 • alperencsm

  Tamda bilgisayardan uykuya geçecekken yapılmaz ki bu 😀

  İzlemeden 100D'ye olan şahsi düşüncem Canon aynasız pazarında bulamadığı tüm ilgiyi 100D'den bekliyor gibi düşünüyorum.

  • Teknoseyir İzleyicisi

   Aynasız pazarda Sony ve MFT sistem aldı başını gitti. Bir MFT kullanıcısı olarak sistemin inanılmaz başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bunu elinize hantal DSLR makineleri alınca anlıyorsunuz.

 • Batuhan

  MURAT ABİ BU YENİ ÜRÜLERLE İLGİLİ Bİ SOHBET YAPMIYACAKMISINIZ?

 • ahmet

  keşke kit lensiyle örnekler verilseydi alan çok kişi bu makineyi günlük kullanım için alıp lens satın almayı düşünmeyecekler örneklerden sonra kit lensle çekilen fotolar bazılarında hayal kırıklığı yaratacak bence

 • Ozan

  Videoda makine üzerinde 40 mm var ama ben emin olmak için yine sorayım dedim. Çektiğiniz fotoğraf ve videoları hangi lens ile çektiniz öğrenebilir miyim. Teşekkürler.

 • Ziyaretçi

  Video cekim suresi ne kadar acaba? Bir kisitlamasi var mi ya da isinma sorunu?

 • Mehmet Öztürk @mmtoztrk

  Fotoğraf gezilerinde bayanların başına sık sık geldiğini gördüğüm DSLR ağırlık ve boyut sorunu bu makine ile azalacak gibi. 🙂 bence şık bir makine olmuş özellik olarak da çoğu insanı tatmin edecek gibi gözüküyor.
  İnceleme için teşekkür ederiz TS ekibi...

 • Evranos @evranos

  Güzel bir inceleme olmuş , teşekkürler...

 • Teknoseyir İzleyicisi

  İnceleme videoları çekmek için (Genelde yakın plan) STM lens ile birlikte odaklama performansı yeterli mi sizce?

 • ROOTKIT

  İnceleme için teşekkürler, 100D ibaresini görünce benim de aklıma ilk gelen şey, mevcut XXD serisinin model adı olarak önünü kapamaları oldu. Bundan 3-4 sene sonra çıkacak yeni modeller nasıl bir isimle çıkarlar bilinmez doğrusu. Ama muhtemelen sonlarına; Mark II, Mark III ekleyip aynı isimlendirmelere devam edebilirler.

  100D ise, ikinci kamera olarak ve sadece video kullanacaklar için de mükemmel bir seçim olmuş. Özellikle şu STM serisi lenslerin netleme performansları oldukça iyi. Kendim de Canon T4i ve 40mm STM kullandığımdan iyi biliyorum. Video'ya meraklı olanlara da her ne kadar crop'lu sensörde biraz dar kalsa da 40mm STM'yi tavsiye ederim. Hem fiyat olarak uygun hem de optik ve malzeme kalitesi olarak oldukça iyi.

  Son olarak, Murat bey, Canon 24-70mm'nin 2. versiyonunu deneme şansınız oldu mu?

 • Kaan @akaanunlu

  Murat abi fotoğrafçılık eğitimi için basçek üzeriden mi iletişime geçmemiz gerekiyor yoksa başka siteden mi?

 • E.C.ARAT

  2012'de suya,toza ve darbeye karşı dayanıklı 2 fotoğraf makinesi(tx20 ve FT4) incelemesi yapmıştınız.Bu makineler hala alınabilir mi?(Özellikle FT4)Yeni versiyonları var mı?İnceleme gelir mi?

 • deneme123 @deneme123

  merhaba murat abi.benim kuzenim canon dslr almak istiyor.ama daha fotografcilik isinde cok yeni ve aldigi makineyle fotografcilik ogrenmeye calisacak ona ne tavsiye edersin?

 • lawnmower @lawnmower

  Ben makineyi çok beğendim. Canon sistemi kullanan profesyoneller için ideal bir ikinci / yedek makine olmuş. Büyük çantada varlığı hissedilmez, olur da asıl makinenin başına birşey gelirse bununla devam edilir. Hareketliliğin önemli olduğu durumlarda da çok işe yarar. Seyahat için ideal mesela, kompaktın derdiyle uğraşmaktan da, gün boyu koca gövdeli DSLR'ı taşımanın omuzlarda yaratacağı acılardan da kurtarır insanı. Aynasız makineler de aslında bu sorunları çözmek için çıkmışlardı piyasaya, ama onlarda standart lens kullanılamıyor (veya adaptör gerekiyor). Kendi lensleri de pahalı, üstelik çeşit yok. 100D ile Canon'un tüm lensleri kullanılır, hatta Sigma ve Tamron gibi markaların Canon uyumlu (ve nispeten uygun fiyatlı) lensleri de kullanılır, seçenek sayısı iyice artar. Umarım Nikon da böyle birşey çıkartır. 🙂

 • smntsn

  Merhaba,
  Sizi her gün takip etmeye çalışıyorum. Başarılı bir iş yapıyorsunuz ve bu inceleme videonuz da çok hoş olmuş.

  Üretildiği ilk günden beri Canon EOS 350D ürününü birkaç lens ile beraber kullanıyorum. Oldukça yaşlı bir ürün olması dışında uzunca manuel ayarlamalar ile yeterli sonuçlar elde edebiliyorum.

  Sorum şu: 3.000TL'den fazla harcamak istemiyorsam varolan makinamı hangi EOS ile güncellemeliyim ki elde edeceğim fotoğraf kalitesi gözle görülür biçimde yükselsin?

  Eğer üç bin lira harcayıp fotoğraf kalitesinde pek de değişim göremeyeceksem bir-iki yıl daha emektarı kullanmaya devam edebilirim.

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   60/70D uygun olur. Fark görürsünüz. Ben 450D'den 7D'ye geçince aynı lensimle daha çok detay yakalamaya başladım. Ek olarak ergonomi anlamında dünya varmış dersiniz. LCD kalitesi de 350D ile kıyaslanmayacak kadar yüksek. Ama ben olsam 6D alır, 350'yi de yedek tutardım. Elinizdeki lenslerden EF olan varsa onları kullanmaya devam edebilirsiniz 6D ile. Görüntü kalitesi anlamında dünyanız değişir, neye uğradığınızı şaşırırsınız 🙂

 • River Raid

  İncelemelerinizi ilgi ile takip ediyorum. Gerçekten hepinizi çok başarılı buluyorum. Şahsen Canon yanında Nikon incelemeleri de yaparsanız memnun olurum. Canon ürün politikası doğru buluyor musunuz. 300d 350d 400d 450d 500d 550d 600d 650d 700d. modellerine (liste eksik olabilir) Nikon tarafında d40 d40x d60 d5000 d5100 d5200 modelleri ile karşılık verilmiş Nikon sanki biraz daha tüketici lehine gibi. Canon modelleri arasındaki teknolojik gelişim sizce tatminkâr mı?

  Nikon d5200 kullanıcısıyım. AF tuning ve CLS neden yok demiyorsanız sınıfında bir numara. 🙂

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Nikon da yapacağız. İsimlendirme olayları kafa karıştırıyor evet. Canon sürekli model çıkartıyor Nikon daha sakin. Teknolojik gelişim asla tatminkar olmaz. Ama telefonların tehdit etmesi sayesinde Nikon da Canon da makinelere ek özellik koymaya başladılar. Seneye de full frame'in daha alınabilir olması gibi sonuçlar görebiliriz.

  • River Raid

   Bu söyledikleriniz önümüzdeki senelerde çarpanlı (DX) makinelerin ölümüne tanık olacağız anlamı mı taşıyor? DX ekipmana yatırım yapanlar/ yapacak olanlar nasıl bir tavır almalı?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu tip hamleler zaten klasik DSLR olarak karşımıza çıkmaz. Sony NEX serisinde yapacak örneğin. Canon ve Nikon muhtemelen rekabetin zoru ile bu işe girerler. İkisinin de aynasız sistemleri var. Canon ve Nikon zaten klasik anlamda DSLR yapısında 6D ve D600 ile FF'yi normal kullanıcı düzeyine getirdiler. Fiyatlar gayet makul. Bizde kur nedeniyle uçuk oluyor ama dolar cinsinden bakılınca makul.

 • Sinan

  Teşekkürler, çok bilgilendirici olmuş.

  100D'yi NEX6 ile kıyaslarsak fotoğraf kalitesi için neler diyebilirsiniz. (kit lenslerle)

  Teşekkürler..

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bunu test etmeden karar veremem ama bu makineleri alırken karar görüntü kalitesi olmaz. Çok farklı gövdeler. NEX kadar ufak gövde lazımsa 100D bile büyük kalır. 100D'nin lensleri de daha büyük.

  • Sinan

   Evet haklısınız. Kit lens 100D'de biraz büyük kaçmış. Keşke NEX6'da ki gibi küçük bir kit lens olsa idi daha cazip olurdu..

   Yine bir başka dezavantajı da sabit LCD ekranı. %100 ideal makine olmayacağı için dezavantajlarla da yaşamayı öğreneceğiz..

   Teşekkürler..

  • Sinan

   Gövdeler farklı olsa da sonuçta hem NEX, hem de 100D için küçük de olsa bir çanta gerekecektir. (bence)

   Şahsen 800-900$'lık bir aleti küçük de olsa cebimde taşımak istemem doğrusu. Bu da ikisinin hacim farkını ortadan kaldıracaktır.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Doğru ama mesela uçak ya da otobüs seyahatinizde aynı bavula koyabilirsiniz. Ben kabin boyutundaki bavula NEX'i rahat koyabiliyorum. 6D'yi sığdıramazdım.

 • 19T

  1100 D den uzak durun derim, az buçuk iyi görüntüler çekmeyi,bu hobi ile ilgilenmeye başlayıp,eğitimini alacaksanı: 600 D yerine de 650 D serisini alabilirsiniz. Sadece düz resim çekerim, o kadar da para vermem dslr olsun taştan olsun mantığındaysanız 1100D yi full kit olarak satan yerden alın.

 • AB9 @sqn

  alınan ürüne yanlış denmez, siz beğenip aldıysanız bi karar sürecinden geçmişsiniz demektir, biz de hayırlı olsun deriz.

 • freeman

  canon da bu hız varken artık seneye de gelir herhalde bir 110D, belkide ; oynatılabilir ekranlı olur. 300 d ile başlayıp 700D ye kadar giden XXXD ailesinide bitirirlerebilirler.

 • Deniz Can Karaca

  İncelemenin sonundaki post rock etkileşimli müzik çok güzel. Kime ait acaba?

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Evet eğer uygun bir lens de alırsanız istediğiniz sonuçları alırsınız.

 • Bora

  İnceleme için teşekkürler. Canon boyut konusunda çok iyi iş çıkarmış.

 • Muhammet

  Sizin demiş olduğunuz 40mmlik lens bumuydu ?

  http://www.gold.com.tr/canon-40mm-ef-f-2-8-stm-objektif_u

 • Supermaniac @supermaniac

  Nikon D3200 mü yoksa Canon 100d mi karşılaştırma yapacak mısınız?
  Canon 70d incelenecek mi?

 • Mahmut

  Murat Bey Merhaba. Aydın Bey ile yapmış olduğunuz röportajı izledim biraz önce ama buradan sormak daha doğru geldi. Makine alma sürecindeyim. Sizden tavsiye istiyorum. Bütçem yeterse Nikon D7100 almak istiyorum. Eğer ona bütçem yetmezse D3200, D5100 ya da D90. gövde fiyatları 1200 TL seviyelerinde. Lens olarak Nikon 35 mm f/1,8, Sigma 17-70 mm f/2,8-4 dc macro os hsm, nikon 55-300 vr f/4,5-5,6. D7100 için bütçem yetmezse diğer 3 gövdeden birini alıp kullanmak. Bu açıdan sizce hangi gövde ve lensler için yorumunuzu alabilir miyim.

 • Burak Özyürek

  "Teknoseyir'e Hoşgeldiniz"e ne oldu ya?

 • mgunes @mgunes

  Canon 100d yi izleyince çok sinirlendim. Daha 4 ay önce Olympus O-MD E-M5 aldım. Ama Canon'u görünce olamaz dedim. Üstelik Olympustan daha ucuz. Canon 100 d ancak ikinci makinam olur diye kendi kendimi teselli ettim. Lütfen böyle incelemeler yapıp beni sinirlendirmeyin.

  • Mehmet güneş

   Şimdi de Olympus OMd EM1 i çıkarmış. Yahu EM5 i alalı daha 4 ay oldu. Makinayı görünce çarpıldım ve çok sinirlendim. Sinirden elim ayağım titredi. Bu kadar da olmaz. En azından bana bu yapılmaz. Murat bey, lütfen duruma el koyun!...

 • Erdem AKDEMİR @virtuemta

  f/p ürünü 1500tl altı 3-4 dslr karşılaştırma videosu yapma düşünceniz var mı?

 • Taşkın Dönmez @taskindonmez

  Murat bey merhaba,
  Giriş seviyesi ve dslr a yakın kalite fotoğraf çekimi için bu makinayımı yoksa daha önce incelemesini yaptığınız Sony Cyber shot RX-100 ümü tavsiye edersiniz ? Zira her iki cihazda ufak ve taşınabilir boyutta, fiyatları arasında da çok fazla bir uçurum yok, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarını belirtirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler.

 • Ziyaretçi

  Murat abi senin olumlu görüşlerinle NEX F3 almıştım yaklaşık 6 ay önce, arada sırada DSLR görüp o tutuş tokluğuna özensem de makinemle mutluyum hem daha farklı bir cihaz piyasadaki ürünlere göre hem de ufak boyutta ve kaliteli işler yapmaya olanak sağlıyor.
  Fikir soran arkadaşlara bir kullanıcı görüşü olarak yardımcı olmak istedim.
  Bir de şunu eklemek isterim, tekno marketlere gittiğimde DSLR makineleri bir hava atma aracı olarak almayı planlayan ve alan kişilere şahit oldum.Ayrıca genelde reyon görevlilerinin yönlendirmeleri çok yanlış olabiliyor ve tabiki bu her ürün geçerli.Ne alacağımıza karar verip araştırıp öyle gitmeliyiz.Oradaki çalışanlardan medet ummak bize zarar sağlayacaktır.Şu ürün çok satıyor bu ürün az satıyor tarzı yorumlar o ürünün kalitesi ve özelliği açısından olumlu bir katkı sağlamadığı düşüncesindeyim (satıcılar bunları da müşteriye ilettiklerinden dolayı bunu söylüyorum).
  Günümüzde internet bir bilgi kaynağı ve almayı planladığımız ürünün tüm yönlerini öğrenmek için bir çok site var.Bunlardan doğru şekilde yararlanıp mağazaya gittiğimizde reyondaki çalışanın yönlendirmelerine kulak tıkamak ve istediğimiz ürünü alıp kasaya yönelmek en iyisi olduğunu düşünüyorum.

 • Sinan

  Nex5 düşünen arkadaşlara, yurtdışından getirtme imkanınız varsa NEX5R'da ciddi kampanyalar başladı. Amazon'da 499$'a var. Çok iyi fiyat..

  http://www.amazon.com/Sony-NEX-5RK-Compact-Interchangeable-Digital/dp/B0090QXG92/ref=sr_1_1/183-2217058-1127468?s=electronics&ie=UTF8&qid=1378555663&sr=1-1&keywords=sony+nex-5

 • bLind @blind

  Konu fotoğraf makinesi oldumu videolar çok başarılı oluyor çok keyifle izliyorum kafamda hiç soru işareti kalmıyor konuya gerçekten hakimsiniz.Hergün teknoseyire girmeden edemiyorum bağımlısı olduk 🙂

 • cavit

  2 tane 580 flash alacak adam neden bu makineye para versin ki ?

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Flash hemen alınmaz. İşi öğrendikten sonra ışığın makineden önemli olduğu idrak edilince, biraz da ilerleme isteğine bağlı olarak ışık ekipmanları alınır. Flash/ışık kullanmayı öğrenmeyen kişi amatör olarak kalmaya devam eder makinesi Mark 3 olsun isterse.

 • Can

  Sony Nex varken alınmaz.

 • Gülay

  Ellerinize sağlık !

 • Resul Demircioğlu

  İyi günler Murat Bey sıkı bir takipçinizim inceleme şahane olmuş bir sorum olacaktı canon 450d kullanıcısıydım geçen ay itibari ile makinamı sattım sebebi iso maks 1600 olması beni çok kısıtlıyordu yeni bir makine alacağım ama bütçem çok yok malum öğrenciyim yurtdışından ailem alacaklar uygun fiyata iki seçeneğim var, canon 600d mi yoksa nikon d90 mı onerirsiniz. 600dnin hareketli ekranı beni çok cezbediyor ama makine hakkında çok yerli yersiz atıflar var ve hiçbir lens ekipmanım yok alınca yanında lens de alacağım lenslerin kalitesi fiyatı bunlarıda göz önünde bulundurup yardımcı olursanız mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler. 🙂

 • RocKhan

  Uzun zamandır araştırmama rağmen bulamadım, konuya da hakim olmadığım için hangi markanın hangi modeline bakacağımı da bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  Bana Panaromik çekim yapabilen (işleme ve birleştirme işlemi makinede olup bitecek)
  Ayrıca video çekim modu en az 15-20 dakika olan, hemen şarjı veya pili bitmeyen bir makine lazım. Canlı müzik çekimi olacağı için loş ışıkta başarılı olması gerekiyor.
  Görüntü kalitesi en az Canon Powershot SX 230 HS ayarında olmalı. Bütçe 600 liraya kadar.

  Bu klansmana giren 2-3 makine modeli önerebilirseniz çok sevinirim. Makro çekim ya da aşırı zoom gibi özellikler en geri planda olabilir.

 • Deniz @darkblack

  vizörle ilgili bir şey dediniz mi yoksa ben kaçırdım mı, nasıl rahat mı acaba?

 • okan

  iyi günler, canon 100d'nin video kayıt süresi ne kadar? yardımcı olursanız sevinirim

 • SaMeRt @samert

  Murat Gamsız bey seyehat fotoğrafçılığı videosundaki yorumunda Canon EF 70-200 f/4 L USM lensi eğer ikinci el bulabilirseniz kaçırmayın dedi bende de CANON 100D makina var ve bu lensi alacaktım ama makinan FULL FRAME değilse o lensi alma dedi satacak arkadaş. Onun yerine 70-300 al daha ucuz dedi hem de boşuna masraf etmezsin dedi. Şimdi bilen varsa soruyorum CANON EOS 100D'ye EF 70-200 f/4 L USM lens taksam bir sorun olur mu ya da tam verim alabilirmiyim ?

 • SaMeRt @samert

  bu makinayla CANON EF 70-200 f/4 L USM objektif kullansam tam verim alamaz mıyım?

 • Kenan Kadirağa @kenankadiraga

  Abicim mrb. Ben fotografa meraklı oldugumdan dolayı DSLR fotograf makinesi almak istiyorum.daha önceleri DSLR fotograf makinesi kullanmadım ve almadım.yani telefonlarda çekilen fotolarda iyi olsamda DSLR fotograf makinesinde amatörüm diye bilirim.Bugünlerde bir DSLR fotograf makinesi almak istiyorum fotograflarımı daha güzel karalere yaymak için ama bir bilgim olmadıgı için hangi markayı hangi modeli alsam bilemedim.canon 600d ve canon100d çok gözüme çarptı ama bunların arasındada hangi iyi hangisi bilgim olamduğı için kararsız kaldım.acaba bana konu hakkında bilgi vere bilirmisinz .canon olarak 600d mi yoksa d100 mü ??? bilgilerinizi bekliyorum 🙂

 • Engin Demirci @msvatoli

  @gamsizm önümde iki seçenek var 100D ve 600D sizce hangisini almalıyım. Yanıtlarsanız çok sevinirim.

 • siyahinci @siyahinci

  bende yeni bi cihaz alıcam fakat 100D ile 600D arasında kaldım araştırma yaptım ve bi karar verdim tabikide 100D alıcam 100D hem iyi ve güncel bir cihaz