İnternet servisleri için 2 yıl süre bu sene sonunda dolacaktı ancak servislerin yeterince alt yapı yaptığını düşünmüyorum ben. 2019 olacak ve 2020 ler çağı bağlayacak artık 4k lar yaygınlaştı 25 mbps standart olup 50-100 mbps ler yüksek fiyatlara sunulmaması gerekiyor. Gel gelelim durum öyle değil bence hala hızlar 4-5 mbps ortalama da. Şehir merkezleri bir nebze iyi olabilir ancak ilçelerin gelişmesi için 10 yıl daha bekleriz herhalde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yunus Emre Arslan @yunusemre

  Hadi büyük şehirler dışı öyle pat diye olmaz da
  Bari İstanbul'da her eve vdsl getirip en az 75mbps verseler yetecek bunlar heryere fiber getirmeye çalışıyorlar ev için fiber gereksiz bence vdsl ev kullanıcısına yetecektir.

  • Waterfallll @waterfallll

   Fiber altyapı en gerekli olanı. Yeni VDSL yatırımına gerek yok. Hazırdakine bir şey diyemem ama yeni altyapılar tamamen fiber olmalı. Eve bakır kablo çekmekle fiber kablo çekmenin pek bir farkı yok. Çünkü şimdi olmasa da o kullanıcı gelecekte illaki fiber hızı isteyecek.

   (Fiber kablonun teorik bant genişliği neredeyse sonsuz. Şu an fiberdeki kısıtlamalar tamamen çevirici/çözücü elektroniklerdeki kısıtlamalardan kaynaklanıyor. Fiber kabloyu çektikten sonra sadece sağlayıcı cihazları yenileyerek onlarca ve onlarca yıl kullanılabilir.)

  • imperio @imperio

   Çok sığ bir düşünce olmuş. VDSL getirip en az 75mbps verebileceklerinin garantisini kimse veremez. VDSL dediğin şeyde de ADSL gibi uzaklık ve bina tesisatı önemlidir. Sonra "niye benim hızım 20mbit, neden pingim fiber gibi 3ms değil de 20ms " diye söylenirsiniz.

   İkincisi, fiber dediğin şey zahmetsizdir, dayanıklıdır, kablolar zamanla ölmez, santraldeki cihazlarını ayarladığın sürece kapasitesi sınırsızdır. Çok kişi yüklendi diye hız düşmez. Bakım masrafları çok az olduğu için ve pek de bakım gerektirmediği için fiberi ISP'ler de sever. Buradaki tek sorun yerlerin kazılması hatların döşenmesidir. Yoksa emin olun hiçbir müşteri talep etmeden o firmalar 10 kere fiber döşerdi her yere. Şu an firmalarda 8mbit ADSL ile 25mbit fiberin aynı para olma sebebi de budur. Fiberde firmanın giderleri her zaman daha azdır. Ama siz diyorsunuz ki her yeri kazsınlar ama fiber değil VDSL yapsınlar. Güzel mantık.

   Üçüncüsü, bundan 5 yıl önce 3 mbitle yetiniyordu herkes. Şimdi? Peki bundan 5 yıl sonra? 5 yıl sonra bidaha mı kazsınlar her yeri bu sefer de VDSL yetmiyor diye? Onyıllarca dayanacak fiberi döşeyip yer kazma muhabbetini onyıllarca kapatmak yerine gidip VDSL'e uğraşmak yapılabilecek en büyük saçmalık olur.

  • Yunus Emre Arslan @yunusemre

   @protego o zaman neden çoğu yerde vdsl varken fiber çok az ?
   Tt parasını çok düşünen bir firma öyle olsa fiber konusunda çok daha gelişmiş olurdu.

  • imperio @imperio

   @yunusemre "Buradaki tek sorun yerlerin kazılması hatların döşenmesidir."

 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  Hocam 25 megabit/s dediğiniz hız bile bariz yavaş. 50 Mb/s minimum paket olmalı.

  • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

   @merakli hocam ölücülüğe gerek yok 25 gerçekten yavaş 😀 ben ekmekle karın doyuruyorum makarna verseler kurban olurum demek gibi bişey bu 😀 biliyorum sizin elinizde olan bişey değil heryerde alt yapı yok e zaten biz de bunu eleştiriyoruz. 🙂

 • kman @kman

  speedtest.net rakamlarına göre Türkiye ortalama sabit genişbant internet indirme hızı Nisan 2018 değeri 17.41Mbps (Dünya ortalaması 45Mbps).

  Umutlar devletin fiber paylaşımını zorlamasına bağlı, yoksa karınca hızında iyileştirmelerle devam edeceğiz maalesef.

  • Koray @koraysuna

   Hocam o 17 mbps olmasında ki sebebde genele yayılmamış ki 3 4 büyük şehirden kaynaklı yüksek çıkması Bizim ülkede 81 il var o yüzden çok yavaş gidiyor

  • kman @kman

   @koraysuna Zaten ülkede toplam 12 milyon sabit genişbant abonesi var, yavaşı da hızlısı da hepsinin ortalaması buna denk geliyor.

   Düzeltme: speedtest.net üzerinden hız testi yapanların ortalaması demek gerekiyor.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @kman tabi şunu da düşünmek lazım. Genelde yavaşken değilde hızlıyken kaç mbps çıkacak acaba diye yapıyoruz testleri. Yani en azından ben öyle yapıyorum. 3 mbps ile yetinen ev kullanıcısı zaten test falan yapmıyordur.

  • kman @kman

   @deniz-fidan ben internette bir yavaşlık var mı diye kontrol etmek için de test yapıyorum. Tam olarak doğru rakamları yansıtmasa bile bence speedtest.net ortalaması, gerçek rakamları bilen hizmet sağlayıcılar dışındakilerin doğruya en yakın olarak kabul edebileceği bir veridir.

 • Gump @runforrest

  4-5 mbps kullanan tanıdıklarım ve evlerine gittiğimde kriz geçiyorum. Ondan sonra şu firmayı gereksiz övüyorsunuz diye tepki alıyoruz buralarda. Tamam kardeşim ben parasını alıyorum onların her ay övmek için sen haklısın. 😀

  • Ufkabakan @ufkabakan

   TTNET deyken 16Mbit alabılıyorken, Türknet ile 4-5Mbit zar zor alır hale gelmiştim geçen yıl. Ama sorun yine TTNET kaynaklıydı.

   Şuan Vodafone FiberMax ile 100Mbit Download/5Mbit Upload alıyorum. Çok ama çoook memnunum.