iPhone X'in Türkiye satış fiyatı belli olduğundan beri ortada saçma sapan tespitler uçuşmaya başladı. Yok neymiş bir mağaza çalışanı bir aylık maaşıyla iPhone X alamıyormuş da bilmem kimin birkaç aylık maaşına denk geliyormuş falan.

Neden böyle kıyaslamalar yapılıyor? iPhone X ihtiyaç mı? Lüks mal kardeşim, adı üstünde. Zaten herkes satın alamasın diye 6 bin gibi bir fiyattan bahsediyoruz. Lüks mal dediğimiz şey gereksizdir, ihtiyaç değil zevktir. Eğer bu komik kıyasların amacı telefon fiyatının yüksekliğine dikkat çekmekse 1000 TL'ye de telefon var, isteyen gidip onu alabilir. Telefon fiyatları eleştireceğim derken saçmalamanın zirvesini yapıyor bazıları.

Tercih bunlar, adı üstünde. Meşhur bir Murat Gamsız sözü der ki, "Telefon bu, düştü mü kırılır." 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Öyle amma, e yabancı memlekette adamın asgari maaşı 1500 birim para, 1000 birim parayla onu alabiliyorken sen 1500 birim parayla alamıyorsun sorun budur. Senin alman için 6000 birim para vermen lazım takribi de 6 ay paranı kenarı atman lazım tabi aylık 1000 birim paranı kenarı atabilirsen. 🙂

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   yabancı memleket de üretiyor, yapıyor ama. senin ülken saçma sapan şeylerle uğraşırken adamlar üretiyor, yapıyor ve satıyor, parayı da cebe atıyor.

  • Orcun @orcun

   @gizemaksut Ama işte bu bize lüks. Yoksa adam kendini 1 ay kasıp alıyor maaşının yarısından biraz fazlaya falansa onlara göre lüks kavramı farklıdır. Birde şu var almanya bilimum avrupa ülkelerinde de böyle hadi amerika olsa sadece neyse de başka ülkelerde var. Bu tamamen bizim insafsız vergi sistemimiz ve de bizi yönetenlerin sömürmesi üzerine kuruludur. Başka ülkeler kendi vatandaşı için başkasının sömürür bizde tam tersi. 😀

  • Samet ŞEKER @sametseker-tr

   Herkes ürettiğini ucuza alır, bizde de don ucuz.

  • Orcun @orcun

   @sametseker-tr O bile bize pahallı, http://www.lcwaikiki.com/tr-TR/TR/urun/LC-WAIKIKI/erkek/Boxer/3024541/545224 en ucuz bilindik marka boxer 6 lira neredeyse.

   Birde elin alamanında bakalım.
   https://www.amazon.de/OVERMAL-Retroshorts-Unterw%C3%A4sche-Boxershorts-Atmungsaktiv/dp/B075YRBNPB/ref=sr_1_15?s=apparel&ie=UTF8&qid=1508018726&sr=1-15&nodeID=1981408031&psd=1

   Burada 1.29 Eur kurla çarpsan bile diyeceğim ama adamda 1400 eur maaş alıyor sende 1400 tl maaş alıyorsun. O 1.29 eur'u dona veriyorken sen 5.95 tl'i dona veriyorsun.

  • Samet ŞEKER @sametseker-tr

   @orcun pazara gitmeni tavsiye ediyorum lcw den daha kaliteli daha ucuz ürünleri bulabilirsin 🙂

  • Orcun @orcun

   @sametseker-tr Pazarda boxer 3 lira, onuda diyeyim 2 kere yıkarsın küçülür öylesi yani 3 lira.

  • Samet ŞEKER @sametseker-tr

   @orcun bizim arkadaşlar yapıyor ürünleri kaliteli 😀 neyse muhabbeti fazla uzatmayalım konudan sapıyoruz 😀

  • Orcun @orcun

   @sametseker-tr Yani şahsi biraz 😀 ben bu arada dandik don giymem. Kıyafette de öyle ben dandik giymem. Yüzde 100 pamuk olacak mesela öyle likralı genişleyen lastik gibi şeyler onları zerre sevmiyorum. Ya pamuk ya da yün o kadar. Ha kazık tabi ama insanında 1 tane bedeni var. 😀

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @orcun bizde zaten telefon fiyatları ve vergiler çok yüksek ben onu kabul ediyorum. benim lafım iphone'u sanki ihtiyaç gibi gösterip de aslında insanlara alttan alttan psikolojik mesaj verenlere. bilmem kaç aylık maaşınla alabiliyorsun gibi lafları kullanınca cuk oturuyor. canımı sıkan şey ise insanların "yahu elin yabancısı benden daha rahat alıyor, ben neden bunu alırken bu kadar zorlanıyorum?" diye sorgulaması değil. canımı sıkan şey insanların böyle yazılar okuyup da üzülmeleri, mutsuz olmaları. psikolojik olarak işleye işleye insanları saçma sapan para kazanma yöntemlerine itmeleri dahi söz konusu.olay uzar gider yani, anlatabildim umarım. zaten ülke farkı gözetmeden söylüyorum iphone x ve onun gibi telefonlar her türlü lüks. lüks mal yani, standartların üzerinde. fazladan bir sürü özelliği var.

  • Samet ŞEKER @sametseker-tr

   @orcun Ben de ayakkabıda çok dikkat ederim tabanına, kalitesine falan (umarım mesajlar silinmez ) 😀

  • Orcun @orcun

   @sametseker-tr Ayakkabı mühim ya benim odayı görsen delirirsin. bir dolap sadece ayakkabı hepsi kalıbında yarısından fazlası yeni 1 kere giyilmiş vs. ama öyle zamanında maaşları gömdük bunlara. 😀
   @gizemaksut İhtiyaç kısmını açmak lazım. Ben felsefeci adamım şimdi ihtiyaç ama kime göre neye göre ? bana göre mesela gereksiz ledli über saçma gamer pc parçası işte arabaya takılan bilmemne egzos yok efendim led döşeme farı fikfiği vs. vs. bunlar bana saçma salak gereksiz şeyler geliyor. Ha kimi adamada bunlar ihtiyaç. Çünkü bir eksiğini insanoğlu hep eksikli çünkü gözü de pek doymaz ya hah işte onu böyle kapatmaya çalışıyor. Hep işte erkeği karşı cins buna itiyor.

   Hayatında hiç bir kısım patronlarla vs. tanıştın mı ? ben çok tanıştım böyle dersin ki ulan ne hayvan öküz adam ya ? 2 kelime edemiyor ama senden istediği bilgiler iş güç vs. über yüksek ama kendisi hanzo öküzden ibaret. Altında ki arabayla işte içtiği sigarayla gittiği mekanla yediği 2 tane kıytırık etle vs. övünürler. Birde şu var ki dünyanın düzeni böyle oturtulmuş. Temeline ineyim. İnsanoğlu ilk zamanları vs. yerleşik hayat ve paradan öncesi yani 1 kadınla evlenmez yada beraber ömrünün sonuna kadar yaşamazmış. İşte kadını hamile bırakıyor çocuk doğuyor ve ilk 3-4 sene o kadınla takılıyor sonra çocuk büyünce bırakıp başka kadına geçiyor.

   Peki yerleşik düzen ve paranın icadı ile ne oldu ? ilk bu sistem değişti mesela erkek işte evine bakar geçindirir şunu bunu alır rahat yaşar çalışır evini geçindirir değil mi ? sistem bunun çevresinde oluşturulmuş. Kapitalist düzen denebilir. İnsan diyoruz ihtiyaçları aslında sonsuz yani sınırı yok gibi birşey. Herşeyi ister istekleri bitmez. Ama birazda sosyal canlı ya hah işte onunda etkisi çok büyüktür böyle işte şirketler vs. sana hep daha iyi dedikleri şeyleri satmaya çalışıyorlar.

   Mesela işte kimi kadının zaafı var, ayakkabıya veya çantaya bu böyle birşey. O kadın için de işte hermes çanta dediğinde ağzının suyu akar. İşte ayakkabı da louboutin dediğinde böyle gözleri yerinden çıkar. Kimi kadın bunlar için emin ol ruhunu satar. Muhabbeti çok geçiyor mesela benim kız arkadaşımla vs. çevresinde hep bu yemi atarım 1 kere daha sektiğini görmedim. hele bu saç konusuna da girince ya bildiğin kadınlar günü oluyor. Konu benim etrafında dönüyor dönüyor vs. vs. bu seferde ne oluyor işte benim kız beni kıskanıyor. Hadi kalkalım ben sıkıldım ya eve gidecem hadi kalk vs. vs. dürtüyor. Neyse konu çok sapıyor ama günümüz dünyasında malesef bu konumdayız. Erkek veya kadın hiç farketmez bu genelde böyledir e bunu da bilen şirketler vs. sana hep en iyisini en güzelini vs. vs. yalanıyla kandırıp paranı alır sonrada seni sömürür.

 • Yunus Emre Arslan @yunusemre

  Bi yandan haklısın ama şöyle düşün arabada sözde lüks mal ama arabasızda hiçbir yere gidemiyorsun.İnsanlar düzgün ürünü iyi fiyatlara kullanmak istiyor.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   eskiden olsaydı evet ucuz telefonlar işe yaramıyor derdim ama artık öyle değil. misal gm6, kamerası, ekranı, bataryası, hızlı şarjı, araması, interneti vs vs derken bir akıllı telefon kullanıcısının işini gayet rahat görebiliyor ve fiyatı da son derece uygun. günümüzde 1000-1500 TL seviyesindeki telefonlar iş görmez, kullanılmaz seviyede değil ki. hadi biraz daha ver para, 3000 TL'ye kadar gayet düzgün telefonlar var. eğer kullanıcının derdi ben general mobile değil de apple logosu istiyorum ise o zaman iş telefondan çıkıp marka tutkusuna dönüyor. arabayla kıyaslaman da çok komik.

  • Yunus Emre Arslan @yunusemre

   @gizemaksut hayır derdim artık akıllı telefonun bir ihtiyaç olması ben böyle düşünüyorum sen farklı düşünüyor olabilirsin. Bu arada xiaomi telefon kullanıyorum yani bende Apple hayranı değilim ama adamlar iyi iş yapıyor eğer bir şirket yöneticisi olsam direk iPhone alırım neden çünkü stabil çalıştığım iş yerinde bütün bilgisayarlar mac ti neden çünkü photoshop çalışırken saçma sapan hata verip çökmesin diye. İnsanlar Android in saçma sorunlarından bıktı tabi Android bunu duzeltse de bi kere yapıştı üstüne çıkmaz daha. Adam Apple alıyor arayüz kasma vs. Dert etmeden keyfine bakıyor

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   @yunusemre akıllı telefonun ihtiyaç olması meselesi kişiye bağlı. hayatı okula gidip gelmekten ibaret olan bir öğrenci ile şirket yöneticisi gibi birinin akıllı telefon ihtiyaçları farklı olacaktır. iş-güç için ihtiyaç duyan insanla gösteriş için alan insan arasında fark var. benim bir arkadaşım vardı, öğrenciyken, hiçbir geliri yoktu. telefon almak istedi ama ille de iphone olacakmış. gitti 5s aldı bir de onun için ailesini borca soktu. görsen ios evet ama arkadaşın yaptığı şey mesajlaşmak ve fotoğraf çekilmek. stabilite şu bu bilmeyen insan ay bu güzel marka, bunu alayım da havalı olayım diye alıyor.ya da öyle düşünmesi bile yeter. araba örneğine gelince, herkes arabası olsun ister ama bu ülkede araba işi de zor, devamlı yakıta zam gelmesi, vergisi, algısı, tamiri, bakımı, işlemleri falan derken araba ihtiyaç bile olsa geliri düşük insan için çok zor. hem alması hem de aldıktan sonra altından kalkabilmek adına.

 • Nuri Karakaş (Argo Navis) @nkarakas

  İşte verdikleri köfteye göre istedikleri para abartı, dikkat çekmek istedikleri konu bu bence.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   apple her zaman abartıydı, el kadar telefona binlerce TL saçmak için sorunlu gibi geceden mağazanın önünde bekleyip kuyruk oluşturan insanların ülkesine müstehak bence, kimse kusura bakmasın. bu kadar tüketim delisi olana her fiyatı geçirirler. birileri "apple bu abi yaa" dedikçe daha da yükselecek o fiyat. iyi de yapıyorlar.

 • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

  Mesele telefon fiyatı karşılaştırması değil bence, alım gücü karşılaştırması. Son günlerin popüler ürünü neyse onun üzerinden yapılıyor.

 • Filtre @kahve

  Yurtdışında yaşasan ve gelirin dolar üzerinden olsa emin ol böyle düşünmezsin.Bu fiyat Türkiye için. Yurtdışında yaşayan adam zaten maaşının yarısıyla İphone alıyor. Bu yönden de düşünmek gerek.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   yurtdışındaki durumu da biliyorum ve zaten türkiyede telefon fiyatlarının fazla yüksek olduğuna ben de katılıyorum. elma logosuyla gösteriş yapan insanların ülkesine müstehak bence, kimse kusura bakmasın. yurtdışındakiler bu kadar gösteriş meraklısı değiller.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  iphone x mi dünyanın en iyi telefonuymuş? bana bedava verseler almam, o tasarım nedir öyle... neyse fanboylarla tartışmaya girmiyorum.

 • Gökhan @gokhans19

  @gizemaksut Bana bedava verseler alırım. Bunu dünyanın en iyisi sanan cahil birine satar 2 binine mi 6 alır üstünüde mi 7 çıkana kadar hesapta tutarım.

 • Ahmet aykök @systemnet

  bu telefonu satın alacak çok insan olduğu sürece hep pahalı olacak... almayın bakalım fiyat nasıl iniyor yarı fiyatına..

  • ScKn @scknn

   Bu dediğine gülüyorum. Devletin 1.200 TL 'lere varan vergi alırken bu cihazdan satmıyor diye adamlar fiyat düşürecekti. Gerçekten çok komiksiniz. TR 'de adetli satmasın Apple en fazla ülkeye getirdiği sayıyı azaltır. Herhalde "yaa satamıyoruz Türkiye 'ye özel fiyat çekelim" diyeceklerini sanmıyorsunuz değil mi ?

  • Ahmet aykök @systemnet

   @scknn evet sanıyorum... almayın bak fiyat yarı fiyatına nasıl düşecek not8 4bine düştü bile :))))

  • ScKn @scknn

   @systemnet Samsung zaten her zamanki fiyat politikası. Ayrıca 4.000 TL ye sizi sevindirme şekli satışlarını iyi etkiliyor olmalı. Ayrıca Samsung 'un satış yapamadığı için fiyatı düşürdüğünü sanıyor olmanız üzücü. Samsung reklam gideri çok yüksek bir firma diziler tv ler her yerle anlaşması var ve ilk parti yüksek fiyatlı satışları yapıp reklam giderini karşıladığında fiyat düşürerek hem zarar etmediğini hem de satışları arttırdığını biliyor muydun ?

 • Samet ŞEKER @sametseker-tr

  İstek ve ihtiyaç kavramını, iktisadı bilen, kavrayan insan bu telefona 6000tl vermez, veren için de laf edilmez sonuçta marka değeri denilen şey bir çok insan için ön planda, bu marka da marka bağımlılığı olayını iyi kullanıyor. Bence burada olan tek sıkıntı ürüne verdiğimiz paranın yarısı devlete yarısı yurt dışına gidiyor, direkt piyasaya para inmiyor, bu da enflasyon falan filan işte uzun uzun gerçekçi ekonomik durumlar ...

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   katılıyorum. zaten benim eleştirdiğim şey insanların verdikleri para, telefon tercihi değil. ama yok şu kadarlık maaşınla alabiliyorsun diyerek insanlardaki marka bağımlılığını körüklemeye ve kendilerini kötü hissetmelerine neden olacak şeyler yazıyorlar. yoksa verene laf ettiğim yok ama psikolojik baskı yapmaya da (alttan alttan) kimsenin hakkı yok bence. çünkü iphone alamadığı için kendini kötü hissedenlerin çok çok azı benim ülkemde neden bu kadar pahalı diye düşünebiliyor, anlatabildim mi? yurt dışında ucuz olan şeyin kendi ülkesinde pahalı olduğunu bilen insan sayısı az. marka bağımlılığı firmalar için harika bir şey ve apple bu konuda müthiş.

 • turker @turker

  genelde al(a)mayacak olanlar konuştuğu için alanların pek umru olmuyor fiyatıyla ilgili.

 • Joe @joe

  Mi5 candir, gerisi heyecandir 😃

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Her iki bakış açısı da haklı. Sizin verdiğiniz örnek uç durumu göstererek vehameti biraz daha görünür kılıyor. Evet mağaza çalışanı X almasın ama bir aylık maaşı buna yeterli olmalıydı.

 • karasimsek @karasimsek

  @gizemaksut dediklerine katılıyorum bencede insanların 6 ayını geçirecekleri maşının bir telefon etmediğini sürekli söylemek bir yerden sonra işkenceye dönüşüyor.