Arkadaşlar, filmleri, dizileri 2.5" external harddisklerde tutuyorum, TV'ye USB'den bağlayıp izliyorum. Ancak istiyorumki, ekonomik ama düzgün bir sistem olsun, içine istediğim kadar (en azından 4) dahili harddisk takayım. Mesela ilk başta 2x 16 TB disk takayım, gerektikçe 16 16 ekleyim... Nasıl yapabilirim, bin küsür dolar seviyelerine çıkmayan media server özelliği de olan NAS kutuları var mıdır? Doğru soruları mı soruyorum, NAS değil bambaşka birşey midir benim ihtiyacım olan...

Android TV'nin erişmesi lazım (TV'de VLC yüklü)

Ayrıca gerekmediğinde de düğmesinden kapatabilir miyim bu tip cihazları akşam bir saat film izleyeceğiz diye 7x24 çalışmasına gerek yok...

#NAS #MediaServer

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tai per Dog Un @alipektas

  Evde bilgisayar da varsa ağdan paylaşım yapıp KODI ile TV'den izleyebilirsiniz. Ya da Raspberry Pi 4 alıp open NAS kurabilirsiniz. Yine ağdan paylaşırsınız. USB çoğaltıcı ile de birden fazla HDD bağlarsınız. NAS'lar genelde bu önerdiğim alternatiften çok daha pahalı oluyor. Uğraşırım derseniz böyle çok daha ekonomik şekilde çözebilirsiniz.

 • KaptanExa @kaptanexa

  Kullandığınız sistem zaten ekonomik ve ideal. Anladıgım kadarıyla sizin istedğiniz yeni içerikleri tak çıkar yapmadan hard diske atabilme lüksü. Bunun da çözümü vardır illa ama en ucuzundan raspberry pi gibi bişi ağdan dağıtması lazım.

 • Tarık @xahve

  Film arşivcileri ile ilgili merak ettiğim bir şey var, neden bunu yapıyorsunuz ?
  Bir filmi tekrar tekrar izlemek size zevk veriyor mu ?
  Filmi zaten internetten kolayca açabiliyoruz, depolamanın bir anlamı var mı ?
  (kendim de arşivciliği severim, ama internette olmayan şeyleri özel dosyaları saklarım, çektiğim bir fotoğrafı 20 yıl sonra bile bulabilirim, ama hiçbir filmi diziyi saklamam, çünkü filmlere dizilere zaten 2 tık ile erişebiliyorum, neden indirip saklayayım ki ? Başkaları benim yerime saklıyor filmleri)

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Yüksek kalite indiriyordur, TV'den izlenecekse "internetten kolayca açmak" da pek mümkün olmadığı için indiriyordur. Ben bunlardan da ziyade tekrar tekrar izliyorum ve zevk veriyor evet.

  • Tarık @xahve

   @alipektas açıkçası ben bunun filmin sanatı için değil de filmin görsel kalitesi için yapıldığını düşünüyorum. Her izleyişte ''off ne kadar yüksek çözünürlükte bir film, aşırı net görünüyor'' demek için ve TV'ye verilen paranın hazzını yaşamak için gibi.
   Ben izlediğim yapımlarda kaliteden çok içeriğe bakıyorum, aynı şeyi 4k açıp tekrar tekrar izleyeceğime 360p olsun ama farklı olsun, zaten izlerken dalıp gidiyorum ve kalitesi aklıma gelmiyor, şu an Tabii platformu üzerinden dizi izliyorum, 480p kalitede oynuyor ama ben farkında değilim, dizide olanlara bakıyorum ve 480p olduğunu unutuyorum.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @xahve O biraz da içeriğe bağlı. Gibi izlerken 360p de izlerim misal, ama komedi filmileri hariç en kaliteli versiyonunun altına düşmem mecbur kalmadıkça. Dizilerde olay daha değişken, komedi olmayan ama kalitesinden ziyade diyaloglara önem vereceğim diziler de olabilir. Filmler net ama, görsel kaliteden de ziyade, filmin yönetmenin & görüntü yönetmenin seyirciye hazırladığı & uygun gördüğü ne ise onu izlemek isterim. Sadece görüntü de değil, ses olayında da izlediğimi hazırlayan kişiler ideal olarak nasıl izlenmesini & dinlenmesini beklemişlerse mümkün mertebe öyle izlemek isterim.

  • KaptanExa @kaptanexa

   @xahve
   Arşiv yapmam izler silerim,( silmediğim 50-100 filmi geçmez ki çoğunu 2.kez açıp izlemedim ama bir gün izlenir) çünkü
   1-İnternete her yerden hızlı erişebilsem saklamazdım.
   2- İzlemek istediğim filmler için harddisk bir nevi playlist oluyor. Daha sonra aklımda aa şu film vardı değil de diskte varsa film çıkmıştır, yoksa izlenecek yeni filmdir.
   3- Denizdeyim seve seve indirilecek o filmler.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   "Filmi zaten internetten kolayca açabiliyoruz, " Bu konuda bilgi verebilir misiniz? AnroidTV box da düzgün bir kalitede (1080p) elli tane yere tıklamadan, kumar sitesi reklamları arasında mayın tarlasında gibi gezmeden, 2-3 tıkla izle şeklinde bir yöntem var mı? Bir ara popcorn time vardı sanırım buna benzer bir kolaylık sağlayan.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @awsalli Yine de popüler, seeder'i çok içerik lazım Public Trackerlar için. Private trackerlarda da çalışıyor mu bu sistem bir de onu da bilmiyorum. İndirme sonrası seed kalması lazım sonuçta içeriğin. AndroidBox'sa harici SSD bağlayarak çözülebilir yer sorunu da sanırım.

 • Issız_adam @systemnet

  Yani onlara film ile doldurmak falan vallahi ben lokal tutmayı bıraktım online izle geç

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  @xahve Bir film Netflix veya Amazon Prime'da varsa oradan izlerim ama hemen izle, süper izle gibi siteleri kullanmıyorum. Zaten diğer arkadaşların bahsettiği gibi bunlara TV'den erişmek zor. Kolay olsa da kullanmazdım, o tarz siteler bana çok itici geliyor. Ayrıca görüntü kalitesi benim için önemli. Görselliği önemli olmayan bir içerik için en azından düzgün bir 720p ve görselliği önemliyse, en az 1080p, mümkünse 4K ve çok düşük olmayan bir bitrate tercih ediyorum. İçerikleri indirirken genellikle bi ara izlerim diye indiriyorum.

  Ben bu konuda biraz eski kafalı olduğum için, online bir içeriğe kısıtlı seviyede güveniyorum. Ne zaman ne olacağı belli olmaz... Anlaşmaları biter, kütüphanelerinden kaldırırlar... Mesela Expanse Netflix'teydi, sonra gitti... Veya YouTube'da beğendiğiniz videoları playlistinize atıyorsunuz, atıyorum, komik videolar diye liste oluşturmuşum, zamanla içine bir sürü video atmışım. Sonra dönüp baktığımda bazı videoların silindiğini, yerinde "no longer available" gibi bir ibare durduğunu görüyorum. Yani bir anlamda en "reliable" içerik, lokalde tuttuğunuz içeriktir. Gene bir başka sorun, bazen internet bağlantısında bölgesel sorun oluyor, bazen streaming servis sunucularında sorun oluyor. Zahmeti çok olsa da lokal içeriğin de güzel yanı vardır, hep, her zaman çalışır.

  Ama dediğim gibi birçok filmi, diziyi Netflixten, Amazon Prime'dan izledim, geçtim...

  • Tarık @xahve

   İndirme kısmında ben de aynısını yapıyorum, izlemek istediğim film Netflixte yoksa Torrent'ten 1080p indirip altyazı atıp izliyorum, ama film bitince siliyorum, gereksiz yere duruyor gibime geliyor, zaten istediğimiz zaman 2-3 dakikada tekrar indirebiliyoruz.

 • Levent Alpsal @levent-alpsal

  Hmm, bu ama tek bir disk anlamına geliyor. 4 slotlu bir sistemle 4x16=64TB'ye kadar çıkılabilir. Bir de bu modeme hdd'yi usb'den takacağımız için, normal şartlarda limitimiz 4TB olacaktır, 16 TB'lik bir internal nas diski takamayız...

 • bender.exe @bender-exe

  Jellyfin/Plex ile yapılıyor istediğiniz. Android uygulamaları var. Raspberry Pi gibi cihaz üzerine kurup local Netflix yapabilirsiniz.

 • Şahin. @strdex

  QNAP 431K Modeli ni alıp üstüne i4 adet 16tb hdd takınca miss gibi olur. 🙂

 • Emre @emre1393

  eski laptop falan bulursan usb 3.0 hub ile istediğin kadar harici diski ağda paylaştırabilirsin. ister windows kullan ister linux, sana kalmış.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  ASUStore veya QNAP bakılabilir veya Pi NAS'lara da bir göz atılabilir.

 • Tegin @tegin

  Ayakkabı kutusuna bir raspberry 3, iki 128 GB SDD ve 2 TB HDD koydum. Libreelec (kodi) ve raspbian os (torrent için) dualboot çalıştırıyorum. TV nin altında çekmecede duruyor. Sadece HDD nin adaptör kablosuna elektriği açıp kapamak için (mekanik olarak aşınmasın diye) bir anahtar bağlı. Kutunun üzerinde ucuz touchpad li bir klavye var. TV kumandası yetmediği durumlarda raspian os için alıp kullanıyorum. TV kullanılmasa bile 24 saat açık.