Ben bu insanları anlamıyorum... Uzun zamandır web işleri ile uğraşıyorum. Uzaktan bir tanıdığın internet sitesi işi çıktı. Saatlerce konuşuldu planlar yapıldı temeller atıldı.. Bir ay sonra bir mesaj "Ben o işi şu cafcaflı ajansa yaptırdım. Nasıl olmuş?" Yani ne diyeyim? 3 liralık işi 10 liraya güzel itelemişler, al tepe tepe kullan diyesim geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alpi Ironside @alpi350

  Deyin bence hocam.
  Fazlasıyla haketmiş. İçinizde bırakmayın.

 • redfox @redfox

  Bunun bir de bizim yeğen de yapıyor ama biz sana verelim dedik versiyonu var.
  Çoğu insan anlamadığı bir iş olduğu için saçma sapan yorumlar yapabiliyor.

  Başta Bilale anlatır gibi anlattığın halde sene dönümü geldiğinde domain yenileme, hosting, bakım vb ücretlere itiraz eden mi ararsın?

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  deseydin "kanka iyi geçirmişler" de içine otursun

 • Papa Emeritus @pope

  Tanıdıkla iş yapılmaz. Tanıdık olmasa ön ödeme olmadan başlamazdınız en azından.

 • CimAdam @cimadam

  Ajansla iş yapmak mantıklı, tanıdıkla iş yapıyoruz 1,5 sene geride adam abartmıyorum 1,5 sene. Ajansta öyle bir şey yok teslim mi etmedi ver mahkemeye kurtul o yüzden olaylara kendi açınızdan bakmayın derim sadece

 • onimarsynn @onimarsynn

  "3 liralık işi 10 liraya güzel itelemişler" kısmı haricinde sonuna kadar haklısınız ve bunu 20 küsür yılını ajanslarda geçirmiş, çokça kez bu durumu yaşamış bir reklamcı olarak söylüyorum. Maalesef özellikle doğu kültürlerinde yetişen insanlarla iş yapınca bu gibi durumlar çok yaşanıyor ve bu durumu önlemenin, iki tarafın da haklarını korumanın tek yolu daha hiç iş konuşmadan sözleşme yapmaktan geçiyor. Sözleşmeye yanaşmayanla da iş yapmayın, hiç değilse tek kaybınız maddi olur, psikolojik olarak yorulmazsınız.

  "3 liralık işi 10 liraya güzel itelemişler" kısmında ise çok yanlış düşünüyorsunuz, her şeyi geçtim konu yaratıcı işler olduğunda değerini yapan ve yapanın kariyeri, itibarı belirler. Ayrıca bir kişinin giderleriyle bir ajans dolusu insanın giderleri de bir değil. Ücret belirleme tarafında ajans-kişi karşılaştırması yapmak o nedenle çok anlamlı bir argüman değil.

  Öte yandan birebir aynı tasarımı sektörde hiç tanınmayan x kişisinin 3 liraya yapmasıyla, ünlü bir ajansın 30 liraya yapması arasında maddiyattan öte işin marketing boyutunda çok büyük farklar var. Gerçekten ünlü bir ajansla çalışıldığında sırf o ajansın ismi ile markanın yan yana gelmesinin bile marka değerine büyük oranda pozitif katkısı oluyor. Her ne olursa olsun sizinle anlaşıp, sonra işi size haber vermeden başkasına yaptırması elbette haklı çıkarılacak bir durum asla değil, yazdıklarımın bu şekilde anlaşılmasını istemem. Şu sözleşme işini bence bir düşünün, gerçekten kafanız rahat eder.

  • kolcu @kolcu

   Eleştiride çok haklısınız. Kesinlikle emeğe değer biçecek bir pozisyonda kendimi görmüyorum. O nedenle o lafı neden dediğimi açayım; hazır bir tema, yarım yamalak Türkçeleştirme, 404 dolu birçok bağlantı ve çoğu bölümün demo halinde kalması.. İşin teslim hali bu şekilde. Bu sebeple o ifadeyi kullandım.