Merhaba Beyler,
Bu gün Biontech aşısının ilk dozunu vuruldum. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim.
#aşı
#covid
#Biontech

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CanSimit @cansimit

  'şı' dediği 'Aşı' herhalde 😛

 • Hasan @hasans

  meslek ne acaba? aşı oma sebebini merak ettim

 • Mr.Bell @mr-bell

  Geçmiş olsun.
  Özel değilse hangi kapsamda sıra geldi ?
  Aşı soğuk ortamda muhafaza ediliyor ama size uygulama yapılırken aşının soğuklu oda sıcaklığında mı oluyor yoksa 15 derece civarında falaj ancak mıydı yani soğukluk hissetiniz mi ?

 • Mr.Tekin @tekin224

  Öncelikle geçmiş olsun.
  Yaş, meslek, hastalık
  Hangisinden dolayı sıranız geldi?

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @hasans @mr-bell
  Genetik sorunlu bir kan proteinin yol açtığı, ailede de görününen, 2019 da geçirdiğim "SEREBROVASKÜLER HASTALIK" sebebi ile riskli gruptaydım, eNabız da bununla alaklı kronik riskli hastalık bilgisi vardı zaten. Geçen hafta daha riskli gruplara aşı çıkmıştı, dün itibari ile bizim grubada da aşı çıkmış. SMS gelir gelmez randevu oluşturdum Biontech için çünkü stoğun limitli olduğu bilgisini almıştım.

  Aşıyı metal bir kutudan çıkarıp şırıngaya çekip vurdular. Öncesinde nerede saklanıyordu çok göremedim ama heyecandan olsa gerek aşının vurluduğunu bile hissetmedim.

  Aşı yapan hemşireler bitik durumdaydı (Benim sıram 16:20 gibi geldi ve 770 di numaram). Aşı vurulacak olan varsa tavsiyem sabah yeni iş başı yapılmış bir saate randevu alın. Tavsiyem bu olur.

 • Kaos @kaos

  Benim de yarina Biontech randevum var, hadi hayirlisi.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  Bana sıra yaz sonu falan gelir heralde, o saatte de aşıya gerek olmaz.

 • CKabil @moshck

  Teknik bir sorum var. Şarjı kaç gün gidiyor? 🤔

 • seda @seda

  @ufkabakan Anneme de sıra gelmiş. Biontech olmak istiyor.
  Bir araştırmacı gazeteci gözüyle, hastaneye gidişiniz ve de aşı oluşunuzun sürecini ve gözlemlerinizi, olduktan sonra şimdi herhangi bir ateş/yorgunluk ve diğer yan etkilerini hissedip hissetmediğinizi yazarsanız size çok müteşekkir kalacağız, hem annem hem ben
  Randevu sistemine bu sabah baktık. Ayın 4 üne yani pazar günü olan bugüne bile randevu alınma opsiyonu veriyor sistem

  @kaos sizin de deneyimlerinizi bekliyoruz.
  şimdiden hepinize teşekkür ediyoruz

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Aşılama süreci hakkında biraz daha detay vereyim o zaman, fakat bu randevu sonrası sıra işlemleri her hastanede her ilde farklı olabilir. Ben kendi ilimdeki şehir hastanesinde yaşadığım durum için detay vereyim:
   * Anladığım kadarı ile aşı hakkı geldiğine dair gelen SMS sonrası en erken 24 saat sonrasına randevu oluşturabiliyorsunuz.
   * Bulunduğunuz şehirde Covid19 Aşı Polikliniği olan hastanelerden randevu alınabiliyor.
   * Randevu saatinden en az 30dk erken gidin randevu saati biraz sembolik, hastanede Covid19/ Covid 19 Aşı polikiliniği bulmanız lazım, bizim hastanede dip dibeydi bu bir hata bence. Aşı polikilinipğinde tekrar numeratör ile sıra alıyorsunuz ve sizileri sırayla 10-20 kişilik gruplar hjalinde çağırıyorlar.
   * Size doldurmanız için kısa bir form verdiklerinden yanınızda kendi tükenmez kaleminizi götürün derim.
   * Sıranız geldiğinde grup halinde içeri alınıyorsunuz, formu teslim edip sizi yönlendirdikleri aşı odasının önünde tekrar sıra oluyorsunuz.
   * Kimliğiniz ile formu aşı odasındaki personele teslim edip aşı vurulacak bölgenizi açıyorsunuz.
   * Aşı öncesi size bir kaç sağlık durumunuz ile alakalı soru sorabilirler.
   * Aşı sonrası alerjik bir reaksiyona karşı 15dk hastane çevresinde bekleniz söyleniyor. Bir sorun olursa hemen geri dönmeniz lazım müdehale gerekbilen durumlar olabilir diye.

   * Aşı sonrası bende hafif bir kalp hızı artışı ve hafif ateşlenme oldu ilk 1 saat. Sonra bir sıkıntım olmadı. Şuan aşı vurulan kolum ve aşı yerim biraz ağrıyor o kadar.

   Başlka detay varsa, buyurun sorabilirsiniz.

  • Kaos @kaos

   @ufkabakan cok guzel ozetlemis. Kalem olayi cok iyi bir ayrinti. Neden form dolduruyoruz anlamis degilim ama yuzlerce insanin kullandigi kalemle ben de form doldurdum malesef.

   Daha asi olali 1,5 saat kadar oldu, henuz bir yan etki yok.

   Biz iki kisi gittik ve beraberimdeki kisinin alerjik bunyeai vardi. Alerji var mi diye sorduklarinda soyledik ve hemen doktor geldi. O da ayrica sordu, asidan sonra 30 dakika civari beklememizi bir sikinti hissedilmezse gidebilecegimizi soyledi.

   Pazar gunu oldugundan hic sira beklemedik hatta randevu saatimizden 30 dakika once aldilar. Cuma gunu giden arkadaslarim vardi ve randevu saatine gore 1 saatlik sarmadan bahsediyorlardi. Yani haftasonu ogleden sonra daha sakin olabilir kanaatindeyim. Tabiki hastaneden hastaneye de degisebilir bu durum.

   Dedigim gibi daha cok yeni ve herhangi bir yan etki hissetmiyorum. Ama birkacgun once olan arkadaslarimdan bildigim kadariyla genel sikayet hafif bir kol agrisi (asi yapilan bolge) ve hafif halsizlik seklinde.

   Size de sagliklar dilerim.

  • seda @seda

   @kaos Haftasonu sakinliği çok güzel bir tesbit. Çok teşekkür ediyorum. bir gün sonra (yarın) da aşılı kolunuzla ilgili olarak durumu paylaşırsanız sevinirim

  • orhan @orhanx

   @ufkabakan teşekkür ediyorum bu başka yerde bulunmaz ayrıntılı bilgiler için

  • orhan @orhanx

   @kaos teşekkür ediyorum bu başka yerde bulunmaz ayrıntılı bilgiler için

 • seda @seda

  @ufkabakan harikasınız. Çok değerli bu bilgiler için size ne kadar teşekkür etsem yetersiz kalır

 • @Guccifer2_021 @guccifer2_021

  Yarın benimde Taksim ilkyardım da bakalım ne olacak '' Diabet Tip 1 ''rahatsızlığım var .Bir gün sonra ben de yazabilirim ayrıntıları ..Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar..

 • seda @seda

  @guccifer2_021
  sizin de deneyimlerinizi bekliyorum.
  aşı olduktan 1 gün sonraki varsa ağrı ve benzeri yan etkileriyle rica edeyim

  • Kaos @kaos

   Yaklasik 27 saat gecti uzerinden. Asi yapilan omuz bolgemde biraz agri var. Yani tarif etmek gerekirse; omuzunuzu bir yere carparsiniz da kas ezilir ya oyle bir agri. Cok kucuk bir bolge ve sadece sertce bastirinca aciyor. Diger olan arkadaslarim “ertesi gun kolumuzu pek hareket ettiremedik” filan deseler de bendeki etkisi cok az oldu. Sanirim yarina bisey kalmaz. Onun haricinde herhangi bir yan etki (halsizlik vs) veya alerjik bir reaksiyon olusmadi bende.

  • seda @seda

   @kaos Annem ve ben Teşekkür ediyoruz. Olumsuz bir etkisi olmadığına hem sizin adınıza sevindik, hem de annemin randevusunu öneriler ışığında belki de haftasonu için almak için çok iyi bir motivasyon oldu

 • @Guccifer2_021 @guccifer2_021

  Merhabalar tekrardan Diabet tip 1 hastası olarak dün taksim ilkyardım hastanesindeki randevuma gittim .Saat 14: 30 da olan randevuma gittiğimde aşılar geç geldiğinden yoğun bir kalabalık vardı hastane içinde .. Görevli arkadaşlar sıranın 1-2 saate anca geleceğini söyleyince hastaneden risk nedeniyle 2 saat sonra dönmek üzere ayrıldım (eşimle). Eşiniz yada bir yakınınız refakat edebiliyor sıkıntı olmuyor. Saat 16:40 civarı tekrar geldiğimizde sırada 5 kişi vardı.Güvenlik barkodu soruyor randevunuzun.. üst kata çıkınca sıraya girmeden bir form veriliyor .. Kabul ettiğinize dair bilgilendirme ve imzanızı atıyorsunuz..
  Aşı için formu memur doktora veriyorsunuz.Size soruyorlar rahatsızlığınızı eğer isterseniz konuşabiliyorsunuz kısaca.. Ağrı olursa PAROL kullanabilirsiiiniz dedi..
  Daha sonra 10 adet oda dan herhangi birine sıraya giriyorsunuz kapıları açık (sıra derken en fazla 2 kişi oluyor yani kontrollu sıra ).Ben 2 kişi bekledim..
  Sıra gelince içeri girip sol kolumu sıyırıp oturdum ,hemşire hanım bir iki evrak doldurup aşıyı ayarladı Aşıyı insülin olmuş gibi rahatça oldum..
  Bu gün henüz 24 saat olmadı ..
  Olduktan 6-7 saat sonra sol kolum da ağrı başladı fakat öyle korkulacak bir ağrı değil içeriden sanki kemiklerinizin üstünde kaslardan bir ağrı dokununca ağrımıyor fakat birkaç hareketi yapamıyorsunuz acıyor.. Eğer işe gidecekseniz ağrıyı unutmayın el kol koordinasyonunuzu etkileyebilir..Ateş halsizlik vb. sıkıntılarım olmadı bende sadece kol ağrısı ..
  şimdilik bu kadar gelişme olursa yazarım..
  Aşı olacak arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum..

 • orhan @orhanx

  size de geçmiş olsun. Yarın ki durum değerlendirmesi de süper olur.

 • @Guccifer2_021 @guccifer2_021

  Merhaba an itibarı ile kolumdaki ağrı azaldı ve halsizliğim bitti..

 • seda @seda

  Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bugün annemi de biontech için hastaneye en erken saatte götürüp yaptırdım.
  Hastane çok sakindi. Aşı odaları boş gibiydi
  Bilgilendirme imzası attığımız kağıdın bir kopyasının arkasına "8-15 mayıs arası aşı randevu alınız" yazıp anneme verdiler.

  Şimdilik hiç bir ağrı ve benzeri bir şey hissetmediğini söylüyor.
  0.3 yerine 0.2 veya 0.1 filan mı verdiler bilemeyeceğiz

  Güncelleme:
  annem kolunda önce gerginlik, sonra da kolunda bir ağırlık, kolunu hareket ettirdiğinde hafif bir ağrı olduğundan bahsediyor