https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/iste-scooter-duzenlemesinin-ayrintilari-6035788/

Şu haberleri yapıyorlar güzel eyvallah ama bu kurallar kişisel scooterları kapsıyor mu hiçbir yerde yazmıyor. 80-100 basan mini scooterlar var dünyada diyelim onlardan biri var bende onlada mı 18 ile gideceğim veya otoyola çıkamayacağım?

İşte scooter düzenlemesinin ayrıntıları

İşte scooter düzenlemesinin ayrıntıları Türkiye'de her geçen kullanımı artan elektrikli scooterlar için kapsamlı bir düzenleme yapılacağı daha önce duyurulmuştu Söz konusu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • 3dfx @3dfx

  Buna göre elektrikli scooterların azami hızı saatte 18 km olacak, scooterlar otoyol, şehirler arası yollar ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak.

  yani yassah.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  düzenleme iyidir ama bunlar boş beleş düzenlemeler. aynı düzenleme motosikletler içinde vardı. otobanda 70 i geçmesi yasaktı motorların. 300+ km hıza 15-16 saniyede çıkan motorlara 70 le gidin diyorlardı.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Martıyı ön plana çıkartmak diğer firmaları indirmek için olan düzenlemeler bence. Martı nasıl kullanıma izin veriyorsa tamamen öyle yapmışlar. Martı ceosu bey de malum devletimiz bize sorarsa biz anca fikrimizi beyan edebiliriz yoksa haaaşaaa ses çıkartamayız diyen demokrasinin ne olduğunun farkında olmayan birisi. Röportajına bakabilirsiniz.

 • Johan @johan28

  Hepsini kapsıyor ama başta birkaç ceza kesip bırakırlar adamalar o hız için ek para veriyor öyle olmasa menzil ve torku arttırırlar hem yokuş performansı artar hemde şarj derdi olmaz

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Kapsaması ultra saçma bence. Gerekiyorsa ehliyeti verilsin kişisel kullanım için ama kişisel aletini isteyen istediği hızda kullanabilsin. Adam para veriyor 50 ile gideni scooter alıyor 18le gitmesi haksızlık değil mi?

  • İnek @inek

   Ben de arabaya para veriyorum ama 120'yi geçemiyorum. Bu mantıkla kiralık arabalar yavaş gitsin özel arabalar hızlı gitsin

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @inek dediğiniz konuyla tamamen alakasız. Ben hız sınırı olmasın demiyorum fakat 18 nedir allah aşkına? Bu scooter firmalarının scooterları daha uzun gidebilsin de daha az şarj edelim daha az masraf yapalım diye uydyrdukları bir şey. Ayrıca araba kullanabilmek için ehliyet alıyorsunuzaynı motordaki gibi bazı kişisel scooterları kullanmak için ehliyet istenebilir.

  • Murat Şentürk @senturkmurat1999

   @deniz-fidan a noktasından b noktasına 30 km/s hız ile gitmeniz, 18 km/s hız ile gittiğinizde elde ettiğiniz pil tüketiminden daha az pil tüketimi elde edeceğiniz anlamına gelmez. Ha derseniz ki benim istediğim yere gitmem daha uzun sürecek, para daha fazla yazacak onu anlarım. Hız isteyen için benzer alternatifler var. Scooter geniş bir kavram. Burada bahsi geçen aletler yüksek hıza uygun aletler değil bence. Şu aletle 80-100 yapmak tehlikeli olur.

 • Höşelek @benvaryaben

  Arabalara da hız sınırı gelmeli. Boş beleş işler

 • qubit @qubit

  Bu konularda kafadan konuşmaya gerek yok: koruyucu ekipman şart koşulursa kaç km saat hızda kullanımı insan vücudu için en az risk taşıyor bunu hesaplatırsın. Ki kiralık olanlarda iyi biliyoruz ki ekipman filan kullanılmayacak. Dolayısı ile 18 bile bence fazla (20 ile bisiklet kazası yapmış birisi olarak..).

  Bir genç öldü, belki birkaç tanesi yaralandı gitti. Geç kalmış bir düzenleme. Doğru bir adım ama çok geç. Aylar önce çıkmalıydı. Ne yazık ki yine nereden çıktı bu manyak dedirtecek şekilde kullananlar olacaktır. Caydırıcı ceza şart. Reflektör yetmez, aydınlatması olmalıydı. Gece zaten sokakta ışık yok, ufacık yansıtıcının nesini göreceksin?

  TCDD kısmı ticari olarak gayet güzel de dışarıdan hizmet alımı sıkıntı.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Aslında konu bu kurallar neden geldi değil de bu kurallar kişisel scooterlarımız için var mı? Kişisel scooter da korumalı kıyafet giyilmesi zorunlu olabilir mesela aynı motor gibi.

  • qubit @qubit

   @deniz-fidan Trafik Kanunu güncelleniyorsa herkesi kapsar.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   @qubit ha işte düşünsenize mesela para verdiniz 2 ay önce 30-35 le giden bir scooter aldınız yasalara göre binebilmeniz mümkün olmayacak. Halbuki bir ehliyeti olsa sınavı olsa onu geçenler sürebilse süper olur (mesela 50cc scooterları B ve M sınıfı ile sürebiliyoruz üzeri için A sınıfı gerekiyor o şekilde bir ayrım yapılabilir).

  • qubit @qubit

   @deniz-fidan bu tarz yeni teknolojilerde böyle pürüzler beklenen şeyler. Örneğin çoğu kişi İHA'lara yatırım yaptı ama düzenleme geldikten sonra belki zarar edenler oldu. Belki şirket kurup sonra kapatmak zorunda kalanlar oldu.

   Teoride hakkınızı aramanız mümkün. Her kanuna düzenlemeye itiraz edilebilir. Allah'ın emri değil bunlar. İnsan işi. Fakat iş kesin Yargıtay'a gideceği için, iyi bir hukukçuya danışılmalı. Teoride mümkün olsa da pratikte doğru olmayabilir. Teziniz ne olacak? 30'la gidecektim işe, şimdi 18 ile gideceğim için işe geç kalacağım mı diyeceksin? Bu dava kazanılamaz.

   İşe gitmek için araç bakıyordum, 18 km hız ile giden daha ucuzdu, bunu almayıp 35 ile gidene para harcadım, şimdi 2. elde de satamayacağım zarar ettim vs. desen? Dediğim gibi işinde iyi bir hukukçu cevaplamalı. Burada devleti o sırada yöneten hükümet toplum yararına bir düzenleme yapması gerektiğini düşünmüş ve yapmış. Dolayısı ile derin bir konu. #otoseyir

 • harlemmm @harlemmm

  yolları hızlı kullanmaya uygun yapsınlar makas atandan makas alsınlar, sol şerit hız lımıtsiz olsun sol şeridi işgal edeni trafik tokatlasın sadece ceza olmuyor bu gibi yeni düzenlemeler daha etkili ve kullanışlı olacaktır