Virüs işleri bitti mi artık ya? Yıllardır hiç virüs çıkmadı karşıma. Kırtasiyelerde hala yaşayan milattan önceden kalma usb virüslerini saymıyorum tabi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  Ransomware denen pc'deki bütün dosyaları şifreleyip para isteyenler meşhur

 • Temp @temp

  @oglusumben Önceden virüsler alelade kendini belli eder, basit işler için kullanılırdı.
  Şimdi ise işin boyutu değişti. Bilgisayarına virüs bulaşsa bile bundan senin haberin olmuyor. Uzun soluklu olarak takip ediliyosun.
  Önemli bir veri yakaladıkları anda vurgun yapıyorlar ama sen bunun bilgisayardaki virüsten olup olmadığını bile anlamıyorsun.
  Ek olarak bilgisayarını zombi olarak kullanıp sağa sola toplu olarak saldırı düzenliyorlar.
  Benzer şeyler sadece windows bilgisayarlar için değil, web serverler ve sunucular için de geçerli.
  Bilgisayarın kritik bir pozisyonda olduğunu anlarlarsa zaten virüs yüklü olan bilgisayara, fidye virüsü de bulaştırıp işi garantiliyorlar. Bir de arkada çalışarak çaktırmadan mining yaptıranlar falan var da o da ayrı bir konu tabi.
  Bu kadar şeyi nerden biliyorsun dersen, zamanla sektör içindeki gözlemlerimden biliyorum diyebilirim.

  • ömer akgül @oglusumben

   Hmm. Doğru. Her iş gibi bunlar da profesyonelleşiyor demek ki. Virüs koruma programı hala geçerli bi önlem mi peki?

  • Temp @temp

   @oglusumben Artık yeni Windows işletim sistemlerinde zaten defender artık eski sistemlere göre daha aktif rol oynuyor. Ek olarak bulut tabanlı da çalıştığı için çoğu virüsü tespit edebiliyor. Bilinçli bir kullanıcı için dahili olarak gelen defender yeterli olur. Hatta onu bile kullanmayanlar var ama ben pek önermiyorum.
   Bide bunların dışında başlangıçta çalışan programları, hizmetleri ve görev yöneticisinde çalışan programları bazen gözle kontrol etmek gerekiyor. Arada yabancı bir şey varsa bir zaman sonra ayırt edebilmeniz mümkün. Bir de tabi Antilogger bu işin vazgeçilmezi.
   Klavyede yazdıklarınızı karıştırdığı için virüsler sizin yazdıklarınızı okuyamıyor ve büyük oranda riskden korunmuş oluyorsunuz.
   Ek olarak webcam ve mikrofonunuzu da gerekmediği zamanlarda devre dışı bırakarak ekstra bir koruma alabilirsiniz. Ek olarak kullanmadığınız zamanlarda webcami siyah elektrik bandı ile bantlamak güzel bir çözüm.

  • ömer akgül @oglusumben

   @temp Sağ olun tavsiyeleriniz için 🙂

 • mkyb @mkyb

  Bireysel kullanıcı için bitti.

 • cestlavie @cestlavie

  ben çevirmiştim bi tanesini 😀 iş iştir. sonralarda çalıştığım şirkete benzer bir virüs bulaşmıştı ama benim çevirim olan değildi. 😀

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Eskiden sistemlerin yetersizliğinden dolayı, virüs kendini hemen belli ederdi. İlk virüsler mesaj verme peşindelerdi, sistemi çalışmaz hale getiren virüslerde vardı. Şu an işin şekli değişti, arkaplanda sessiz sedasız çalışıp, bilgi topluyorlar veya toplu saldırılar için sistemi kullanıyorlar. Çok dikkat etmeme rağmen, kaspersky arada uyarıverip sistemi temzliyor.

 • lterlemez :) @lterlemez

  Klasik virüs kavramı öldü (çok nadiren dosya gizleyerek bulaşan usb virüsleri çıkıyor); genelde, internet üzerinden çalışıyorlar artık.

 • ycgurdal @ycgurdal

  Reklam engelleyiciler epeyce etkili oldu bence.