Hiç bir Türk teknoloji kanalında dlss 2.0 incelemesi göremedik. En azından teknoseyir yapabilirdi. Açıkcası son yıllarda hiç bir teknoloji beni bu kadar heyecanlandırmadı. Hemen hemen aynı görüntü kalitesinde performans 2 katına çıkıyor ve kimse umursamıyor çok ilginç.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • erdem @ec

  mesut cevık dlss 2.0 dan bahsetmıstı gecenlerde

 • Nakahella @nakah

  Teknoloji basınının bile satın alamayacağı fiyatlarda olacağı içindir. 😀

 • Sebil Sever @cersoyoglu

  Destekleyen oyunlar control, deliver us to the moon, mechwarrior 5, minecraft ve wf. youngblood. Hemen hepside ucuz oyunlar yarısı gamepass'e dahil zaten.

 • TwoCenk @twocenk

  DLSS hava civa bir şey çünkü, 720p den upscale. Screenshot ile 30 fps 60 fps farkı yok diyenler gibi incelendi ilk çıktığında, herkes kafayı yedi sonra çıktığında görüldü ki tearing, flickering, FOV düşüklüğü gibi bir ton sorunu var.
  2.0 ile bunların giderilip, giderilmediğini anlamak için güzel testler yapılmalı.
  Yüksek FPS isteyen birisi gereksiz bütün filtre, efektleri kapatmalı, input lagı azaltmak için falan. Şu an sadece ama sadece RTX'in verimsizliğini gidermekten başka işe yaramıyor.

 • sawgent @sawgent

  Uğruna özel inceleme çekilecek kadar önemli değil. Nvidia mevzusu olursa 5dk bahsedilir geçilir.

 • elmasevmem @elmasevmem

  Çünkü rtx2000 serisi çıkalı 2 yıl oluyor. ve daha yeni dls 2.0 ile iyi bir yere gelebildi. onu destekleyen oyun sayısı da çıkmış oyunlar içinde 4(minecraft betayı da sayarsak 5). ki bu oyunların hiçbiri de ilk baştan 2.0 desteği yoktu, sonra eklendi. 2 yıldır gamechanger dedikleri değişiklikler vadediliyor ve daha yeni 2.0 ile gözle görülür bir yere geldi. o da nvidia sponsorluğundaki oyunlar arasında toplam 4 tane. geleceği parlak tabi ki ama amd de buna benzer bir upscale teknolojisi çıkaracaktır popülerlik kazanana kadar ve bu teknolojiyi destekleyen oyunların sayısı arttıkça. nvidianın bu teknolojiyi diretmesinin amacı da üstte söylenen gibi ray tracing-path tracing'in gpu üzerinde çok maliyetli olması. hele hele rtx2060 ve super serisi hava cıvadan fazlası değil ray tracing desteği konusunda. sadece isimde rtx desteği var, ama ben rtx açarım iyi kalitede oynarım denilmesi için üst serilere bakmak gerek, onalrın da fiyatları uçuk ayrıca rtx açıkken verdikleri performans ortada.

  • UnicornKnight @unicornknight

   AMD evvela Tensor Core tarzı bir teknoloji geliştirsin -ki donanımsal olarak Ray Tracing desteğiyle gelen Xbox Series X donanımından görüldüğü kadarıyla yok öyle bir şey- ondan sonra o farazi misal "ama amd de buna benzer bir upscale teknolojisi çıkaracaktır popülerlik kazanana kadar" salvolamasını yapıverirsiniz.

   bunun yanı sıra DLSS/DLSS 2.0 önceliği Ray Tracing destekleyen yapımlarda Ray Tracing efektleri nedeniyle yaşanan performans kaybının (gereken sistem ihtiyacının) bir nevi geri yerine konmasıdır, bu nedenle ağırlıkla Ray Tracing destekleyen yapımlarda yer alması kadar doğal bir durum yok. hakeza yeni nesil konsollar olan Xbox Series X ve PlayStation 5'in piyasaya girişlerini takiben Ray Tracing destekli yapım sayısı artacağı için asıl farkı ve vazgeçilmezliğini de o vakit ortaya koyacak zaten.

   neyse sizi de alalım engellenenler listesine.

  • Sebil Sever @cersoyoglu

   @demigod rt olmadan da aktif edilebiliyor ayrıca eski çözünürlük zorlaması kalmadı. Custom çözünürlüklerde bile çalışıyor. Amd'nin benzer bir teknoloji yapması çok zor yakın zamanda. Şimdi başlasalar 3 4 yıla ancak gelir. Ek olarak dlss artık yapımcının elinden alınıp nvidia'ya geçti. Kendisi istediği oyuna ekleyebilir. Bu haliyle AMD 2080ti performansında kart çıkarsa bile dlss ile 2060 bile Amd'nin kartını performans olarak geçecektir. Böyle bir devrim Ekran kartı tarihinde hiç yaşanmadı.

  • elmasevmem @elmasevmem

   @cersoyoglu amd'nin hali hazırda zaten buna karşılık çözümü var, radeon image sharpening. geçen sene çıkan naviler ile beraber geldi. ki ilk çıktığında o zamanki dlss'ten daha iyi çözüm üretiyordu.

  • Sebil Sever @cersoyoglu

   @elmasevmem aynı şey değil haliyle nvidia'ya da var sharpening. Dlss 2.0 native kalitede görüntü sunuyor diyebiliriz.

 • qubit @qubit

  Bilgim yoktu; haberdar olmuş oldum. Beğen'e basmak dışında bir teşekkür yazayım.

 • YasinC @yasinc

  Amd de alternatif çözüm her zaman var ama uygulamada göründügü yok. Nvidia bir yenilik getirir amd cevap verir. 15 yıl olacak daha yeni bir şeyle geldiğini göremedik.

  Ati'yi yedi bitirdi.

 • mrsocrates @mrsocrates

  Bizde hangi teknoloji dogru düzgün incelendi ki dlss incelensin. Ha nvidia sponsor olsaydi incelerdi herkes