Garip şeyler oluyor, bu olaydan sonra daha da garip şeyler olacak gibi.

'İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani öldürüldü'

Irak devlet televizyonu, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in öldürüldüğünü bildirdi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erkan @erkan123

  Bağdat da drone ile vurmuşlar.

  • alipektas @alipektas

   2 adet ABD helikopteri ile vurulduğunu yazıyordu birkaç farklı kaynak Twitter'da. Paylaştığım haberde de
   "Al Mayadeen kanalının aktardığına göre, Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınına ilk olarak Katyuşa füzeleriyle 'sahte' bir saldırı gerçekleştirildi.

   SÜleymani ve el-Mühendis'in yaşamını yitirdiği saldırıdan ise ABD'ye ait helikopterler sorumluydu."
   şeklinde geçiyor zaten.
   Detayları çıkar çok geçmeden.
   Nasılından çok vurdukları kişi önemli. İran için bayağı önemli bi' şahsiyet bu adam. Çok karnı ağrıyacak önümüzdeki günlerde İran'ın gibi geliyor bana.

  • spektral @spektral

   @alipektas reaper ile 2 tane katyusa fuzesi atilarak vurulmus

 • alipektas @alipektas

  Olaydan sonra, sadece ilk 2 saatte ham petrol fiyatı yüzde 3.4 artış göstermiş. Bu sefer zamcık falan değil, tillahı gelecek (benzine falan) sanırım.

 • Bruce Wayne @justice-league

  Mesaj açık gidin kumda oynayın. Bizim müsaade ettiğimiz kadar etkilisiniz. Sınırı aşarsanız cesedinizi parmağınızda ki yüzükten teşhis ederler. Bu olay hafife alınacak gibi değil. Tarihe tanıklık ediyoruz şu anda. İran'ın vereceği karşılık da(ki bence içi boş tehditten başka ellerinde silah yok. Malum ülkeleri keşmekeş) önemli.

  • alipektas @alipektas

   İran'ın ne yapıp yapmayacağından bağımsız, bu olay çok şey değiştirecek. Konunun uzmanı değilim ama uzmanların bile ne olup bite(bile)ceğini tam olarak kestirebildiğini sanmıyorum. İran'ın hiçbir şey yapmaması bile ayrı bir ton etki oluşturur, yapması ayrı, yaparsa ne yapacağı falan.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @alipektas Köşeye sıkışan kedi kaplana dönüşür. İRan savaşı ABD nin evinin içinde yapar.

  • alipektas @alipektas

   @hamitozlu Kimin köşeye sıkıştığı kilit nokta burada. 🙂

  • Sercan Ozmen @sercanozmen35

   @alipektas iran bir poh yiyemez tamamen pr ürünü bir ülke sozde gelismis fuzelerinin hicbirinin calisip calismadigi belli degil adinda islam geçen butun ulkelerin yerin dibine girmesi dilegiyle yeni yila girelim libya da hafterin yenilmesi gerekiyor bu dedigime ters dussede yapcak birsey yok

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @sercanozmen35 Bu olunca ne kazanacaksınız acaba? O bölgelerdeki insanların acı çekmesinden zevk mi alıyorsunuz?
   Bu Arap Baharı denen şeyi herhalde özgürlük savaşı falan sanıyorsunuz. Hiç de öğle değil. Bu olaylar batılı emperyalist güçlerin o ülkelere yerleşmek için destekledikler veya çıkardıkları şeyler.
   Kaddafi düştü, Libya yerin dibine girdi? Ne geçti elimize ya da Libya halkının eline? Biz güvenilir bir müttefiğimizi kaybettik, Libya iç savaşta.
   Amerika Saddam'ı düşüreceğim diye Irak'a Saddam'ın 300-500 yılda veremeyeceği zararı verdi. Irak yıllarca acı çekti, Irak'ın kuzeyi terör yuvası oldu. Oradan biz de tehdide uğruyoruz.
   Suriye'de aynı şeyleri yaptılar, İşid diye suni bir örgüt türetip bu yolla Suriye'yi bölmeye kalktılar. 4 milyon mülteciyle kalakaldık.
   İran'a aynısı olunca çok mu iyi olacak sanıyorsunuz? Belki yüzbinlerce insan ölecek. Artı biz de bir 10-20 milyon daha mülteciyle keyfimize bakarız artık!

  • Sercan Ozmen @sercanozmen35

   @coolnquiet katılıyorum size ama irani devlet olarak sevmiyorum kendi halkina birşeyler dayatan ülkelerden nefret ediyorum tabi iran yok olsa hepsi bize gelecek o ayrı

  • Sercan Ozmen @sercanozmen35

   @coolnquiet libya da çok hata yaptık ama denize girmemiz bile engelleniyor bu durumda libyayi desteklememiz sart

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @sercanozmen35 İran'ın yönetimini ben de sevmiyorum. Ayrıca İran bölgedeki ciddi bir rakibimiz ve bize tarih boyunca tehdit olmuş ve hala da olabilecek bir devlet. Saddam ve diğer diktatörleri de sevmiyorum hatta çoğundan ağır şekilde nefret ediyorum.
   Bu ülkeler dıştan bir destekle değil de kendi halkının uyanmasıyla demokrasiye geçerse bu desteklenir ve iyi de olabilir. Olabilir diyorum çünkü böyle durumlarda iç savaş ihtimali olabiliyor ve en iyi iç savaş en kötü diktatörlükten daha kötüdür.
   Dışarıdan destekli bir ayaklanma ise o bölgedeki halkı özgürleştirmek için olmuyor. O bölgedeki çıkarları için destekliyorlar ve son halinden daha da kötüye götürüyorlar. Böyle olsa bu hareketler Suudi Arabistan ve BAE gibi ABD yanlısı diktatörlerin ülkelerinde de çıkardı. İdeal bir dünyada Afrika ve Ortadoğu ülkelerini kendi haline bıraksalar bence her şey daha iyi olacak ama öyle de yapmıyorlar. Hatta geçmişte birbirini yiyen ABD ve Rusya bile şimdi başka devletleri aralarında paylaşır durumdalar. Suriye'deki durum ve Libya'daki ABD vatandaşı General Hafter'i Rusya'nın desteklemesi işin ilginç bir boyuta geldiğini gösteriyor.
   Aynen Libya'da çok hata yaptık dediğiniz gibi. Çıkarlarımız için de olsa bir şekilde Kaddafi'yi korumaya çalışmalıydık. Geçmişte iş adamlarımız Libya'da ciddi iş hacmine sahipken şimdi dediğiniz gibi Libya'ya yaklaşamıyoruz bile. Bazı durumlarda da tarafsızlık daha iyi. Mesela Sisi darbeyle iktidarı devirdiğinde direkt diş göstermeyip anlaşmaya çalışsak belki de Akdeniz'de Yunanistan'ı kıstırabilirdik. Belki şu an da Libya konusunda tarafsız olmamız, kim ülkeyi ele alırsa onunla anlaşmaya çalışmamız daha çıkarımıza olacaktı.

 • Master @master

  Yalnız bu baya büyük bir olay. Amerika çıkartıp masaya vurmuş adeta.

 • Kendi Fikri @kendifikri

  Dünyanın mafyası abd olduğu için yapar,kimse de bişey diyemez. diyemiyorlarda zaten. Hele iran sadece hava gazı.

 • demigod @demigod

  İsmail Saymaz'ın değindiği şöyle bir boyutu var bir de. forumlarda, ekşi sözlük'te ve Twitter başta olmak üzere sosyal ağlarda hakikaten bu abukluğu gözlemleyebilirsiniz, Amerikan SİHA'sı için beyitler yazan kafası hepten yanmışlar bile var.

  https://twitter.com/ismailsaymaz/status/1212991709635846144

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  İranı gözünde büyütenler var komik buluyorum sadece 🙂 Bir iki laf gevelerler susarlar merak etmeyin.

 • Öz Hakiki NeolindTR @neolind

  Olaylar buyuyup yine bize girmesin de. Aman...