H150i 360mm radyatörlü sıvı soğutmayla ryzen 3600 aida stres testinde (cpu ve fpu seçili) 20 dakikalık testte 75 den başlayıp 87 dereceye varan sıcaklıklar söz konusu.
Bazı arkadaşlar ryzen 3600 işlemcinin ısınmasının kaynağını güç kaynağına bağlamışlardı.
Ben de bunun üzerine 85+ gold sertifikalı seasonic 850w bir güç kaynağıyla test yaptım.
Isınma olarak gram değişme olmadı. Burdan çok bilmiş arkadaşlara duyurulur.
Geriye üç ihtimal kaldı; Ya işlemcide sorun var, ya sıvı soğutmada sorun var yada bu nalet işlemcinin normali bu ve kimse kabul etmek istemiyor.
Allah aşkına artık konuyu biri aydınlatsın. Tüm 3000 serisi ryzen kullananları yardımcı olmaya davet ediyorum. @gamsizm @hkellecioglu #teknoyardım
Önceki post: https://teknoseyir.com/durum/1190865

Benim bu ryzen ve yüksek sıcaklık sorunu olduğu gibi devam ediyor ve artık...

Benim bu ryzen ve yüksek sıcaklık sorunu olduğu gibi devam ediyor ve artık pes ettim. Tüm macerayı özetlemek gerekirse; ilk aldığım ryzen 3600 ve b450m
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tunahan Avsallı @awsalli

  İşlemcinin normali bu diye dilimde tüy bitti. İnanmak istemiyorsun.

  • Teknodiyet @teknodiyet

   @awsalli Abi normali buysa 68-70 derece alanlar, senin özelden attığın stres testlerinde işlemcinin 69-70 dereceyi geçmemesi nasıl mümkün oluyor ben bunu anlamıyorum.
   Kışın ortasında 87 dereceye ulaşan işlemci yaz sıcağında nasıl olacak bu da korkutuyor.
   Yani ben ne yapacağımı şaşırdım.
   Ben bu işten bişey anlamadım. @gamsizm Allah aşkına ryzen 3600 ü test eden biri olarak yardımcı ol rica ediyorum.
   Önceki post da daha detaylı anlattım: https://teknoseyir.com/durum/1190865

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @teknodiyet 3000 serisinin ısınma problemi var. Isınmadan dolayı sistemin kapandı mı? Bildiğim kadarı ile kapanmadı. Sıvı soğutma bozuk olsa, pompa çalışmaz. Sıvı sıcaklığı aşırı yüksek olur. Sende böyle bir durum yok. İşlemci sorunlu dedik, garantiden değişti. Yetmedi, iade edip yenisini aldın. Anakart komple değişti. Güç kaynağınıda değiştirmişsin. Mavi ekran veya ani kapanma gibi bir sorununda yok. Sıvı soğutmayı ters bağladın desem, onu da yapmazsın herhalde..

  • Teknodiyet @teknodiyet

   @awsalli Telegramdayım şuan abi bir gelir misin müsaitsen.

 • violetcarson @violetcarson

  Adam biraz daha zorlarsa ryzen 3600 işlemcinin ısı durumu hakkında tez yazacak helal olsun valla hayretle takip ediyorum

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  - Bios güncellemesi yaptın mı?
  - Anakart doğru çalışıyor mu?
  - Isı ölçer program verileri doğru gösteriyor mu? Farklı programlar ile dene. Hatta yeni nesil biostan bak.

  Sanki 20 derece fazla gösteriyor...:=(((

 • akın kurşun @akursun

  NZXT X62 Kraken sıvı soğutma ryzen5 2600 yükte 70 zorluyor. diğer arkadaşların dediği doğru kapanma donma yapmadıysa sorun yok. ama yaz sıcağında büyük sorun olur burada sorun var. 3000 serisi işlemcilerde revizyon olayı var mı acaba

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  PCI-e denetleyicileri ana kartın üstünde miydi yok işlemciye taşımış mıydı AMD? Eğer işlemcinin üstünde ise hangileri üstünde (örneğin NMV.e'yi hangi çip kontrol ediyor). Eğer, cpu ise ve ana kartınızda NVM.e var ise, bir de olmadan sıcaklık ölçmeyi deneyin. Belki, bir ihtimal, o yüzden ısınıyor olabilir. Tam bilmiyorum ama nedeni belli olmayan, bir kaç olaydan sonra PCI-e 4'ten kaynaklanabilir diye düşünüyorum. Gerçi, bu sefer de kullanan herkes şikayet ederdi.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  * Corsair Link yazılımı altındaki sıcaklık değerleri nedir ?
  * Pompa hızı kaç RPM değerini gösteriyor ?
  * Kullandığınız termal macunda veya soğutucu montajında sorun olabilir mi ?
  * İşlemcinin yanında gelen stok soğutucuyu denediniz mi ? Denediyseniz değerler birbirine yakın mı ?

  Birçok değişken var ve bu değişkenleri hesaba katıp testler yapmalısınız.

  • Teknodiyet @teknodiyet

   @sonkabonka
   iCue'de sadece sıvı sıcaklığını görebiliyorum o da başlangıçta 29 derece falan olup günlük kullanımda 31 ile 37 derece arası oynuyor.
   41.90 ı ise 2 saatlik gta 5 sonrası ulaştı.
   İşlemci sıcaklığını ryzen master den ölçüyorum ve en doğru sonucu o veriyor gerçi diğerleri de farklı değil ama söylemiş olayım.
   Pompa hızı 2850rpm extreme modda.
   Fanlar quiet modda fakat extreme yapsam da bir iki derece oynuyor yada oynamıyor.
   Başta soğutucuda sürülü gelen macun vardı onu 100 tllik iletkenliği yüksek macunla değiştim ona rağmen 1-2 derece değişti yada değişmedi.

  • Teknodiyet @teknodiyet

   @sonkabonka İşlemcinin yanında gelen soğutucuyu denemedim ama onun yerine arctic kule soğutucuyu denemeyi düşünüyorum.
   Zira stok soğutucu zaten ısınıyordu normalde de.

  • SonkaBonka @sonkabonka

   @teknodiyet
   Sanırım bir denemediğiniz bu kaldı. 🙂
   Kim bilir, belki de sorun sıvı soğutmadadır.
   Baktınız yine olmuyor, işlemciye undervolt yapmanızı tavsiye etmekten başka bir yol göremiyorum.
   Umarım sorununuz çözülür. Kolay gelsin...

 • CMLDS @cmlds29

  Birde GNU/Linux ortamında sıcaklıklara baksan?

 • CimAdam @cimadam

  performans düşüşü var mı?
  çalışma sıcaklığı amdnin belirttiği değerler aralığında mı?
  Termal macundan bahsetmemişsiniz ya da soğutucu montajının sorunsuz olduğu garanti mi?
  bios ve yazılım kısmından soğutma profilleri ne durumda?

  • Teknodiyet @teknodiyet

   @cimadam İlkinde sıvı soğutucunun üzerindeki macun sürülüydü zaten ben macundanmı falan deyip değiştim ama bişey değişmedi yani. Macunu fazla sürmüş olsam bile sıktığımda taşar zaten mantık olarak. Hadi onu da geçtim hadi ilkinde montajlayamadım ikincide de mi montajlayamadım yani?
   Bios son sürüm.
   Amd nin net olarak ne dediği belli değil. 95 e kadar yolu var diyor ama yani stok soğutucuyla aynı dereceleri alıyorum nerdeyse stres testine girince.

  • Teknodiyet @teknodiyet

   @equitatus Stok soğutucuyla aynı dereceyi veriyor derken arkadaşımın attığı sıcaklıklara dayanarak demiştim.
   Kendim stok soğutucuyu denemedim, ama kule soğutucudan sonra belki onu da denerim.

  • Teknodiyet @teknodiyet

   @equitatus Arctic esports 34 duo var. Önce onla deneyeceğim sonra duruma göre stok da deneyebilirim.
   Zira stok fan daha sınırlara yakın çalışıyor ama arctic biraz daha farkı açarsa ordan anlarım diye umut ediyorum.

  • CimAdam @cimadam

   @teknodiyet kule ile de bir deneyin bakalım. Yazılımdan ve biostan da doğru ayarları yaptığınızdan da emin olun tabii.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Teamviewer ile bağlanıp, test gerçekleştirdim. Boost devre dışı iken 65 derecelerde kaldı. Boost açık iken 84 derecelerde gezdi. Daha öncede belirttiğim gibi, fan devri çok fazla ısıların düşmesini sağlamıyor. Fan devrinin düşük olmasından kaynalı, sıvı sıcaklığı 41 dereceyi gördü. 41 derecenin üstüne çıkmadı. Ortam sıcaklığı vs. bu konuda etkili oluyor. Aida 64 testinde, 700 rpm fan devrinde, ortalama 84 derece ile sistem sorunsuz çalıştı. Kafaya takılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum.

  • ganiemre @ganiemre

   Kuzenimde gigabyte b450 gaming x anakart var, boost vb her şey açık, termal macun stok soğutucu ile gelen macun, fanlar 2000 rpm'de dönüyor, aida 64 ile test yaptığımda 4.0 - 4.1 ghz arası 82-84 derecede çalışıyor. Bu arkadaşta sıvı soğutma + kaliteli macun olduğu halde benim stok fanla aldığım değerleri alması saçma değil mi? Günlerdir çözmeye çalıştığımız sorun bu. 1000 liralık sıvı soğutmayla işlemci yanında gelen stok fanın aynı değerleri vermesi bana hiç mantıklı gelmiyor

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ganiemre İşlemciyi değiştirdi. 3 kere anakart değişti. Sırasıyla, stok soğutucu, kule soğutucu ve sıvı soğutma kullandı. Güç kaynağınıda test etmiş. Kurulumda problem yoksa, işlemcinin aldığı değerler normal. Sıvı soğutma bende kullanıyorum. 2600x işlemciyi 65-70 arasında tutabiliyor. Noctua ile aşağı yukarı aynı sıcaklıkları elde ediyor. Hava ve Aio sıvı soğutmalar arasında ciddi farklar oluşmuyor. Ciddi farklar için Custom sıvı soğutma yapılması şart.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @awsalli Konudan bağımsız, bu yorumunuz için teşekkür ediyorum. AIO sıvı soğutma alan, işlemcisi 15-25 C daha düşük sıcaklıkta çalışacak sanıyor. Halbuki kaliteli hava soğutma, AIO'lardan daha başarılı olabiliyor. Hatta en pahalı AIO sıvı soğutmadan daha ucuza, 5-6 C derece farkla daha serin çalışan hava soğutmalar var.

  • Tunahan Avsallı @awsalli

   @ufkabakan Evet, yanılgıya düşüyorlar. Büyük beklentilere girmemek lazım. AIO sistemin en büyük avantajı, daha düşük fan devirleri ile sistemi sorunsuz kullanabiliyorsun. Bütün fanları 500 rpm değerine kilitledim. Tam yükte 65-66 arasında geziyor. Mekanik diskler olmasa sistemden, çıt çıkmıyor. Fanları 1600 devirde çalıştırmak, sıcaklık değerinin 59-62 arasında gezmesine sebep oluyor. 4-5 derece için fan sesi çekmeye değmez. Fanların sabit olması, işlemci ısısından dolayı oluşan fan dalgalanmasının önüne geçmiş oluyor.

 • Mustafa N. @mustafanr

  Fanlarınız ve kasanızın konumu nasıl acaba,ters üflüyor veya hava akışı bir yerde tıkanıyor olabilir mi,sizin konuları hayretle takip ediyorum neler denediniz fakat istediğiniz olmadı şaşıyorum bende.

 • Arctic @modtrr6

  Corsair h150i elite ile yük testinde 176 watta çalışan 11700k işlemcim ortalama 67, max 71 görüyor 3600 gibi bir işlemci en fazla 50 55 görmeli, sizin işlemcinin silikon kalitesi yok herhalde