ABD ve birtakım ülkeler NATO üyesi olan Türkiye'nin hem #S400 hem de #F35 alamayacağını savunuyorlar.

Peki F-35 alan/alacak NATO üyesi olmayan ülkeler NATO için bir sorun değil mi?

Mesela İsrail'in 'David's Sling' (Davut'un Sapanı) hava savunma sistemini ben potansiyel tehdit olarak görüyorum. F-35 in herşeyini kopyalayıp Çin'e satabilir, NATO'yu kendi çıkarları için tehdit edebilir.

(İsrail'in ABD'nin gemisini batırmaya çalışmışlığı/ Çin'e F-16 ve İHA teknolojisi satmışlığı da var)

Ya da Finlandiya ve İsrail uçakları halihazırdaki Rus HSS'lerine oldukça yakın uçacaklar.

Mesele NATO - S-400 meselesi değil öyle olsaydı bu listelerde kırmızı işaretlediğim hiç bir ülkenin listede olmaması gerekirdi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Her ikisinden de almak lazım hem patriot hem s400 hem f35 hem su35 ve gelecek su 57 pekala almak lazım. 1'er tane dahi olsa almak şart.

 • Master @master

  Kuvvet ses etmediğine göre birilerinin kuru inadı değil. Hava savunmamız yok değil, "hiç yok". Belki 80-90'lardan kalma bir sorun çözülmeye çalışılıyor.

 • Yetkin @tozyet

  Yunanistan ya da Gkry aldı ama kullanmıyor 300ü. Öyle bakkaldan püskevit alır gibi savunma sistemi alamazsın alsan da kullanamazsın. Yunan örneği. Bence s400 alınmamalı ve ABD'nin ya bizdensin ya onlardan politikası doğru. Tr burada eğer benim çıkarlarımı göz etmezsen Rusya'ya kayarım benim gibi bir müttefiği kaybedersin diyor, demeye çalışıyor. Burada satrançta kullanılan feda mantığını kullanıyor. Belki boşa para saçıyor ama dünyadaki konumunu güçlendirmek istiyor. Bize Rusya'dan Çin'den fayda gelmez. Dost olacaksak AB ve ABD ile olmalıyız. Ayrıca görseli de anlayamadım, karışık.

  • Master @master

   HSS miz yok. Bundan daha açık nasıl anlatılır bilmiyorum ama 15 temmuz gecesi uçan kendi uçaklarımızı bile yere indiremedik. ABD kontrolündeki incirlikten kalkan tanker uçağı bunlara yakıt ikmali bile yaptı.

   Suriye'de ABD'nin tutumu, Ege vs. derken işler de kızışırken kendimizi her şeyiyle ABD ye bağımlı bir uçakla savunamayacağımız açık.

   Bir savaş anında hava sahamız düşman için o kadar güvenli ki. Sonsuza kadar ABD nin sahte merhametli kollarına sarılamayız. Bu kendimizi kandırmaktan öte bir şey değil.

   (Görselde de yeşiller hem NATO'da olup hem F-35 alan/alacak ülkeler aslında oldukça net bir tablo.)

  • Yetkin @tozyet

   @master Master aslında burda düşman kim? Onu sorgulayıp soruya cevap versek daha mantıklı olur. Nato olanların f35 alması normal. Normal olmayan Nato'da olup Ab'ye girmeye çalışan Abd müttefiki bir ülkenin (yani tr) Rusya güvenlik sistemlerine bel bağlaması. Bu kabul edilemez. Bunun yaptırımları olacak, olmalı da. Benim görüşüm bu. Olacak olanın da S400'ü alsak bile kullanmayacak olmamız. İyi akşamlar, sevgiler.

 • teknomoron @teknomoron

  Hocam şu anki siyasi durumda kırmızı ile işaretlediğin ülkelerin hiçbiri ABD'nin güdümünden, ABD'de İsrail'in güdümünden çıkmayacak gibi duruyor. İleride ne olur bilemem tabi ancak bizim de bir zamanlar BOP eşbaşkanı olduğumuzu unutmamamız gerekir. Yarın bir bakarız yine aynı noktaya gelmişiz. Adı üzerinde siyaset. ABD asıl saklı tutmak istediklerinin satışını yapmıyor bildiğimiz üzere (F-22).

  İkinci olarak bildiğim kadarıyla asıl çekinilen konu F-35'lerin radar izi mevzusu senin de belirttiğin gibi. S-400 sistemini ve F-35 uçaklarını aldığımızı var sayarsak ve bir şekilde iki sistemi de entegre ettiğimizi düşünürsek F-35 uçaklarının her uçuşunda radar izi bilgileri S-400'ler tarafından takip edilecek ve kısa sürede kaç uçakla ve hangi kombinasyonda uçtuğu çözülmüş olacak. Finlandiya ve İsrail'in ne zaman, hangi uçak ve hangi kombinasyonla uçtuğunu Rusya bilemeyeceği için düşük radar izinin tespit edilmesi kat be kat daha zor. Radar izini tespit ettiğinde de radar izinin F-35 olduğunu bilmesi çok çok çok zor.

  Son olarak acilen taraf seçmemiz gereken gün geldi gibi. Rusya bile ABD'nin kaygılarını anlıyoruz ve haklı buluyoruz. Türkiye artık seçimini yapmalı minvalinde bir açıklama yaptı.

  Edit: Ekleme

  • Master @master

   Reflektörsüz uçmayız diyoruz zaten İsrail de öyle yapıyor. Reflektörü çıkarmayacağımızı garanti ederiz sorun buysa olay biter giderdi.

   Hem bu radar izinin korunması olayı bu kadar "dandikse" gelecek 20 yılı hayalet bir şekilde çıkaramaz bu uçaklar. Radarlar uçaklardan hızlı gelişiyor.

   Diğer konuya gelirsek Rusya gözlem uydularıyla formasyon/hız/manevra kabiliyeti vs gibi bilgileri topluyordur zaten. Sivil uyduların bile gözetleme kapasitesi muhteşemken askeri uydular neler neler yapıyordur. Rusyanın veya Çinin yalnızca belli başlı hava üslerine bakan uyduları da kesinlikle vardır. Uydu yoksa insan istihbaratı vardır bunlar çok gizli tutulabilecek bilgiler gibime gelmiyor. YouTube'daki görüntüleri izleseler bile çoğu bilgiye ulaşırlar. Bu uçaklar sonuçta optik olarak görünmez değil.

  • Serkan Özer @serkanozer

   @master insan istihbaratının sanıldığı düzeyde olmasi cok zor ya. Uydular her ulkenin god mode seviyesinde olmasini sagladi zaten

  • Master @master

   @serkanozer bir hain çıkar herşeyi anlatır. Telefonlar bilgisayarlar hacklenir, bazı aptallar görüntü sızdırır. Basit bilgiler insan yoluyla isteyerek veya istemeden kesin sızar. Dünya eskisi gibi değil.

  • teknomoron @teknomoron

   @master Şu anki konum itibari ile Türkiye güvenilir ortak değil. Sabah kadar bağırsak, kapılarında davul bile çalsak ikna edemeyiz. Bunu bir kenara yazmak gerek. O yüzden biz reflektör takar uçarız, gerekirse sistemi kapatırız desek bile güvenmeyecekler.

   Radar izi o kadar dandik değil. Şöyle açıklayayım. Örneği aklımda ama nerede okuduğumu bilemiyorum: Kapında bir komşunun ıslık çaldığını duyabiliyorsun ama ıslığı hangi komşunun çaldığını bilmiyorsun. S-400 sisteminde de kuş/sinek/vs. her radar izine kilitlenecek mi Rusya? Tabi ki hayır.

   İnsan istihbaratına bir şey diyemem ancak İsrail'in Rusya koruması altındaki Suriye topraklarına yaptığı operasyonları hepimiz okuduk. Uydudan neden görmediler? İstihbarat neden gelmedi? vb. konuları zaten bizim çözebileceğimiz şeyler değil ancak demek ki o kadar da dandik değiller.

  • Master @master

   @teknomoron Uydudan anlık istihbarat alamazsınız. Uzun süre bir bölgeyi gözlemleyerek ancak çıkarım yaparsınız. Tüm dünyayı canlı izleyen bir sistem kimsede yok.

   Ayrıca Rusya İsrail'in düşmanı değil. İsrail hiç bir Rus bölgesini hedef almadı şimdiye kadar. Son olarak Rus uçağının düşürülmesine kadar da oldukça iyi geçiniyorlardı. Belki şu an bile yine araları düzelmiştir.

   Bana kalırsa olay radar izi vs değil, bir bahaneyle Orta Doğu'daki hava üstünlüğünü İsrail'den bize vermemek. Akdeniz ve Ege'de elimizin güçlenmesini de istemiyorlar zaten.

   Bugün S400 olur bunun adı, dün Rahip Brunson olmuştu, yarın başka bir şey olur. S400 almıyoruz desek bile bize karşı tutumları ABD'ye kendi üzerimizde tam teslimiyet vermedikçe asla değişmeyecek ve artık biz de onlara güvenmiyoruz.

  • teknomoron @teknomoron

   @master Hocam Ortadoğu konusuna hiç girmek istemiyorum. Kişisel olarak konuşmam gerekirse sadece şunu diyebilirim; ABD ya da Rusya, benim için aynı şeyin farklı renkleri ikisi de. Ancak, şu an yeni bir sistem kuruluyor ve bizim de artık kararımızı vermemiz gerekli.

   HSS ve F-4'ün yerine koyacağımız sistem için de görüşüm şudur: NATO üyesiyiz ve askeri konjektörümüz de bu doğrultuda. Dolayısı ile yeni bir maceraya atılmak çok mantıklı gelmiyor bana.

  • lterlemez @lterlemez

   İsrail güdümü hikaye, Arabistan yarımadasındaki petrolün bittiği gün İsrail falan kalmaz. O bölgenin tek derdi su olur; o işe de ABD bulaşmaz çünkü sadece bir iki ülkenin savaşı değil, o bölgedeki tüm ülkelerin savaşı olacak. İsrail Golan Tepelerini keyfen istemiyor, bölgenin nadir su kaynaklarından...

  • Master @master

   @lterlemez Teopolitika denen bir unsur var ve ülkeler için ekonomi ve güvenlik politikalarını düşünülenden çok daha fazla etkileyebiliyor.

   ABD'de yaşayan milyonlarca evanjelist seçmen ve güçlü yahudi lobileri varken İsrail'in asla kaderine terkedileceğini sanmıyorum.

  • lterlemez @lterlemez

   @master; Petrol olduğu için evet diyor, bence ABD; petrol bittiğinde (kendi adamlarının menfaati kalmadığında) lobi falan dinlemez.

  • lterlemez @lterlemez

   @master; İran, şu an dese ki ABD petrol şirketleri petrollerimizi çıkartabilir. Sesi soluğu kesilir ABD'nin; şu an bir iki bölge hariç ABD petrolcülerinin genel maliyeti çok yüksek. İran ve Irak'a geri dönebilseler, göbek atarlar, göbek.

  • Master @master

   @lterlemez Petrol konusunda katılmamak elde değil İran rejimini değiştirme gayelerini herkes biliyor lakin adamlar İsa Mesih bir an önce gelsin diye uğraşıyorlar diyeyim. En tepedeyken bu tür şeylerle uğraşmaları bana çok olası geliyor. Adamlar Dünya'ya zaten hükmediyor ve bunun rehavetiyle biraz da kendi çaplarında ahirete çalışmak istiyorlar. Asla İsrail'i satmazlar.

  • lterlemez @lterlemez

   @master; Açıkçası, ben Amerika'ya hiçbir zaman güvenmedim, güvenmem de. Bana sorsalar, İsrail'e de aynı şeyi söylerim. Bir düşmanlığım yok ama sevmem kendisini, yine de dost(!!!!) acı söyler.

  • ilker @gilker

   @master güzel yazmışsın aynen katılıyorum

 • Serkan Özer @serkanozer

  S400 e amerika bize cidden dusman olduğu için kızmıyor bunu almanya yapsa daha fazla yaptırım uygulardı belki de uygulamazdı bilemem

 • Orçun @orcnd

  F35'in birçok teknik bilgisi zaten çine kaçırıldı ve satıldı. hatta çin bu bilgilerle J-31 adlı bir uçak üretti. F35'e dair birçok bilgi çok defalarca kez sızdırıldı proje o açıdan kevgire dönmüş durumda zaten.

 • lterlemez @lterlemez

  Bu ülkelerden bazılarının F-35 ihalesini tekrar tartışmaya başladığını duymuştum. Basına en çok yansıyanı Avustralya bildiğim kadarıyla.