Dünya görüşünüzü değiştiren kitaplar oldu mu? Olduysa paylaşır mısınız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Celâl Şengör büyük ölçüde değiştirdi beni, kitap olarak dahi diktatör, aptalı tanımak ve bir bilim adamının serüvenini tavsiye ederim.

 • teknomoron @teknomoron

  Kör Saatçi, Evrenin Zerafeti, Bir Ateistin İnanç Tarihçesi ilk aklıma gelenler.

  Sosyolojik ve Ekonomik anlamda gelecekte neler bizi bekliyor gibi konularda da fikirlerimin netleşmesini sağlayan; Üçüncü Dalga, İnsanlık 2.0, Robotların Yükselişi, Teknolojiye Karşı İnsanlık, Homo Deus ve 21.Yüzyıl İçin 21 Ders kitaplarını sayabilirim.

 • Tayyare @tayyare

  Turan Dursun, Din Bu Serisi, Kulleteyn, Banu Avar kitapları..

 • alipektas @alipektas

  Lise 1'deyken Arkeoloji mezunu dayımın eski üniversite kitaplarından biri gözüme çarpmıştı; onu okuduğumda dünya görüşümü değiştirmekten çok, dünyayla ilgili görüşümün temellerini atmıştı diyebilirim. Ufkum ona yirmiye katlandı diyebileceğim bir etki bıraktı bende. O kitaptan sonra da zaten bilime olan ilgi had safhaya çıktı çok kısa sürede, daha da azalmadı ne mutlu ki 🙂
  Kitap da şuydu:
  M. Ilin, E. Segal(İki Sovyet bilim insanı) - İnsan Nasıl İnsan Oldu(görselde önsözü var)

  Kitap kabaca insanın evrimini(daha çok kültürel) hafif hikayeleştirerek anlatıyor. Çok detay hatırlamıyorum ama okurken anlamadığım çok yeri de olsa bayağı keyif almıştım. Şiddetle tavsiye ederim.

  Dünya görüşümü değiştirmese de pekiştirdi diyebileceğim kitaplardan ilk aklıma gelenler de şunlar:

  Geoffrey Miller - Sevişen Beyin
  İnsanın(daha çok zekasının/beyninin) evriminde, cinsel seçilim ve nesli devam ettirme amacının etkisinden bahsediyor kabaca, şahanedir)

  Michael Shermer - İnanan Beyin
  İnancın nasıl oluştuğunu biyolojik ve evrimsel açıdan ele alan, insan beyninin neden inanamaya meyilli olduğunu açıklayan bir başaka şahane kitap. Shermer'ın diğer kitaplarını/yazılarını falan da okumanı tavsiye ederim, sağlam skeptiklerdendir kendileri.

  Jared Diamond - Tüfek, Mikrop ve Çelik
  İnsanlığın, medeniyetin, bilim ve teknolojinin bugünkü hâline nasıl geldiğini ve neden her topluma aynı derece ve aynı zamanda gelmediğini anlamaya ve anlatmaya çalışan bi' kitap. Lisede yarıya kadar okuyabilmiştim, ağır bi' kitap çünkü. Bu aralar azar azar okuyorum geceleri, çok keyifli ve sağlam bilgiler veren kitap bana kalırsa. Kitabın önsözü bile insanda ufku iki katına çıkarmaya yeter. Bu arada bu kitabın bir de belgeseli çekilmiş. Daha izlemedim ama kitabı bitirince izlemey düşünüyorum.

  Richard Dawkins - Gen bencildir
  Aslında biraz Sevişen Beyin'e benziyor. Nasıl insan beyni/zekası, cinsel seçilimden geçebilmek adına evrilmişse, insanın(hatta tüm canlıların) kendisi de aslında genleri devam ettirmek için ürüyor, sevişiyor, yiyor, içiyor. Kısacası gen sadece kendi devamlılığı için bize her şeyi yaptırıyor, sırf onu kendini çoğaltana kadar misafir edelim diye. Ağır ama kaliteli ve ufuk açan kitaptır, şiddetle tavsiye ederim.

  Aklıma bunlar geldi ilk etapta, dahası gelirse yarın sabah da yazarım bir şeyler.
  #kitap #bilim #tavsiye

 • Bulut Fırat @kurabi

  Irvin D. Yalom - Nietzsche Ağladığında

 • RockandRage @rockandrage

  Zecharia Sitchin - Enki'nin Kayıp Kitabı

 • N Ziya Çeliksu @ziya95_1996

  Aslında bir çok kitap var ama ilk aklıma gelenlerin yazarlarını yazayım.Çocukken Jules Verne ergenlik çağında Dostoyevski sonrasında ise Oğuz Atay diyebilirim.

 • Samed AYDIN @picasso16

  Kesinlikle Ahmet Şerif izgören kitapları. Avucunuzdaki kelebek. Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır, süpermen pelerinli olanla ilgili olanşa birlikte çok güzel kitaplar. Beğenmezsen paran iade

 • M. Oğuz Sünnetci @vitalyscherbo

  Halil İnalcık - Atatürk ve Demokratik Türkiye. İlber hocanın da -yazım konusunda Halil hocanın yanına yaklaşamasa da- yakın tarihimize ilişkin kitaplarına bakabilirsiniz. Benim dünyaya çok farklı bir açıdan bakmamı sağlamışlardır, özellikle Halil hoca.