Geçen 3D printer konusu açmıştım. Ama yardımcı olmadı tabii. O yüzden hedef göstererek yazmaya karar verdim. Fotodaki gibi küçük ama üzerinde detay barındıran objeleri iyi basması önemli. Do it yourself işine girecek zaman yok. Hazır sistemler öncelikli.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • suicide @suicide

  Öneri mi istiyorsunuz?

  diger yazinizi simdi gordum, tevo tornado ya da ender 3. cok ince detay istiyorsaniz 0.1 lik nozzle kullanabilirsiniz. cok para harcamadan da iyi sonu alinabilir ama zaman bol olmali.

 • Mustafa yeşil @mujjer

  Ender 3 cihazı YouTube camiasında öne çıkıyor. cihazı bazı materyaller ile default halinden iyi performans sağlayabilirsiniz. kendi AliExpress te 1100 ile 1250 arasında modifiye ler bir çoğu ücretsiz baskılar birazı donanımsal bazı upgradeler. detaylar için şu videoları izlemeni tavsiye ederim abi https://youtu.be/YxIQJrb6EiE https://youtu.be/DzZMrbRqUyU

 • txt @txt

  3Dörtgene uğrayabilirsiniz demiştim.

 • Coupe @coupe

  Adamın kendi bulunduğu videoyu atmışsın. Zaten oradaki gördükleri yeterli olsa yazmazdı.

 • Pix50Adam @zero2900

  Amatör cihazlar önerilmiş genelde. Şunu alın gerisini unutun hocam. Esnek malzemede basabiliyor. Muhteşem detay seviyesi.

  https://formlabs.com/3d-printers/form-2/

  • Mustafa yeşil @mujjer

   İnsan alacak bunu 30.000 TL abi cihaz n11 de yapmayın o paraya amatör cihazdan 15 ad al seri imalat geç mis 😀

  • Pix50Adam @zero2900

   @mujjer Hobi için değil bu profesyonel işler. Misal mimarsındır projeni gösterirsin. Ürün tasarlar kickstarterdan fonlatırsın vs. Yani para kazanılan işlerde 30 bin tl sarf ücreti kalır. Elbette sevilen kahramanın figürünü basıp odaya koymak için lüks.

  • Alp @acpcore

   @zero2900 profesyonel olmayan öğrenci birine bunu anlatmak zor. Bir kez kdv li fiyata bakılmaz, 2 her zaman usd öncelikli dolar kuruyla hesaplanır, üç ve en önemlisi bir ürünün fiyatı yarar dengesini gözetilerek alınabilir veya alınmaz olarak değerlendirilir. 5 bin dolar pro bir cihaz için gerçekten çekirdek parası

 • Onur Eryilmaz @onurery

  Fiyat aralıkları burada belirleyici.
  Mesela sadece ABS materyalinden basmam yeterli, çeşitli materyaller kullanmak istemiyorum derseniz bu konuda Zortrax marka yazıcılara yönelebilirsiniz.
  Şu an satışta bulunmuyor ama 2. el bulabilirseniz ve baskı alanının küçük olması sorun yaratmayacaksa Ultimaker GO modeline yönelebilirsiniz. Ayrıca yine bütçe olarak üst seviyelere çıkabilirseniz Ultimaker 2 veya 3 bakabilirsiniz.
  Dayanıklılıktan çok detayları mükemmele yakın versin ve pürüzssüz bir yüzey almak istiyorum derseniz SLA printerlara yönelebilirsiniz. Bu konuda da şirkette kullanma şansı bulduğum Formlabs Form 2 'yi önerebilirim. Ama bu da fiyat olarak yüksek tabii.
  Fakat fiyat performans olarak FDM makinaların kralı Original Prusa serisidir. 1 seneyi aşkın bir süredir MK3 modelini kullanıyorum, hem satış sonrası destek, hem baskı kalitesi hem de fiyatı ile çok çok başarılılar. Genelde DIY olarak satın alınıyor fakat isterseniz toplayıp testini yapıp da gönderme seçenekleri var. Bu gösterdiğiniz parçayı da başarı ile çıkartır tüm detayları ile. Ama şuan yeni modellerini çıkarttılar(yani MK3'ün bir tık upgrade'li hali) o bakımdan sipariş süreleri ne durumda kontrol etmek gerekiyor. Bu arada bunun DIY kitini de alsanız kurulum kitapçığı o kadar iyi ki hemen hemen 2-3 günde baskıya hazır hale getirirsiniz.
  İlk düşününce aklıma gelenler bu şekilde, üstte @ehüseyin 'in bahsetmiş olduğu ve daha önceden Ultimaker ve Formlabs'i aldığımız 3dörtgen 'e de uğrayabilirsiniz. Fakat fiyat olarak yüksek printer'lar satıyorlar.

  Not: Çin menşei'li printer modellerine hiç girmedim. (Tarantula, Creality vs.) Ha biz Tevo Tarantula'yı baya bir upgrade etmiştik ve şuan çok iyi sonuçlar alıyoruz fakat yine de güvenilmez yazıcılar.

  Bu arada bu parçadan kaç adet basılacak? Seri üretim mi olacak yoksa adet kısıtlı mı?

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  @gamsizm bazı meslek liselerinde de 3d printer ile üretim yaptıtılabiliyor diye biliyorum. Belki maliyeti daha cazip olabilir. (İmmib Erkan Avcı Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi)

 • Fatihmi @distance

  Yardımcı olmadıysa sorsaydın abi detayını. Alındım

 • M.Tolga YURTCAN @yurtcan

  Ufak bir kaç bilgilendirme yapayım, En önemlisi; dosyam hazır PC'deki gibi Print dediğimde o dosya basılacak diye bir şey 3D printerlarda yok. Dosyayı başka bir yazılımla dilimlemelisiniz, Bu iş için yazılımlar var ama yazıcıya gönderilecek dosya içerisine bir sürü ayar yapılması gerekiyor (Filament sıcaklığı, Hız(lar), yatak sıcaklığı, geri çekme hızı, doluluk oranı, ilk katman ayarları, v.b. ), Bu nedenle bu işin göründüğü kadar kolay olmadığını bilmenizde fayda var. Eğer arada sırada bir şeyler basacaksanız 3D baskı hizmeti veren bir yerde bastırmanız çok daha doğru olacak. Kullanılacak malzemeden malzeme boyutuna, otomatik yatak hızalamadan, filament seçimine kadar çok fazla değişken var. bunlarla uğraşmadan 3D yazıcı işine girmek öyle kolay değil. ABS basarken koku yapar (Kullanmadım, deneyim yok) ve ABS için ısıtmalı yatak şart. Kaliteli filament kullanımı çok önemli, her bastığım olacak diye birşey yok, Örneğin PETG filament ile baya sorun yaşadım. Detay çok önemli ise benim tavsiyem FDM yazıcı (Filament) yerine SLA yazıcı (Reçine) alınması

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  @gamsizm Ben olsam tek parça basmak yerine onu kite çevirirdim. Daha küçük makinelerde de basılabilir bu sayede. Ama bu sanırsam kişisel bir proje değil de bir 3D Printer konusuyla alakalı.

 • Archbrook @archbrook

  3d printerlar çıktığından bugüne büyük gelişim göstermedi. Büyük yatırımcılar işe girmeden de pek bir yenilik gelecek gibi durmuyor.

 • cybernick @cybernick

  GONK droid bir de bacakları şart ama.