Havaalanında Bagaja Verdiğiniz Ürün Hasar Görürse İşleyen Süreç

Arkadaşlar bu yazımda genel olarak bagajınız hasar gördüğünde işleyecek prosesten bahsedeceğim.

Vizeler bittiği için geçtiğimiz haftalarda Aydın' gitme kararı aldım bunun için IST->ADB uçuşu için bilet aldım bilenler bilir Atlas Global'in Fly and Bus hizmeti vardır benim gittiğim ilçe yaklaşık ADB'ye 120km olduğu için daha avantajlı olmakta. 28 Nisan Perşembe günü gidiş uçuşum,2 Mayıs Pazartesi ise dönüş uçuşum vardı.

Gidiş uçuşumdan sonra bagajımı bir süre bekledim benim valizim geldiğinde küçük bir çatlak olduğunu farkettim yaklaşık 5cm uzunluğunda bir çatlak oluşmuş

Açıkçası bu boyuttaki çatlağı çok umursamam normalde ama mağdurda olmak istemedim orada Atlas Global'in yer hizmetlerini sunan Çelebi personeline durumu bildirdim beni yaklaşık 120 metre ilerdeki ofise gidekoy ben geliyorum dedi , servis dışarıda beklediği için süreç biraz uzun olabilir diye servislere söylemesini rica ettim(ki burası çok önemli yoksa gitmek tam bir işkence) ve ofise geçtik.

Ofiste 5-10 dakika süren bir raporlama sürdü raporu oluştururken

1)Boarding Pass'e yapıştırılan kağıt

(bu görsel temsili önceki uçuşlardan kalan tesadüfi olarak evde bulduğum ama  kağıdı gösteren görseldir)

2)Adresim        3)Telefon numaram        4)Valizin Markası        5)Valizimin fotoğrafı(kendisi çekti)

bu bilgileri verdikten sonra ban PIR  numarası verildi süreci takip edebilmem ve iletişim kurarken kolaylık olması için.PIR numarasını verdikten sonra Atlas'a yazmam istendi,sonraki gün saat on altı sularında yazdım yardımcı olabilmeleri için yaklaşık bir saat sonra bagajımı aldığım fiyatı sordular isterlerse para iadesi veya yeni bagaj verebileceklerini ilettiler.Ben bagajı tercih ettim ve 3 gün sonra dönüş uçuşum olduğunu belirttim akşama doğru evime getirebileceklerini söylediler ama arayan arkadaş İstanbullu olduğu için benim yaşadığım yerin uzaklığıını bilmiyormuş ben de zaten gerek yok dedim alternatif olarak sonraki uçuşta İzmir'de check in yaparken  verelim bagajınızı dediler benim İstanbul'da almak işime geleceğini söylediğimde anlaşmalı oldukları Atatürk Havalimanındaki  yere gidersem seçebileceğimi söylediler-ki bu benimde çok işime geldi- kabul ettim.Döndüğüm de dış hatlar geliş terminalinindeki danışmaya geçtim bitişiğinde telefon var ve bana verilen dahiliyi aradım anında geldiler ve beni ABS bagaja götürmeden önce dış hatlardaki Çelebi'ye gittim ve ABS'ye vereceğim kağıdı yazdırttım(1-2dk).Ardından ABS bagaja gittim ve resimdeki bagajı seçtim orada da bir kağıdı imzaladıktan sonra seçtiğim şu alıp çıktım.

ABS(Airlines Baggage Service),Çelebi ile anlaşmalı olduğu için muhtemelen sizin başınıza benzer bir olay geldiğinde de benzer bir prosedür yaşayacaksınız.Çelebi; THY(kendi TGS'si var),Sunexpress(o da TGS ile çalışıyor) ve Pegasus(kendi yer hizmeti var) hariç hemen hemen her havayolunda böyle bir probleminiz olma durumunda burada bagajınız burada değiştirelecek.Umarım yazınının burasına kadar okumayı başarabilmişsinizdir. Sorunuz olursa cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Edit:Başlık düzeltildi proses yerine süreç demek daha doğru

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Proses ne yahu Türkçe öldü mü ? 🙂

 • Mr.Bell @mr-bell

  Geçmiş olsun,faydalı bir bilgi.

 • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

  Proses yerine: Yöntem / usül / iş akış şeması / izlenecek yol / yapılması gerekenler / çözüm yolu / düzeltici faaliyet / yordam ... ne hoş olurdu. Hah düzelmiş, eline sağlık, çok faydalı bir kılavuz olmuş, hemen bir yere kopyalıyorum yazını

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   Üniversite bölümlerinin %100 ingilizce olmasından kaynaklı yabancı kelime kullanımı arttı malasef. Belki itiraz edenler olabilir ama bu bölümlerden mezun olanları etkinliklerde sıkça karşılaşıyorum ve konuştukları dil kesinlikle Türkçe değil.Her kelime öz Türkçe olsun gibi bir derdim yok ama olan kelimelerimizi de korumalıyız diye düşünüyorum.

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   Maalesef görüşünüze katılmıyorum. Ben ve çevremde birçok kişinin hayatı ilkokuldan beri İngilizce üzerine kurulu. O zaman hocalarımız, Türkçe dersinde İngilizce, İngilizce dersinde Türkçe kelime kullandığımız takdirde 5 kuruş ceza verirdi ve biz de çok ama çok dikkat eder ve bize verilen terbiye sayesinde, lisanları birbirine karıştıran muhteremleri ayıplardık. Öğrencilere lisanlarını "koruması" öğretilirse hiç sorun olmaz kanaatindeyim. Hatta kanaatinde değil, bunu bizzat yaşamaktayım. Yeni eğitim sisteminde bir öğretmen bunu çok istese bile yapamayacak onu da biliyorum, çünkü öğretmene saygı ve ihtimam eskisi gibi değil artık.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   " Öğrencilere lisanlarını “koruması” öğretilirse hiç sorun olmaz kanaatindeyim. "Bu kelimenize harfi harfine katılıyorum.Benim söylemek istediğim bu bölümlerde öğrenilen bilgi ingilizce olarak öğretiliyor.Öğrenci açısından sıkıntı yok hatta dünyadaki diğer kaynaklara erişmek içinde faydalı fakat bu kişiler bilgisini halkla paylaşmak istediğinde kendi aralarındaki dili burada da kullanıyor ve sonuç halkın da bu dili kullanması ve benimsemesi oluyor.Öğrenci kendi arasında konuşurken kullandığı driver,download ,upload, software, hardware kelimelerinini haberler de kullanıyor.Sen en başta halka terimi yada bilgiyi Türkçe açıklarsan böyle bir sorun olacağını sanmıyorum.

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   Galiba en doğrusu, yabancı terim ile Türkçesini beraber, eşzamanlı öğrenmek.

 • kman @kman

  Süreç o kadar pürüzsüz işlemiş ki macera çıksın diye nakit yerine valiz almayı tercih etmişsiniz 😁

  Geçmiş olsun.

 • dramorey @dramorey

  Bravo valla. Ben olsam hiç uğraşmam büyük ihtimalle. Yine de öğrendiğim iyi oldu 🙂

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Süreç tahminimden hızlı ve sorunsuz işlemiş. Ben daha yazının ilk başında servisi filan da kaçırmanızı bekliyordum. Süpriz oldu giriş gelişme sonuç...

  Özel değilse ezilen bavulunuzun markası ve ABS nin verdiği yeni Bavulun markasını öğrene bilir miyim?

  • ssaygin @ssaygin

   Yok canım ne özeli içeriğe ekleyecektim ama fazla boş bilgi olur diye eklememiştim zaten.
   Valizim,Albatros markaydı;bana verilen ise Ground marka.Ama Benetton,Victorinox,Samsonite gibi markalar için sertifikaları olduğu için o lüks markalar için benzeriyle değişim yapabileceklerini düşünüyorum.Kısaca:Fix olarak Ground marka veriyorlar.
   Ayrıca bende kaçırmayı bekliyordum ama sürekli gelip geldiğim için Atlasla artık şoförleri de tanıyor belki onun da etkisi vardır:)

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @ssaygin Ezilen bavulunuzun markasini ozellikle sordum, cunku ABS valizler genelde saglam olur. Sizinki ucuz/basit bir urunmu acaba diye ogrenmek istedim ama N11 fiyatlarina bakilirsa ABS valizleri orta segment fiyatlarinda, yani kaliteli bir urun olmali ve bu sekilde ezilmesi icin epey yuk binmesi lazim.

  • ssaygin @ssaygin

   @ufkabakan ben öğrenciyim pazarlık falan derken o fiyatların çok çok altında aldım.Kırılması çok kolay değil evet ben üstüne basmışlığım falan çok bir şey olmamıştı ama orada çalışanlarda insan ve bantlarda inerken de(bagajı ilk verdiğmizde) düşüyor sert bir şekilde mağdur kalmadığın sürece çok önemli olmadığını düşünüyorum herkes hata yapabilir sonuçta.(150 civarlarında bir fiyata aldım) @ufkabakan

  • ssaygin @ssaygin

   @ufkabakan bu uçuşumda bagajın üstünde tepinseler bile bir şey istemeyeceğim 🙂

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @ssaygin Bu havayolu sirketini bilmiyorum ama Wizz Air gibiyse, ucaga soktugunuz el cantasina bile ek ucret alabilirler. Kabin tipi valiz demiyorum, dikkatinizi cekerim, ufak bir el cantasindan hallice bir bavula dahi ek ucret isteyen firmalar ( low-cost ) var. Pegasus filan mumla ararsiniz 🙂

  • ssaygin @ssaygin

   Ben genelde 50lt'lik çantayla gidiyorum ondan problem çıkmıyor rahat o kutulara sığıyor.
   Edit:Kutu dediğim

 • ssaygin @ssaygin

  O konuda haklı olabilirsin ama benim görüşüm şu sonuçta low cost firmalar(Ryanair,Vueling,Wizzair gibi)firmalar , orta sınıf firmalar(kabaca skyteam üyeleri gibi firmalar diyelim AirFrance,KLM...) hatta zaman zaman lüks sayılabilecek firmalar(Aegean Airlines sayabiliriz) bagaj hakkı için 30-40 Euro istiyorlar bizde dahili olarak biletin içinde satıldığı için(pegasus süper eko hariç) aynı özeni beklemek hata olur-ki bizde genelde Boeing737-800 veya Airbus A320 gibi uçakları kullanırlar ki onlarında mevucutu çok yani daha çok iş demek ATR72 veya Embraer190-195lerin kullanımı daha sık olsa(bunları özellikle Çekler ve Polonyalılar çok kullanıyor sanırım ne zaman oralara gitsem onları uçarken görüyorum) insan sayısı da daha az olduğu için en azından işçilikteki özen daha artabilir.
  Not:Cümleler karışık olmuş kusurabakma ama sadeleştirebilmem mümkün değil.Bu kadar oluyor:)

Tüm blog yazılarını gör