GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı

Tanıcıtı Reklam

NVIDIA'nın GeForce RTX ekran kartı serisi bu yazının yayınlandığı tarih itibarı ile dünyanın en performanslı ve son grafik teknolojilerini barındıran ekran kartı serisi.

GeForce RTX serisi, adını da aldığı Ray Tracing desteğini 2018 yılında ilk ve tek olarak oyuncuların kullanımına sundu. Turing mimarili bu kartların sunduğu Ray Tracing sayesinde, destekli oyunlar, gerçek zamanlı ışık ve gölge hesaplamalarına kavuştu ve bunun sonucu olarak, oyunlar daha önce görülmesi mümkün olmayan bir görsel detay seviyesine ulaştı. Aşağıda Ray Tracing'in açık ve kapalı halini görebilirsiniz.

Yine GeForce RTX sayesinde mümkün olan bir diğer özellik ise DLSS. Günümüzde ekran kartlarını en çok zorlayan senaryolardan biri yüksek çözünürlük. Özellikle 4K monitörlerin yaygınlaşması ile ekran kartlarının iş yükü de artmış durumda. Ancak her ekran kartı, RTX ailesinden bile olsa, 4K çözünürlüğün altından kalkamayabilir. NVIDIA bu sorunu çözmek için DLSS teknolojisini geliştirdi. Yapay zeka destekli bu teknoloji sayesinde, oyunlar 4K'dan daha düşük çözünürlükte, 2560x1440 gibi, render edilip, 4K monitörlerde görüntü kalitesini koruyarak, performansı da ideal seviyede tutabiliyor. Üstelik DLSS 2.0 güncellemesi ile artık oyun yapımcılarının bu özelliği oyunlarına ekleyebilmesi çok kolay. Aşağıda bir demosunu izleyebilirsiniz.

NVIDIA 2018 yılında piyasaya sürdüğü Turing mimarili GeForce RTX ailesini geçtiğimiz aylarda güncelledi ve güncellenen ekran kartlarının adına 'Super' kelimesi eklendi. Bu kartlar, super olmayan versiyonları ile aynı mimariye sahip olsalar da onlara göre çok daha yüksek performans sunuyorlar.

Aşağıdaki tabloda yazımızın konuğu olan GeForce RTX 2080 ve 2080 Super'in farklarını görebilirsiniz.

Bu yeni kartların en iyi örneklerinden biri ise GIGABYTE N2080 Super Aorus.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı, az önce saydığımız tüm NVIDIA teknolojilerini, 2080 Super güncellemesi ile birleştiriyor ve özel soğutması, RGB aydınlatma çözümü ile farklılaşıyor.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER'in soğutma sistemi, referans tasarım kartlardan oldukça farklı. 3x100mm boyutundaki Windforce fanlar altlarında bulunan soğutma sistemine yoğun hava akışı sağlayarak, kartın soğutma performansını yükseltir. Ayrıca ortadaki fan ters yönde dönerek türbülansı azaltır ve kartın üzerinde dengesi bir ısı yayımı olmasına engel olur. Fanların çift küresel rulman yapısı da hem ısı dayanımı hem de verimlilik sağlar.

Ekran kartının en çok ısınan üç bileşeni olan MOSFET, RAM ve GPU bölümleri, ısı borulu soğutma sistemi sayesinde soğutulur ve sadece GPU'nun değil diğer kritik bileşenlerin de serin kalması sağlanır.

Ayrıca açısal palet tasarımı, soğutma yüzeyinin alanını genişletir ve soğutma plakasını aşırı büyütmeden, performansını yükseltir. Kartın arka yüzeyi de hem sağlam yapısına hem de ısı dağılımına destek veren bir plaka ile kaplıdır.

Tüm bu soğutma sisteminin bize getirdiği avantajlara bakalım.

Öncelikle kart yük altında değilken fanlar dönmez ve ekran kartının çıkardığı ses sıfırlanır. Yük artmaya başlayınca dönmeye başlayan fanlar, tek ya da çift fanlı standart kartlara göre çok daha düşük devirde etkili soğutma sağlayarak, yük altında bile gürültüye neden olmadan çalışır. Ayrıca bu soğutma gücü sayesinde GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER , kutusundan çıktığında, standart tasarımlardan daha yüksek saat hızı ile gelir. NVIDIA GeForce RTX 2080 Super, 1815 MHz GPU saat hızına sahipken, GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER ise 1860 MHz saat hızına sahiptir. Ekran kartı, ısınma durumuna göre bu değerin üzerine çıkabilir ya da siz de ekran kartının kendi yazılımı olan Aorus uygulaması ile kendiniz hız aşırtma uygulayabilirsiniz.

Aorus uygulamasının son sürümünü, GIGABYTE'ın ilgili ürün sayfasından indirebilirsiniz.

Son olarak, GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER , RGB ışıklandırma desteğine de sahip. RGB Fusion 2.0 yazılımı ile kartın tüm aydınlatma sistemini kontrol edebilir ve diğer Aorus cihazlarla senkronize edebilirsiniz. Aşağıdaki videoda kartın RGB aydınlatmasını görebilirsiniz.

Son olarak GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER'in özelliklerini bir tabloda verelim.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER'i satın almak için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör