Hackintosh sistem kurmak mantıklı mı? Kimlerin ihtiyacı var ?

Yaklaşık üç senedir "Hackintosh" cihazlarla çalışıyorum ve bu konudaki deneyimlerimi paylaşmanın zamanı geldiğini düşündüm. Bu bir kurulum rehberi olmayacağı gibi kurulum konusundaki sorulara da  ayırabilecek vaktim maalesef  bulunmuyor, umarım kafasında soru işareti olan arkadaşlara karar vermelerinde yardımcı olur.
1) Hackintosh nedir ?

Hackintosh, herhangi bir "OS X" sürümünü, Apple tarafından üretilmemiş bir cihaza yüklemektir.

2) Legal mi?

Bu konu fazlasıyla tartışmalı, "Hackintosh" toplama pc satan firmaların varlığı biliniyor ve Apple bu firmalara karşı dava açıp kazanıyor ancak kişisel kullanım için herhangi bir girişimleri dünya genelinde bulunmuyor. Bu konu biraz da tepki çekmemek açısından gözardı ediliyor diyebiliriz

3) Hackintosh kimler için uygun ?

Öncelikle Hackintosh kurulum masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara yapılabiliyor ve bilgisayarlar konusunda bilginiz sınırlıysa daha en başından uzak durmanızı tavsiye ederim çünkü genel olarak zaman, sabır ve derin araştırma isteyen bir konu bu, uzun süren araştırmalarınız sonuçsuz da kalabilir.

- Adobe Premiere, Adobe After Effects, Final Cut Pro gibi montaj ve efekt programları kullanan kişiler için çok kullanışlı olabilir çünkü diğer işletim sistemleri  üstünde erişilemeyen ya da erişmesi çok zahmetli olan "Apple ProRes" gibi muhteşem codec' lere herhangi bir zahmete girmeden ulaşmanızı  sağlar.

- Logic Pro, Final Cut Pro, Modul 8 gibi, aranjman yapabileceğiniz "Exclusive" programları Apple' ın limitlerine takılmadan kullanmanızı sağlar.

- Apple ürünlerine fahiş rakamlar ödemeden  IOS' a uygulama geliştirme imkanı sunar.

- Bu bahsettiğimi uygulamların hiçbirini kullanmamasına rağmen sadece OS X arayüzünden hoşlanan insanlara hitap eder.

- Apple' ın piyasaya sürdüğü  kısıtlı donanıma sahip cihazları yetersiz bulan ve daha güçlü donanıma ihtiyaç duyanlara.

- Bootcamp ile kısıtlı kalmak istemeyen ve OS X ile diğer işletim sistemleri arasında hızlı geçişlere ihtiyaç duyan kişilere uygundur.

4) Ne gibi sorunlarla karşılaşırım ?

Bu soruyu kendi durumumdan örneklendirebilirim, masaüstünde hemen hemen hiçbir sorun yaşamıyorum ancak dizüstü bilgisayarımda HDMI portunu işlevsel hale getiremedim bir türlü. Güncellemeler genelde herhangi bir sorun çıkarmıyor ses ile ilgili kextleri tekrar yüklemek zorunda kalmak haricinde. Büyük güncellemelerde yani Yosemite--->El Capitan gibi, sonucun ne olacağı belli olmayabiliyor. Buna benzer bazı sorunlar oluşabiliyor ancak bazıları OS X 'in kendi içinde varolan sorunlar ve ancak Apple' ın ve uygulama sahiplerinin güncellemelerle çözebileceği şeyler. ( örn: "Adobe Creative Cloud" uygulamlarının orijinal olarak kullanılmasına rağmen bilinen stabilite sorunları)

5) Performans farkı nedir ?

Elinizde bulunan sistemin gücünü doğru kullanan bir yükleme ve ince ayar yaparsanız şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz. İşlemcisini, belleğini, sabit diskini ve en önemlisi ekran kartını değiştirebileceğiniz bir sistemde performans, Apple ürünlerinden dramatik olarak üstün olacaktır. Nvidia' nın  ve AMD' nin, OS X  sürücüleri bulunmakta ve hepsinden önemlisi   CUDA, OpenCL, OpenGL  destekleyen programlarda, performans limitiniz sadece kullanacağınız ekran kartının gücüyle alakalı oluyor, kısaca pazarlama stratejileri tarafından kısıtlanmıyorsunuz. Elimdeki orta halli masaüstü sistemin Cinebench' te yapılan OpenGL  ve işlemci testini bu yazı sonunda bulabilirsiniz.

6) Gerçek hayat deneyimleri ve stabilite nasıl?

Bu soruyu şöyle cevaplayayım,  Mayıs ayında interaktif bir video enstelasyonda  üç gün boyunca hiç ara vermeden Max 7 , Apple ProRes codec' lere sahip devasa boyutlu videoları, yüz tanıma için kullanılan sensörlerle simültane olarak kullanıldı ve en ufak bir problem yaşamadım. Hatta diğer Apple ürünlerinde yaşadığımız sorunları dahi hackintosh ile çözdük.

Herkese iyi günler dileyerek bu yazıyı burada noktalayalım.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • turker @turker

  bu arada dahili grafik kartları genelde sıkıntı çıkarıyor.

 • memedeath @memedeath

  Hele şükür. Konuyla çok ilgili olmasam da sonunda teknoloji sitesine yakışır bir paylaşım. Emeğinize sağlık.

 • Emre @xyz

  Dahili ses kartını bir türlü tanıtamamıştım kurulum zorluğu yüzünden belki ileride tekrardan kurup deneyeceğim.

 • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

  Yorumlarınız için teşekkürler, @turker 4. nesil ve öncesindeki Intel HD kartlar masaüstünde sorunsuz şekilde çalışıyor, dizüstü bilgisayarlarda an itibariyle harici ekran kartını zaten kullanamıyorsunuz dolayısıyla mobil intel hd kartlarda genelde sorunsuz çalışmakta bahsettiğim HDMI çıkışı problemi gibi sorunlar haricinde, onun da çözümü mevcut " EDID "ayarlarından yapılıyor ama açıkçası zamanım olmadı deneme yanılma noktasında. @night VoodooHDA veya AppleHDApatcher ile bu sorunu aşabilirsiniz, destek verilen modeller iyice çoğaldı son zamanlarda. @systemapps AMD sistemlere yükleme yapılabiliyor ancak "Vanilla" dediğimiz direkt kurulum maalesef mümkün değil, onun yerine "Niresh" veya yeni adıyla "Hackintosh Zone" adlı web sitesinden AMD uyumlu distrolara bakabilirsiniz ancak Vanilla kuruluma göre özellikle görsel performans farkı oluyor bir miktar .

  • turker @turker

   h81 çipsetli anakartın dahili intel grafik kartını tanımadı, yada ben tanıtamadım. sürekli 8mb generic kart diye şeetti.

   bu vesileyle, ülkemiz alım gücü göz önüne alınırsa, ve sizinde tüm çalışma ve kişisel ortamınız Apple bağımlı değilse boşa gidip de apple cihaz almayın yazılım geliştirmek veya grafik işlemler yapmak için.

  • turker @turker

   @turker belirtmeyi unutmuşum ben sanal makine olarak kurmuştum...

  • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

   @turker H81 chipsetler OS X e çok uyumlu başka bir diske kurarsanız muhtemelen sorunsuz bir şekilde kullanırsınız, sanal makinede durumlar biraz farklı işleyebiliyor doğrusunu söylemek gerekirse ben hiç kullanmadım, Intelgfx ile ilgili bir seçenek olması lazım Clover' da , orayı biraz kurcalarsanız çözüm üretebilir sanıyorum. "Tonymac" te şahane kılavuzlar var bu konuda. Masraf konusunda sonuna kadar katılıyorum, özellikle upgrade imkanı sağlamayan yeni nesil mac lerde durum içler acısı, biraz da sosyolojik durumlardan kaynaklı şekilde Apple ürünlerinin bir sosyal statü ve profesyonellik belirteci olduğuna dair bir yanılsama söz konusu (dünya genelinde olan bir sorun bu). Pratikte ve günün sonunda ise elinizde nasıl bir sonucun olduğu önemli.

 • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

  @damsizm sorunuzun cevabı hayır, çünkü OS X kurulumu için özel bir "bootloader" ihtiyacı duyarsınız ve benim tavsiyem bu noktada "Clover" olacaktır.

 • window Ts @window

  Bu işlerle pek uğraşmasam da ekleme yapayım notebook'unuzdaki wifi alıcınızın modeli bile önemli olabiliyor. İşiniz yoksa hiç uğraşmayın varsa da özel amacınız yoksa gene uğraşmayın. Çok sorun çıkarabiliyor. Geliştirici olsanız bile daha kötü. İnsanın canını sıkar, Recep Baltaş bir sorunu çözmek için baya bir uğraştığını söylüyordu.

  • Çağdaş Çeçen @nihilprophet

   @window Yazının başında bundan bahsetmiştim, donanım uyumluluğunu "Tonymac" ten kontrol etmek gerekli zaten. Kendi donamımı toplarken ve notebook satın alırken uyumluluk listelerine bakıp aldığım için gayet sorunsuz kullanıyorum, Lenovo ve HP' nin birçok modeli gayet uyumlu, kendi adıma Lenovo G780 e SATA-Caddy aracılığıyla 2. SSD yi taktım ve Windows 10 ve El Capitan dual boot olarak kurulu. Orta seviye bir Macbook pro dan çok daha hızlı çalışıyor ve 6 aydır ihtiyaçlarımı karşılıyor . (Bkz:uyumluluk listesi)

   http://www.tonymacx86.com/buyersguide/august/2016

   Wi-Fi konusunda da gayet basit bir çözüm var, Mac'lerde kullanılan orijinal wi-fi kartını 2. el vs alıp taktığınızda tanıyor zaten cihaz herhangi ekstra bir Kext' e gerek duymadan , ben ufak ve gayet ucuz bir usb Wi-Fi adaptör kullanıyorum gayet te mutluyum. Recep Bey' de "Tonymac" ve" Insanelymac" ten aldığı bilgileri aktarıyor zaten, onun haricinde bu işin mutfağından gelen insanlar mevcut, hatta etik bulmasam da bu işten uzun bir süredir endüstriyel şekilde para kazanan Türkiye' li kişiler mevcut (bkz: iATKOS). Sisteminizi yazıyorsunuz ve "yükle-çalıştır" şeklinde raw-image hazırlıyorlar ve size yolluyorlar bir ücret karşılığında. "Hackintosh", benim durumumda olduğu gibi, belli ihtiyaç grupları için gerekli bir şey ;

   http://iatkos.me/

 • KUTALP @kutalp

  sandım ki burda dosyaları, yükleme anlatım ss leri olacak. munestdi@gmail.com atsana link bende kurmak istiyorum denedim çalışmadı tekar deneyim.

 • Enes Ensar Eyetem @enesensareyetem

  pentium işlemcili giriş seviyesi bir laptopa mac os kurmak mümkün mü acaba minimum sistem gereksinimi var mı hackintosh için?

 • gokturk @gokturk

  Selamlar, tecrübe aktarımı için teşekkürler.
  Kurulum ile ilgili detaylarıda güncel olarak verseniz 🙂
  Şuan Mojave en son sürüm sanırım 10.14

Tüm blog yazılarını gör