Huawei Mate 20 Lite Game Suit

Huawei Mate 20 Lite, oyun severlerin de ilgi odağı olmayı sağlayacak teknolojilerle geliyor.

Huawei Mate 20 Lite'ın 12 nanometre teknolojisi ile üretilen Kirin 710 işlemcisi sayesinde hem yüksek çözünürlükte hem de yüksek detayda oyun oynayabilmeniz mümkün.

Mate 20 Lite'ın yapay zeka destekli yapısı, sistem kaynaklarını siz oyun oynarken boşa gitmemesi için düzenler ve telefonun tüm gücü oyunlara verilir.

Oyun oynarken bizi rahatsız edebilecek ve oyunu kritik bir anında bölebilecek uyarılar için de Mate 20 Lite'ın içinde akıllı uyarı sistemi bulunuyor. Mate 20 Lite, önemli bildirimleri size oyunu kesmeden gösterebilir. Böylelikle hem eğlenceniz bölünmez hem de önemli bildirimleri almaya devam edersiniz.

Game Suit adı altında toplanan bu özelliklere, Mate 20 Lite'ın menülerinden kolayca erişebilir ve gerekli bildirim ayarlarını yapabilirsiniz.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Mate 20 Pro Ultra Geniş Açı

Huawei Mate 20 Pro'nun üç kamerasından biri, ultra geniş açı çekimi özelliğine sahip. Bu sayede geniş manzaraları tek bir kareye sığdırabilir ya da dar alanda geniş açılı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eğer telefonunuzda ultra geniş açılı bir kamera yok ise, geniş açı çekmenin tek yolu geriye doğru gidip açıyı genişletmektir. Ancak çekim yaptığınız yerler, geriye gitmenize imkan tanımayabilir. Böyle durumlarda, istediğini kareyi çekmeniz imkansızlaşır.

Geniş açı fotoğraf çekmek için, geniş açı kamerasını seçmeniz yeterlidir.

Kameranın yapay zeka işlemcileri, diğer modlarda olduğu gibi burada da devreye girerek ideal ayarları yapacaktır.

Tek karede manzara çekimi.

Dar alanda geniş açı çekim.

BeğenFavori Paylaş

Mate 20 Pro Makro Çekimi

Huawei Mate 20 Pro'nun üç kamerası bulunsa da aslında dördüncü bir kameranın işlevine de sahip. Geniş açı kamerası, manzara fotoğaflarını ya da dar alanda geniş alanları çekmeye yararken aynı zamanda çok yakın/makro çekimi de yapabiliyor.

Makro çekimlerini, uzaktan zoom ile yaklaşılan fotoğraflarla karıştırmamak gerekir. Gerçek bir makro çekimi için, objektifin, çekilecek nesneye fiziksel olarak yaklaşması gerekir. Bu sayede çekilecek objenin en ince detayları bile kamera tarafından saptanır ve etkileyici sonuçlar elde edilir. Ancak tıpkı fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, her lens objelere fiziksel olarak belli bir mesafeye kadar yaklaşabilir. Makro özelliği taşıyan lenslerde birkaç santimden fotoğraf çekmek mümkünken, normal lenslerle bazen minimum netleme mesafesi bir metreyi bulabilir.

Huawei Mate 20 Pro'nun geniş açı kamerasını aktif hale getirdikten sonra, çekmek istediğiniz objeye çok yakınlaşarak, makro fotoğraf elde edebilirsiniz.

İki tane önemli ipucunu da verelim. İlki, telefon, objeye çok yaklaştığında, kendi gölgesi objeye düşebilir. O yüzden kadrajı ayarlarken, ışığın kesilmemesine dikkat edin.

İkincisi ise makro çekerken el feneri gibi basit aydınlatma araçları ile objeye vereceğiniz ışık, hem detay seviyesini hem de genel görüntü kalitesini oldukça yükseltecektir.

Eğer küçük objelerle ya da detay fotoğraflamakla ilgileniyorsanız, makro özelliğinin telefonlarda nadir rastlandığını unutmayın. Birçok telefon makro çekebilmek için üzerlerine takılan lenslere muhtaç iken, Huawei Mate 20 Pro'da bu iş sadece bir tuşa basıp ilgili kamerayı seçmekten ibaret.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Mate 20 Pro Performans

Huawei Mate 20 Pro, Huawei'nin geliştirdirdiği en yüksek performanslı işlemci olan Kirin 980 ile geliyor. Kirin 980, Cortex A76 çekirdeğinin kullanıldığı ilk işlemci. Kirin 980, Tek çekirdekte eski nesle göre %75'e varan performans artışı sağlıyor.

Yine ilk defa kullanılan Mali G76 grafik işlemcisi ise önceki nesle oranla %46 performans artışı getiriyor.

Burada merak edilen şey elbette bu artışın hayatımıza katkısı. Öncelikle telefonu oyun ve eğlence maksatlı kullanan herkes, işlemci ve GPU hızının artışını akıcı oyun deneyimi ile görecekler.

Fotoğraf çekmeyi sevenler, fotoğrafı çektikleri anda, işlenmesi için beklemeden fotoğrafı görebilecekler.

Telefonu sadece konuşmak için dahi kullansanız, menülerde, rehberinizde, uygulama geçişlerinde hiçbir bekleme ya da takılma yaşamadan ve telefonu yeniden başlatmak gibi yöntemlere gerek duymadan kullanabileceksiniz.

Üstelik işlemcide bulunan yapay zeka işlemcileri sayesinde, telefonu kullandıkça, alışkanlıklarınızı öğrenip sık yaptığınız işlerin daha da hızlı yapılmasına olanak sağlıyor.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Mate 20 Lite Hızlı Şarj

Huawei Mate 20 Lite, 3750 mAh piliyle, rakiplerinden ayrılıyor. Pil bu kadar büyük olunca, telefonu kullanma süreniz artıyor ama dolum süresi de uzuyor. Ancak Huawei Mate 20 Lite'ın sahip olduğu hızlı şarj desteği sayesinde, bu dev pili hızlı bir şekilde doldurmak mümkün.

HUAWEI Quick Charge özelliği sayesinde, Mate 20 Lite'ın kutusundan çıkan adaptörünü kullandığınız zaman, yarım saatlik bir şarjla bile pilin yarısından fazlasını doldurabiliyorsunuz.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Mate 20 Pro Aksesuarları

Huawei Mate 20 Pro, tek başına birçok işin altından kalkabiliyor ancak telefona ekleyebileceğiniz aksesuarlarla, kullanım deneyimini daha da ileri taşıyabilirsiniz.

Örneğin Huawei'nin tasarımı ile dikkat çeken bluetooth hoparlörü sayesinde, yüksek kaliteli sesi, kablosuz olarak telefonunuzdan aktarabilirsiniz. Sesin yüksek seviyede dahi bozulmadan iletilmesi ve kalitesi ürünün öne çıkan özellikleri.

Huawei'nin sağlık uygulamasından daha geniş imkanlarla faydalanmak içinse, Huawei'nin akıllı band ve saatlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede, telefonu üzerinizde taşımadığınızda dahi, sağlık bilgileriniz hem ölçülür hem de telefona aktarılır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei Mate 20 Pro oyun performansı

Huawei Mate 20 Pro'nun sahip olduğu Kirin 980 işlemcisi aynı zamanda yine oldukça yüksek performanslı olan Mali-G76 MP10 GPU'su ile geliyor.

Huawei Mate 20 Pro en zorlayıcı oyunlarda ve yüksek çözünürlükte, oyunların detaylarını kısmadan yüksek performans verecek işlem gücüne sahip. TeknoSeyir oyun testi için tıklayın.

Huawei Mate 20 Pro, yüksek oyun performansını sadece GPU ile değil yapay zeka işlemcileri ile de ileri noktaya taşıyor.

NPU, yani yapay zeka işlemcileri, GPU'nun performansını %46'ya kadar yükseltebiliyor. Ayrıca oyun esnasında sistemin performansını gereksiz yere meşgul edecek uygulamalar da arka plana alınarak, tğm işlemc gücünün oyuna yöneltilmesi sağlanıyor.

Huawei Mate 20 Pro, tüm Huawei ailesi içinde sunduğu yüksek oyun performansı ile oyun severlerin de ilk tercihi olacak.

BeğenFavori Paylaş

Mate 20 Pro Yiyecek Tanımlama

Huawei Mate 20 Pro'nun yapay zeka işlemcileri, fotoğraf çekerken, sahne algılama özelliği sayesinde, çekmek istediğiniz yiyecekleri tanımakla kalmaz, yiyeceklerin kalori değerlerini de size gösterebilir. Bu sayede özellikle yediğine dikkat edenler, kalori hesaplarını Mate 20 Pro sayesinde yapabilecekler.

Yiyecek tanımlamayı çalıştırmak için kamera uygulamasını çalıştırdıktan sonra, sol üst köşede bulunan tanımlama tuşunu tıklayın.

Daha sonra telefonu, kalorisini ölçmek istediğiniz yiyecek ya da içecek yönüne çevirin. Ölçmek istediğiniz obje, kadrajı ne kadar kaplarsa o kadar iyi. Mate 20 Pro otomatik olarak objeyi tanıyıp kalorisini gösterecektir.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Mate 20 Pro Sağlık İzleme

Huawei Mate 20 Pro, sahip olduğu sensörler ve uygulama desteği sayesinde, sağlığınızla yakından ilgilenir.

Huawei Mate 20 Pro, kendi sağlık uygulaması üzerinden ya da Google Fit gibi uygulamalar ile senkronize olarak, hayatınızı adım adım takip eder. Bu sayede telefonu kullanmaya başladıktan sonra, uyku, kalori, adım sayısı gibi değerleri ölçmeye başlar.

Elbette bu ölçümlerin miktarını ve hassasiyetini, telefona bağlayabileceğiniz aksesuarlarla daha da yükseltebilirsiniz.

Huawei Mate 20 Pro'nun sağlık uygulaması, belli başlı aksesuarların desteğini birkaç tıkla ayarlanabilecek rahatlıkla sunuyor.

Yapılan ölçümlerden elde edilen veriler ile yine sizin koyduğunuz hedeflere ne kadar yaklaştığınızı görebilir ve yeni hedefler belirleyebilirsiniz. Ayrıca otomatik takip haricinde siz de koşu ya da bisiklet gibi çeşitli antrenmanlar için özelleştirilmiş uygulama ekranlarından, bu aktivitelere özel ölçümlerinizi kaydedebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mate 20 Pro Güvenlik Özellikleri

Mate 20 Pro, her ne kadar 3D yüz tarama teknolojisi sunsa da, parmak izi tarama konusunda da telefonlara çağ atlatıyor. Klasik yapıdaki parmak izi tarama sensörünü geride bırakan Huawei, Mate 20 Pro ile parmak izi sensörünü ekranın altına yerleştirerek, hem çok değerli ekran alanından yer harcamıyor hem de kullanım konforonu bozmuyor.

Telefonun güvenliğinden endişe edenler için Huawei Mate 20 Pro'nun kilit sistemleri dışındaki çözümlerinden biri de şifreli klasörler. Şifreli klasörler sayesinde, telefonu elinde bulunduran kişiler, bu klasörlerde bulunan veriye erişemezler.

Dolayısıyla telefonunuzu 'emanet' vermeniz gerektiğinde, kritik dosyalarınız güvende kalmaya devam eder.

BeğenFavori Paylaş