İnternet Kafeler için Sistem Önerileri

Kullandığımız tüm donanımlar belirli bir amaç için tasarlanır ve o amaçların temel ihtiyaçlarını gözeten özelliklere sahiptir. Örneğin bu nedenle işlemciler seviye seviye üretilir, ekran kartları hem kendi içlerinde hem de amaca göre profesyonel ve oyuncu serisi olarak ayrılır.

Kişisel olarak bizim ihtiyaçlarımız ile kurumların ihtiyaçları da ayrıdır. Örneğin bizler bir oyun bilgisayarı kurduğumuzda, güç tüketimini çok fazla düşünmeyebiliriz. Ama bir internet kafe bilgisayar topladığında, güç tüketiminin performans kadar düşünülmesi gerekebilir. Zira biz bir tane sistemle günde birkaç saat oyun oynarken, internet kafede onlarca bilgisayar bütün gün çalışma halindedir. Dolayısıyla bileşen kalitesi ve güç tüketimi, yapılan yatırımın uzun ömürlü ve tasarruflu olması için ürün seçerken önemli kriterlerin başında gelir.

Aşağıda göreceğiniz sistemler, bir internet kafenin ihtiyaçları doğrultusunda hazırladığımız sistem önerileri.

Giriş seviyesi sistemde, Ryzen 5 ya da Intel i5 seçimleri, NVIDIA GTX 1660Ti ekran kartı ile uyumlu bir şekilde yeterli performansı sağlayacaktır. GTX 1660Ti, 1080p oyun oynama hedefinde minimum seçilmesi gereken ekran kartı olmalı.

Anakartlar ise her iki işlemci için de B serisi, çok pahalı olmayan ama performans konusunda da bir kısıtlama yaratmayacak seçimlerden oluşmakta.

Orta seviyede ise Ryzen 7 ve i7 seçimleri doğal upgrade yolu. K serisi işlemciler ile Intel tarafına overclock opsiyonu geldiğinden platform olarak Z390 tercih edilmeli. Aynı mantıkla eğer AMD'de de overclock denenecek ise platformun X470 olması daha güvenli olacaktır.

Ekran kartının NVIDIA RTX 2060 Super olması, hem Ray Tracing gibi en güncel teknolojilerin desteklenmesini hem de 1080p'de oyuncuların 60 fps ötesine geçme beklentilerini karşılar. 2560x1440 gibi daha yüksek çözünürlüklere de çıkılabilir.

Üst seviyede ise yine Ryzen 7, ihtiyaç varsa 9 ile Intel tarafında i9 9900K'yı görüyoruz. Platformlar X570 ve X390 olarak seçildi. Ekran kartı da şu an itibarı ile rakipsiz konumda bulunan NVIDIA RTX 2080Ti. Burada artık 1080p'nin de ötesinde mümkün olan en yüksek ayarlar ve 4K oyun gibi seçenekler de oyunculara sunuluyor.

Bellek miktarı ise günümüzün oyunları için 16GB altında olmamalı. Kit olarak 2x8 GB alınırsa çift kanal kurulumu olacağından, daha yüksek performans sağlayacaklardır. Üst seviyede 32GB tercih edilebilir.

Disk konusu ise kafenin ihtiyaçlarına göre belirlenmeli. Platformlar NVME SSD desteği sunmakta.

Kasa olarak yine özellikle internet kafenin dekoruna ya da hedef kitlesine uygun bir model belirlenmeli. Düzgün bir havalandırma haricinde, LED aydınlatma gibi opsiyonlar değerlendirilmeli.

Güç kaynağı giriş seviyesi için 500 Watt iken, yukarı doğru çıkıldıkça 750Watt'a doğru yol alıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, 80 Plus sertifikalı modellerin seçilmesi.

Monitör de yine seçilen ekran kartına uyumlu şekilde ve mümkünse oyuncuyu rahat ettirecek ergonomi ayarlarına sahip olan minimum 1080p 144Hz monitörlerden seçilmeli. Burada ek olarak NVIDIA G-Sync desteği de aranırsa, görüntü kalitesinde ekstra bir artış sağlanabilir.

Yazdığımız sistemler, hem piyasadaki tüm oyunları desteklerken hem de sundukları düşük enerji tüketimi avantajı ile özellikle internet kafelerin elektrik faturalarını kabartmadan, oyunculara en iyi şekilde hizmet verecek altyapıya sahip.

BeğenFavori Paylaş

NordVPN ile Yasaksız İnternet

VPN, her ne kadar 'yasak aşma' aracı olarak bilinse de aslında bu özellik, iyi bir VPN hizmetinin sunduğu imkanlardan sadece biri.

VPN, bilgisayarınız ya da mobil cihazınızla, internette ulaşmak istediğiniz nokta arasında güvenli bağlantı kurmaya yarayan bir araçtır. Örnek olarak, iki nokta arasındaki, bağlantıyı güvenli bir tünelin içina almak gibi düşünebilirsiniz. Bu tünelin içinde olup bitenleri, dışardan duymak ya da görmek mümkün değildir. Bu sayede internete uygulanan sansür mekanizmaları da sizin güvenli bağlantınızı etkilemez.

Peki internet bağlantımızı bir VPN serisi üzerinden güvenceye almanın avantajları nedir?

 • IP adresiniz ve DNS bilgileriniz gizlenir
 • Reklam ve takip ağları artık sizi profilleyemez
 • İnternete giriş yaptığınız ülke gizlenir, yerel engeller aşılır
 • Sansür mekanizmalarının etrafından dolaşırsınız
 • Üçüncü şahıslar internette ne yaptığınızı öğrenemez, kayıt altına alamaz

Görüldüğü gibi aslında VPN hizmetleri, internet bağlantınızı sadece size özel hale getirerek koruma altına alır. Ancak tüm VPN hizmetleri aynı değildir. NordVPN, bir VPN hizmetinden beklenen temel tüm ihtiyaçları yerine getirirken, çağın gereklerini de günü gününe takip eder.

Türkiye'de VPN hizmetlerinin de engellendiği biliyoruz ve Türk kullanıcılarımızın NordVPN'e erişimlerinin kesilmemesi için de tedbirlerimizi aldık. NordVPN olarak size sağladığımız avantajlar şöyle;

 • Nord VPN, kayıt tutmanın kanuni bir zorunluluk olmadığı Panama'da bulunduğundan, aktiviteleriniz kayıt altına alınmaz.
 • NordVPN, en çok kullanılan protokolleri, OpenVPN (UDP and TCP), PPTP, L2TP/IPSec, destekler ve AES-256 şifreleme kullanır.
 • Birçok VPN, download limiti uygularken, NordVPN sınır koymaz. Üstelik P2P ağları da destekler.
 • VPN hizmetlerinin de engellenmesi ya da performansının mesafeye göre değişmesi nedeniyle, VPN hizmetlerinin çok sayıda sunucu desteği olması gerekir. NordVPN, 60 ülkede 5000 sunucu ile hizmet verir ve bu sunucuların yüksek performanslı olmasını sağlar.
 • CyberSec özelliği ile tehlikeli siteleri engeller. Kill Switch desteği ile eğer VPN bağlantınız bir sebeple kesilirse, internet bağlantınız da VPN bağlantısı geri gelene kadar kesilir. Bu sayede gizliliğiniz korunmuş olur.
 • NordVPN'in obfuscated/gizlenmiş sunucu desteği sayesinde, internet erişiminin ciddi şekilde kısıldığı, Çin gibi, ülkelerde de internete özgürce girebilirsiniz. Bu özellik, ihtiyaç halinde Türkiye için de sunulmakta.
 • NordVPN, çift şifreleme destekler. VPN bağlantısını kurduktan sonra, şifrelenmiş bağlantınız ikinci bir VPN sunucusuna gider ve bir daha şifrelenir.
 • Android, AndroidTV, iOS, macOS, Linux ve Windows uygulamaları ile tüm cihazlarınızı koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca Chrome ve Firefox tarayıcı desteği de bulunuyor.

Elbette özelliklerin yanında, kullanacağınız VPN hizmetinin maliyeti de önemli. Önecelikle NordVPN hizmetini aldığınızda 6 adet eş zamanlı bağlantı desteklenir. Bu sayede tek lisans ile birçok cihazı aynı anda güven altına alabilirsiniz.

Ve en önemlisi, şu anda geçerli olan kampanyamız sayesinde %75'e varan indirimden yararlanabilirsiniz. Memnun kalmazsanız, 30 gün içinde paranızı geri alabilirsiniz.

BeğenFavori Paylaş

Xiaomi'nin İstanbul'daki 4. Mağazası Marmara Park'ta Açılıyor

Cepport, Xiaomi'nin İstanbul'daki 4. mağazasını Marmara Park'ta açıyor. 29 Haziran Cumartesi günü saat 13:00'te açılacak mağazada, Xiaomi'nin şimdiye kadar ki en geniş ürün ailesi satışta olacak. Açılışa gelenlerse birçok ürüne özel fiyatlardan sahip olabilecek.

Bu ürünlerden bazıları şöyle:500 kişiye 20.000 mAh Powerbank 129 TL
750 kişiye 10.000 mAh Powerbank 79 TL
250 kişiye Mi Band 3 139 TL
1000 adet Mi8 Lite 64 gb 1799 TL
1000 adet Mi8 Lite 128 gb 2149 TL

BeğenFavori Paylaş

Samsung QLED TV 2019 Serisi

Samsung'un 8K içerik temini konusunda oluşacak sıkıntıları öngörerek, 8K modellere diğer çözünürlüklerdeki içerikleri iyileştirecek teknolojiler eklemesi olumlu bir yaklaşım. Aynı teknolojiler 4K TVlerde de görüntü kalitesini arttıracaklar. Samsung geçmiş yıllarda "upscaling" konusunda bir iddiaya sahip değildi, bu konuda çalışmalar yapılması sevindirici.

Özellikle oyun konusunun ön plana alınması, FreeSync ve çok düşük giriş gecikmesi gibi özellikler Samsung modellerini konsol oyuncuları için tek seçim haline getirmiş.

Yeni eklenen özellikler arasında en az anlaşılanı ve açıkçası işlevsiz gördüğüm özellik PC'ye uzaktan erişim konusu. Bu işlevin pratikte bir kullanımı olacağını pek düşünmüyorum.

Samsung'un ekran panellerinin yeterli olmasına rağmen Dolby Vision desteklememesiyse kullanıcılar tarafından en çok eleştirilen özellik. Firma bu konuda lisans konusunu öne sürüyor ancak bu kadar üst düzey TV'lerde kullanıcı lisans ücreti vs. gibi detayları düşünmeden gelişmiş özellikler talep edecektir.

BeğenFavori Paylaş

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Domain transferi yapmak isteyen web sitesi sahiplerinin uyması gereken birtakım koşullar bulunmaktadır. Alan adı sahipleri tarafından aktif olarak çalışan domainler için yapılan transfer başvurularındaki koşullar şu şekildedir.

Transfer koşullarından ilki ve en önemlisi son alan adı tescil tarihinin üzerinden 60 günün geçmesi gerekliliğidir. Bu kural dışına çıkmak kişiler için imkânsızdır. Alan adı transferi için bu şartı sağlayan kullanıcılar yaklaşık 7 gün sürecek transfer işlemi ile alan adlarını taşıyabilmektedir.

Web Hosting Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

Web siteniz için alan adı ve tasarım işlemlerinizi tamamlarken bir yandan da sunucu alanı için size hizmet sunacak bir firma arayışına girmek zorundasınız. Tüm belge ve verilerinizi güvenli bir şekilde depolayacak ve web sitenize erişimi sürekli mümkün kılacak servis sağlayıcıyı seçerken oldukça dikkatli davranmanızda fayda vardır. Nitekim ihtiyacınız olan sunucu alanını doğru tespit edemeyen veya sunucu aksaklıkları nedeniyle web sitenizi sürekli erişime kapatan bir firma ile çalışmak istemezsiniz. Kiralayacağınız sunucunuzu bütün verilerinizi içine alacak boyutta seçmeli ve düzenli olarak bu sunucuyu güvende tutmalısınız. Hem bütçenizi hem de web sitenizin güvenliğini sağlayan sunucu size sağladığı alternatif hizmetlerle de farkını yansıtabilmelidir. Örneğin SSL sertifikaları ile ödeme sisteminizi güvende tutabilecek bir sunucuyu tercih etmek oldukça mantıklı olacaktır. Bu kapsamda hizmet alacağınız firmanın ihtiyaç duyacağınız ekstra hizmetler konusunda size yardımcı olup olamayacağını iyice araştırdıktan sonra karar vermelisiniz.

Domain Transferi ve Web Hosting Sistemi LimonHost ile Güvende!

Mevcut alan adınızı transfer etmek ve daha kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız yapmanız gereken işlemler çok basit! LimonHost ile iletişim kurarak hosting ve domain konusundaki taleplerinizi hemen iletebilir ve kısa sürede kapsamlı çözümler ile web sitenizi güvence altına alabilirsiniz. Uygun fiyatlı domain transferi ve ücretsiz alan adı tescili hizmetleri ile farkını ortaya koyan LimonHost, birden fazla web sitesine sahip kişiler için de tek panelden yönetim fırsatı sunuyor. Domain transferini hızlı ve güvenilir bir şekilde 3 adımda kolaylıkla gerçekleştiren LimonHost 7/24 müşteri desteği ile de her an yanınızda olduğunu gösteriyor. Hızlı ve güvenilir domain transferi hizmeti almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BeğenFavori Paylaş

Does a VPN Provider Location Matter for Your Security?

There’s a whole lot of talk around why obtaining a VPN is a wise choice when it comes to protecting your digital life. And there is no question that using a VPN is a good idea. However, there are a few things that should be considered, that unfortunately often aren’t.

Ironically, we decide to use a VPN because we recognize the benefits and protection they offer. What we may fail to recognize is that depending on where the provider is located, we may ultimately have no protection at all.

So let’s address that.

Why You Don’t Want the US Registered VPN

The United States may be the land of the free, but only sometimes. There are restrictions to your freedom, and in many cases, that’s not a bad thing. However, your freedom in terms of your privacy is becoming more and more restricted as each day passes. The NSA or the US government are powerful entities who may choose to infringe even further. Rightly so, people are worried about the extent the government will go to when it comes to monitoring Internet traffic. Your Internet traffic. And is not just the government. Many private organizations who are physically based in the United States are also vigorously trying to stop Internet piracy. So if your provider is based in the USA, be aware that you haven’t escaped the watchdogs.

In the event where your VPN provider may be called to share your data with either governmental or private organizations, you can be sure if they that information they will share it.

You may have heard some VPN providers boasting that they do not retain any log files. The reason for these statements is to assure customers that in the event of a subpoena asking for access to your information, they can say they don’t have it. However, it’s been reported that many of these VPNs actually do retain log files.

So, more than ever, it’s imperative for you to be sure about the privacy policies of your VPN provider, as well as their location. If you’d like to do a little more research on that yourself, click here for more information.

One more thing that’s worth checking into. See if you can find out from your VPN provider if they share any of your data in-house or with other companies. You want to be sure that some employee within the organization or other company does not share your information.

Let’s recap.

What have we learned so far? That it’s a good idea to confirm with your VPN that they do not keep log files of your Internet activity. Also, find out to what extent your VPN shares your information in-house and with any third-party applications or providers.

Where Should Your VPN Be Located?

So now that you know that having a VPN provider located in the US is a bad idea where should your provider be?

Before we go any further, let’s be sure you understand at this point that when you are choosing your VPN server location, you’re free to do what you want. When you log into your account and choose a server location, you’re simply choosing the location of a computer. The VPN provider location will be the country that the company is physically located in, or are incorporated in. This is where care is necessary.

You’ve probably heard about people having Swiss Bank accounts. Typically this is people who are hiding money in a Swiss bank account. Switzerland is an internationally neutral country, and they work hard at maintaining the rights and privacy of its citizens. So if the US were to come knocking on their door asking them about your Internet activity, they would probably get a rude response. And that’s about it. So Switzerland is an excellent place for a VPN provider to be located.

If you can’t find a VPN provider in Switzerland, here are a few other options. The Netherlands, Germany, most Asian countries, and a variety of countries located in eastern Europe. This would include both Moldavia and Gibraltar.

Ultimately, with a little bit of research, you’ll be able to source a preferred country for your VPN location. It will take some time, and some care, but be sure to look into the laws of the country you’re considering. Specifically, their laws around Internet privacy, and their laws regarding copyright and Internet freedom. Obviously, you want countries whose laws in those areas are liberal and not strict.

It would also be a good idea to stay up-to-date on the laws and restrictions of the country where your provider is located. Laws change and are updated, and while you would hope your provider keeps you up to date on those types of changes, it would be in your best interest to do that yourself.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Mate 20 Lite Game Suit

Huawei Mate 20 Lite, oyun severlerin de ilgi odağı olmayı sağlayacak teknolojilerle geliyor.

Huawei Mate 20 Lite'ın 12 nanometre teknolojisi ile üretilen Kirin 710 işlemcisi sayesinde hem yüksek çözünürlükte hem de yüksek detayda oyun oynayabilmeniz mümkün.

Mate 20 Lite'ın yapay zeka destekli yapısı, sistem kaynaklarını siz oyun oynarken boşa gitmemesi için düzenler ve telefonun tüm gücü oyunlara verilir.

Oyun oynarken bizi rahatsız edebilecek ve oyunu kritik bir anında bölebilecek uyarılar için de Mate 20 Lite'ın içinde akıllı uyarı sistemi bulunuyor. Mate 20 Lite, önemli bildirimleri size oyunu kesmeden gösterebilir. Böylelikle hem eğlenceniz bölünmez hem de önemli bildirimleri almaya devam edersiniz.

Game Suit adı altında toplanan bu özelliklere, Mate 20 Lite'ın menülerinden kolayca erişebilir ve gerekli bildirim ayarlarını yapabilirsiniz.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Mate 20 Pro Ultra Geniş Açı

Huawei Mate 20 Pro'nun üç kamerasından biri, ultra geniş açı çekimi özelliğine sahip. Bu sayede geniş manzaraları tek bir kareye sığdırabilir ya da dar alanda geniş açılı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Eğer telefonunuzda ultra geniş açılı bir kamera yok ise, geniş açı çekmenin tek yolu geriye doğru gidip açıyı genişletmektir. Ancak çekim yaptığınız yerler, geriye gitmenize imkan tanımayabilir. Böyle durumlarda, istediğini kareyi çekmeniz imkansızlaşır.

Geniş açı fotoğraf çekmek için, geniş açı kamerasını seçmeniz yeterlidir.

Kameranın yapay zeka işlemcileri, diğer modlarda olduğu gibi burada da devreye girerek ideal ayarları yapacaktır.

Tek karede manzara çekimi.

Dar alanda geniş açı çekim.

BeğenFavori Paylaş

Mate 20 Pro Makro Çekimi

Huawei Mate 20 Pro'nun üç kamerası bulunsa da aslında dördüncü bir kameranın işlevine de sahip. Geniş açı kamerası, manzara fotoğaflarını ya da dar alanda geniş alanları çekmeye yararken aynı zamanda çok yakın/makro çekimi de yapabiliyor.

Makro çekimlerini, uzaktan zoom ile yaklaşılan fotoğraflarla karıştırmamak gerekir. Gerçek bir makro çekimi için, objektifin, çekilecek nesneye fiziksel olarak yaklaşması gerekir. Bu sayede çekilecek objenin en ince detayları bile kamera tarafından saptanır ve etkileyici sonuçlar elde edilir. Ancak tıpkı fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, her lens objelere fiziksel olarak belli bir mesafeye kadar yaklaşabilir. Makro özelliği taşıyan lenslerde birkaç santimden fotoğraf çekmek mümkünken, normal lenslerle bazen minimum netleme mesafesi bir metreyi bulabilir.

Huawei Mate 20 Pro'nun geniş açı kamerasını aktif hale getirdikten sonra, çekmek istediğiniz objeye çok yakınlaşarak, makro fotoğraf elde edebilirsiniz.

İki tane önemli ipucunu da verelim. İlki, telefon, objeye çok yaklaştığında, kendi gölgesi objeye düşebilir. O yüzden kadrajı ayarlarken, ışığın kesilmemesine dikkat edin.

İkincisi ise makro çekerken el feneri gibi basit aydınlatma araçları ile objeye vereceğiniz ışık, hem detay seviyesini hem de genel görüntü kalitesini oldukça yükseltecektir.

Eğer küçük objelerle ya da detay fotoğraflamakla ilgileniyorsanız, makro özelliğinin telefonlarda nadir rastlandığını unutmayın. Birçok telefon makro çekebilmek için üzerlerine takılan lenslere muhtaç iken, Huawei Mate 20 Pro'da bu iş sadece bir tuşa basıp ilgili kamerayı seçmekten ibaret.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Mate 20 Pro Performans

Huawei Mate 20 Pro, Huawei'nin geliştirdirdiği en yüksek performanslı işlemci olan Kirin 980 ile geliyor. Kirin 980, Cortex A76 çekirdeğinin kullanıldığı ilk işlemci. Kirin 980, Tek çekirdekte eski nesle göre %75'e varan performans artışı sağlıyor.

Yine ilk defa kullanılan Mali G76 grafik işlemcisi ise önceki nesle oranla %46 performans artışı getiriyor.

Burada merak edilen şey elbette bu artışın hayatımıza katkısı. Öncelikle telefonu oyun ve eğlence maksatlı kullanan herkes, işlemci ve GPU hızının artışını akıcı oyun deneyimi ile görecekler.

Fotoğraf çekmeyi sevenler, fotoğrafı çektikleri anda, işlenmesi için beklemeden fotoğrafı görebilecekler.

Telefonu sadece konuşmak için dahi kullansanız, menülerde, rehberinizde, uygulama geçişlerinde hiçbir bekleme ya da takılma yaşamadan ve telefonu yeniden başlatmak gibi yöntemlere gerek duymadan kullanabileceksiniz.

Üstelik işlemcide bulunan yapay zeka işlemcileri sayesinde, telefonu kullandıkça, alışkanlıklarınızı öğrenip sık yaptığınız işlerin daha da hızlı yapılmasına olanak sağlıyor.

BeğenFavori Paylaş