Xbox One İçin Bir VPN Servisi Nasıl Seçilir?

VPN kullanımı günümüzde oldukça yaygın. Akıllı telefonlardan tabletlere, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan oyun cihazlarına kadar VPN geniş bir kullanım alanına sahip. Kitle analiz platformu GlobalWebIndex'e göre, her dört kişiden biri, anonim kalmak ya da eğlence içeriklerine ulaşmak için VPN kullanıyor.

Xbox One Oyun Konsolunda VPN Kullanmanın Faydası Nedir?

 • Güvenli bir online oyun deneyimi sağlar

Xbox'a VPN kurmak demek, oyuncunun şifreli bir ağ arkasında kalması demektir. Bu sayede hiçbir hacker oyuncunun ağına sızamaz. Oyuncu aynı zamanda DDoS saldırılarına karşı da korunmuş olur ki bu ataklar, normalde oyuncunun oyundan kopmasına sebep olabilir. Ayrıca oyuncunun IP adresi saklandığını için, bağlandığı ülke de gizli kalır.

 • Engellenmiş içeriğe erişim sağlar

VPN sayesinde oyuncular bölge engellerini aşabilirler. Örneğin Türkiye'de bulunan bir oyuncu, sadece Amerika'daki kullanıcılara sunulan bir içeriğe ulaşmak istiyorsa VPN aracılığı ile bunu yapabilir. Zira VPN, Türkiye'de bulunan oyuncuya Amerikan IP'si sağlayarak bu engeli aşar. Xbox oyun konsolunun sadece bir oyun değil eğlence aracı da olduğunu düşünürsek, oyuncular, oyun haricinde birçok içeriği tüketebilir.

 • Oyun meraklılarının cüzdanını düşünür

Bazı oyunlar bazı ülkelerde daha ucuzdur. VPN üzerinden bu ülkelere ulaşıp, oyunları daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Xbox One için VPN Kullanmak

Şu an piyasada birçok VPN servisi bulunmakta ve oyuncular kendileri için hangisinin en iyisi olduğunu seçmekte zorlanıyor. Xbox kullanıcılarının bu zorluğu aşması için bir rehber hazırladık.

 • Bağlantı hızı

Oyun dünyasındaki tek geçer akçe kazanmaktır. Hızlı bir bağlantı oyuncunun kazanma şansını yükseltir. Hızlı bağlantı, özellikle yurt dışından oyuncularla oynandığında daha da kritik bir önem kazanır. Bu sebeple hızlı bağlantı ve düşük ping süreleri sunan VPN firmalarını seçmek gerekir. Oyuncular, yüksek ping değerleri sunan VPN firmalarını tercih ederlerse online oyunlarda hiçbir şansları kalmaz.

 • Dünyaya yayılmış VPN sunucuları

Oyuncular bir VPN servisi seçecekleri zaman, VPN firmasının sunucularının yerine ve adedine dikkat etmelidir. VPN sunucusunun yeri, oyun performansını doğrudan etkiler. O kadar ki, bağlantı kalitesi oyunda ölüm ve yaşam arasındaki ayrımı belirleyebilir.

 • Acil durum butonu

İyi bir Xbox One VPN'si 'acil durum butonu' desteği sunmalı. Bu özellik, VPN ile bağlantı bir şekilde koparsa, oyuncunun gerçek IP adresini sızdırmadan otomatik olarak bağlantıyı kesmeye yarar. Eğer IP adresi sızarsa, bölge koruması bulunan bir oyundan banlanabilirler.

 • Gizlilik koruması

Bir VPN, her şeyden önce kullanıcısına gizlilik sunar. Böylece VPN kullanıcısı, kendisini gözleyen meraklı gözlerden korunur. Bu nedenle VPN servisinin, kullanıcı mahremiyetine saygı duyulan bir ülkede konumlanmış olması önemlidir. Böylelikle kayıt tutmama gibi özellikler sunulabilir hatta bitcoin gibi anonim kalmanızı sağlayacak ödeme sistemleri ile o VPN hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 • Müşteri hizmetleri ve servis

VPN servislerinde de zaman zaman hatalar meydana gelebilir. Böyle bir durumda kullanıcı, sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini talep eder. İyi bir VPN firması, kusursuz bir servis sunmalıdır. Bunu yaparken de mümkün olduğunca çok iletişim kaynağını müşterisine sunmalıdır. Örneğin telefon, eposta ve canlı görüşme gibi. Oyuncular mutlaka gerçek zamanlı iletişim sunan bir hizmeti tercih etmeli.

 • Çoklu platform desteği

Xbox One için iyi bir VPN hizmeti, mutlaka çoklu platform desteği sunabilmelidir. Çoklu platformdan kastımız ise, Windows, iOS, Linux, Mac ve Android desteğidir. Her oyuncunun kendine göre kullandığı farklı bir platform olduğundan, bu platformların tamamını ya da büyük kısmını destekleyen bir VPN, en çok oyuncuyu kapsama alanına almış olur.

 • Fiyat

Xbox One için seçeceğiniz VPN için fiyat aslında bir özellik değildir ama kabul etmeliyiz ki herkes fiyatın mümkün olduğu kadar düşük olmasını ister. Her oyuncu, oyun ya da farklı içerikler alırken kampanya kovalamayı sever. Aynı şey VPN için de geçerli. Bazı VPN servisleri fiyatlarını yıllık 30$'a kadar düşürmüş durumda ve para iade garantili bir ay deneme şansı da sunuyor. Bu da oyuncular için oldukça iyi bir fırsat.

Xbox One oyuncuları için en iyi VPN servisini seçmek, oyun deneyimini iyileştirmek için çıkılacak yolun başlangıcı. Bu bilmecenin anahtarı ise yüksek hız, geniş sunucu dağılımı, en iyi gizlilik imkanları, çoklu platform desteği ve kusursuz servis sunan bir VPN hizmetini seçmek.

BeğenFavori Paylaş

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı

NVIDIA'nın GeForce RTX ekran kartı serisi bu yazının yayınlandığı tarih itibarı ile dünyanın en performanslı ve son grafik teknolojilerini barındıran ekran kartı serisi.

GeForce RTX serisi, adını da aldığı Ray Tracing desteğini 2018 yılında ilk ve tek olarak oyuncuların kullanımına sundu. Turing mimarili bu kartların sunduğu Ray Tracing sayesinde, destekli oyunlar, gerçek zamanlı ışık ve gölge hesaplamalarına kavuştu ve bunun sonucu olarak, oyunlar daha önce görülmesi mümkün olmayan bir görsel detay seviyesine ulaştı. Aşağıda Ray Tracing'in açık ve kapalı halini görebilirsiniz.

Yine GeForce RTX sayesinde mümkün olan bir diğer özellik ise DLSS. Günümüzde ekran kartlarını en çok zorlayan senaryolardan biri yüksek çözünürlük. Özellikle 4K monitörlerin yaygınlaşması ile ekran kartlarının iş yükü de artmış durumda. Ancak her ekran kartı, RTX ailesinden bile olsa, 4K çözünürlüğün altından kalkamayabilir. NVIDIA bu sorunu çözmek için DLSS teknolojisini geliştirdi. Yapay zeka destekli bu teknoloji sayesinde, oyunlar 4K'dan daha düşük çözünürlükte, 2560x1440 gibi, render edilip, 4K monitörlerde görüntü kalitesini koruyarak, performansı da ideal seviyede tutabiliyor. Üstelik DLSS 2.0 güncellemesi ile artık oyun yapımcılarının bu özelliği oyunlarına ekleyebilmesi çok kolay. Aşağıda bir demosunu izleyebilirsiniz.

NVIDIA 2018 yılında piyasaya sürdüğü Turing mimarili GeForce RTX ailesini geçtiğimiz aylarda güncelledi ve güncellenen ekran kartlarının adına 'Super' kelimesi eklendi. Bu kartlar, super olmayan versiyonları ile aynı mimariye sahip olsalar da onlara göre çok daha yüksek performans sunuyorlar.

Aşağıdaki tabloda yazımızın konuğu olan GeForce RTX 2080 ve 2080 Super'in farklarını görebilirsiniz.

Bu yeni kartların en iyi örneklerinden biri ise GIGABYTE N2080 Super Aorus.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı, az önce saydığımız tüm NVIDIA teknolojilerini, 2080 Super güncellemesi ile birleştiriyor ve özel soğutması, RGB aydınlatma çözümü ile farklılaşıyor.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER'in soğutma sistemi, referans tasarım kartlardan oldukça farklı. 3x100mm boyutundaki Windforce fanlar altlarında bulunan soğutma sistemine yoğun hava akışı sağlayarak, kartın soğutma performansını yükseltir. Ayrıca ortadaki fan ters yönde dönerek türbülansı azaltır ve kartın üzerinde dengesi bir ısı yayımı olmasına engel olur. Fanların çift küresel rulman yapısı da hem ısı dayanımı hem de verimlilik sağlar.

Ekran kartının en çok ısınan üç bileşeni olan MOSFET, RAM ve GPU bölümleri, ısı borulu soğutma sistemi sayesinde soğutulur ve sadece GPU'nun değil diğer kritik bileşenlerin de serin kalması sağlanır.

Ayrıca açısal palet tasarımı, soğutma yüzeyinin alanını genişletir ve soğutma plakasını aşırı büyütmeden, performansını yükseltir. Kartın arka yüzeyi de hem sağlam yapısına hem de ısı dağılımına destek veren bir plaka ile kaplıdır.

Tüm bu soğutma sisteminin bize getirdiği avantajlara bakalım.

Öncelikle kart yük altında değilken fanlar dönmez ve ekran kartının çıkardığı ses sıfırlanır. Yük artmaya başlayınca dönmeye başlayan fanlar, tek ya da çift fanlı standart kartlara göre çok daha düşük devirde etkili soğutma sağlayarak, yük altında bile gürültüye neden olmadan çalışır. Ayrıca bu soğutma gücü sayesinde GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER , kutusundan çıktığında, standart tasarımlardan daha yüksek saat hızı ile gelir. NVIDIA GeForce RTX 2080 Super, 1815 MHz GPU saat hızına sahipken, GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER ise 1860 MHz saat hızına sahiptir. Ekran kartı, ısınma durumuna göre bu değerin üzerine çıkabilir ya da siz de ekran kartının kendi yazılımı olan Aorus uygulaması ile kendiniz hız aşırtma uygulayabilirsiniz.

Aorus uygulamasının son sürümünü, GIGABYTE'ın ilgili ürün sayfasından indirebilirsiniz.

Son olarak, GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER , RGB ışıklandırma desteğine de sahip. RGB Fusion 2.0 yazılımı ile kartın tüm aydınlatma sistemini kontrol edebilir ve diğer Aorus cihazlarla senkronize edebilirsiniz. Aşağıdaki videoda kartın RGB aydınlatmasını görebilirsiniz.

Son olarak GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER'in özelliklerini bir tabloda verelim.

GIGABYTE AORUS GeForce RTX 2080 SUPER'i satın almak için tıklayın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei P40 Serisi

Huawei'nin yeni P40 serisi, online yapılan tanıtımla duyuruldu. Huawei P40 serisi üç telefondan oluşuyor. Telefonların tam özellik listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni telefonların başlıca özelliklerini değerlendirdiğimizde, yine en önemli gelişmelerin kamera tarafında toplandığını görüyoruz.

Her üç telefon da iddialı kamera özelliklerine sahip olmakla beraber, modelden modele değişen bir kamera kurulumu söz konusu. Ancak her üç model de Ultra Vision adı verilen 50 Mega Piksel ve 1/1.28 inç boyutundaki RYYB sensör bulunuyor. Bu sensör dünyanın en büyük telefon kamera sensörü. Sensör büyüklüğünün avantajı, fotoğraf makinelerinden de bildiğiniz gibi, daha çok ışık alabilmesi. Huawei'nin iddiası, rakiplerinin uzun pozlama yaparak elde ettiği ışık miktarını, normal çekim modlarında dahi sağlayabilmesi.

Elbette ışık kapasitesinin artmasında RYYB sensörün de rolü var. Bu sensör tipi yeşil yerine iki tane sarı piksel dizilimi içeriyor. Bu da iki tane yeşil dizilime sahip RGGB sensörlere göre daha fazla ışık almasını sağlıyor.

P40 Pro+ 8MP 10x periskop kamerası ile yakınlaştırma konusunda en iddialı model. Onu takip eden P40 Pro, 12MP 5x periskop kamerası ile 5x yakınlaştırma sunuyor. P40 ise 8MP ve 3x yakınlaştırma sunabilen kamera ile geliyor. P40'ta periskop kamera bulunmuyor.

P40 Pro+, diğer iki modelin sunmadığı ikinci bir tele kamera ile 3x optik zoom yaparak, periskop kamera ile birlikte en geniş yakınlaştırma aralığını destekliyor. Aynı zamanda P40 Pro ile beraber ToF derinlik algılama kamerası bulunuyor.

Sonuç olarak Huawei P40 Pro+, 100x, P40 Pro ise 50x yakınlaştırma değerine ulaşıyor.

Huawei P40 Pro+ ve Pro modelleri 40 MP, P40 ise 16 MP ultra geniş açılı kameraya sahip.

P40 Pro+ modeli, OIS'in en az gerektiği ultra geniş açı kamerası haricindeki tüm arka kameralarında OIS destekliyor. Diğer iki model ise 50 MP kamerasında OIS sunuyor.

Her üç model de ön kamerada 32MP algolayıcı sunarken, Pro ve Pro+ modelleri aynı zamanda IR sensör barındırıyor.

Özellikle gece çekimi, yüksek miktarda yakınlaştırma ve portre gibi kritik konularda, sonucun iyileştirilmesi için yapay zekadan da faydalanılıyor.

Ortak ve Ayrı Noktalar Neler?

Her üç telefonun da ortak noktası, kullandıkları işlemci platformu. Huawei Kirin 990 ile donatılmış P40 serisi, 8GB RAM ve modele göre değişen depolama alanları ile geliyor. P40 Pro+ ve P40 Pro'nun OLED ekran boyutu 6.58 inch'ken, çözünürlükleri 2640x1200. Her iki telefon da 90Hz tazeleme hızı ile çalışabiliyor. 6.1 inç boyutu ile daha küçük olan P40 ise 2340x1080 çözünürlüğe sahip ve ekran tazeleme oranı 60 Hz.

Gövdedeki farklı boyutlar pil kapasitesini de değiştiriyor. P40 pro+ ve P40 4200 mAh kapasiteye ve kablosuz şarj imkanına sahipken, daha küçük olan P40 3800 mAh pille geliyor ve sadece kablo ile şarj oluyor.

Her üç telefon da ortak bir tasarım dili kullanıyor ve nerdeyse tamamen ekrandan oluşan ön yüzüne, estetik olarak şekillendirilmiş köşeler eşlik ediyor. Her üç telefonun da renk çeşitleri bulunmakta.

Huwei P40 serisi Android 10 tabanlı EMUI 10.1 ile geliyor ve HMS sistemini kullanarak uygulamalara erişim sağlıyor.

BeğenFavori Paylaş

Bulut Sunucu Nedir? Bulut Sunucunun Avantajları ve Dezavantajları

Kolaylık, tasarruf ve verimlilik açısından artılarıyla tanınan bulut sunucu, girişimcilerin ve iş dünyasının barındırma ihtiyaçları için göz önünde bulundurması gereken yeni nesil hosting çözümleri arasındadır.

Geleneksel barındırma seçeneklerinde
web sitenizin tüm dosyalarını içeren tek bir sunucu söz konusudur. Web sitenizi
ziyaret edenlere sitenizin dosyaları bu fiziksel sunucudan gönderilir. Bulut
sunucuda ise web siteniz, ağdaki tek bir sunucuya değil birçok sunucudan oluşan
bir sunucu ağına bağlıdır. Yani bulut sunucunun depolama alanı, işlemci ve RAM
gibi kaynakları birden fazla sunucudan sağlanır. Web sitenizin çalışması için
gereken kaynaklar ve dosyalar bu sunuculara dağıtılmıştır. Herhangi bir sunucu
arızası söz konusu olduğunda başka bir sunucu gereken kaynakları karşılamak
için devreye girer.

Bulut Sunucunun Kullanım Alanları

Bulut sunucu; depolama, yönetim ya da
pazarlama yazılımları yükleme ve web uygulamaları gibi amaçlarla
kullanılabilir. En yaygın kullanım örnekleri arasında küçük ve orta ölçekli
şirketler için, dosya senkronizasyonu ve paylaşımı, yedekleme, proje geliştirme,
test ve arşivleme yer alır.

Veri oluşturma hacminde önemli
mevsimsel dalgalanmalar yaşayan şirketler de bu durumla başa çıkmak için bulut
depolamaya başvurabilir.

Bulut Sunucunun Avantajları

 • Bulut sunucular, trafikteki ani
  artışları etkin bir şekilde yönetebilir ve ek bant genişliği gerektirmez.
 • İhtiyaç duyulduğunda kaynaklar
  isteğe göre ölçeklendirilebilir.
 • Bulut sunucu kullanımı son
  derece basittir, ekstra bilgi işlem personeli çalıştırmanız gerekmez. Bulut
  sunucunuzu yönettiğiniz kontrol panelinden birkaç tıklama ile pek çok işlemi
  gerçekleştirebilirsiniz.
 • Dedicated sunucularda olduğu
  gibi donanıma para harcamanıza gerek kalmaz. Bulut depolama maliyetleri tek
  seferlik bir satın alma işleminden ziyade yinelemeye dayalı olsa da, çoğu
  şirket için dedicated sunucu kullanmaktan daha hesaplıdır. Dedicated sunucu için bir şirket başlangıçta tüm donanım
  için ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını ödemek zorunda kalır.

 • Bulut sunucunun kurulumu ve
  bakımı; kolay ve hızlıdır. Teslim süresi dedicated sunuculardan daha kısadır.

 • Yedeklerin farklı sunucularda
  yer alması nedeniyle veri kaybı gibi riskleri taşımayan verimli bir dijital
  altyapıdır.

Bulut Sunucunun Dezavantajları

 • Bulut sunucuda şirketlerin
  sunucu üzerindeki yetkisi, güvenliğe dair endişeleri beraberinde getirir. Bulut
  sunucu sağlayıcıları bu endişeleri; veriler için şifreleme ve fiziksel güvenlik
  gibi veri korumaya dair adımlar atarak önlemeye çalışır.
 • Bazı durumlarda bir şirketin
  iletmeyi beklediği veri hacmini işlemek için bulut depolama hizmetiyle
  bağlantısını yükseltmesi gerekebilir ve bir optik bağlantının aylık maliyeti
  sorun yaratabilir.
 • Çok yüksek depolama kapasitesine
  ihtiyaç duyan büyük şirketler için aylık maliyetler şirket içi fiziksel sunucu
  bulundurma maliyetini geçebilir.

Sonuç olarak bulut sunucu kiralamadan
önce ihtiyaçlarınız doğrultusunda diğer sunucu türleri ile bulut sunucu
arasındaki depolama kapasitesi, maliyet gibi kriterleri karşılaştırmanız ve
yeterli güvenlik önlemlerinin uygulandığından emin olmanız önemlidir.

BeğenFavori Paylaş

Kendi Online Mağazanız Nasıl Oluşturulur: İpuçları ve Adım Adım Kurulum

Günümüzde bir online mağaza oluşturmak için analist, tasarımcı ve programcıdan oluşan bir ekip kiralamanıza gerek yok. İsterseniz, birkaç yüz ürün için küçük bir ticari siteyi kendi başınıza geliştirebilirsiniz. Bu iş için yetkin bir iş gücüne sahip olsanız bile, bir online mağaza oluşturmanın kurallarını “A”dan “Z”ye bilmenizin faydası olacaktır.

Başarılı bir online mağazanın 10 göstergesi

Bir online mağaza nasıl başarılı olur? Başlamadan önce bunu düşünmeniz gerekir. Ticari bir sitenin etkinliği şu faktörlere bağlıdır:

1.    Niş seçimi. Ürüne talep ve ilgi olmalıdır. Fakat aşırı doymuş nişler güçlü rakipler demektir ve bunlarla rekabet etmeniz çok zordur.

2.    Kullanışlı platform. Modern mağazalar CMS ile çalışır. Siteyi yönetmek, doldurmak ve düzenlemek için hazır çözümler dururken sıfırdan işlevsellik oluşturmanın bir mantığı yoktur. İşte online mağazalar için ayrıntılı CMS değerlendirmelerine bir bağlantı.

3.    Uyarlanabilir tasarım. Mobil cihazlar kullanılarak yapılan alışveriş ve ziyaretlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Tüm site işlevleri, akıllı telefon kullanıcıları için elverişli ve ulaşılabilir olmalıdır.

4.    Ayrıntılı ürün bilgisi. Rekabet, en iyi fiyat ve ayrıntılı bilgileri sağlayan siteler tarafından kazanılır. Fotoğraflar ve videolar, ambalajdan çıkarma, bağımsız inceleme, teknik özellikler, geri bildirimler, ödeme ve teslimat verileri - hepsi neredeyse her ürün öğesi için standart bir settir.

5.    Uzman statüsü. Günümüzde birçok mağaza ürün, indirim ve bonuslar sunmaktadır. Fakat site, kullanıcılar için faydalı bilgiler barındırdığında gerçekten dikkat çekici olacaktır.

Online bir mağaza nasıl oluşturulur: talimatlar

Ürün seçiminden, ticari sitenizi internette tanıtmaya, kendi online mağazanızı nasıl yapacağınıza bir göz atalım.

Niş seçimi ve tedarikçi araştırması

Bu en önemli aşamadır. Burada, orta yolu bulmamız gerekir çünkü:

·         popüler bir niş kar getirecektir fakat her gün rakiplerle savaşmanız gerekecektir;

·         az bilinen bir yolda minimum rekabetle karşılaşırsınız fakat ürünlerinizin popülerlik kazanması için reklama daha fazla yatırım yapmanız gerekir.

Popüler bir nişte, ancak dar bir temayla online bir mağaza oluşturabilirsiniz.Örneğin her türlü giysiyi değil, sadece kotları (belki de belirli bir markanın kot pantolonlarını) satabilirsiniz.

Nişi seçmeden önce talep üzerinde bir çalışma yapmak hayati önem taşır. Veri kaynağını ürün guruplarının internetteki değerlendirmeleri oluşturabilir. Niş seçiminizin nesnelliğini kendiniz doğrulayabilirsiniz: örneğin, Google Trends'de.

Karar verdikten sonra bir tedarikçi aramalısınız. Dikkate alınması gereken kriterler:

·          konum – nakliyeye fazla para ödememek ve tedarik kesintisi sebebiyle müşteri kaybetmemek için olabildiğince yakın;

·          kalite – resmi temsilciler aracılığıyla veya direkt olarak üreticilerden sipariş vermek daha iyidir;

·          fiyat ve koşullar – yeni bir mağaza için büyük bir toptan alım uygun olmayacaktır. Bu yüzden pazarlık etmeli veya başka tedarikçiler araştırmalısınız.

Hedef kitle çalışması

Kimin için çalıştığınızı bilmelisiniz. Bu nedenle, online mağazayı oluşturmadan önce müşterilerinizi gözünüzde canlandırmalısınız. Hedef kitlenizin temel karakteristikleri:

·         cinsiyet;

·         yaş;

·         finansal durum;

·         medeni hal;

·         ilgi alanları, hobiler;

·         çocuk sahibi olup olmama;

·         diğer (ev, araba vb. sahibi olmak).

Veri toplama kaynakları: fiyat izleme servisleri, devlet istatistik kurumu resmi web sitesi, anketler, rakip web sitelerinin yanı sıra SEMRush, AdVse, Spywords, Serpstat, SimilarWeb vb. uzmanlaşmış siteler de kullanılabilir.

Teknik yönler: alan adı kaydı, site kurulumu

Ürün grupları seçildiğinde, online mağazanın adını ve alanı adını bulabilirsiniz. İdeal şartlarda bu iki kavramın, birbirlerin hatırlatmaları açısından, aynı olması gerekir. Gerçekte ise tüm karlı isimler kayıt altına alınmış durumdadır. Bu nedenle kafanızı çalıştırmanız gerekir. Alan adında olması gerekenler:

·         anlaşılırlık;

·         minimum karakter sayısı;

·         tercihen – hedef kitlenin dilinde bir isim;

·         karmaşık alfabetik harf kullanmamak;

·         mağazanın içeriği ve özellikleri ile ilişkili kelimeleri bulundurması.

Herhangi bir kayıt kuruluşunun web sitesinde seçilen alan adı seçeneklerini kontrol edebilirsiniz. Artık bir hosting kiralayabilir, online mağazanızı oluşturmaya başlamak için bir CMS seçebilirsiniz.

Online Mağaza Tasarımı

CMS genellikle standart bir şablon sunar. Bunu, kendi elementlerinizi ekleyerek değiştirebilirsiniz. Online mağaza tasarım gereksinimleri şunlardır:

1.    UX / UI.  Diğer bir deyişle, kullanıcılar için en kullanışlı site. Anlaşılır bir menü, kullanışlı kategori bölümü, parlak butonlar, dikkat çeken bir sepet, basit bir sipariş algoritması. Ideal olarak, özel rotaları haritalamanız ve farklı tasarım seçeneklerini test etmeniz gerekir.

2.    Elemanlar arasında bolca boş alan, sayfa başına en fazla 3 renk, okunaklı klasik yazı tipleri.

3.            Kurumsal tarz. Mağazanın rakiplerinden farklı olması bir mecburiyet olduğundan bu bir önkoşuldur. Kurumsal kimlik öğeleri şunlardan oluşur: logo, kurumsal renk ve yazı tipi. Bir logo ve web sitesi başlığı oluşturmak için bir tasarımcı kullanabilir veya kolayca online logo üreteci Logaster’ı kullanabilirsiniz.

4. Kaliteli fotoğraflar. Her ürün için profesyonel bir çekim yapın. Doğal bir arka plan ve ürünün "ortamda" bir fotoğrafını kullanın. Kullanıcılara ürünün her milimetresini görme imkanı verin.

5. Maksimum sadelik.  Daha az metin – daha fazla düğme ve resim.

Ürünleri eklemek, ödeme ve teslimat seçeneklerini düzenlemek

İşlem, seçilen CMS'nin özelliklerine göre değişir. Platformunuzun kurulumuna ait talimat ve önerileri inceleyerek daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Genelde, tüm modern CMS’ler yönetim açısından kullanışlıdır ve zorluk çıkartmazlar.

Online mağaza tanıtımı: temel öneriler

Online bir mağazanın nasıl yapılacağını zaten biliyorsunuz - ipuçları tam teşekküllü bir satış platformu oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Şimdi mağazanın müşteriler tarafından bilindiğinden emin olmanız gerekir. Mağazayı tanıtmanın birkaç yolu vardır: 

Tanıtım tipi Özellikler Hedefler Ne elde edilebilir? Hangi projeler için uygun?
SEO Önceden tanımlanmış bir stratejiye göre Google arama motorunda web sitesi optimizasyonu Ürün sorguları için arama sonuçlarında üst sıralara ulaşmak. Benzersiz ziyaretçiler edinmek ve bunları müşterilere dönüştürmek. Benzersiz trafiğin artması, arama sonuçlarında TOP-10'a ulaşılması Kaynak ve zamanı olan tüm online mağaza türleri (tanıtım sonuçları 3-12 ay içinde fark edilir)
Kaynak reklamcılığı Google kullanıcıları ve arama motorunun reklamcılık ağına dahil olan siteler tarafından görülen ücretli kısa reklamlar. Reklamlar, belirli nedenden ötürü belirli bir kitleye hedeflenir  Hızlı bir şekilde ilgi çekmek, mağazanın ilk günlerinden itibaren sipariş almaya başlamak Kapsam ve dönüşümlerin artışı Tüm online mağazalar. Fakat özellikle küçük – en kısa zamanda geri ödeme almanın önemli olduğu işletmelerde
SMM Sosyal ağlarda tanıtım: mağazanın resmi guruplarının sürdürülmesi Markaya sadakat oluşturmak, yeni müşteriler çekmek ve mevcut müşterileri elde tutmak, geri bildirim akışı oluşturmak Güven ve takipçi artışı Pazarda kendinden emin bir pozisyon almaya, olumlu bir imaj yaratmaya, takipçilerle diyalog kurmaya kararlı şirketler
E-posta Sıcak" ve "soğuk" kitleler için e-posta bültenleri Haber bültenlerinin türüne bağlı olarak: satışları etkinleştirmek, eski müşterileri geri kazanmak, ilgiyi artırmak, yeni ürünler hakkında bilgi vermek Sadakat artışı, tekrarlanan sipariş sayısında artış Zaten kendi müşterileri ve potansiyel müşterilerin veri tabanına sahip olan şirketler
Hedef reklamcılığı Reklamlardan videolara, çeşitli biçimlerdeki sosyal ağlarda reklam vermek. Reklam görüntülemeleri için ince ayar yapma imkanı Potansiyel kitleye mağazanın ve ürünün faydalarının sunumu Kapsama alanı artışı Yeni müşterilerle ilgilenen tüm şirketler.
Yerel reklamcılık “Trend belirleyiciler”ın yayınlarında online mağaza veya üründen bahsetmek Site popülerleştirme, marka bilinci oluşturma Kapsama alanı artışı Sağlam bir pazar nişini işgal etmek isteyen tüm şirketler

Sonuç

Bir online mağaza oluşturmak sadece ürünleri içeren bir web sitesi geliştirmekten ibaret değildir. En başından itibaren kendi markanızı yaratın; tanınabilir, benzersiz bir stil ve mümkün olduğunca kullanıcı dostu. Her zaman gelişim üzerine düşünün; tasarımı geliştirin, ulaşım alanınızı artırın, benzersiz çözümler sunun. Aynı anda birkaç tanıtım aracı kullanın. Müşterilerinize iyi bakın: uygun fiyatlar, hızlı ve rahat teslimat, dostça iletişim ve seçimlerine yardımcı olacak çözümlerle ilgilenirler. Gelişime mümkün olduğunca çok zaman ayırın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dell’in ilk kolorimetreli 27 inç 4K monitörü Türkiye’ye geliyor

Dell, global lansmanını yakın zaman önce yaptığı dünyanın ilk dahili kolorimetreli (renkölçer) 27 inç 4K monitörünü Türkiye’de pazara sunmaya hazırlanıyor.

Fotoğraf, animasyon, video renk performansının önemli olduğu alanlarda çalışan profesyoneller başta olmak üzere ekranında canlı ve gerçekçi renkleri arayan kullanıcıları hedefleyen yeni UP2720Q modeli, ayrıca bağlantı performansını bir üst aşamaya taşıyan Thunderbolt 3 ile geliyor.

Dünyada Ocak 2020’den pazara sunulmaya başlayan UP2720Q, Adobe
RGB renk gamını üstün bir performansla yansıtırken, gerçekçi ve canlı renkleri en
ince detaylarıyla yansıtabiliyor. Dell UltraSharp 27 inç 4K PremierColor
Monitör, farklı renk aralık standartlarından Adobe RGB’i yüzde 100, DCI-P3’ü
yüzde 98, BT2020’i ise yüzde 80 tam netlikte karşılıyor.

CalMAN ile uyumlu

DCI-P3, geniş renk gamı ve yüksek renk doğruluğu nedeniyle akıllı telefonlar, web portalları ve televizyon platformlarda giderek daha çok kabul gören renk standardı haline geldi.  UP2720Q’de bulunan renkölçme (kolorimetre) özelliği kolay kalibrasyon sağlaması sayesinde kullanıcıların en ideal ve sürekli renk performansı gerektiren tüm işlerde hızlı ve üretken bir şekilde çalışabilmelerine imkan tanıyor.

İçerik üretiminden yayınlanmasına kadar her aşamada hassas bir kolorimetre sağlaması sayesinde kullanıcılar işlerinin her noktasında aynı performansla çalışabiliyor.

Dell UltraSharp 27 4K PremierColor, renk kalibrasyonu
sağlayan CalMAN yazılımıyla uyumlu çalışarak yazılımın gerektirdiği görevleri
de etkin bir şekilde yerine getirebiliyor. Böylece hem dahili hem de dahili
olmayan kolorimetrelerde kullanıcı beklentilerini tam olarak
karşılayabiliyor. 

Thunderbolt 3 ile 40Gbps’e kadar hız

Yaratıcı profesyoneller UP2720Q’in en ince detayları 4K Ultra HD çözünürlükte en canlı şekilde görüntüleyebilmesinden de memnun kalacaklar. Yüksek netlik oranı ve düşük ışık parlaklığı, renklerin keskinliğini artırırken koyu renklerin derinliğini koruyor.

Monitör ile birlikte sunularak monitör çerçevesine kolay bir şekilde takılabilen görüntü gölgeliği de ışık yansımalarını en aza indirerek kullanım rahatlığını artırıyor. 

40Gbps hıza kadar çıkabilen bağlantı özelliği sayesinde de iki Thunderbolt 3 port arasında çok hızlı ve çok işlevli bağlantı sağlanabiliyor.

Bu sayede veri ve video aktarımını pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirirken bağlanan bir notebook 90W’a kadar şarj edilebiliyor. Ayrıca iki 4K monitörü aynı anda bağlayarak üretkenliği yüzde 21’e kadar artırabiliyorsunuz.

Dell UP2720Q modeli Türkiye’ye mart sonundan itibaren
gelerek online perakende satış kanalları ile birlikte Dell kanal iş ortakları
üzerinden tüketicilerle buluşacak.

BeğenFavori Paylaş

Hosting.com.tr: Tüm Barındırma, Domain, E-posta ve Sunucu İhtiyaçlarınız İçin

Sektörde 17. yılını dolduran “Türkiye’nin Hosting ve Domain Sağlayıcısı” Hosting.com.tr, sürekli genişleyen ürün ve hizmet portföyünü yeni nesil sunucular ile güçlendirmeye devam ediyor. 

Kurumsal ve bireysel müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun çözümleri, en uygun fiyatlar ile sunmaya gayret gösteren firma, 365 gün boyunca yaptığı fiyat indirimleriyle birlikte kullanıcılarını mutlu etmeye devam ediyor. Özellikle bu zamana kadar yaptığı domain indirimleriyle sektörde yeni bir trend oluşturmuş durumda. Şu günlerde devam eden “.com.tr “ uzantılı alan adlarının yeni kayıt ve transfer ücretlerinde dünyanın en uygun fiyatını üyelerine sunuyor. 

Teknik destek hizmetinde de kullanıcılarından tam not alan Hosting.com.tr, 7/24 sağladığı çözüm odaklı teknik destek hizmetiyle kullanıcıların problemlerini en kısa zamanda kesin çözüme kavuşturmakta. Kullanıcılar ister telefon, ister destek talebi isterse de canlı sohbet kanalından sorularını ileterek tüm soru işaretlerine çözüm bulabiliyorlar. 

Hosting.com.tr’nin sunmuş olduğu ürün ve servisleri yakından inceleyelim.

Hazır Site

Hosting.com.tr’nin sunduğu “Hazır Site” paketleriyle 7’den 70’e herkes yazılım ve teknik bilgiye sahip olmadan internet sitesini kolayca tasarlayabilir ve yayınlayabilir. +200 farklı şablon içerisinden dilediğinizi ücretsiz olarak kullanabildiğiniz bu paketlerde ister firmanızın tanıtım sitesini oluşturun, isterseniz de internet mağazanızı oluşturun. Ücretsiz domain hediyeli paketlere site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Web Hosting

Limitsiz hosting terimini sektör literatürüne tanıtan hosting.com.tr firması, Linux ve Windows web hosting altyapılarıyla kullanıcılarına sınırsız web hosting hizmet veriyor. Bünyesinde bulundurduğu en güncel yazılım ve donanımları SSD diskler güçlendiren firma tüm Linux Hosting paketleri için Litespeed Web Sunucusu’nu kullanıyor. Ayrıca tüm Windows Hosting paketlerinde ise .net core 3.1 ve .net framework 4.7’yi desteklemektedir.

WordPress Hosting

WordPress, bilindiği üzere dünya üzerinde oldukça popüler ve etkili bir içerik yönetim sistemidir. Kullanıcılar kişisel internet sitelerini, blog sayfalarını, e-ticaret sitelerini kolayca ve minimum yazılım bilgisiyle kendileri oluşturabilir. WordPress’i bu kadar popüler ve yaygın kullanılan bir sistem yapan da kullanıcıların bu ilgisi ve kolaylığıdır. Ancak WordPress’in bu avantajlarının yanında yüksek sistem kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Eğer hosting paketleriniz yeterince yüksek kaynaklara sahip değil ve WordPress siteler için optimize değilse internet siteniz yavaş çalışabilir veya hiç açılmayabilir. 

Hosting.com.tr’nin sunmuş olduğu WordPress Hosting paketleri yüksek kaynaklara, SSD disklere, ücretsiz SSL sertifikasına ve en önemlisi sadece WordPress siteler için konfigüre edilmiş sunucu yapısına sahiptir. Böylece tüm WordPress siteler çok hızlı çalışmaktadır.

Kurumsal E-posta

Kişi ve şirketler için e-posta kullanımı hayati önem taşımaktadır. Bu önemin farkında olan hosting.com.tr; yüksek kotalı, gelişmiş antispam ve antivirüs özelliklerine sahip kurumsal e-posta paketleri üyelerin kullanımına sunuyor. Ayrıca kurumsal e-posta paketlerinde e-posta hesabı başına ücretlendirme ile de kullandığınız kadar ödeme yapabiliyorsunuz. Üstün antispam özelliği yapay zeka destekli, öğretilebilir yapısı ve kişiye özel kontrol mekanizmasına sahiptir. Böylelikle hiçbir zararlı ve spam e-posta tarafınıza iletilmeden engellenir. Hosting.com.tr’nin ürün ve hizmetlerini incelemek için aşağıdaki linkten siteye ulaşabilirsiniz.

https://www.hosting.com.tr

Ayrıca Hosting.com.tr bilgi bankası ile teknik konularda kullanıcılara bilgiler aktaran firma, birçok kullanıcının e-posta kurulumu, DNS yönetimi, kontrol panel kullanımı gibi bilgi sahibi olmadığı konularda bilgiler paylaşarak kullanıcılarla buluşturuyor.

Hosting.com.tr Blog ile de güncel konulara, internet kullanıcıları ve kobiler için tavsiyelere, WordPress hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

BeğenFavori Paylaş

Huawei Freebuds 3

Üst düzey telefonların kulaklık çıkışlarını terk etmesiyle iyice gündeme gelen bluetooth kulaklıklar, tıpkı telefonlar gibi gelişmeye devam ediyor. Huawei Freebuds 3, bu gelişmenin en güzel örneklerinden.

Huawei Freebuds 3, dünyanın açık tasarıma sahip ilk aktif gürültü engelleyici kablosuz kulaklığı. Freebuds 3, tamamen kablosuz ve kulağa oturmak için bir aparata ihtiyaç duymuyor. Buna rağmen kulağınızdan düşmüyor ve yunuslardan ilham alan akustik tasarımı sayesinde sesi doğrudan kulak kanalına verebiliyor.

Huawei Freebuds 3, Kirin A1 işlemcisi ile aynı zamanda düşük güç tüketen, yüksek menzilli ve yüksek ses kalitesi sunan Bluetooth 5.1 desteğini de sunuyor. Ses kalitesi ve güç tüketimi haricinde, Huawei Freebuds 3'ün her iki kulaklığı da telefonla doğrudan iletişim kurabiliyor. Bu sayede film ve oyun gibi ses gecikmesinin sizi çok rahatsız edeceği içerikleri tüketirken, Freebuds 3'ün hissedilmeyecek derecede küçük gecikme süresi ile keyfiniz bölünmez.

Freebuds 3, dokunmatik yüzeyi ile kumanda edilebiliyor. Dokunmatik yüzeyin özelliklerini de Huawei AI Life uygulaması ile değiştirebiliyorsunuz. Bu uygulama aynı zamanda aktif gürültü engelleme sistemini kişiselleştirmek için de kullanılıyor. Gürültü engelleme sisteminin etkisi, kullanan kişinin ses algısına bağlı olduğundan, uygulama içinden kendinize göre ince ayarını yapabiliyorsunuz.

Gürültü engelleme sisteminin bir parçası da mikrofon. Freebuds 3'ün mikrofonları rüzgar sesini kesecek şekilde tasarlandı. Bu sayede yolda rüzgarlı bir havada giderken telefonla konuşmanız gerektiğinde, rüzgar gürültüsü konuşmanızı engellemeyecek ve karşı taraf sizi rahat bir şekilde duyabilecek.

Huawei Freebuds 3, 4 saat pil ömrüne sahip. Ayrıca şarj ünitesi ile dört kez şarj olabiliyor. Toplamda 20 saat kullanım süresi elde ediyorsunuz. Şarj ünitesi kablosuz şarjı desteklediği gibi, Huawei Mate 20 Pro ve P30 Pro gibi ters şarj özellikli telefonlarla da kablosuz şarj mümkün.

Huawei kullanıcıları için bir son not da EMUI10 desteği sayesinde Freebuds 3'ün ilk kurulumu ve daha sonra telefonla bağlantı halinde kalması çok daha kolay. Ancak elbette tüm Android telefonlarla, Google Play Store üzerinden ücretsiz indireceğiniz Huawei AI Life uygulaması ile kullanımı kolay ve eksiksiz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Saatten Daha Fazlası; Huawei Watch GT2

Akıllı saat dediğimizde aklımıza iki tane sorun gelir. Klasik saatlerden kaba olması sebebiyle aksesuar olarak kullanımı pek tercih edilmez ve pil ömürleri kısa olduğundan, şarj edilecek yeni bir teknolojik ürün, insanlara çekici gelmez. Huawei Watch GT2 bu iki temel soruna da çözüm getiren yeni bir akıllı saat.

Huawei Watch GT2, ince tasarımı ile klasik bir saatten ayırt edilmeyecek kadar zarif ve özellikle uyku ya da antrenman sırasında sizi rahatsız etmeyerek, kolunuzdan çıkarmayacağınız bir asistana dönüşüyor.

Huawei Watch GT2, 46 mm ve 42mm olarak iki seçeneğe sahip. 42 mm spor sürümü, antrenman sırasında daha rahat hareket etmenizi sağlıyor.

Huawei Watch GT2, iki haftaya kadar varan pil ömrü ile akıllı saatler arasında kendini hemen ayırıyor. Üstelik, bu süreye ulaşmak için özelliklerini kapatmanıza gerek yok. Sürekli nabız ölçümü açıkken de bu süreyi elde edebilirsiniz.

Nabız ölçümü dışında stres ölçümü de sunan Watch GT2, tüm gün boyunca stres seviyenizi takip ederek, stres seviyenizi kontrol altına alma imkanı da sunuyor.

TruSleep 2.0 özelliği ile uyku düzeninizi de takip eden Huawei Watch GT2, uyku bozukluluklarının tespit edilmesine yardımcı oluyor ve tavsiyelerde bulunuyor.

Antrenmanda da yanınızda olan Huawei Watch GT2, 15 spor modu ile yüzme dahil çeşitli spor dallarına özel ölçüm ve takip özelliğine sahip.

Huawei Watch GT2, telefonuzu yanınıza almadan daha rahat hareket edebilmeniz için, mikrofon, hoparlör ve dahili hafıza ile geliyor. Bu sayede aramalarınızı saat üzerinden sesli olarak gerçekleştirebilir ve müziğinizi saate aktardıktan sonra bluetooth kulaklığınız ile saatinizi eşleştirerek dinleyebilirsiniz.

Huawei Watch GT2 dahili olarak GPS desteğine de sahip olduğundan dışarda yapacağınız koşu aktivitelerinde de yine cep telefonu olmadan da sizi takip edebilir.

Tüm bu özelliklerden yararlanmak için Huawei sağlık uygulamasını kurmanız yeterli.

BeğenFavori Paylaş

İnternet Kafeler için Sistem Önerileri

Kullandığımız tüm donanımlar belirli bir amaç için tasarlanır ve o amaçların temel ihtiyaçlarını gözeten özelliklere sahiptir. Örneğin bu nedenle işlemciler seviye seviye üretilir, ekran kartları hem kendi içlerinde hem de amaca göre profesyonel ve oyuncu serisi olarak ayrılır.

Kişisel olarak bizim ihtiyaçlarımız ile kurumların ihtiyaçları da ayrıdır. Örneğin bizler bir oyun bilgisayarı kurduğumuzda, güç tüketimini çok fazla düşünmeyebiliriz. Ama bir internet kafe bilgisayar topladığında, güç tüketiminin performans kadar düşünülmesi gerekebilir. Zira biz bir tane sistemle günde birkaç saat oyun oynarken, internet kafede onlarca bilgisayar bütün gün çalışma halindedir. Dolayısıyla bileşen kalitesi ve güç tüketimi, yapılan yatırımın uzun ömürlü ve tasarruflu olması için ürün seçerken önemli kriterlerin başında gelir.

Aşağıda göreceğiniz sistemler, bir internet kafenin ihtiyaçları doğrultusunda hazırladığımız sistem önerileri.

Giriş seviyesi sistemde, Ryzen 5 ya da Intel i5 seçimleri, NVIDIA GTX 1660Ti ekran kartı ile uyumlu bir şekilde yeterli performansı sağlayacaktır. GTX 1660Ti, 1080p oyun oynama hedefinde minimum seçilmesi gereken ekran kartı olmalı.

Anakartlar ise her iki işlemci için de B serisi, çok pahalı olmayan ama performans konusunda da bir kısıtlama yaratmayacak seçimlerden oluşmakta.

Orta seviyede ise Ryzen 7 ve i7 seçimleri doğal upgrade yolu. K serisi işlemciler ile Intel tarafına overclock opsiyonu geldiğinden platform olarak Z390 tercih edilmeli. Aynı mantıkla eğer AMD'de de overclock denenecek ise platformun X470 olması daha güvenli olacaktır.

Ekran kartının NVIDIA RTX 2060 Super olması, hem Ray Tracing gibi en güncel teknolojilerin desteklenmesini hem de 1080p'de oyuncuların 60 fps ötesine geçme beklentilerini karşılar. 2560x1440 gibi daha yüksek çözünürlüklere de çıkılabilir.

Üst seviyede ise yine Ryzen 7, ihtiyaç varsa 9 ile Intel tarafında i9 9900K'yı görüyoruz. Platformlar X570 ve X390 olarak seçildi. Ekran kartı da şu an itibarı ile rakipsiz konumda bulunan NVIDIA RTX 2080Ti. Burada artık 1080p'nin de ötesinde mümkün olan en yüksek ayarlar ve 4K oyun gibi seçenekler de oyunculara sunuluyor.

Bellek miktarı ise günümüzün oyunları için 16GB altında olmamalı. Kit olarak 2x8 GB alınırsa çift kanal kurulumu olacağından, daha yüksek performans sağlayacaklardır. Üst seviyede 32GB tercih edilebilir.

Disk konusu ise kafenin ihtiyaçlarına göre belirlenmeli. Platformlar NVME SSD desteği sunmakta.

Kasa olarak yine özellikle internet kafenin dekoruna ya da hedef kitlesine uygun bir model belirlenmeli. Düzgün bir havalandırma haricinde, LED aydınlatma gibi opsiyonlar değerlendirilmeli.

Güç kaynağı giriş seviyesi için 500 Watt iken, yukarı doğru çıkıldıkça 750Watt'a doğru yol alıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, 80 Plus sertifikalı modellerin seçilmesi.

Monitör de yine seçilen ekran kartına uyumlu şekilde ve mümkünse oyuncuyu rahat ettirecek ergonomi ayarlarına sahip olan minimum 1080p 144Hz monitörlerden seçilmeli. Burada ek olarak NVIDIA G-Sync desteği de aranırsa, görüntü kalitesinde ekstra bir artış sağlanabilir.

Yazdığımız sistemler, hem piyasadaki tüm oyunları desteklerken hem de sundukları düşük enerji tüketimi avantajı ile özellikle internet kafelerin elektrik faturalarını kabartmadan, oyunculara en iyi şekilde hizmet verecek altyapıya sahip.

BeğenFavori Paylaş