RX460'da kapalı haldeki shaderları açma (896 dan 1024 e)

Amd Rx460 ekran kartında shader sayısı nedense bios ile sınırlandırılmış durumda. Birkaç basit işlemle, modlu bios yükleyerek kapalı shaderları açıp yaklaşık %15 lik bir performans artışı yakalayabilmek mümkün.

Ben MSI RX460 2gb modelinde başarılı bir şekilde shaderları açabildim. Diğer modeller için de modlu bioslar paylaştığım sayfada var test edilip edilmediğini de belirtmişler.

 

Önemli Not : Ekran kartına bios atmak oldukça riskli bir işlemdir. Kartınız kullanılamaz hale gelebilir. Mevcut bios yedeğini alıp geriye dönmek mümkün olsa da tüm sorumluluğun kendinize ait olduğunun bilincinde olunuz.

Yazımda kaynak olarak kullanığım sayfa : http://overclocking.guide/amd-radeon-rx-460-unlocking-1024-stream-processors

 

1.aşama : Amdnin yayınladığı son sürücü de bios attıktan sonra hata ile karşılaştım. Crimson 17.2.1 sürücüsü ile kart sorunsuz bir şekilde çalıştı.17.2.1 i indirip kurmanızı tavsiye ederim.

2.aşama : Linkini verdiğim sayfadan kartınıza uygun modlu bios u bulup indirin.

3.aşama : İndirmiş olduğunuz dosyası masaüstüne çıkarıp , backupbios bat dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Daha sonrasında Rx460.backup şeklinde oluşturulan dosyayı bir yere kopyalayıp saklayın. Bir sorun olması durumunda geri böylece geri dönebilirsiniz.

4.aşama : Flash unlockedbios bat dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Yükleme bitince restart atıp, herhangi bir donanım bilgisini gösteren programla kontrol ettiğinizde shader sayısının yükseldiğini göreceksiniz.

 

Bu işlem  sonrasında AMD sürücüsü ekran kartını tanımayacaktır. Son birkaç işlemle bunu da halleceğiz. İhtiyacımız olan dosyalar

*Modlu Kernelhttps://mega.nz/#!AtUWDCaZ!zjfCIH9IZBnCGkbgs-EyqaAnejQY11w-r_bTYKggQ30

*Pixel Clock Patcher : https://www.monitortests.com/forum/Thread-AMD-ATI-Pixel-Clock-Patcher

 

5.aşama : Kernel zip dosyasının içindeki atkmdag.sys dosyasını, C:\AMD\WHQL-Win10-64Bit-Radeon-Software-Crimson-ReLive-17.2.1-Feb28\Packages\Drivers\Display\WT6A_INF\B311170  klasörüne çıkarıp,değiştirme sorusuna evet diyin.   (Klasör yolu sizde aynı olmayabilir fakat benzer şekildedir,bulursunuz),

6.aşama : Daha önce kurmuş olduğumuz 17.2.1  sürücüsünü kaldırın. Shift tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlatın. Sonrasında Sorun gidermek> Gelişmiş seçenekler> Başlangıç Ayarları'nı seçin. Açılma ekranına gelen seçeneklerden Sürücü imzalama zorlamayı devre dışı bırakı seçip evet diyin.

Son aşama : C:\AMD\WHQL-Win10-64Bit-Radeon-Software-Crimson-ReLive-17.2.1-Feb22   klasöründe bulunan setup'ı çalıştırarak ekran kartı sürücüsünü tekrardan kurun. Kurulum bittikten sonra Pixel Clock Patcher linkinde indirmiş olduğumuz dosyayı çalıştırıp sürücüyü patchleyin.

 

 

Bütün işlemler bu kadar. Shader sayımız 896 dan 1024 e yükseldi ve minimum fps de gayet tatmin edici bir artış yakaladık. Yazının başınında belirttiğim gibi riskli bir işlemdir ve her modelde çalışacağı garanti değildir. Kolay gelsin.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör