CYBERPUNK 2077: GTA 5' İN ÖTESİ BİR AÇIK DÜNYA?

Kabul etmek gerekirse şimdiye kadar yapılmış en iyi açık dünyalardan bir tanesi belki de en iyisi Gta 5 'in açık dünyasıdır. Dağlarında yaşayan vahşi hayvanlardan su altı dünyasına, varoşlarından lüks mahallelerine, spor aktivitelerinden gece klüplerine kadar daha saymakla bitmeyecek tonla yapılabilecek şey barındıran ve gece gündüz yaşayan bir şehir sunan yapım çıktığı günden beri hala oynanmaya devam ediyor. Daha dolusu, daha canlısı nasıl olur şu anda tahayyül edemiyorum lakin Cyberpunk 2077 nin E3 te kapalı kapılar ardında gösterilen oynanabilir demosu nu izleyenler -ki bunların arasında Bethesda'nın CEO'su Tod Howard 'da vardı.- gözlerine inanamadıklarını söylüyorlar. Tabi ki oyun piyasaya çıktığında bunun ne denli gerçek olduğunu göreceğiz. Gelecekte geçen fakat Skyrim gibi RPG öğeleri barındıran bir FPS. Yani GTA 5 ve Skyrim'in birleşimi gibi bir oyundan bahsediyoruz. Bu nedenle de heyecan katsayımız tavan yapmış durumda.

Umarım Watchdogs da yaşadığımız gibi bir hüsranla sonlanmaz bu iş fakat Cyberpunk 2077 nin arkasında Ubisoft un değil de CD Projekt Red in olduğunu bilmek(Bkz. Witcher 3) içimize su serpiyor. Peki neler vaadediyor bize Cyberpunk 2077?

Oyunumuz adından da anlaşılacağı üzere gelecekte geçiyor. Night City isimli bir şehirdeyiz. Karakterimizin adı: "V" Neden böyle kısa bir isim çünkü tamamen kendi zevklerimize göre özelleştirilebilir bir karakter. Witcher 3 te ki Geralt of Rivia 'nın aksine kendi seçimlerimizle şekillendirebileceğimiz bir karakter yapısından söz ediyoruz (Burada Skyrim'e selam çakıyoruz.) Hatta karakteri şekillendirmemiz oyunun başıyla da sınırlı kalmayacak. Oyunun içerisinde de ilerledikçe karakterimize yeni özellikler namı diğer Augmentation lar takabileceğiz ve bu görselliği de etkileyecek. Örneğin gözümüze takabileceğimiz -ki gözlük gibi takmaktan bahsetmiyorum ameliyatla eklemekten bahsediyorum burada- bir eklenti sayesinde gece görüş moduna yada zoom moduna kavuşmak gibi (Burada da Deux Ex 'i selamlıyoruz)

Oyunda araç ve silah çeşitliliği de olacak elbette. Çok derin bir ana hikaye yanında şekillenen yan hikayeler de ana hikaye kadar doyurucu olacak deniliyor. (Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır Bakınız Witcher 3) Şehirde yapılabileceklerinse bir sınırı yok gibi deniliyor CD Project Red tarafından (Bu açıdan da GTA 5'in açık dünyasını geride bırakacak gibi duruyor)

Eğer tüm bu söylediklerini başarabilirlerse yani GTA 5 'in açık dünyasından daha iyi bir açık dünya, Skyrim den daha derin bir RPG evreni, Deux Ex in de ötesinde bir Augmentation (insanların vücutlarına çeşitli parçalar takarak kendilerini geliştirmeleri) modlama sistemi ve Witcher 3 ten daha derin ve daha çarpıcı ana ve yan hikaye anlatımı. İşte tüm bunları sorunsuz olarak çalıştırabilecek bir motor kurmayı başarabilirler ve bunu da süper ötesi atmosferik grafikler le de bezeyebilirler se oyun tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyun dünyalarından biriyle karşı karşıya kalabiliriz dostlar. Umarım oyun çıktığında her şey söyledikleri gibi olur. Tabi hangi sistem bu oyunu kaldıracak o da başka bir hikaye...

Yeni bir yazıda görüşünceye dek hoşça kalın.

 

Hakan KAYA

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör